0 Araç Kasko Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

0 Araç Kasko Hesaplama

Gün içerisinde türlü olumsuzluklar ile karşılaşıyoruz. Bu olumsuzluklardan biri de trafikte meydana gelen kazalardır. İş, okula gitmek için her gün içinde yer alınan trafikte türlü sebeplere bağlı olarak kazalar meydana gelebilmektedir. Araç sahiplerinin bu kazalar sonucunda araçlarında meydana gelen hasarlara karşı yaptırdıkları sigortaya kasko denilmektedir. Kasko sigortası ile olası bir hasara karşı aracın masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır. Kasko şirketlerinin sunduğu hizmetler arasında kazaların yanında farklı durumlara karşı da hizmetler sunulmaktadır. Kasko sigortasının ne olduğu, kasko sigortası kapsamında hangi hallerin yer aldığı,  0 araç kasko hesaplanması, kasko sigortası sorgulama, kasko genel şartları, kasko değer listesi, 0 araç alımında kasko durumu ve 0 araç alımında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyunuz.

Araç Kasko Nedir?

Araç sahiplerinin isteğine bağlı olarak kara yolunda kullanılan araçlara yaptırılan sigortaya kasko denilmektedir. Kaskonun isteğe bağlı olarak yapılması trafik sigortasından ayıran noktadır. Kasko ile sigortalanan araç bir yıl boyunca koruma altına alındığı için aracını koruma altına almak isteyen araç sahipleri kasko sigortasını her sene yenilemek durumundadır. Aracın güvencesi sigorta poliçesinde belirlenen teminatlar kapsamında sağlanmaktadır.

Araç sahiplerinin isteği doğrultusunda yapılan kasko sigortasında aracın çarpma ve yanma sonucunda alacağı hasarlar ile çalınma durumlarına karşı güvence sağlamaktadır. Kasko sigortasında ifade edilen durumlar ile ilgili olarak bir, iki ya da üç duruma ilişkin sigorta poliçesi düzenlenebilmektedir. Ancak özellikle son zamanlarda düzenlenen sigorta poliçeleri her üç durumu da kapsamaktadır. Bu şekilde her üç durumu kapsayan kasko sigortaları tam kasko ya da full kasko olarak adlandırılmaktadır.

Araç kasko sigortası araç yoğunluğunun ve hasar oranının daha yüksek olduğu büyük şehirlerde daha fazla miktarda yapılmaktadır. Araç kasko sigortasına olan talebin artması kasko şirketleri arasındaki rekabeti artırmıştır. Yoğun rekabet halinde olan sayısız araç kasko şirketi bu rekabete bağlı olarak teminatlarda her üç durumu da kapsamaktadır. Söz konusu olan çarpma, çalınma ve yanma sonucu oluşan zararların yanında deprem ve sel gibi doğal afetlerin uğrattığı zararlar için de kasko sigortası güvence sunmaktadır.

Araç kasko şirketleri sigorta kapsamında aracın yolda kalma durumuna ilişkin güvence sağlama garantisi vermemesine rağmen olası durumlara karşı hizmet vermektedir. Aracın motor arızası, tekerlek patlaması gibi çeşitli durumlar sonucunda yolda kalması halinde çağrı merkezini araması gerekmektedir. Yolda kalan araca çağrı merkezi tarafından taksi çağrılması, çekici getirilmesi, aracın tamir edilmesi ya da ambulans gönderilmesi gibi birçok hizmet sağlanmaktadır.

Araç kasko sigortasına Birleşik Sigorta ile birlikte üç ayrı paket dahil edilmektedir. Bu paketler ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Koltuk Ferdi Kaza Poliçesi : Bu paket ile araçta bulunan sürücü ve yolcular güvence altına alınmaktadır.

İhtiyari Mali Mesuliyet : Bu paket ile araç sürücüsünün üçüncü kişilere verdiği zararların karşılanması güvence altına alınmaktadır.

Hukuki Koruma Sigortası Poliçesi : Bu paket ile tarafların anlaşamaması durumunda çözüme kavuşturulmaktadır.

 • Söz konusu olan poliçeler için tercihe bağlı olarak ayrı ayrı poliçeler düzenlenebilir ya da tek sigorta poliçesinde belirtilebilir.
 • Yurt dışı teminatlarının kasko sigortası kapsamına dahil edilmesi sigortaya ayrıca eklenmesi ile mümkün olmaktadır.
 • Kasko sigortasında aracın orijinal olmayan ya da değişen parçaları sigorta poliçesinde ifade edilerek sigorta kapsamına dahil edilmektedir.
 • Hasara uğrayan aracın anlaşmalı servislerde yapılan onarım işlemlerinde araç sahibi tarafından herhangi bir ücret ödemesi yapılmamaktadır.

Araç Kasko Nasıl Hesaplanır?

Araç için yapılacak olan kasko sigortasının fiyatının belirlenmesinde kasko şirketleri kendi fiyatlarını belirleyebilir. Ancak bu fiyatlar temel olarak bazı etkenlere dayalı olarak belirlenmektedir. Araç kasko sigortası fiyatının belirlenmesinde aracın markası, aracın modeli, araç sahibine ait yaş bilgisi, araç sahibine ait cinsiyet bilgisi, araç sahibinin mesleki bilgiler, araç sahibinin kaza bilgileri, araç ruhsatının hangi ile bağlı olduğu, aracın hasar bilgisi etkili olmaktadır. Ancak tüm bu etkenler arasında özellikle aracın markası ile aracın modeli dikkate alınmaktadır.

Ayrıca araç kasko sigortası yapılacak bir aracın sigorta fiyatı belirlenirlen daha önce sigortası yapılan aynı marka ve aynı modele sahip araçlara ilişkin hasar durum bilgisi, yedek parça fiyatı bilgisi, üretim sayısı ve araç piyasa fiyatı vb. etkenler göz önünde bulundurulmaktadır.

Kasko Sigortası Sorgulama

Kasko sigortası;

 1. Plaka ve TC Kimlik No ile Sorgulama

 2. Plaka ve Vergi Kimlik No ile Sorgulama

seçeneklerinden herhangi biri ile sorgulanabilmektedir.

Kasko Sigortası Borcu Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Kasko Sigortası Genel Şartları

Araç sahipleri tarafından yaptırılan ve zorunlu olmayan kasko sigortası ile ilgili genel şartları öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ!

Kasko Değer Listesi

Kasko değer listesi düzenli olarak her sene Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı’na bağlı olan Türkiye Sigortalar Birliği tarafından yayınlanmaktadır.

Araçların piyasa değerlerinin yer aldığı kasko değer listesine ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ!

Sıfır Araç Alırken Kasko Zorunlu Mudur?

Banka kredisi ile sıfır araç satın alacak olan kişilerin banka kredisine teminat olarak satın alacak oldukları aracı göstermeleri durumunda araç kasko sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Araç kredisinde satın alınacak olan araç dışında bir teminat gösterilmesi durumunda araç kasko sigortası yapılması gerekmez. Araç kasko kredisi ilgili bankaya ait sigorta acentası tarafından yapılabileceği gibi farklı sigorta acentaları tarafından da yapılabilmektedir.

Sıfır Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

 • Sıfır araç alınırken mutlaka test sürüşü yapılmalıdır.
 • Aracın kapı mekanizması ve montajı kapıların hızla açılıp kapanması ile kontrol edilmelidir.
 • Aracın koltuk döşemelerinin kalitesi ve sağlayacağı konfora dikkat edilmelidir.
 • Konforlu sürüş ya da güvenli sürüş denemesi amacı ile sürücü koltuğunun kişiye göre ayarlanması gerekmektedir.
 • Aracın direksiyon simidi ile kollar arasında doksan derecelik açı oluşturulmalıdır. Bu sayede dizlerin direksiyona temas ettirilmeden ayakların pedallara uzayıp uzamadığına bakılmalıdır.
 • Aracın koltuk ayarı kişiye göre ayarlandıktan sonra orta konsolda yer alan butonlara rahat ulaşılması gerekmektedir. Bunun yanında aracın cam ve ayna butonlarına ulaşılması için de aynı durum söz konusudur.
 • Dikiz aynası ve arka camdan geriye bakış açısı mümkün olduğunca geniş olmalıdır. Dış dikiz aynaları elektrikli ve buğu önleyici olan araçlar kullanım sırasında rahatlık sağlar.
 • Havalandırma ızgaralarının her biri istenilen şekilde ayarlanabiliyor olmalıdır. Ayrıca kalorifer düğmeleri ve klima düğmelerinin rahat ulaşımı da önemlidir.
 • Direksiyon göbeği ve kolları araç göstergelerinin görülmesine engel olmamalıdır.
 • Sinyal kolları ile silecek kollarına direksiyon ile olan bağlantı koparılmadan ulaşılıyor olmalıdır.
 • Aracın ses kalitesine dikkat edilmelidir. Ayrıca radyo-teyp butonlarına kolay ulaşılabilir olmalıdır.
 • Araçta yol bilgisayarı mevcut ise tuşların ulaşımı kolay olmalıdır.
 • Araç iç aydınlatma noktasının konumu iyi seçilmiş olmalıdır ve kolayca açılıp kapatılıyor olması gerekmektedir.
 • Olası bir acil durum sırasında kullanılacak olan flaşörün emniyet kemerinin takılı olduğu anda ani fren yapıldığında kolay ulaşılması gerekmektedir.
 • Araçta bulunan torpido, harita ve iç mekandaki saklama alanlarının yeterli olması gerekmektedir. Ayrıca torpidoda aydınlatma bulunmalıdır.
 • Camlar kolay ve düzgü şekilde açılıp kapanmalıdır.
 • Uzun yolculuklarda konforun yakalanması amacı ile arka koltuklarda ve ön koltuklarda diz ile baş arasındaki mesafenin uygun derecede olması gerekmektedir.
 • Yolcuların güvenliği açısında arka koltukta başlıkların ve üç adet emniyet kemerinin mevcut olması gerekmektedir.
 • Aracı satın alacak kişinin tercihine bağlı olarak bagaj yeterli genişliğe sahip olmalıdır.
 • Aracın bijon anahtarı ve kriko gibi lastik değiştirme ekipmanının eksiksiz olması gerekmektedir.
 • Aracın standart aksesuar listesi eksiksiz olmalıdır.
 • Aracı üreten marka reflektör ve ilk yardım kutusu vb. ek malzemeleri de sunuyor ise bu ek malzemeler temin edilmelidir.
 • Motor çalıştığı sırada rahatsız edici derece olan sarsıntı ve sesler olmamalıdır.
 • Aracın hareket ettirilmesi, pedallara basılması, vites değiştirilmesi, direksiyon çevrilmesi, durdurulması ve el freni çekilmesi sırasında olağandışı sesler gelmemelidir.
 • Belli bir hız ile seyir halindeyken aracın iç gürültüsü sürücü ve yolcuları rahatsız edici derecede olmamalıdır.
 • Aracın düz bir şekilde yavaşlaması ve ABS’nin devreye girip girmemesinin kontrol edilmesi için düz ve boş bir alanda ani fren yapılmalıdır.
 • Aracın yol tutuşunun kontrol edilmesi  için kısa hareketlerle slalom yapılmalıdır.
0 Araç Kasko Hesaplama!