Anne Karnında Bebek Gelişimi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Anne Karnında Bebek Gelişimi Hesaplama

Hamilelik döneminin en fazla kafaları meşgul eden konularından birisi de anne karnında bebek gelişimi hesaplamanın mümkün olup olmadığıdır. Anne ve baba adaylarının “bebeğim kaçıncı ayda kaç kilo olacak, bebeğin anne karnındaki ağırlığı kaç gram?” gibi sorularına istatistiksel verileri kullanarak yaklaşık değerler içeren yanıtlar vermek mümkündür.

Anne karnındaki bebeğin kilo gelişimi hesaplama tablosunda bebeğin birinci haftadan kırk ikinci haftanın sonuna kadar ortalama ağırlık ölçüleri gram cinsinden sunulmuştur. Bu ağırlıklar olmazsa olmaz türden değildir, anneye göre değişiklik gösterebilir. Aşağıda yer alan tablodaki veriler Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yapılan araştırmalar baz alınarak yazılmıştır. Bebeğin kilosu bu tablodaki ağırlık oranlarına uygun değilse bu bebeğin kesinlikle sağlıksız doğacağı anlamına gelmez. Ortalama ağırlık belirtileri tamamen fikir verme amaçlı yazılmıştır. Bebeğinizin gerçek sağlık durumunu öğrenmek için doktora danışmak her zaman daha etkili olacaktır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamileliğin ikinci haftası itibariyle ovulasyon (yumurtlama) işlemi gerçekleşir ve üçüncü haftanın bitişiyle birlikte normalde implantasyonun tamamlanması beklenir.

Bebeğin ağırlığından söz edilmesi için ise normal şartlar altında 7 haftanın geçmesi gereklidir.

Hamileliğin Hangi Haftasında Bebek Kaç Gram Olur?

Bebeğin anne karnında geçirdiği süre boyunca kaç gram ya da kaç kilo olduğunu tahmini olarak analiz etmek için aşağıdaki verileri inceleyebilirsiniz.

1.Hafta

Anne karnındaki bebeğin ağırlığı henüz bahis konusu değildir.

 

2.Hafta

Bu haftanın bitişi ile birlikte ovulasyon (yumurtlama) evresi gerçekleşir. Hala bebeğin ağırlığı oluşmamıştır.

 

3.Hafta

Üçüncü haftanın sona ermesi ile birlikte normal şartlar altında implantasyonun tamamlanmış olması beklenir. Anne karnındaki bebek hala bir ağırlığa sahip değildir. Fetüs hızla büyümeye ve bölünmeye devam eder.

4.Hafta

Dördüncü hafta ile birlikte bebeğin embriyonik gelişimi başlar ve bu yaklaşık on hafta sürecek olan bir evredir. Bebeğin organları küçük küçük oluşmaya ve işlev görmeye başlayabilir. Dördüncü hafta içerisinde embriyo bir haşhaş tohumu kadar büyüklüğe sahiptir ve iki katmandan oluşur. Bu katmanlara hipoblast ve epiblast adı verilmektedir. Bebeğin gram bazında ağırlığı hala ortaya çıkmamıştır.

 

5.Hafta

Embriyo, beşinci haftada rahim içinde susam boyutuna ulaşmaya başlar. Bu haftanın içerisinde embriyonun tüm organlarının oluşmaya başlayacağı ektoderm, mezoderm ve endoderm katmanları ortaya çıkar.

 

6.Hafta

Bebeğin kafa yapısı yani ağız, burun ve kulağı gelişmeye başlar altıncı hafta içerisinde. Beyin, bir mercimek boyutuna ulaşır ve kaslar gelişmeye devam eder.

 

7.Hafta

Bebeğin el ve ayaklarının oluşmaya başladığı evre yedinci haftadır. Bu haftada artık bebeğin bir ağırlığından bahsetmek mümkün hale gelecektir. Yedinci haftanın bitişiyle birlikte anne karnındaki bebek bir gram ya da bir gramdan daha az bir ağırlığa sahip olabilir.

 

8.Hafta

Sekizinci haftanın bitişiyle birlikte bebeğin ortalama iki gram ağırlığa ulaştığı kabul edilir. Bu hafta içerisinde bebek göz kapaklarını kapatmaya başlar ve gelişmeye devam eden ciğerine giden soluk borusu da genişlemeye başlar.

 

9.Hafta

Hamileliğin dokuzuncu haftasında bebek yaklaşık dört gram olur.

 

10.Hafta

Onuncu haftanın bitişi ile birlikte anne karnındaki bebek altı gram ağırlığa ulaşabilir.

 

11.Hafta

Bebeğin on birinci hafta ile birlikte sekiz gram ağırlığa ulaşması beklenir. Bebeğin diş kökleri bu hafta içerisinde oluşmaya başlar. Anneden alınan vitaminler sayesinde kemikleri ufaktan ufağa sert hale gelir.

 

12.Hafta

Bu haftanın sonunda bebeğin yaklaşık on iki gram olması beklenir. Bebeğin boyutu yeşil bir misket limon şeklindedir.

 

13.Hafta

Bebek bir karides boyutunda ve yaklaşık 13,5 cm büyüklüğünde olabilir. Bebek bu haftanın sonunda ise 26 gram ağırlığa ulaşmış olur.

 

14.Hafta

Bebeğin on dört hafta sonundaki yaklaşık ağırlığı 45 gramdır.

 

15.Hafta

Bu hafta içerisinde bebeğin göz kapakları hala kapalı olsa bile bebek ışığı hissetme yetisine sahip olmaya başlar. Ortalama ağırlık ise 74 grama kadar ulaşır.

 

16.Hafta

On altıncı haftanın sonu ile birlikte birçok bebek anne karnında 110 grama ulaşmış olur.

 

17.Hafta

Göbek bağı kalınlaşır ve kuvvetli hale gelir. Bebek bir turp boyutuna kadar ulaşır. Bebeğin ağrılığı ise 150 gram kadardır.

 

18.Hafta

Bu haftanın bitimiyle birlikte bebek yaklaşık 210 gram olur.

 

19.Hafta

Büyümeye ve gelişmeye devam eden bebek, anne karnındaki 19. Haftasında 280 grama ulaşır.

 

20.Hafta

Hamileliğin yirminci haftasında yani beşinci ayında bebek 320 gram ağırlığa kadar gelir. Sindirim sistemi hızla gelişen bebek, bir muz boyutundadır.

 

21.Hafta

Bu haftanın sonunda bebek 400 grama kadar ulaşır.

 

22.Hafta

Bu haftanın bitişiyle birlikte bebeğin yaklaşık olarak 470 gram ağırlığa sahip olduğu düşünülür.

 

23.Hafta

Bebeğin ağırlığı artık yaklaşık olarak yarım kilodur. Bebeğin bu hafta sonundaki ortalama ağırlığı 550 gramdır.

 

24.Hafta

Bebek 640 gram ağırlığa ulaşır.

 

25.Hafta

740 gram ağırlığa ulaşan bebek bir mısır başağı büyüklüğüne gelir ve yavaş yavaş insan görünümüne kavuşmaya başlar.

 

26.Hafta

Kulaklarındaki sinirler iyiden iyiye gelişmeye başlayan bebek çevresindeki sesleri anlamlandıramasa bile algılamaya başlar. Bu haftanın sonunda bebek yaklaşık olarak 820 gram olur.

 

27.Hafta

Bebek bir karnabahar büyüklüğüne ulaşmıştır ve ağırlığı 960 gram kadardır.

 

28.Hafta

Bebek artık yavaş yavaş bir kiloyu geçmeye başlar. Bu hafta sonunda anne karnındaki bebeklerin ortalama ağırlığı 1050 gram olur.

 

29.Hafta

Bebek 1300 gram ağırlığa ulaşır.

 

30.Hafta

Bebeğin 1400 gram ağırlığa ulaşması beklenir.

31.Hafta

Dört orta boy portakalın ağırlığına ulaşan bebek yaklaşık olarak 1650 gramdır.

 

32.Hafta

Bu haftanın bitimiyle birlikte bebek 1780 grama kadar ulaşır.

 

33.Hafta

Bebek artık iki kiloya ulaşmıştır. Boyu bir ananas kadar olmuştur.

 

34.Hafta

45 cm’ye kadar boya sahip olmaya başlayan bebeğin cildi daha yumuşak hale gelir. Ortalama kilosu ise 2200 gramdır. Bebeğin boyu 45 cm gibi büyük bir rakama ulaştığı için rahim içerisindeki hareketleri azalmaya başlar, rahat hareket edemez.

 

35.Hafta

Bebek bu haftanın sonunda 2490 gram ağırlığa sahip olur.

 

36.Hafta

Anne karnındaki bebeğin ağırlığı 2700 gramı bulur.

 

37.Hafta

Bebek 2850 gram ağırlığa ulaşır. Boyu 48 cm’ye ulaşan bebeğin bu hafta içerisinde yaklaşık 2 ila 3 cm arasında da saç uzunluğu bulunur.

 

38.Hafta

Gram gram ağırlaşmaya devam eden bebek bu haftanın sonunda 2950 gram ağırlığa ulaşır. Bebeğin boyu yaklaşık olarak orta boy bir pırasa kadar olur. Avuçlarını sıkmada daha başarılı olur.

 

39.Hafta

Bebek bu haftanın sonunda üç kiloyu da geçer ve yaklaşık olarak 3200 gram ağırlığa sahip olur. Bebeğin yağ tabakası gelişir ve bu sayede doğum sonrasında ısısını koruması sağlanır.

 

40.Hafta

Bebek 3350 gram ağırlığa ulaşır.

 

41.Hafta

Doğuma artık az kaldı ve bebek yaklaşık olarak 3400 grama ulaşır. Bebeğin boyu, orta boyda bir balkabağının boyu kadar olmaya başlar. Kafatası hala tam olarak sertleşmez, bu da doğum esnasında esnekliğin sağlanmasına katkı verir.

 

42.Hafta

Hamileliğin son haftasında bebeğin yaklaşık 3450 grama ulaşması beklenir. Bebek artık bir anne için hayli ağır hale geldi ve gerçek dünyayla tanışmak için sabırsızlanmaya başladı.

 

Bebeğin Kilosu Aylara Göre Normal mi?

Yukarıdaki verilerden faydalanarak bu sorunun cevabına ulaşabilirsiniz. Fakat hesaplama yönteminde hangi formülden faydalanırsanız faydalanın verilen ortalama değer için yüzde 12,5’lik bir hata payını göze almanız gerekmektedir. Bu mantığa göre ortalama ağırlığın 2000 gram olduğu bir evrede bebeğin 1500 gram ya da 2500 gram olması da mümkündür.

Fetüs Ağırlığı Hesaplama

Fetüs, gebeliğin üçüncü ayının başlamasından doğum anına kadar sürecek olan evredeki anne rahmindeki canlıya verilen isimdir. Fetüs ağırlığı hesaplama işlemi de yukarıdaki verilere dayanarak yapılmaktadır.

Bu yazıda anne karnında bebeğin kilo gelişimi hesaplama konusuna değindik. Buradaki bilgilerden faydalanarak “bebeğim kaç kilo doğar hesaplama”, “anne karnındaki bebek haftada kaç gram alır”, “aylara göre bebek kilosu”, “bebeğin kilosu ayına göre normal mi” gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.  Bilgi amaçlı bu yazıdan elde edindiğiniz izlenimi doktorunuzla paylaşıp gerçek ve bilimsel sonuçlara ulaşmanız hem sizin için hem de bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi Hesaplama!