Arabayla Seyahat Masrafı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Arabayla Seyahat Masrafı Hesaplama

Hesaplama Türü:
Km Başına Harcanan Yakıt (kuruş):

Şahsınıza ait ya da şahsınız tarafından ödünç alınan veya kiralanan bir araç ile bir yerden başka bir yere gitmek istediğiniz zaman aklınıza gelen ilk konulardan bir tanesi de bu yolculuğun size kaç paraya mal olacağıdır. Arabayla seyahat masrafı hesaplama basit düşünüldüğünde sadece yakıt masrafını hesaplayarak tamamlanacak bir işlemmiş gibi görünse de yakıt masrafı dışında da masraflar karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda arabayla seyahat masrafı hesaplama konusuna değinecek, araç ile yolculuk yaptığınızda ne tür maliyetler ile karşı karşıya kalabileceğinizi sizlere aktaracağız.

Arabayla Seyahat Masrafı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yolculuk süresince ne kadar yakıt harcadığınız aslında seyahat masrafını oluşturan en temel masraf olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak seyahat sırasında ne kadar yakıt masrafı yaptığınızı bulmak için aşağıdaki formülden faydalanabilirsiniz.

Yakıt Masrafı = A X B

Formülde “A” harfi ile yolculuğun kaç kilometre sürdüğü, B harfi ile de aracınızın kilometre başına kaç liralık benzin yaktığı temsil edilmiştir.

Her aracın yakıt türü farklı olabilmekle beraber yine her araç kilometre başına farklı masraflar çıkarmaktadır. Bu yazıda genel bir kilometre başı masraf vermek mümkün olmasa da bir örnek ile size bu hesaplamayı alt kısımlarda daha açık hale getireceğiz.

Aracın benzin, gaz gibi masraflarının dışında ne kadar akü harcandığı da seyahat masrafına dahil edilebilir. Genelde akü masrafı seyahat maliyeti olarak görülmese de eksiksiz bir hesaplama yapmak isterseniz aracınızın ne kadar sürede, hangi faaliyetler kapsamında ne kadar akü yaktığını öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Seyahat masrafının diğer önemli noktalarından bir tanesi de ücretli yollardır. Köprüler ya da Avrasya Tüneli gibi geçitler bazı ücretler karşılığında araç geçişine izin vermektedir.

Örneğin; Avrupa’dan Anadolu’ya ya da Anadolu’dan Avrupa’ya gitmek için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (eski ismi ile Boğaziçi Köprüsü)’nden ya da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçmek isterseniz motosikletler 3,50 TL, aks aralığı 3,20 metreden küçük olan iki akslı araçlar 7 TL, aks aralığı 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük olan UKOME kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar 9 TL, üç akslı her tip araçlar 22,25 TL, dört ve beş akslı her tip araç 44,50 TL, altı ve yukarı akslı araçlar ise 59,25 TL ödemekle yükümlüdür.

Diğer taraftan Osmangazi Köprüsü için ulaşım ücretleri de şu şekildedir: Birinci sınıf araçlar 65,65 TL, ikinci sınıf araçlar 105,05 TL, üçüncü sınıf araçlar 124,70 TL, dördüncü sınıf araçlar 165,40 TL, beşinci sınıf araçlar 208,75 TL, altıncı sınıf araçlar 45,95 TL öder.

İstanbul’un yeni köprüsü, üçüncü köprü olarak da bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş için birinci sınıf araçlar 11,95 TL, ikinci sınıf araçlar 15,90 TL, üçüncü sınıf araçlar 29,50 TL, dördüncü sınıf araçlar 74,95 TL, beşinci sınıf araçlar 93,20 TL, altıncı sınıf araçlar da 9,35 TL ödemekle yükümlüdür.

Otoyollar için de geçiş ücretleri olduğunu, bazı yolların da kilometre başı ücretlendirildiğini de bildiğimize göre seyahat masrafı hesaplar iken bunları da göz önüne almayı unutmamak gerekir.

Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretlerini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Örnek bir arabayla seyahat masrafı hesaplama işlemi yaparak konuyu bir nebze daha açık hale getirelim:

Not: Örnekte kullanacağımız Türk Lirası cinsinden masraflar tamamen temsilidir, kendi seyahat masrafınızı hesaplarken kendi aracınıza ve kendi kullandığınız yollara göre sayıları düzenlemeniz gerekir.

X marka aracımız ile İstanbul’dan yaklaşık 410 kilometre uzaklıkta bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesine gittiğimizi düşünelim.

Avrupa yakasından yola çıktığımızı düşündüğümüzde Mahmutbey gişeleri kullandığımızı varsayalım. Öteki taraftan Safranbolu’ya ulaşmak için Anadolu yakasına geçmemiz gerekecektir. Avrupa’dan Anadolu’ya geçmek için de üçüncü köprü olarak bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanmış olalım.

Aracımız kilometre başına 0,25 Türk Lirası yakıyor ise ve 50 kilometre kadar ücretli yoldan geçmiş isek, ücretli yol için de harcadığımız ortalama kilometre başı masraf 0,10 TL ise arabayla seyahat masrafı hesaplama işlemimizi bu sayıları baz alarak yapalım.

Çözüm: İlk olarak aracın yakıt masrafını hesaplayalım. 410 kilometrelik bir yol olduğunu ve aracımızın kilometre başına 25 kuruş (0,25 TL) yaktığını biliyoruz.

Bu durumda Yakıt Masrafı = A X B formülünden faydalanarak A yerine yolun toplam kaç kilometre olduğunu, B yerine de kilometre başı kaç para yakıt masrafı yaptığımızı yazarak yolculuk sırasındaki toplam benzin maliyetini bulabiliriz.

410 ile 25 kuruşu çarptığımız zaman 102,5 Türk Lirası kadar benzin masrafımız olduğunu görmekteyiz.

Mahmutbey gişelerde 3,50 Türk Lirası ödediğimizi ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden karşıya geçerken de 15,90 Türk Lirası ödediğimizi kabul edelim.

Son olarak 50 kilometre uzunluğunda kullandığımız ücretli otoyol için ortalama 10 kuruş km başı yol parası ödeyeceğimizi biliyoruz ve bunu da hesaplamak için 50’yle 0,10’u çarpmamız gerekiyor. Çarpım işlemini gerçekleştirdiğimiz zaman söz konusu yol için 5 Türk Lirası masraf yapmış olduğumuzu görüyoruz.

Şimdi tüm bu masrafları toplayarak 410 kilometre uzunluğundaki İstanbul – Safranbolu yolculuğumuzun kaç paraya mal olduğunu göreceğiz.

Yakıt masrafımız; 102,5 Türk Lirası

Ücretli yol masrafı: 5 Türk Lirası

Mahmutbey gişeler: 3,50 Türk Lirası

Yavuz Sultan Selim Köprüsü: 15,90 Türk Lirası

Tüm bu girdileri topladığımız zaman 126,90 TL masraf yaparak yolculuğumuzu tamamladığımızı görüyoruz.

Arabayla Seyahat Masrafı Hesaplama!