Araç Kredisi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Araç Kredisi Hesaplama

Sıfır kilometre ya da ikinci el bir araba sahibi olmak için yeterli nakde sahip olmayanların müracaat ettiği ilk yollardan biri araç kredisi çekmektir. Bankalar tarafından müşterilere belli faizler karşılığında verilen araç kredisi; araba kredisi, oto kredisi ya da taşıt kredisi olarak da bilinir. Araç kredisi çekerken, bankalar size sıfır kilometre bir araç için farklı, ikinci el bir araç için farklı faiz oranı uygulayabilir. Ayrıca bazı bankalar, vade seçimlerine göre de farklı faiz oranlarını tüketiciye sunabilmektedir. Bu yazımızda araç kredisi nedir, araç kredisi çekebilmek için hangi şartlara uygun olmak gerekir, araç kredisi için nasıl başvuru yapılır, araç kredisi faiz oranları hangi bankada ne durumda, internet üzerinden bankalara özel araç kredisi hesaplama işlemi nasıl yapılır gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Araç Kredisi Nedir?

İkinci el ya da sıfır kilometre fark etmeksizin yeni bir araba sahibi olabilmek adına bankalardan belli faizler karşılığında geri ödemek koşulu ile çekilen kredilere araç kredisi denir. Tüketiciler, banka ile anlaştığı vadeler içerisinde araç kredilerini ödemekle yükümlüdür.

Araç kredisi için faiz oranları, bazı bankalarda sıfır kilometre ve ikinci el araçlar için farklılık gösterebilmektedir.

Ayrıca birçok banka ikinci el araba için çekilecek araç kredisinde, aracın beş yaşından küçük olması şartı koyar. Müşteri, krediyi ödemekte sıkıntı çıkarır ve bankanın yeni politikalarına rağmen sıkıntıyı sürdürürse bankanın araca el koyma hakkı vardır.

İkinci el arabanın mı yoksa sıfır kilometre arabanın mı faiz oranı daha az?

Faiz oranları bankaların politikalarına göre değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar sıfır kilometre araç ile ikinci el araca eşit faiz oranı uygulayabilir. Ama arada bir fark olacaksa, ikinci el araç için çekilecek krediye uygulanan faiz oranı, sıfır kilometre araca uygulanan faiz oranından daha fazladır. Yani bankaların eşit faiz oranı uygulamadığı durumlarda, sıfır kilometre araç için daha az faiz ödersiniz.

Peki neden?

Bütün bankalar kendi çıkarlarını düşünür. Kredi çeken kişinin ödemeyi aksatması, bankanın çözüm senaryolarına uygun yanıt vermediği durumlarda banka araca el koyma hakkına sahip. Banka araca el koyunca satmayı düşünecek ve en hızlı şekilde elden çıkarmaya çalışacaktır. Bankalar, ikinci el araçların daha zor satılacağını düşündükleri için onlara daha yüksek faiz oranı uygulayabiliyor.

Araç kredisi için bankaların aradığı şartlar nelerdir?

Az miktarlı ihtiyaç kredilerinin dağıtımı sırasında bile eleyici davranan bankalar, çok doğal olarak araç kredileri için de tüketicilere birtakım şartlar sunar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve 18 yaşınızı doldurmanız taşıt kredisi çekebilmeniz için aranan en temel şart olarak karşımıza çıkıyor. 18 yaş meselesi kağıt üzerinde yeterli görünse de birçok banka, tüketicinin çektiği krediyi ödeyebilecek olgunlukta olmasını istediği için bu alt sınırı 24 yaşa kadar çekebilmektedir.

Alt limit olduğu gibi, bankaların araç kredisi verirken bir üst limiti de olur. Bankalar, verdikleri parayı faizi ile birlikte geri almak isterler ve dolayısıyla bu kredi parasının geri gelme ihtimalinin azaldığı durumlarda kredi vermekten çekinirler. 65 yaş üstü kişiler bankalar tarafından ölüm riski olan kişiler statüsündedir. Birçok banka 65 yaş üstü kişilere araç kredisi vermemeyi tercih eder.

Yaş ve vatandaşlık şartlarının ardından asıl esas mesele tüketicinin gelir durumudur. Araç kredisi çekmek isteyen kişiler bankaya bir gelir beyanında bulunur ve bankalar tüketicinin beyan ettiği aylık gelirin, kredi taksitini ödemeye uygun olup olmadığına karar verir. Bankaların bu kararı verebilmesi için, çalışan statüsündeki kişilerin sigorta dökümlerini ve maaş bordrolarını bankaya vermeleri gerekmektedir.

Kiralar ile geçinen kişiler ise kaç evden, ne kadar kira aldıklarını bankaya ispatlamak durumundadırlar.

Eğer ki iş sahibi iseniz, işinizden ne kadar gelir elde ettiğinizi bankaya belgelerle birlikte beyan etmek durumundasınız.

Kredi ile satın almak istediğiniz araba, ikinci el durumunda ise bankaların neredeyse hepsi bu aracın beş yaşından küçük olması şartını size sunacaktır. Bu şartın arkasında yatan mantık ise, tüketici krediyi ödeyemez ve banka araca el koymak zorunda kalırsa aracı bir an önce elden çıkarabilmesi yönündeki hedeftir.

Araç kredileri için bankalar maksimum 48 ay vade imkanı verirler.

Sigorta dökümünüzü bankaya sunmadan önce bu uyarıyı dikkate alın.

Bankalar, son zamanlarda çok sık iş değiştirmiş kişilere araç kredisi vermek istemezler. Bu kişileri potansiyel işsiz olarak gören bankalar, araç kredisini her zaman geri ödeme ihtimali olan tüketicilere sunmak istediği için potansiyel işsizlerin ödeme planında zorluk yaratacağını düşünüp bu sınıftaki kişileri elerler.

Diğer bir önemli nokta ise, şu an çalıştığınız iş yerinde en az üç aydır çalışıyor olmanız gerekiyor. Şayet içinde bulunduğunuz kurumun bir buçuk aylık çalışanı iseniz ve araç kredisi çekmek istiyorsanız, bankalar sizi bir buçuk ay sonra bir daha başvuru yapmanız konusunda uyaracaktır.

Bankaların en çok dikkat ettiği noktalardan biri de tüketicinin kredi notudur. Daha önceden başka krediler kullanan kişiler, araç kredisi için başvuru yaptıkları esnada bankalar bu kişilerin diğer krediler için takındığı tavrı inceler. Tüketici, eski kredilerini öderken zorluk yaşamış mı, ödeme planının ne kadar dışına çıkmış gibi sorulara yanıt arar. Tüketici eski kredilerini öderken zorluk çıkardıysa kredi notu düşük olacaktır ve doğal olarak banka araç kredisi vermeye yanaşmayacaktır. Diğer taraftan, eğer ki tüketici önceki kredilerini öderken fazla sıkıntı çıkarmadıysa, ödeme planına elinden geldiğince sadık kaldıysa kredi puanı yüksek olacaktır ve bankalar, diğer şartların da elverişli olması halinde bu tüketicilere araç kredisi verecektir.

Kısaca özetlemek gerekirse, araç kredisi alırken bankanın sizde arayacağı şartlar; aylık net gelirinizin araç kredisi taksitlerini ödemeye elverişli olup olmadığına yöneliktir. Temel ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra cebinizde kalan paranın araç kredisini ödemek için yeterli olması gerekmektedir.

Araç kredisi için başvuru nasıl yapılır?

Diğer krediler için başvuru yapıldığında yaşanılan süreçteki benzer süreçler araç kredisi için de geçerlidir. Bazen başvuru işlemleri bankadan bankaya ufak farklılıklar gösterebilir ama araç kredisi başvuru süreci genel olarak benzer unsurlardan oluşur. Şayet bankaların tüketiciden arzu ettiği evrakları eksiksiz bir şekilde başvuru sırasında bankaya teslim ederseniz, başvurunuz aynı gün dahilinde işleme alınır.

Araç kredisi başvurusu için hangi belgeler lazım olur?

En gerekli belge: Kimlik yerine geçecek bir evrak istenir. Bu nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport olabilir. Resmi geçerliliği olan ve kimlik yerine geçen belgeler bankalar tarafından kabul edilir.

Önemli bir not: Bankalara kimlik niteliğinde sunduğunuz evraklarınızın Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numara’nızı yani kısa tabirle TC Kimlik NO’nuzu barındırması gerekmektedir. TC Kimlik NO yazmayan evraklarla başvuru yapmanız halinde bankalar, kimliklerinizi yenileyip başvuru yapmanızı isteyebilir.

İkametgah belgesi veya ikamet ettiğiniz eve ait, araç kredisi çekmek isteyen şahsın ismine kayıtlı fatura örnekleri de bankalar tarafından başvuru sırasında talep edilebilmektedir.

Şayet sıfır kilometre yeni bir araç satın almak istiyorsanız proforma fatura, ikinci el bir araba için araç kredisi çekmek istiyorsanız da ruhsat örneğini bankaya teslim etmeniz gerekir.

Tüm Bankaların Araç Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Araç Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası’ndan sıfır kilometre bir araç için araç kredisi çekmek istiyorsanız 48 aya kadar vadeler dahilinde borcunuzu ödemek istiyorsanız yüzde 1,13’lük bir faiz oranı ile karşılaşıyorsunuz.

Ziraat Bankası, sıfır kilometre araçlar için uyguladığı politikayı ikinci el araçlar için de uygulamakta. Buna göre, 48 aya kadar vade imkanı veren banka ikinci el araçlar için de yüzde 1,13’lük araç kredisi faiz oranı uyguluyor.

Halkbank Araç Kredisi Faiz Oranları

Halkbank’tan sıfır kilometre bir araba için araç kredisi çekmek istiyorsanız banka size yüzde 1,15 oranında faiz oranı teklif ediyor.

Ziraat Bankası’ndan farklı olarak Halkbank’ta ikinci el araçlar için kredi çekerken daha fazla faiz oranı ile yüzleşiyorsunuz. Banka, 48 aya kadar vade imkanı tanıyıp ikinci el araçlar için yüzde 1,16 faiz uygulamasına gidiyor.

Vakıfbank Araç Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank, sıfır kilometre, yeni bir taşıt için araç kredisi çeken müşterilerine yüzde 1,45 oranında faiz uygularken aynı banka ikinci el bir araba için araç kredisi çeken müşterilerine yüzde 1,55 oranında araç kredisi faizi uyguluyor.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Araç Kredisi Faiz Oranları

Kısa ismiyle TEB, yani Türkiye Ekonomi Bankası, araç kredisi faiz oranları konusunda eşitçi bir politikaya sahip. Aracın sıfır kilometre ya da ikinci el olmasına aldırmayan Türkiye Ekonomi Bankası, 48 aya kadar tüm vadelere yüzde 1,35 araç kredisi faiz uyguluyor.

AnadoluBank Araç Kredisi Faiz Oranları

AnadoluBank’ın resmi web adresinde karşımıza çıkan hesaplama aracından alınan bilgilere göre; banka ikinci el araçlar ve sıfır kilometre arabalar için herhangi bir faiz oranı ayrımına gitmiyor. AnadoluBank, iki kredi tipi içinde yüzde 1,28 oranında araç kredisi faiz oranı uyguluyor.

Odeabank Araç Kredisi Faiz Oranları

HalkBank ve Vakıfbank gibi bankaların aksine, ikinci el arabalar ve sıfır kilometre arabalar için çekilen araç kredilerinde eşit faiz oranına sahip olan bankalardan biri de Odeabank. Odedabank, resmi sitesinde paylaştığı verilere göre 48 aya kadar vade imkanı tanıyor ve iki araç tipi içinde tüketicilerin kredilerine yüzde 1,15 faiz uyguluyor.

HSBC Araç Kredisi Faiz Oranları

HSBC, hem ikinci el arabalar hem de sıfır kilometre olan yeni arabalar için çekilen kredilere eşit faiz oranı uyguluyor. Banka, araç kredisi faiz oranını yüzde 1,44 olarak duyurdu.

Akbank Araç Kredisi Faiz Oranları

Akbank, araç kredisi faiz oranları konusunda sıfır kilometre araçlara da ikinci el araçlara da eşit politika uyguluyor. Buna göre, Akbank tüketicilerine 48 aya kadar vade imkanı sunup yüzde 1,13 oranında araç kredisi faiz oranı teklif ediyor.

Akbank ile ilgili ilginç bir detay da var. Resmi sitedeki hesaplama aracına göre, Akbank bazı araba markalarına yönelik faiz oranında indirime gidebiliyor.

Satın almak istediğiniz araba markasına yönelik bir faiz oranı indirimi olup olmadığını sorgulamak için bir sonraki başlıkta yer alan Akbank’ın araç kredisi faizi hesaplama sayfasına gitmeniz gerekmekte.

QNB Finansbank Araç Kredisi Faiz Oranları

Finansbank, Katar Ulusal Bankası’na satılmasının ardından yoluna QNB Finansbank adıyla devam ediyor. Yenilenen logosu ve uzayan ismiyle hizmetlerini sürdüren banka, araç kredisi faiz oranlarında sıfır kilometre arabalara ve ikinci el arabalara eşit yaklaşım sergiliyor.

QNB Finansbank’ın internet sitesinde yer alan verilere göre, banka müşterilerine yüzde 1,19 oranında araç kredisi faizi uyguluyor.

Garanti Bankası Araç Kredisi Faiz Oranları

Bütün bankalar gibi araç kredisi çeken tüketicilerine 48 aya kadar vade imkanı tanıyan Garanti Bankası, hem ikinci el arabalar için hem de sıfır kilometre taşıtlar için yüzde 1,44 oranında araç kredisi faizi uyguluyor.

Kuveyt Türk Araç Kredisi Faiz Oranları

Diğer bankalardan farklı olarak; faiz oranını kar payı olarak tanımlayan Kuveyt Türk, yeni bir araç için çekilen krediye uygulanan faiz oranı ile ikinci el bir araba için çekilen krediye uygulanan faiz oranını eşit tutuyor.

Kuveyt Türk’ün resmi sitesindeki verilere göre, banka iki tip kredi içinde yüzde 1,17 oranında kar payı uygulaması yapıyor.

ING Bank Araç Kredisi Faiz Oranları

ING Bank’ın araç kredisi faiz oranı uygulamasında birtakım farklılıklar bulunuyor. 0 – 6 ay arası vade imkanından faydalanan tüketiciler için yüzde 1,04 oranında araç kredisi faizi uygulanırken borcunu 6 – 48 ay arası vadeler içinde ödemek isteyenler için yüzde 1,44 oranında faiz uygulanıyor.

İŞ Bankası Araç Kredisi Faiz Oranları

Türkiye İş Bankası, araç kredisi faiz oranlarını belirlerken ikinci el arabalara ve yeni arabalara farklı yaklaşan bankalardan biri. İş Bankası, sıfır kilometre bir taşıt için araç kredisi çekmek isteyen tüketicilerine yüzde 1,20 oranında faiz uygulaması yapıyor. Öte yandan ikinci el bir araç için kredi çekmek istiyorsanız İş Bankası size yüzde 1,25 oranında faiz uygulayacaktır.

Yapı Kredi Araç Kredisi Faiz Oranları

Yapı Kredi de yeni araçlar için çekilen ve ikinci el araçlar için çekilen kredilere farklı oranlarda faiz uyguluyor.

Yapı Kredi’den sıfır kilometre bir araba için araç kredisi çekmek istiyorsanız, 24 aya kadar olan vadelerde yüzde 1,30 oranında, 36 aya kadar olan vadelerde ise yüzde  1,33 oranında faiz ödemesi yapmak durumundasınız.

İkinci el bir araba için kredi çekmek istiyorsanız da vade ayrımı yapmaksınız yüzde 1,35 oranında faiz ödemesi yapmak zorundasınız.

Denizbank Araç Kredisi Faiz Oranları

Denizbank’ın resmi internet sitesinde paylaştığı verilere göre, banka hem ikinci el arabalar hem de sıfır kilometre arabalar için çekilen kredilere yüzde 1,22 oranında faiz uyguluyor.

Dipnot: Bu yazıda yer alan bankaların araç kredisi faiz oranları, Kasım 2016’da bankaların resmi sitelerinde paylaştığı verilere dayandırılmıştır. Önümüzdeki süreçlerde bankalar araç kredisi faiz oranlarında değişime gidebilir.

Tüm Bankaların Araç Kredisi Hesaplamaları

Aşağıdaki listede tüm bankaların araç kredisi hesaplama araçlarına ait bağlantılar paylaşılmıştır. Bankaların resmi internet sitesinde, şayet direk bir şekilde araç kredisi hesaplama sayfası yer almıyorsa, kredi tipinden araç kredisini seçmeniz gerekmektedir. Araç kredisi hesaplama sayfasına girdikten sonra ne kadar kredi çekmek istediğinizi, kaç aylık vade imkanından yararlanmak istediğinizi, kredi çekmek istediğiniz aracın ikinci el mi sıfır mı olduğu gibi bilgileri girdikten sonra hesaplamanızı tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Araç Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası’nın kredi hesaplama sayfasına giriş yaptıktan sonra araç kredisini seçmeniz gerekiyor. Araç kredisini seçtikten sonra arzu ettiğiniz kredi tutarı, kredi tipi ve vade gibi seçenekleri doldurup hesaplama sonucunuzu görebilirsiniz.

Ziraat Bankası araç kredisi hesaplama için TIKLAYINIZ!

Halkbank Araç Kredisi Hesaplama

Halkbank’ın internet sitesinde yer alan araç kredisi hesaplama bölümü şu an kapalı görünüyor. Yalnız sayfada paylaşılan araç kredisine yönelik rakamlarla da hesaplama yapmanız mümkün.

Halkbank araç kredisi hesaplama için TIKLAYINIZ!

Vakıfbank Araç Kredisi Hesaplama

Vakıfbank’ın internet sitesinde yer alan hesaplama sayfasına girdikten sonra istediğiniz kredi tipini araç kredisi olarak seçmeniz gerekiyor.  Bu seçimi yaptıktan sonra açılan araç kredisi hesaplama sayfasından tutar – taksit periyodu – vade bilgilerini size uygun şekilde girip işlemi tamamlayabilirsiniz.

Vakıfbank araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Araç Kredisi Hesaplama

Türkiye Ekonomi Bankası’nın web sayfasında yer alan hesaplama aracında tüm kredi tipleri bir arada görünüyor. Aşağıdaki bağlantıya gittikten sonra araç kredisini seçip size uygun verileri girerek hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Türkiye Ekonomi Bankası – TEB araç kredisi hesaplama için TIKLAYINIZ!

AnadoluBank araç kredisi hesaplama

AnadoluBank’ın hesaplama sayfasına girip araç kredisi seçimini yaptıktan sonra arzu ettiğiniz aracın ikinci el mi sıfır kilometre mi olduğunu belirtip size uygun olan kredi değerlerini girmeniz gerekmekte.

AnadoluBank araç kredisi hesaplama için TIKLAYINIZ!

Odeabank Araç Kredisi Hesaplama

Odebank’ın web sitesinde yer alan kredi hesaplama sayfasına giriş yaptıktan sonra araç kredisini seçip size uygun kredi tutarı ve vadeyi girip işlemleri sona erdirebilirsiniz.

Odeabank araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

HSBC Araç Kredisi Hesaplama

HSBC’ye ait araç kredisi hesaplama sayfasına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada araç kredisini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçimi yaptıktan sonra size uygun olan (kredi tutarı – vade gibi) verileri belirttikten sonra hesaplama sonucunuzu görebilirsiniz.

HSBC araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Akbank Araç Kredisi Hesaplama

Akbank’ın internet sitesindeki hesaplama sayfasına girdiğiniz zaman karşınıza otomatik biçimde ihtiyaç kredisi hesaplama aracı çıkıyor. Siz sayfadaki araba simgesine tıklayıp araç kredisi hesaplama sayfasına ulaşabilirsiniz. Sayfaya ulaştıktan sonra kafanızdaki rakamları girerek hesaplamanızı bitirebilirsiniz.

Akbank araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

QNB Finansbank Araç Kredisi Hesaplama

QNB Finansbank’ın resmi internet sitesindeki araç kredisi hesaplama sayfasını açıktan sonra vade tutarı, istediğiniz kredi tutarı gibi rakamları yazıp hesaplamayı yapabilirsiniz.

QNB Finansbank araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Garanti Bankası Araç Kredisi Hesaplama

Garanti Bankası’nın araç kredisi hesaplama aracına girdikten sonra ne kadar kredi çekmek istediğinizi ve krediniz için ne kadar vade istediğinizi belirtip araç kredisi hesabınızı yapabilirsiniz.

Garanti Bankası araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

ING Bank Araç Kredisi Hesaplama

ING Bank’ın web sitesi üzerinde araç kredisi hesaplama sayfasına ulaşabilmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonra “taşıt kredisi hesaplama aracı” yazısına tıklayıp aracınızın sıfır kilometre mi ikinci el mi olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Bunun ardından istediğiniz kredi tutarı ve taksit sayısını yazıp hesaplamanızı bitirebilirsiniz.

ING Bank araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

İş Bankası Araç Kredisi Hesaplama

İş Bankası’nın resmi web sitesindeki hesaplama sayfasına giriş yaptıktan sonra taşıt kredisini tercih edip aracınızın yeni mi ikinci el mi olduğunu belirttikten sonra vade tercihi ve istenen kredi tutarını belirterek hesaplama işleminizi bitirebilirsiniz.

İş Bankası araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi Araç Kredisi Hesaplama

Yapı Kredi’nin internet sitesindeki hesaplama aracı bölümüne geldikten sonra ilk olarak müşteri tipini işaretlemeniz gerekiyor. Bunun sonrasında ise çekmek istediğiniz kredi tipi size sorulacak ve taşıt kredisini işaretlemeniz gerekecektir. Gerekli işaretlemeleri yaptıktan sonra size uygun verileri girip hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yapı Kredi araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Denizbank Araç Kredisi Hesaplama

Denizbank’ın internet sitesindeki hesaplama aracına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve karşınıza gelen sayfadaki bireysel kredi hesaplama yazısını seçin. Bu seçimden sonra otomatik bir pencere açılacak ve bu pencerede karşılaştığınız sayfada kredi türünden taşıt kredisini işaretlemeniz gerekecek. Bu işaretlemenin ardından vade ve kredi tutarı tercihlerinizi belirtip araç kredisi hesabınızı sonuçlandırabilirsiniz.

Denizbank araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

Kuveyt Türk Araç Kredisi Hesaplama

Kuveyt Türk bankasının resmi web sitesindeki hesaplama aracına giriş yaptıktan sonra kredi işlemi yapmak istediğiniz aracın yeni mi ikinci el mi olduğunu belirtip finansman tutarı ve taksit sayısı gibi verileri size uygun şekilde doldurup işlemi bitirebilirsiniz.

Kuveyt Türk araç kredisi hesaplama sayfası için TIKLAYINIZ!

 

Araç Kredisi Hesaplama!