Aşı Takvimi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Aşı Takvimi Hesaplama

Yeni doğan bir bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesi, hastalıklardan uzak bir yaşam sürmesi için aşı takvimine uyarak, belirli aralıklarla aşılar yapılmaktadır.  Aşı takvimi hesaplama genelde birçok bebek için aynı şekilde işlemektedir, bebeğinizin aşı takvimi hakkında erken bilgi sahibi olmak için kullanabileceğiniz bu yazının yanı sıra doktorunuza da danışmayı, uzman tavsiyesi almayı kesinlikle unutmayın.

Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimi

Bebeğin sağlıklı gelişimi için yaptırılması gereken aşılar arasında, Sağlık Bakanlığı’na göre şunlar yer alır:

Hepatit I

Hepatit II

Beşli Karma Aşı (Difteri, boğmaca, tetanoz)

Çocuk felci aşısı

Su çiçeği aşısı

BCG (Verem aşısı)

İkinci Beşli Karma Aşı

OPA

Hepatit III

Kızamık, kabakulak, kızamıkçık aşıları

Zatürre aşısı

Üçüncü Beşli Karma Aşı.

Aşı Günleri Hesaplama

Çocuğunuza yaptırmanız gereken aşıları bir takvime göre uygulamanız gerekmektedir. Her aşının tavsiye edilen bir tarihi vardır.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren İzmir – Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin resmi internet sitesinde paylaştığı bilgilere göre çocuğunuzun aşı takvimini şu şekilde hesaplayabilirsiniz:

Doğumdan sonraki 72 saat (üç gün) içerisinde Hepatit I aşısı yapılmalıdır.

Doğumdan sonraki birinci ayın bitimiyle birlikte Hepatit II aşısı yapılmalıdır.

Bebek iki ayını doldurduğunda beşli karma a dı verilen DaBT – IPV – Hib – 1 aşısı ile BCG (verem) aşıları yaptırılmalıdır.

Dördüncü ayın sona ermesiyle birlikte ikinci beşli karma aşısı olarak bilinen DaBT – IPV – Hib – 2 aşısı tamamlanmış olmalıdır.

Bebek yarım yaşını doldurduğunda yani altı ayı tamamladığında ise OPA, Hepatit III ve üçüncü beşli karma, yani DaBT – IPV – Hib 3 aşısı, yaptırılmalıdır.

Çocuğunuz bir yaşını tamamladığında, on iki ayın dolmasıyla birlikte, KKK olarak bilinen kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları yaptırılmış olmalıdır.

Bebeğin doğumundan sonraki 18 – 24 aylık süre zarfı içerisinde OPA ve DaBT – IPV Hib- Rapeli olarak bilinen diğer bir beşli karma aşısı yapılmalıdır.

Çocuk birinci sınıfa geçtiğinde ise yine KKK, Td ve OPA aşıları yaptırılmış olmalıdır.

Örnek Aşı Takvimi Hesaplama

Bu hesaplama İzmir – Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin resmi sitesinde paylaştığı verilere dayanarak yapılmıştır.

25 Kasım 2016 tarihinde doğan bir çocuk için aşı takvimi şu şekildedir:

İlk 72 saat içinde – 25 Kasım 2016 – Hepatit I aşısı

Birinci ayın sonunda – 25 Aralık 2016 – Hepatit II aşısı

İkinci ayın sonunda – 24 Ocak 2017 – BCG (Verem aşısı), birinci beşli karma aşısı

Dördüncü ayın sonunda – 25 Mart 2017 – İkinci beşli karma aşısı

Altıncı ayın sonunda – 24 Mayıs 2017 – Üçüncü beşli karma aşısı, OPA, Hepatit III

Birinci yılın, yani on iki ayın sonunda – 25 Kasım 2017 – KKK aşıları (kızamık, kabakulak, kızamıkçık)

Bebeğin doğumundan sonraki 18 ile 24. Aylar arasında – 27 Mayıs 2018 – Beşli karma aşısı ve OPA

Çocuk birinci sınıfa giderken – 24 Kasım 2023 – OPA, KKK ve Td aşıları

Çocuk sekizinci sınıfa giderken – 22 Kasım 2031 – Td aşısı

 

Bebeğin Olması Gereken Aşılar

Bebeklerin türlü hastalıklar karşısında bağışıklık kazanmalarına yardımcı olan aşılar ihmal edilmemesi gereken uygulamalardır. Bebekler, yenidoğan evresindeyken annelerinden birtakım hastalıklara karşı bağışıklık alabilirler fakat bu bağışıklık ileri süreçte kaybolur ve hastalıklarla daha güçlü mücadele için aşı takviyesi gerekir. Aşı, bir hastalık için yüzde yüz ve kesin engelleyici bir faktör olmasa da her zaman hastalık ihtimalini azaltan, yardımcı ve güçlü bir takviyedir.

Hepatit A Aşısı

Bebek ve çocukların muhakkak olması gereken aşılardan biridir. Enfeksiyon bulaşmış kişilerin dışkısının teması yoluyla da geçebilen hepatit a virüsü, bu virüsün bulaştığı su ya da besin maddeleri vasıtasıyla da yayılabilir. Karaciğer iltihabına ve sarılığa sebep olabilen virüse karşı bağışıklık kazanmak için hepatit a aşısı olmak önemlidir.

Hepatit A aşısı, bacağın dış – üst kısmından enjekte edilen bir türdür.

Hepatit B Aşısı

Hepatit B virüsü, bulaştığı ve etkisini gösterdiği kişilerde karaciğer yetmezliği ve karaciğer riski gibi hastalıklara sebep olabiliyor. Steril olmayan cerrahi aletlerin yanı sıra kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaşabilen virüs, doğum esnasında anneden bebeğe geçme ihtimali yüksek olan bir türdür.

Hepatit A aşısı gibi bacağın dış – üst kısmına enjekte edilerek Hepatit B aşısı uygulanır.

Verem (Tüberküloz) Aşısı

Verem hastası bir bireyin hapşırma ya da öksürme gibi yollarla çevresine saldığı mikropların solunması yoluyla verem virüsü vücuda girebilir. Verem virüsünün etkisini göstermeye başladığı bedene sahip olan insanlar zeka geriliği, solunum sistemi problemleri ve birtakım sakatlıklarla karşılaşabilirler.

Verem aşısı, sol koldan deri içine doğru enjekte edilen bir aşı türüdür.

Üçlü Karma Aşı (Difteri – Boğmaca – Tetanoz Aşısı)

Boğmaca hastalığı nefes almayı engeller ve öksürük nöbetlerine sebep olur. İki yaşının altındaki bebeklerde daha sık karşımıza çıkar.

Difteri hastalığı ise solunum yoluyla bulaşır ve kaliteli solunum yapmayı engelleyerek çeşitli hastalıklara sebep olur.

Tetanoz, toprakta yaşayan bir bakteri çeşidinin bedendeki yaraya bulaşmasıyla aktif oluyor ve zehirli bir salgı üreterek kasların kasılmasına sebebiyet veriyor.

Günümüzde bu üç hastalık da daha az görülmeye başlasa bile sorunların ciddi hasarlara yol açması sebebiyle aşı vasıtasıyla hastalık riski azaltılmaya çalışılıyor.

Küçük çocuklarda bacağın dış üst kısmına vurulan üçlü karma aşısı, büyük çocuklarda kol üst kısmına da uygulanabiliyor.

Kızamık – Kabakulak – Kızamıkçık Aşısı

Kızamık hastalığı ile cilt üzerinde döküntüler başlar ve bazı durumlarda ölüme kadar ağır sonuçlarla karşılaşılır. Kabakulak hastalığında ise kulağın arkasında yer alan tükür bezlerinin iltihabı sonrasında kendini belli eden virüs kısırlık, beyin zarı ve beyin zarı dokusu iltihabı, pankreas ya da testis iltihabı gibi sonuçlara sebep olabilir.

Kızamıkçık ise cilt üzerinde pembe döküntülerle kendini gösteren bir rahatsızlık çeşididir.

Bu üç hastalıktan korunmak, bu hastalıklara karşı bağışıklık kazandırmak amacıyla yapılan aşı ise bacağın dış üst kısmından vücuda enjekte edilir.

Çocuk Felci Aşısı

Özellikle ülkemiz Türkiye’de çok fazla rastlanılmayan bir hastalık olan çocuk felci, ortaya çıktığı durumlarda büyük tehlike ve risklere yol açabilir. Tedavisi imkansız denecek kadar zor olan bu hastalıktan korunmak için aşıların ihmal edilmemesi gerekiyor.

Ağızdan damla yoluyla ya da enjeksiyon şeklinde alınan çocuk felci aşısı, hastalığın önlenmesi konusunda önemli bir yardımcıdır.

Suçiçeği Aşısı

Suçiçeği hastalığı solunum ya da temas vasıtasıyla bulaşabilen bir rahatsızlık türüdür. İçi sıvı ile dolu olan birtakım döküntüler ortaya çıkar ve yerinde müdahale olmadığı durumda zatürre ve beyin iltihabı gibi ağır sonuçlara sebep olabilir.

Suçiçeği aşısı, bacak üst dış kısmından enjekte edilir.

HIB Aşısı

Genelde beş yaşının altında olan çocuklarda zatürre, ortakulak iltihabı ve menenjit gibi bazı hastalıklara sebep olabilen bakteriye HIB adı verilir. HIB enfeksiyonu özellikle 6 ila 11 aylık zaman dilimi içerisindeki çocuklar için tehlikelidir.

HIB aşısı çocuğa bacağın dış üst kısmından enjekte ediliyor.

Beşli Karma Aşısı (Difteri – boğmaca- tetanoz – HIB – Çocuk Felci Aşısı)

Zaman zaman üçlü karma aşı yerine beşli karma aşı yaptırılır ve çocuğun daha çok hastalığa karşı bağışıklık kazanması amaçlanır. Beşli karma aşının içerisindeki takviyeler sayesinde çocuk tetanoza, difteriye, boğmacaya, HIB’e ve çocuk felcine karşı daha güçlü bir bünyeye sahip olur. Beş hastalık genelde tek enjektör ile uygulanıyor. Aşıların ayrı enjektörler ile yapılması da genelde herhangi bir yan etkiye sebep olmuyor.

Beşli karma aşısı, bacağın üst dış kısmına, adale içine veya cilt altına uygulanıyor.

Aşı takvimi hesaplama, doğumun ardından her çocuk için yapılması gereken bir işlemdir. Bir uzmandan yardım alınarak yapıldığında daha sağlıklı olmakla birlikte çocuğunuzun aşı takvimini belirleyerek o takvime uygun şekilde hareket edip çocuğunuza daha sağlıklı, hastalıklara karşı daha dirençli günler verebilirsiniz. Aşıların gecikmesi durumunda da doktora danışıp gecikme konusunda destek almanız tavsiye edilmektedir.

Aşı Takvimi Hesaplama!