Bağ-Kur Sigorta Primi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Bağ-Kur Sigorta Primi Hesaplama

Aylık Bağ-Kur primleri neye göre hesaplanmaktadır? Bağ-Kurlular neye göre Bağ-Kur primlerini öderler? Bağ-Kur hangi kriterlere göre zamlanır? Hangi veriler dikkate alınarak Bağ-Kur primlerine zam yapılır? Bu yazımızda yukarıdaki soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Kimler Bağ-Kur Primi Öder ?

Öncelikle kimler Bağ-Kur sınıfına girer bundan bahsetmemiz gerekiyor. 5510 sayılı kanuna göre esnaflar, çiftçiler, muhtarlar, şirket ortaklarını da içinde bulunduran kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-Kur kapsamında prim öderler. Kendi hesabı üzerine vergi kaydı olup kendi işyerinde çalışanlar ve şirket ortakları esnaf Bağ-Kuru kapsamında prim öderler.Çiftçiler yani herhangi bir tarım odasına kayıtlı kişiler tarım Bağ-Kuru kapsamında primlerini öderler. Esnafın, çiftçilerin, şirket ortakların ve muhtarların ödediği bu Bağ-Kur primi neye göre belirleniyor buna bakalım.

Bağ-Kur Neye Göre Belirlenir ?

Bağ-Kur primleri anayasada 5510 sayılı kanunun 80. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtildiği üzere belirlenmiştir.

“Aylık prime esas kazanç, 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. Bu sigortalılar tarafından Kurumca belirlenen sürelerde aylık prime esas kazanç beyan edilir. Beyanda bulunmayan sigortalıların aylık prime esas kazancı, prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katı olarak belirlenir.”

Yukarıda anayasada yazan tanıma göre Bağ-Kur primleri asgari ücrete bağlı olarak değişkenlik gösteriyor ve asgari ücretin zamlanması ile birlikte zamlanıyor. Bağ-Kur tesciliniz yapıldıktan sonra SGK’ya ödeyeceğiniz primi belirlemek için prime esas kazanç bildirimi yapmadığınız takdirde en düşük primden ödemeye başlarsınız. Bağ-Kurunuz açıldıktan sonra Bağ-Kurlu olduğunuza dair yazıda ödeyeceğiniz primi dilekçe vererek yükseltebileceğiniz belirtilir. En düşük Bağ-Kur priminden ödemek istiyorsanız herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. Bağ-Kur priminizi yükseltmek istiyorsanız Bağ-Kur dosyanızın bulun yerdeki sosyal güvenlik merkezine/il müdürlüğüne başvurarak ödeyeceğiniz primlerinizi yükseltebilirsiniz. Ek olarak birde isteğe bağlı Bağ-Kur var. Peki bu isteğe bağlı Bağ-Kur nedir? Nasıl ödenir neye göre ödenir bunları cevaplandıracağız.

İsteğe Bağlı Bağ-Kur Nedir ? Kimler Yararlanabilir ? Şartları Nelerdir ?

  • Türkiye’de ikamet ediyor olmak (Yurtdışında çalıştırılmak üzere götürülenler için Türkiye’de ikamet şartı aranmaz), ayrıca ülkemizle imzalanmış ikili sosyal güvenlik sözleşmelerine göre Fransa, İngiltere, İsveç ve İsviçre’de bulunanlar ile bu ülkelerde sigortalı olanlardan Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaksızın isteğe bağlı sigortalı olma şartlarını yerine getirenlerin ülkemizde isteğe bağlı sigortaya prim ödemeleri mümkündür.
  • Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • 4/a-SSK kapsamında çalışmıyor olmak (Ay içinde 30 günde az kısmi süreli çalışanlar 30 günden eksik kalan süreleri isteğe bağlı kapsamında tamamlayabilirler.)
  • 4/b- Bağ-Kur kapsamında olmamak (Tarım, esnaf, muhtar, şirket ortaklığından dolayı Bağ-Kurlu olmamak)
  • Banka sandıklarına tabi çalışmıyor olmak,
  • 4/c – Emekli sandığı kapsamında olmamak,
  • Kendi sigortalılığından dolayı emekli olmamak (Eşinden, annesinden, babasından ya da çocuklarından ölüm aylığı alanlar bu kapsamda prim ödeyerek kendilerinin de emekli olmalarını sağlayabilir. Bu durumda aylıkları aynen ödenmeye devam edilir. Herhangi bir kesinti yapılmaz.)
  • SGK’ya yazılı olarak başvurmak,

Peki Bağ-Kur primleri 2016 yılı için ne kadardır? Asgari Ücret Komisyonu 2015 yılının Aralık ayında son toplantısında toplanıp asgari ücreti belirlendi. Asgari ücret tespit komisyonunun belirlediği rakama göre asgari ücret brüt 1.647 TL olup net tutar olarak 1.300 tl olmuştu. Asgari ücrete göre 2016 yılında ödenecek primler aşağıdaki gibidir.

2016 Yılı En Düşük ve En Yüksek Bağ-Kur Primleri

2016 yılı için taban ve tavan Bağ-Kur primleri şu şekilde:

Esnaflıktan ve Şirket Ortaklığından dolayı Bağ-Kurlu olanlar:

01.01.2016-30.06.2016 tarihleri arasında en düşük: 568,21 TL, en yüksek 3.693,40 TL,

01.07.2016-31.12.2016 tarihleri arasında en düşük: 568,21 TL, en yüksek 3.693,40 TL olarak ödenmektedir.

Tarımdan/Çiftçilikten dolayı Bağ-Kur’lu olanlar:

01.01.2016-30.06.2016 tarihleri arasında en düşük:.435,63 TL, en yüksek 2.831,60 TL,

01.07.2016-31.12.2016 tarihleri arasında en düşük:.435,63 TL, en yüksek 2.831,60 TL,

Bağ-Kur primi ödeyeceklerdir.

2016 İsteğe Bağlı Bağ-Kur Primleri

İsteği bağlı olarak Bağ-Kur primi ödeyenler ise 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında en düşük: 527,04 TL, en yüksek 3.425,00 TL Bağ-Kur primi ödeyeceklerdir.

Çağdaş ve gelişmiş dünya ile uyum yakalamış olan ülkemiz birden fazla işlemi gerçekleştirmek için artık aktif bir biçimde interneti kullanmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerden tutun pek çok kamu işlemlerini yapmaya kadar internet üzerinden yalnızca dakikalar içerisinde halletmeniz mümkün olmuş durumdadır. Bu kolaylık sayesinde artık evde, işte, yolda hatta ve hatta tatilde bile tek bir tuşla işlemlerinizi gerçekleştirme imkânı bulabileceksiniz. Gelişen bu internet teknolojisi aracılığı artık ilgili kurumlarda fazla kalabalık oluşmayacak bu sebeple çalışanlar az da olsa rahat edecek hem de biz vatandaşlar işlemimizi gerçekleştirmek için kurumun binasını gidip saatlerce orada sıra beklemek zorunda kalmayacağız. Bu internet sitelerinden en önemlisi çoğu devlet kurumunun kullandığı e devlet sitesi. Bu site üzerinden kurum binasına gitmeden çoğu işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Daha önceden Bağ-Kur primi hesaplama ve bunun gibi birçok işlemi internet üzerinden yapabildiğiniz iki resmi internet sitesi bulunmaktaydı. Ancak bunlardan şifresiz işlem gerçekleştiren E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu ve bunun gibi birçok işlemi internet üzerinden yalnızca E-Devlet resmi sitesinden E-Devlet şifresi ile yapabilmekteyiz. E-Devlet resmi sitesinden herhangi bir işlem gerçekleştirmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz olmadan site üzerinden herhangi bir sorgulama işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir. E-Devlet şifrenizi nereden ve nasıl alabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İlk defa E-Devlet şifresi alabilmek için maalesef internet üzerinden herhangi bir başvuru sitesi bulunmamaktadır. Bu sebeple bu işlem kişinin PTT şubesine gidip başvuru yapmasıyla gerçekleştirilebilir. E-Devlet şifresini Türkiye’nin istenilen PTT şubesine giderek almak mümkündür. PTT şubesine giden kişi yanına üzerinde TC kimlik numarası yazılan nüfus cüzdanını almalı, daha sonra ilgili yere yakınlaşarak işlem başvurusunda bulunmalıdır. Bunun karşılığında PTT 2 TL işlem ücreti alacak. Daha sonra E-Devlet şifresi edinen kişiye şifre kapalı bir zarf içinde verilerek sigortalının güvende olması sağlanacak. İki ve daha çok kez işlem başvurusunda bulunan kişilerin de yukarıda anlatılanların aynısını yapmaları gerekiyor. Ancak PTT bu kişilerden 2 TL değil, 4 TL işlem ücreti karşılığında alacak.

Peki Bağ-Kur prim hesaplama işlemi E-devlet üzerinden nasıl yapılır, şimdi bunu inceleyelim.

E-devletten Bağ-Kur Prim Hesaplama

Yeni bir e-devlet şifresi edinen veya daha önceden mevcut olanlar buraya tıklayarak siteye yönlendirilebilirler. Bağlantı üzerine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıda görmüş olduğunuz sayfa çıkacak. Bağlantıya tıkladıktan sonra görmüş olduğunuz “Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesine tıklayarak Bağ-Kur primi hesaplama işlemini başlatınız.

2

Sisteme giriş yaptıktan sonra Bağ-Kur primi hesaplama için açılan sayfada TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi doğru ve eksiksiz şekilde yazınız. Bilgilerinizin eksiksiz olması ve doğru olmaması halinde işleminizin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğuna emin olduktan ve “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıkladıktan sonra Bağ-Kur primi hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

kimlik-dogrulama-platformu

Sisteme giriş yaptıktan sonra Bağ-Kur primi hesaplama için açılan sayfada TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi doğru ve eksiksiz şekilde yazınız. Bilgilerinizin eksiksiz olması ve doğru olmaması halinde işleminizin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğuna emin olduktan ve “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıkladıktan sonra Bağ-Kur primi hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bağ-Kur Sigorta Primi Hesaplama!