Bayanlar İçin Vücut Tipi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Bayanlar İçin Vücut Tipi Hesaplama

Cinsiyet :
Bel Ölçüsü (cm) :
Kalça Ölçüsü (cm) :

Günümüzde özellikle medyanın da etkisiyle kadınlar vücut tiplerine göre sınıflandırılmaya, vücut ölçülerine göre statü kazanmaya ya da statü konusunda düşüş yaşamaya başladılar. Dizilerin başrollerinde yer alan incecik kızlar, dergi kapaklarında yer alan ve vücut ölçüsünün ideal ya da ideale çok yakın olduğu belirtilen kadın mankenler popüler hale geldikçe diğer kadınlar da onların sahip olduğu vücut ölçülerine sahip olmak istiyor ve bu konuda vücut tipi ayrımı ortaya çıkıyor. Bu yazımızda bayanlar için vücut tipi hesaplama konusunun temelinde neler yattığını, hangi vücut tipinin hangi özelliklere sahip olduğunu ve vücut tiplerinin kadınlar için ne ifade ettiğini derledik.

Bayanlarda Görülen Vücut Tipleri

Kendi bedeninize baktığınızda elde ettiğiniz ve farkına vardığınız özelliklerin aşağıdaki listede yer alan hangi vücut tipi ile eşleştiğini tespit ederek hangi grupta yer aldığınıza karar verebilirsiniz.

Armut Şeklinde Vücut Tipi

Türkiye toprakları içerisinde yaşayan kadınlarda rastlanılan en yaygın vücut tiplerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Göbek ve basen bölgelerinde yoğunlaşan bazı kilolar ve dar üst vücut yapısına sahip olan bayanların içerisinde yer aldığı gruptur.

Kıvrımlı ve geniş bir kalçaya sahiptirler, dar ve eğimli bir omuz ve vücutları vardır.  Armut şeklinde vücut tipine sahip olan bayanlar genelde ince sayılabilecek bir bele ve küçük ya da normal diyebileceğimiz boyutlarda göğüslere sahip olurlar.

Sütun Şeklinde Vücut Tipi

Bu vücut tipinde daha çok uzun bacaklar, küt bir boyun bulunur. Sütun tipi vücuda sahip olan kadınların kilo açısından çok fazla endişe etmesine gerek yoktur. Küçük porsiyonlar tüketerek daha sağlıklı yaşam sürdürebilir ve daha fit bir vücuda sahip olabilirler. Yağ yakıcı içecekleri sık sık tüketmelerinde fayda olduğu söylenir. Sütun vücut tipine sahip olan bazı kadınların satın aldıkları kıyafetlerin kol ya da paça boyları kendilerine kısa gelebilir. Sütun vücut tipine sahip kadınların uzun fiziğini ortaya çıkarmak adına kısa ve beli öne çıkaran elbiseler giymeleri tavsiye edilir.

Elma Şeklinde Vücut Tipi

Elma tipi vücudu olan kadınlarda rastlanılan özellikler arasında kalın bir bel, daha çok düz bir kalça, geniş sayılabilecek bir omuz yapısı, ince ve düzgün bacaklar, dolgunluğuyla ön plana çıkabilen büyük göğüsler yer almaktadır. Elma vücut tipine sahip kadınların da Anadolu coğrafyasıyla birlikte dünyanın birçok yerinde fazlalıkla bulunduğunu söyleyebiliriz. Elma tipi vücuda sahip olan kadınlar için kilolarının büyük çoğunluğunun karın ve karın çevresinde toplandığını söylemek yanlış olmaz. Elma şeklinde vücuda sahip olan kadınların yediklerine fazla dikkat etmeleri tavsiye edilir çünkü elma vücut tipli kadınlar kilo almaya daha yatkın olmakta ve vücutlarının erken sarkmaya karşı potansiyeli yüksek olarak tanımlanmaktadır.

Kum Saati Şeklinde Vücut Tipi

Kum saati vücut tipine sahip bayanlar daha çok en ideal vücut tipine sahip kişiler olarak gösterilmektedir. Bu kadınlarda ön plana çıkan özellikler, ince bir bele sahip olmaları, omuzlarının ve kalçalarının simetrik bir yapıda olması, bacaklarının düzgün ve biçimli bir şekilde görünmesi, baldır ve kalçaların dolgun olması, normal ya da biraz büyük boyutta göğüslerin olması gibi maddeler yer alır. Daha çok “kadınsı” ve “biçimli” bir vücut tipi olduğu söylenir.

İncecik bir bel ve dolgun göğüs ve kalçalara sahip olan kadınların sahip olduğu kum saati tipi vücudu korumak için beslenmeye dikkat etmek gereklidir. Erkelerin en beğendiği vücut tiplerinden biri olduğu iddia edilen kum saati şeklindeki vücut tipine sahip kadınların bellerinin inceliğini korumak adına egzersiz yapmaları gerekebilir.

Çilek Şeklinde Vücut Tipi

Çilek tipi vücuda sahip olan kadınlar normal ya da normalden biraz daha fazla kalın bir bele sahiptirler. Çilek vücut tipli bayanlarda dar ve düz bir kalça bulunur. Aynı zamanda geniş bir omuz yapısına sahip olan çilek tipi vücut sahibi kadınlar ters üçgen şeklinde bir vücut yapısındadırlar.

Kalça ve göğüsleri küçük, gövdesi kısa olan çilek vücutlu kadınlar daha çok uzun bir bacak biçimine sahiptirler. Yemek alışkanlıklarına en çok dikkat etmesi gereken gruplardan biri de çilek vücut tipine sahip kadınlardır. Gövdelerinin kısa olması kilo almaya yatkın hale gelmelerini sağlar. Bel simidinin ve karın bölgesinin bozulmaması adına formlarına dikkat etmeleri ve vücut bölgelerini düzenli olarak çalıştırmaları önerilir.

Çan Şeklinde Vücut Tipi

Çan tipi vücuda sahip olan bayanlar daha çok dar bir göğüs çevresine ve normalden biraz daha büyük kalçalar ile dünyaya gelirler.

Dikdörtgen Şeklinde Vücut Tipi

Dikdörtgen tipi vücuda sahip olan kadınların ön plana çıkan özellikleri arasında ideal ve atletik bir beden tipine sahip olmaları, bacaklarının ve kollarının güzel ve çekici olması, kalça ve omuzların simetriye uygun ve etkileyici olması, göğüs boyutlarının normal olması gibi maddeler yer alır. Diğer taraftan dikdörtgen tipi vücuda sahip bayanlarda düz ve oyuntu olmayan bir bel bulunur iken bu bayanlar daha çok zayıf görünümleri ile dikkat çekerler.

Kadeh Şeklinde Vücut Tipi

Kadeh tipi vücuda sahip olan bayanlar daha çok geniş omuzlu ve ince bacaklı kişilerdir. Bu vücut tipine sahip kişilerin en büyük kozlarının bacakları olduğu söylenir. Dar pantolonlar ile daha şık hale geldiği belirtilen kadeh tipi vücut sahibi bayanlar bacaklarının inceliğini korumak için yeme alışkanlıklarına dikkat etmelidir.

Bayan İdeal Vücut Ölçüleri Hesaplama

Üst beden ölçülerinden yola çıkarsak;

32 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 74 ila 77 arasında iken, ideal bel ölçüsü 60 – 62 arası, ideal basen ölçüsü ise 84 ila 87 arasındadır.

34 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 78 ila 81 arasında iken, ideal bel ölçüsü 63 – 65 arası, ideal basen ölçüsü ise 88 ila 91 arasındadır.

36 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 82 ila 85 arasında iken, ideal bel ölçüsü 66 – 69 arası, ideal basen ölçüsü ise 92 ila 95 arasındadır.

38 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 86 ila 89 arasında iken, ideal bel ölçüsü 70 – 73 arası, ideal basen ölçüsü ise 96 ila 98 arasındadır.

40 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 90 ila 93 arasında iken, ideal bel ölçüsü 70 – 73 arası, ideal basen ölçüsü ise 96 ila 98 arasındadır.

42 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 94 ila 97 arasında iken, ideal bel ölçüsü 78 – 81 arası, ideal basen ölçüsü ise 103 ila 106 arasındadır.

44 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 98 ila 102 arasında iken, ideal bel ölçüsü 82 – 86 arası, ideal basen ölçüsü ise 96 ila 107 110 arasındadır.

46 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 103 ila 107 arasında iken, ideal bel ölçüsü 87 – 91 arası, ideal basen ölçüsü ise 111 ila 115 arasındadır.

48 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 108 ila 113 arasında iken, ideal bel ölçüsü 92 – 96 arası, ideal basen ölçüsü ise 116 ila 120 arasındadır.

50 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 114 ila 119 arasında iken, ideal bel ölçüsü 97 – 102 arası, ideal basen ölçüsü ise 121 ila 125 arasındadır.

52 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 120 ila 125 arasında iken, ideal bel ölçüsü 103 – 108 arası, ideal basen ölçüsü ise 126 ila 130 arasındadır.

54 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 126 ila 131 arasında iken, ideal bel ölçüsü 109 – 114 arası, ideal basen ölçüsü ise 131 ila 135 arasındadır.

56 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 132 ila 137 arasında iken, ideal bel ölçüsü 115 – 120 arası, ideal basen ölçüsü ise 136 ila 141 arasındadır.

58 beden kadınların ideal göğüs ölçüsü 138 ila 143 arasında iken, ideal bel ölçüsü 121 – 126 arası, ideal basen ölçüsü ise 142 ila 147 arasındadır.

Bayanlar İçin Vücut Tipi Hesaplama!