Bebek Ayakkabı Numarası Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Bebek Ayakkabı Numarası Hesaplama

Bebeklerin sevimli mi sevimli, minik ayaklarını evin dışındaki mekanlarda karşımıza çıkabilecek tehlikelerden korumak ve temiz tutmak için uygun bir ayakkabı seçimi çok önemlidir. Bebek için ayakkabı seçerken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri bebeğe uygun ayakkabı numarasının bulunmasıdır. Alışverişe bebekle gitmek her zaman mümkün olmadığı için bebek ayakkabı numarası hesaplama yöntemi ile çocuğunuz yanınızda olmadan da ona uygun ayakkabı seçebilirsiniz.

Bebek Ayakkabı Numarası Nasıl Hesaplanır?

Oldukça hassas bir ayak yapısına sahip olan bebekler, doğru bir yapı ve büyüklük tercih edilmediği halde ayak sağlıkları konusunda zorluk yaşayabilirler. Evde her ne kadar bebeklere ayakkabı giydirmeye gerek olmasa da dış mekanlarda ister istemez bebeğin ayağını hem soğuktan, hem pisliklerden hem de birtakım maddelerin batması gibi risklerden korumak için ayakkabı giydirmek gerekebilir.

Peki bebek ayakkabı numarası nasıl hesaplanır, bebek ayakkabı numarası hesaplama işlemi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Bebeklerin ayakkabı numarasını tespit etmeye çalışırken hem aş hem de ayak uzunluğu kriterlerine dikkat ederiz. Bebeğin ayak uzunluğunu alırken topuktan en uzun parmağın bitişine kadar olan mesafe dikkate alınmalıdır. Mesela ayağı 17 santimetre uzunluğunda olan bir çocuk için 28 numara ya da 29 numara ayakkabı tercih edilmelidir. Daha küçük, 11 santimetre uzunluğunda bir ayak uzunluğu olan bebek için ayakkabı tercihi 17 numara ya da 18 numara olmalıdır. Yaş bazında örnek vermek gerekirse, burada çocuk ortalama değerlerin üzerinde ya da altındaysa numaranın değişmesi mümkündür, altıncı ayını henüz doldurmamış bebekler genelde 17 ya da 18 numara ayakkabı giyerler. 12 ila 18 ay arasında yaşa sahip olan bebekler için de 21 numara ya 22 numara ayakkabı uygun olmaktadır.

Biraz demode ve zahmetli bir yöntem olarak görünse de bebeğin ayak uzunluğunu hesaplama için bebeğin ayaklarını bir A4 kağıda düzgün basacak şekilde denk getirip ayak etrafında çizim yaparak ölçü almak da kullanılan yöntemlerden biridir.

Ayak Uzunluğuna Göre Bebek Ayakkabı Numarası Hesaplama

Bebeğinizin ayak uzunluğuna göre ayakkabı alırken şu listeye uyabilirsiniz:

Ayak uzunluğu 11 santimetre olan bebekler için 17 ya da 18 numara ayakkabı,

Ayak uzunluğu 12 santimetre olan bebekler için 19 ya da 20 numara ayakkabı,

Ayak uzunluğu 14 santimetre olan bebekler için 21 ya da 22 numara ayakkabı,

Ayak uzunluğu 15 santimetre olan bebekler için 23 ya da 24 numara ayakkabı,

Ayak uzunluğu 16 santimetre olan bebekler için 25 ya da 26 numara ayakkabı,

Ayak uzunluğu 17 santimetre olan çocuklar için 27 ya da 28 numara ayakkabı,

Ayak uzunluğu 18 santimetre olan çocuklar için 28 ya da 29 numara ayakkabı,

Ayak uzunluğu 19 santimetre olan çocuklar için ise 30 ya da 31 numara ayakkabı alınmalıdır.

Yaşa Göre Bebek Ayakkabı Numarası Hesaplama

Bebeğinizin yaşına göre ayakkabı numarası alırken aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz. Fakat bebeğiniz ortalama boydan ya da kilodan düşük ve ya fazla seviyedeyse bu liste size yardımcı olmayabilir. Bebeği ortalama değerde olmayan kişilerin ayak uzunluğu ile ayakkabı numarası hesaplama işlemi yapması daha faydalı olacaktır.

0 ay – 6 ay arası bebekler için 17 ya da 18 numara ayakkabı,

6 ay – 12 ay arası bebekler için 19 ya da 20 numara ayakkabı,

12 ay – 18 ay arası bebekler için 21 ya da 22 numara ayakkabı,

18 ay – 27 ay arası bebekler için 23 ya da 24 numara ayakkabı,

2 yaş – 3 yaş arası bebekler için 25 ya da 26 numara ayakkabı,

3 yaş – 4 yaş arası çocuklar için 27 ya da 28 numara ayakkabı,

4 yaş – 5 yaş arası çocuklar için 28 ya da 29 numara ayakkabı,

5 yaş – 6 yaş arası çocuklar için ise 30 ya da 31 numara boyutunda ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bebek İçin Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeklerin ayakları yumuşak ve hassas olduğu için ayakkabı numarası kadar kalitesi ve ayakkabının yapısı da önemlidir. Doktor Alper Gökçe’ye göre bebek için ayakkabı seçimi yaparken şunlara dikkat etmekte fayda var:
  • Bebeğin giyeceği ayakkabı esnek ve yumuşak bir yapıda olmalı. Ayakkabı bebeğin denge kurmasına izin vermeli ve yardımcı olmalıdır.
  • Bebeğin ayakkabısının topuğu kaymayacak türde olmalı, bebeğin yükünü vermesi halinde bu yükü taşımaya ve gerilme ihtimaline karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Bebeğin yüksek topuklu ayakkabılarda düşebileceği ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Bot gibi bilek desteği yüksek olan ayakkabılar çok fazla gerekli değildirler, ama bir şekilde kullanılması gerekiyor ise de bileğin ve ayağın ayakkabı içerisinde bebek tarafından hareket ettirilebildiğinden emin olmak gerekmektedir.
  • Bebeğin ayakkabısı, bebeğin ayağını sıkmamalıdır.
  • Bebeğin giydiği ayakkabı hava almaya yatkın olup ayağı serin, kuru ve kokusuz tutmalıdır.
  • Bebeğin ayağını tahriş etmeyen, alerji yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Öteki taraftan Alper Gökçe’nin tavsiyelerine ek olarak bebek için ayakkabı seçimi yapılırken şunlara da dikkat edilmesi önerilmektedir:

Bebeklerin ayakları küçük olduğu için terlemeye çok yatkındır. Bu terleme ihtimaline karşı sentetik olmayan ve doğal deriden üretilen ayakkabıları, mümkünse pamuklu çoraplar giydirerek tercih etmelisiniz.

Bebekler yürümeye başladıktan sonra ayağına birebir uymayan başka ayakkabılar giymemelidir. Abisinin, ablasının ayakkabıları bebeğe birebir uymadıktan sonra verilmemelidir. Her ayağın, her ayakkabıda farklı bir deformasyonla karşılaşma ihtimali unutulmamalıdır.

Bebeğe Ayakkabı Giydirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin ayaklarını ayakkabıya sokmak için çok zorlamamak gerekir, bebeğin ayakkabı rahat bir şekilde ayakkabıya girmiyorsa o ayakkabıyı kullanmamakta fayda var diyebiliriz. Diğer taraftan bebeğin ayakkabıya alışması, ayakkabının vurma devresinin kaybolması gibi bir süreç sağlık açısından söz konusu değildir. Bebeğin ayağının hiçbir şekilde rahatsızlık görmeyeceği şekilde ayakkabılar giydirmek gerekmektedir. Bir ayakkabıyı bebek için satın almadan önce bebeğe giydirip kontrol etmenizde fayda var. Büyük ya da küçük aldığınız ayakkabılar, bebek tarafından giyilmesi halinde bazı sorunlara yol açabilir.

Bebek yeni bir ayakkabıyı ilk kez giyiyorsa o ayakkabıyı çıkardıktan sonra bebeğin ayağını kontrol etmelisiniz. Ayakta kızarıklık olup olmaması, ayakkabıya bağlı bası izinin bulunup bulunmaması, iz ya da bazı şekillerin ayak üzerinde oluşup oluşmaması size ayakkabının ileride kullanıp kullanmaması konusunda fikir verecektir.

Ayakkabının topuk bölümünün arkasında çekmek için ufak bir mesafenin olması, ayağın ön kısmının da ayakkabı içinde sıkışmadığının dışarıdan elle hissedilmesi gerekmektedir. Bebek yürürken ayağının ayakkabı içinde kayıp kaymadığı da kontrol edilmelidir.

Bebeklerin ayaklarında ortaya çıkan dönemsel ya da saat bazlı şişlikler ayakkabı seçimi yaparken sizi yanlış boyutlara yöneltmesin. Çocuğunuza ayakkabı denetirken ayağının normal boyutunda olup olmadığına, ayakta şişlik bulunup bulunmadığına da dikkat edin.

Çocuğunuza giydirdiğiniz ayakkabıyı her ay kontrol etmenizde fayda var. Bebeklik ve çocukluk büyümeye dayalı bir evre olduğu için söz konusu ayakkabının uyumluluğunu yitirme ihtimali her zaman canlılığını korumaktadır.

Bebeğin Ayak Sağlığı İçin Tavsiyeler

Bebeklerin ayaklarını anormal basınçtan uzak tutmamız gerekmektedir. Bu basınç bebeklerin ayaklarında şekil bozukluklarına sebep olabilir. Esnek ve yumuşak bir ayak yapısına sahip olan bebekler, ayaklarını özgürce hareket ettirebilmeli, tekme atmak istediklerinde zorluk yaşamamalıdırlar. Bu hareketler sayesinde bebeklerin bacakları daha çabuk güçlenir, yürüme ve adım atma konusundaki becerileri daha hızlı kazanılır.

Bebeğiniz yürümeye başlamadan önce ayakkabı kullanmak zorunda değildir. Yalın ayak ya da çorapla bebeklerin yürütülmeye çalışılması ayak kaslarının sağlıklı gelişmesi için daha faydalıdır.

Bebeğe çok sert yapıda ayakkabılar giydirmemek, ayaklarının yapısını alabilen ve doğal malzemelerden yapılan esnek ayakkabılar giydirmek gerekir.

Uygun numaradaki ayakkabıyı bebeğinize satın alsanız bile o ayakkabının yapısının bebeğin ayak sağlığına olumsuz etki yapmaması da gerekmektedir. Bu yüzden yazıdaki önerileri dikkate alıp ayakkabı seçimi yapmanız hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı için önemlidir, çünkü ileride çocuğunuzun karşılaşacağı bir hastalık sizi de ruhsal hastalıklara itebilir.

Bebek Ayakkabı Numarası Hesaplama!