Beygir Gücü Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Beygir Gücü Hesaplama

Motor Gücü (KW) :

Motorlu araçlarla ilgili olarak dikkat edilen en önemli özellikler arasında aracın motor gücü yer almaktadır. Araç kullanıcıları satın alacak oldukları araçların rahat kullanımı ve farklı yol şartlarına uyum sağlayabilmesi motor gücüne ilişkin bir konudur.

Aracın motor gücü aynı zamanda fiyat değişkeninin artıp azalmasında etkili rol oynamaktadır. Motor gücü yüksek olsan araçların fiyatları düşük motor gücüne sahip olan araçlara göre daha fazladır. Bahsi geçen araç motoru gücü ise beygir gücü ile ifade edilmektedir. Beygir gücü ile ilgili ayrıntılı açıklamalara ise yazımızda yer vermekteyiz. Bu sebeple sırası ile beygir gücü nedir?, beygir gücünün tekerleklere iletimi, beygir gücünün ve tork arasındaki fark, beygir gücünün kw’a çevrilmesi ve beygir gücü hesaplama konularından bahsetmekteyiz.

Beygir Gücü Nedir?

Motorlu araçlar ile ilgili özellikler arasında yer alan beygir gücü aracının gücünün belirlenmesinde kullanılan bir tanımdır. İçinde bulunduğumuz zamanda yalnızca otomobiller için kullanılan beygir gücü aynı zamanda at gücü olarak da bilinir ancak yaygın kullanımı beygir gücüdür.

Birim zamanda ortaya çıkan iş beygir gücü olarak ifade edilmektedir. Bu sebepten dolayı herhangi bir güç belirlemesi yapılırken sonsuz zamanda yapılan işin dikkate alınması söz konusu olmamaktadır.

Motorlu araçların gücünü belirten beygir gücü tanımlamasının tarihi iki yüz yıl önceye dayanmaktadır. Beygir gücü tanımlamasının çıkış noktası ise yük taşımada kullanılan attan geldiği için genellikle karıştırılan bir konudur.

Mesela, yüz beygirlik bir motorlu araçtan bahsederken aracın yüz tane atın sahip olduğu gücü bulundurması anlaşılmalıdır.

En genel açıklaması ile beygir gücü; ağırlığı yetmiş beş kilogram olan bir yükün bir saniyelik zaman diliminde bir metrelik mesafede hareketi için gerekli olan güç miktarı şeklinde ifade edilmektedir. Beygir gücü tanımlaması esas olarak İngilizce’de kullanılan Horse Power tanımından gelmektedir. Beygir anlamına gelen horse ile güç anlamına gelen power kelimelerinden oluşmaktadır. Bu sebeple beygir gücü (horse power) HP ile belirtilmektedir.

Esasında bir beygirin bir saniyelik zaman diliminde bir metre mesafede hareketi için taşıdığı yük miktarı elli kilogramdır. Ancak mühendisler tarafından motorlu araçların gücü belirtilirken söz konusu yük miktarı yetmiş beş kilogram olarak belirlenmiştir. Motorlu araçlarda gücü belirten beygir gücü tanımlamasının ilk kullanımı ise mühendis ve ünlü mucit James WATT’tır.

James WATT üretimini yaptığı makinaların müşteriye sunumu sırasında güç olgusunun temel olduğunu belirtmiştir. Müşteriler üretilen makinaların gücüne göre alım yapmaktadır. Ancak güç kavramı kişinin beklentilerine göre değişmektedir. Bu sebeple genel bir güç tanımlamasına ihtiyaç duyulmuştur. Eski dönemlerde yük taşımada yaygın olarak atlardan faydalanıldığı için en anlaşılır güç tanımını oluşturması amacı ile beygir gücü ifadesini ortaya çıkarmıştır. Böylece motor gücü, beygir gücü şeklinde açıklanmıştır.

Beygir Gücünün Aracın Tekerleklerine İletimi

Beygir gücü belirtildiği gibi araç motoru ile ilgili bir kavramdır. Motor gücü tarafından iletilen beygir gücünün tekerleklere ulaşımı sırasında farklı sistemlerden geçmesi söz konusu olduğu için motorlu aracın tekerleklerine iletilen güçler arasında farklılık oluşabilmektedir. Beygir gücünün tekerleklere iletilmesine farklılık olmasına yol açan diğer etmenler ise aracın aksamı ile teker sisteminde bulunan dişli sayıları, motorun dizel ya da benzinli olup olmaması ve tekerlek büyüklüğüdür.

Beygir Gücü ve Tork Arasındaki Fark

Beygir gücü ve tork güç açısından benzerlik gösteren ancak farklı kavramlardır. Öncelikle tork kavramını açıklayalım.

Tork, bir radyanlık açıda üretilen moment ya da kuvvetin döndürme etkisi olarak ifade edilmektedir. Daha açık şekilde belirtecek olursak araçta bulunan janttaki bijonların gevşetilmesi şeklinde açıklanabilir. Örneğin; ingiliz anahtarının miline yakın bir noktadan uygulanan kuvvet ile bijonların gevşetilmesi zor ya da imkansız olacaktır. Ancak ingiliz anahtarının kolunun ucuna uygulanan kuvvet ile bijonlar kolaylıkla gevşetilebilir. Burada ingiliz anahtarının miline yakın noktadan uygulanan kuvvet çok küçük torku belirtirken, ingiliz anahtarının kolunun ucuna uygulanan kuvvet ise büyük torku belirtmektedir. Bu açıklamanın yanında torku aracın çekiş gücü olarak da ifade edebiliriz.

Beygir gücü ile tork arasındaki fark; beygir gücünün bir araçtaki en yüksek hız miktarını belirlemesi, torkun ise aracın ne kadar hızlı bir şekilde hareket edeceği ile ilgili olmasıdır.

Tekerlik gücü, tekerlekte oluşan döndürme kuvveti ve aracın hızı arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Bu bağlantı şu şekilde gösterilmektedir;

Pt = Vt x Ft

Formülde yer alan değişkenler aşağıdaki gibidir.

Pt : Tekerlekteki güç

Ft : Tekerlekte oluşan döndürme kuvveti

Vt : Aracın hızı

Aracın çekiş kuvveti olarak da açıklanan tork aracın türüne göre farklı olmamaktadır. Dolayısı ile tır, kamyon ya da binek araçlar için tork gücü değişmektedir. Aynı durum beygir gücü için de geçerli olmaktadır. Örneğin; bir tırın gerekli olandan daha fazla beygir gücüne sahip olması tonlarca yük taşıyan tırın yüksek hızda devrilmesine sebep olabilmektedir.

Araçlardaki tork ve beygir gücü ile söz konusu olan bir durumda düşük torklu ve yüksek beygir gücü olan araçların daha konforlu olmasıdır. Ayrıca tork değeri düşük olan araçlarda daha fazla vites değiştirilmesi gerekmektedir.

Araçlardaki Beygir Gücünün KW’a Çevrilmesi

Araç motor gücünün belirtilmesi konusunda 1978 senesi itibari ile uluslar arası güç ölçü birimi olan KW kullanılması kararlaştırılmıştır. Genel olarak hala beygir gücü kullanılsa da gücün KW birimi ile belirtilmesi daha uygun olmaktadır.

Beygir Gücünün KW’a Çevrilmesi

Temel olarak;

1 KW = 1,36 beygir gücü

1 beygir gücü = 0,736 Kw değerindedir.

 • 5 beygir gücünün KW cinsinden eşiti,3,67 KW
 • 10 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 7,35 KW
 • 15 beygirgücünün KW cinsinden eşiti 11,03 KW
 • 20 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 14,71 KW
 • 25 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 18,38 KW
 • 30 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 22,06 KW
 • 40 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 29,42 KW
 • 50 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 36,77 KW
 • 60 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 44,13 KW
 • 70 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 51,48 KW
 • 80 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 58,84 KW
 • 90 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 66,19 KW
 • 100 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 73,55 KW
 • 110 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 80,90 KW
 • 120 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 88,26 KW
 • 130 beygir gücünün KW cinsinden eşiti 95,61 KW

Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

Watt ya da KW olarak belirtilen beygir gücü hesaplamaları ile ilgili olarak beygir gücü – KW çevrimlerinden yararlanılmaktadır.

Örnek : 2400 KW gücündeki bir motorlu aracın beygir gücü ne kadardır?

Çözüm : 2400 x 0,001340 = 3,21 HP (beygir gücü) değerinde olmaktadır.

Örnek : 450 KW gücündeki bir motorlu aracın beygir gücü ne kadardır?

Çözüm : 450 x 0,001340 = 0,6 HP (beygir gücü) değerinde olmaktadır.

Beygir Gücü Hesaplama!