Bilezik Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Bilezik Hesaplama

Bu yazımızda sizlere alış ve satışlarda bilezik fiyatlarının belirlenmesi ile ilgili olarak bilezik hesaplama konusundan bahsedeceğiz. Farklı modeller ve farklı ayarların bulunması sebebi ile fiyatları değişen bileziklerde ayar ve modeller hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Özellikle kadınlar tarafından kullanılan ve bileğe takılan süs eşyalarına bilezik denilmektedir. Bilezik genellikle altın ya da gümüş gibi maddelerden yapılsa da son zamanlarda bilezik yapımında farklı metallerin kullanıldığı da görülmektedir. Bilezik için standart bir model yoktur. Farklı model ve altın ayarlarında bilezikler bulunmaktadır. Bilezik modelleri ve bilezik ayarına ilişkin açıklamalara aşağıda yer alan başlıklarda yer verilmektedir. Ancak öncelikle bilezik yapımında kullanılan altın meteryali ve altın ayarı hakkında bilgi verelim.

Altın Nedir?

Altın, maddi değeri olan madenler arasında yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca kullanılan altın madeninin kolay şekil alabilmesi, deforme olmaması, doğa içerisinde az miktarda bulunması ve ağırlığını kaybetmemesi gibi özellikleri altını daima değerli kılmıştır. Ülkelerin sahip olduğu altın rezervleri bir bakıma ekonomik güç göstergesi olmuştur. Tarih boyunca yapılan bir çok savaşın ve sömürge sistemlerinin temelini ülkelerin altına sahip olma arzusu oluşturmaktadır. Maddi değeri olduğundan bahsettiğimiz altın para yerine kullanılmakta ya da para içerisinde altın madenine de yer verilmektedir. Bunun yanında tıpkı ülkelerde olduğu gibi kişiler arasında da ekonomik güç göstergesi olan altın madeninin işlenmesi faaliyetleri ile uğraşan kişilere kuyumcu, altın işleme faaliyetlerine ise kuyumculuk denilmektedir.

Dünya üzerinde en fazla altın rezervinde sahip olan ülkeler arasında Güney Afrika Cumhuriyeti, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya yer almaktadır. Altın sahibi olan ülkeler arasında ise Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Fransa bulunmaktadır. En çok altına sahip olan ülkeler ve sahip olunan altın miktarı aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

En çok altına sahip ülkeler     Miktar

Amerika Birleşik Devletleri            8000+ ton

Almanya                                             3395 ton

İtalya                                                   2451 ton

Fransa                                                2435 ton

Çin                                                      1054 ton

İsviçre                                                1040 ton

Rusya                                                  918 ton

Japonya                                              756 ton

Hollanda                                            612 ton

Hindistan                                           557 ton

1996 yılında kurulan İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. (İAR), Türkiye’deki tek resmi altın rafinerisidir. Üretimini İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş.’nin yaptığı altınlar, Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ve İstanbul Altın Borsası’nın yanında tüm dünya tarafından kabul görmektedir. İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş.’nin ortakları arasında İstanbul Altın Borsası, Vakıfbank, Şekerbank ve İş Bankası bulunmaktadır.

Altında Ayar Ne Anlama Gelmektedir?

Altının en saf hali 24 ayar olarak nitelendirilmektedir. En saf hale sahip olması sebebi ile oldukça değerli olan 24 ayar altın çamurumsu bir yapıdadır. Bu sebepten dolayı altının saklanması ya da işlenmesi için saf altına bakır ya da gümüş gibi madenlerden karıştırılmaktadır. Genellikle bilezik yapımında kullanılan 22 ayar altında saf altına karıştırılan maden miktarı oldukça azdır. 22 ayar altınlar arasında basımı Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından yapılan çeyrek altın, yarım altın, ziynet altını, ata altını ile piyasadaki Reşat altını bulunmaktadır.

Altın ayarları ve içerikleri şu şekildedir;

 • 22 ayar altında yüzde 91,6 oranında altın ve yüzde 8,4 oranında katkı madeni bulunmaktadır.
 • 18 ayar altında yüzde 75 oranında altın ve yüzde 25 oranında katkı madeni bulunmaktadır.
 • 14 ayar altında yüzde 58,5 oranında altın ve yüzde 41,5 oranında katkı madeni bulunmaktadır.
 • 8 ayar altında yüzde 33,3 oranında altın ve yüzde 77,7 oranında katkı madeni bulunmaktadır.

Altın ayarının yüksek olması altının saflığını arttırmaktadır. Düşük ayarda bulunan altınlardan yüksek ayarlı altınlara gidildikçe altının daha esnek olduğu görülmektedir.

Altın Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 1. Altın kuyumcu, sarraf ya da mücevheratçı gibi güvenilir taraflardan satın alınmalıdır.
 2. Satın alınacak olan altının patent, marka ve ayar bilgisi olmasına dikkat edilmelidir. ÖRN: 555 (14k) TSE 7000
 3. Altının fatura, garanti belgesi, kuyumcu bilgi kartı gibi gramaj ve fiyatının yazdığı sertifikası olmalıdır.
 4. Takılarda altın değeri ile altına uygulanan işçilik arasında orantı bulunmalıdır.
 5. İnternet üzerinden yapılan altın alış-verişlerinde altın gramajına ilişkin sapma değerleri göz ardı edilmemelidir. 20 gramlık bir bilezik alımında işçilikten kaynaklanan sapma değeri yüzde 5 ise satın alınan altın 19 grama sahip olabilmektedir. Dolayısı ile bilezik için 100 lira daha fazla ödeme yapılması söz konusu olmaktadır.

Bilezik Satın Alımı

22 ayar bilezikler genellikle süs eşyası olarak kullanılması sebebi ile saklama ve koruma konularında sorun oluşturmamaktadır. Bunun yanında bilezik üretimi yapılırken kullanılan cnc makineler ile bileziklerde farklı modellerin ortaya çıkması da bileziklerin yatırım dışında süs eşyası olarak kullanımını da artıran bir noktadır.

Son zamanlarda içi ters bombeli olarak üretilen bilezikleri kullanışlı ve daha zarif olması sebebi ile daha fazla tercih edilmektedir. Bilezik boyunun ufak olması da bileziğe daha zarif bir görünüm kazandırmaktadır. Bilezik alırken bilekten geçişinin yanında bilek kalınlığına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Her bilezik alım ve satımında oluşan farktan dolayı bilezikte değer kaybı olmaktadır. Bilezik satın alırken kişi bileziğin işçiliğine para ödemektedir. Bileziğin satılmasında ise kuyumcu tarafından bileziğin gramı ve ayarı dikkate alınmaktadır. 20 gram işlemeli bilezik ile 20 gram burma bilezik bozulmak istendiğinde aynı tutara sahip olacaktır.

Bileziğin üzerinde bulunan taş gibi duran, dökülmeyen ve sararmayan beyazlıklar beyaz altın (rodaj) boyamadır.

Bilezik satın alırken marka tercihinde bulunmak bileziğine değerinde herhangi bir artış sağlamamaktadır.

Bilezik Modelleri

Hediyelik ya da süs eşyası olarak alınmak ile birlikte yatırım olarak da alınan bileziklerde farklı model ve türler bulunmaktadır. Bileziklerde en çok tercih edilen 22 ayar bilezik modelleri arasında taşlı modeller, burma bilezikler, kalın çizgiler, bakır ve gümüş içeren bilezikler, ince dizayna sahip bilezikler bulunmaktadır.

22 ayar bilezik isimleri aşağıda yer almaktadır.

 • Ağaç kabuğu 22 ayar altın bilezik
 • Taşsız üçlü kelepçe Bilezik
 • 11 Sıralı Taşsız Trabzon Hasır Altın Bilezik
 • Kalp Taşlı Altın Kelepçe Bilezik
 • Tuğralı Telkari Bilezik
 • Taşsız Topaçlı Bilezik
 • Şarnel Bombeli Bilezik
 • İtalyan Bilezik
 • Erzurum Burma Bilezik
 • Label Madalyon Bilezik
 • Yapraklı label Bilezik
 • Göz Boncuklu Kelebekli  Bilezik
 • İsim yazılabilen bilezikler
 • Dorissa Bilezik
 • Versage Bilezik
 • Dörtlü Kaburga Bilezik
 • İşlemeli Bilezik
 • Baklava Bilezik
 • Taşlı Bilezik
 • Taşsız Örgülü  Bilezik
 • Üçlü Kaburgalı Bilezik
 • Lava 22 Ayar Altın Kelepçe Bilezik
 • Taşlı İkili Kaburgalı Bilezik
 • Tuğralı İkili Kaburga Bilezik
 • Tuğralı Çift Sıralı Bilezik
 • Taşlı Telkari Bilezik
 • Üçlü 22 Ayar Altın Kaburga Kelepçe Bilezik
 • Label Telkari Bilezik

Bilezik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bilezik hesaplaması, satın alınacak olan bileziğin ayarına ve gramına bağlı olarak yapılmaktadır. Altının ayarına bağlı olarak belirlenen gram fiyatı bileziğin fiyatını belirlemektedir. Burada söz konusu gram fiyat için alım ve satım fiyatlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Örnek : 22 ayarda 10 gram bilezik için fiyat hesaplaması yapalım.

22 ayar altının gram satış fiyatı : 117,50 Türk Lirası

22 ayar altının gram alış fiyatı : 116,50 Türk Lirası

Çözüm :

22 ayar bilezik satış fiyatı;

22 ayar bilezik satış fiyatı ile bilezik gramı çarpılır

117,50 Türk Lirası x 10 gram = 1.175.00 Türk Lirası

 

22 ayar bilezik alış fiyatı;

22 ayar bileziğin alış fiyatı ile bilezik gramını çarpılır.

116,50 Türk Lirası x 10 gram = 1.165.00 Türk Lirası

Bilezik Hesaplama!