Borcun Biteceği Zamanı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Borcun Biteceği Zamanı Hesaplama

Borç Tutarı (TL) :
Varsa Faiz Miktarı (%) :
Aylık Taksit Tutarı (TL) :

En küçük işletmeden en büyük holdinge, asgari ücretle geçinen insandan varlıklı insanlara hatta büyük devletlere kadar neredeyse her kişi ve her kurum borçlu bir yaşam sürüyor. “Yiğidin kamçısı” olarak da adlandırılan borç nasıl oluşuyor? Borcun biteceği zamanı hesaplama işlemi nasıl yapılıyor? Borçtan en mümkün şekilde daha hızlı bir süreçte kurtulma yolları nelerdir?

Borç Nedir?

Borç kelimesi daha geniş bir mana ile borçlu – alacaklı ilişkisini, daha dar ve günlük anlamda ise borçlu kişi ya da kurumun ödemek ile mükellef bulunduğu parasal değer ya da bu parasal değer yerine geçecek ya da geçme potansiyeli taşıyan hizmet, mal ve benzeri şeylerin vaat edildiği üzere karşı tarafa sunulması gerekliliğini temsil eden bir terimdir.

Borç teriminin hukuki anlamdaki kullanımı ise “geniş” manası kapsamındadır. Alacaklı ve borçlu olmak üzere iki tarafın ilişkisinden oluşan borç durumu edim fiili, yapmama ya da verme maddelerinden oluşan üç farklı biçimde karşımıza çıkabilir.

Borç Nasıl Oluşur?

Borç, borçlu ismiyle tanımlanan kişinin ya da kurumun, alacaklı adıyla tanımlanan kişi ya da kurumdan bir hizmet, mal ya da para alması ve bunun karşılığını daha sonra teslim edeceğini taahhüt etmesi ile oluşur.

Borcun oluşması için herhangi bir şey karşılığında bir vaat vermek yeterlidir.

Borç Ne Zaman Biter?

Borç, ödeme karakterlerine göre tek seferde ya da belirli dönemler sonunda azalarak bitebilir. Alınan borç, geri ödeme konusunda yapılan anlaşma bazında “tek sefer”de ödenmesi gereken bir borç ise zamanı geldiğinde borç bitecektir.

Diğer yandan alınan borç belirli periyotlar kapsamında taksitler halinde ödenecek bir borç ise azalara bitmesi gündeme gelir.

Borcun Biteceği Zamanı Nasıl Hesaplarız?

Borcun biteceği zamanı doğru bir şekilde hesaplayabilmek için borç miktarı ve borcun ödeneceği taksit sayısı, küsurat bilgileri göz ardı edilmeksizin, net bir şekilde ortaya konmalıdır. Uzun ödeme dönemlerini kapsayan bir borç aldıysanız ve bu borcun kaç taksitle alındığını hatırlamıyorsanız da borcun ne zaman biteceğini hesaplamak oldukça kolay bir işlem ile sonuçlanacaktır.

Örnek: 35.000 Türk Lirası tutarında bir araba alınmıştır fakat arabanın karşılığında herhangi bir bedel verilmemiş, arabanın ücreti 700 Türk Lirası tutarında aylık taksitler karşılığında ödenecektir.

Bu durumda söz konusu arabaya ilişkin borç ne zaman biter?

Çözüm: Arabanın bugün alındığını ve hiçbir taksitin ödenmediğini kabul ettiğimiz durumda borcun biteceği zamanı hesaplayabilmek için toplam fiyatı belirten sayıyı, taksit bedeline böleriz.

Bu örnekte arabanın toplam tutarı 35.000 Türk Lirası’dır. Borca ilişkin herhangi bir faiz ya da vade farkı belirtilmediği için bu tutara herhangi bir ekleme ya da çıkarma yapmamıza gerek yoktur. Araç için ödenecek aylık taksitler de 700 Türk Lirası kadardır. Bu halde 35.000’i 700’e bölerek kaç ay sonunda borcun biteceğini hesaplayabiliriz.

Bölme işlemi neticesinde 50 sonucunu elde ediyoruz. 50 ay sonra yani toplamda iki sene ve iki aylık bir zaman diliminin ardından arabanın yeni sahibi bu arabanın borcunu ödemiş olacaktır.

Örnek: 500 Türk Lirası tutarında haftalık taksitler halinde ödenen bir borç, 8 ay sonra sona erecektir. Borcun biteceği zaman bilindiğine göre bu borcun ilk başta kaç Türk Lirası olduğunu bulabilir miyiz?

Çözüm: Evet, çok kolay bir şekilde bulabiliriz. Şöyle ki, aylık kaç para taksit ödediğimizi toplam “ay bazında” taksit sayısı ile çarparak borcun net halini öğrenebiliriz.

Örnekte bizlere borcun haftalık 500 Türk Lirası olarak ödendiği söylendiğine ve 8 ay sonra bu borcun bitmiş olacağı belirtildiğine göre ilk olarak aylık kaç para taksit ödendiğini bulmamız gerekecektir. Bunu bulabilmek için 500 Türk Lirası’nı bir ayın içerisindeki hafta sayısı olan 4 ile çarpıyoruz. 500’le 4’ü çarptığımızda 2000 sonucuna ulaşıyoruz. Bu da demek oluyor ki borçlu kişi, borcu için her ay 2000 Türk Lirası taksit ödemesi yapıyor.

Borç 8 ay sonra sona ereceğine göre ödenmemiş toplam borcu bulmak için de aylık taksit tutarı olan 2000 Türk Lirası ile kalan taksit sayısı olan 8’i çarpıyoruz.

Çarpma işlemi neticesinde 16.000 sayısını elde ediyoruz ve buradan yaptığımız çıkarım ile birlikte borcun toplam 16.000 Türk Lirası olduğunu söylüyoruz.

Örnek: 300.000 Türk Lirası tutarındaki bir borç için günlük 100 Türk Lirası tutarında taksitlerden oluşan bir ödeme planı hazırlanmıştır. Buna göre bu borç kaç ay sonra biter?

Çözüm: Bu örnekte borcun biteceği zamanı hesaplamak için ilk olarak günlük taksit tutarını, aylık taksit tutarına çevirmemiz gerekiyor. Bu işlemi de 100 Türk Lirası ile bir ay içerisindeki “ortalama” gün sayısı olan 30 ile çarpıyoruz. 100’le 30’u çarptığımızda ise 3000 sayısını elde ediyoruz.  Bu da demek oluyor ki borcun karşılığını verebilmek için borçlu kişi her ay toplam 3000 Türk Lirası ödeme yapıyor.

Borcun kaç ay sonra biteceğini hesaplamak için de toplam borç tutarını aylık taksit tutarına bölmemiz gerekiyor. 300.000 Türk Lirası’nı 3.000 Türk Lirası’na böldüğümüz durumda 100 sayısı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu da demek oluyor ki söz konusu borç 100 ay sonra ödenmiş olacaktır.

Borçtan Kurtulmanın Yolları

Kredi kartı ve alışveriş çılgınlığı günümüzde borçların iyice artmasına ve dengelerin sarsılmasına sebep olmuştur. Peki borçtan kurtulup bütçeyi rayına oturtmanın yolları nelerdir? Ne yaparsak borçlarımızı sağlıklı bir şekilde kapatabiliriz?

İlk olarak kredi kartını atmalısınız ya da sadece kredi kartının kullanıldığı, nakit paraların geçerli olmadığı yerlerde kullanmayı öğrenmelisiniz. Nakit bütçeye sadık bir yaşam sürdüğünüz durumda başınız çok ağrımayacaktır. Bütçenizin de yüzde 35’ini ev ihtiyaçlarına, yüzde 25’ini hayati ihtiyaçlara, yüzde 15’ini ulaşıma, yüzde 10’unu tasarrufa, yüzde 15’ini ise fatura tarzı ödemelere ayırabilirsiniz.

Faiz oranlarını azaltmak için elinizden geleni yapmalısınız. Faiz oranını azaltabileceğiniz bir borcunuz varsa faizi azaltmak sizi daha hızlı bir şekilde borçtan kurtaracaktır. Asgari ödeme gibi konularda borcu ödemek yerine sadece faizi ödeyen insanların kredi veren banka ile görüşmesi ve borcu daha sağlıklı şartlarda yapılandırmaları tavsiye ediliyor.

Öncelikleri belirlemekten kaçınmayın. Örneğin en büyük önceliğiniz yüksek lisans yapmak ama borcunuz da var. Bu önceliğinizden vazgeçmeyin, ama yüksek lisans öğrencisi olarak yaşamınızı sürdürüyor iken yarı zamanlı bir iş bulup kendinize gelir sağlamayı ihmal etmeyin ki borç bir an önce ayağınızın altından uçup gitsin.

Borcu bir an önce bitirip geleceğinizi daha rahat sürdürmek adına ek para kazanabileceğiniz iş fırsatlarını değerlendirmeniz gerekir. Aktif işinizde mesaiye kalıp ek gelir kazanmak bile sizi rahatlatabilir.

Borç listesi yapın ve bu listeyi görebileceğiniz yerde tutun. Harcama yaparken borç sahibi olduğunuzu ve en büyük sorumluluğunuzun o borçları bir an önce kapatmak olduğunu unutmayın. Borçlar akıldan çıktığı an yapılacak yeni gereksiz ya da aciliyet arz etmeyen harcamalar ile size katlanarak geri dönecektir.

Evde yemek yeme şansınız varsa dışarıda yemek yemeye son verin. İlla ki dışarıda yemek yiyecekseniz de belirli ve özel günlerde yemenizi tavsiye ediyoruz. Her gün dışarıya yemeğe gitmek bütçenize büyük ağırlık katacaktır.

Organize olmayı öğrenmeniz de sizi rahatlatacak konulardan biridir. Organize bir şekilde çalışmak, zaman ve para yönetimi konusunda organizasyonlu bir model benimsemek sizlere çok şey kazandıracaktır.

Borcun Biteceği Zamanı Hesaplama!