Burç Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Burç Hesaplama

Astroloji biliminde kişilerin doğum zamanlarına bağlı olarak sahip oldukları burçlar bulunmaktadır. Burçlar hakkında ayrıntılı bilgi ve doğum zamanlarına bağlı olarak burç hesaplama hakkında yazının devamında bilgi edinebilirsiniz.

Burç Nedir?

Burç, kişilerin doğduğu zaman ile ilişkili bir ifadedir. Buna göre kişinin doğduğu zamanda Güneş’in yer aldığı pozisyona bağlı olarak burcu belirlenmektedir.

Doğum anında gökyüzünde Güneş’e doğru çizilen çizginin sonsuza doğru uzatılması ile burç belirlemesi yapılmaktadır. Güneş’e doğru çizilen ve sonsuza uzatılan bu çizgi bir burcu göstermektedir.

Burçlar gökyüzünde takımyıldızlar olarak yer alır ve horoskop olarak çizilen göksel haritada 360 derecede her biri 30 dereceye sahip 12 bölümde bulunmaktadır.

Takvimde her biri ekinoks olan dört ayrı döngü vardır. Ekinokslar; ilkbahar, yaz, sonbahar, kış ekinokslarıdır. Bu ekinokslar bir yıllık dönemi dört ayrı bölüme ayırmaktadır. Dört ayrı bölümün her birinde üç burç yer almaktadır. İlkbahar noktasında bulunması sebebi ile burç sıralamasının başında Koç burcu bulunmaktadır. Koç burcunun başlangıcı gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu ve aynı zamanda gündüz süresinin uzamaya başladığı 21 Mart tarihine denk gelmektedir.

Gökyüzüne ilişkin gözlemlemeler Sümerliler tarafından düzenli ve dikkatli olarak incelenmiştir. Sümerliler tarafından yapılan bu gökyüzü incelemelerinde döngülerin ne anlama geldiği ve ne zaman sıklıkla tekrarlandığı göz önünde tutulmuştur. Sümerliler gökyüzü ile ilgili olarak hala kullanılan temel nitelikteki bilgileri ekliptik üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda elde etmişlerdir. Ekliptik, Güneş’in Dünya’nın etrafında dönmesi sonucu oluşturduğu eksendir.

Sümerliler tarafından on sekiz tane olarak belirlenen burçlar Kaldeliler tarafından on iki burcu düşürülmüştür. Önceleri sadece krallar için anlam çıkarılan burçlardan daha sonra tüm insanlar için de anlam çıkarılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde burçların etkileri de değişmiştir. Farklı bi anlama gelen etki daha sonra farklı şekilde anlamlandırılmıştır. Ancak burçlar ile ilgili olarak belirtilen semboller geçmişten bugüne aynı olarak kalmıştır.

Burçlar ve Genel Özellikleri

Güneş’in doğum anında bulunduğu konuma göre değişen burçlar, burçların tarih aralıkları ve burçların özellikleri aşağıda verilmektedir.

Koç Burcu (21 Mart-20 Nisan) : Koç burcu insanı kendini geliştiren, başarmak ve zafer elde etmek için çaba gösteren ancak tüm bunları yaparken gereken sabır gösteremeyen kişilerdir. Koç burcuna sahip kişiler politika, organizatörlük, yöneticilik, endüstri ve mühendislik alanları, işletmecilik, komutanlık, kimyager, operatör, demir ve çelik işleri, makine, eleştirmenlik, ressamlık meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Aslan ve Yay burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Yengeç, Terazi, Oğlak burcu

Boğa Burcu (21 Nisan-20 Mayıs) : Boğa burcu insanı hayattan ne istediğini bilen, etrafına karşı dostça tavırlar içerisinde olan ancak bu olumlu yönlerinin yanında alıngan ve bencil olan kişilerdir. Boğa burcuna sahip kişiler askerlik, doktorluk, dişçilik, mimar, müteahhitlik, ticaret, endüstri dalları, mühendislik meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Başak ve Oğlak burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Kova, Aslan ve Akrep burcu

İkizler Burcu (21 Mayıs-20 Haziran) : İkizler burcu insanı yardımsever ve iyi niyetli kişilerdir. İkizler burcunun olumuz özelliklerine baktığımızda çok konuşmalarını gösterebiliriz. İkizler burcuna sahip kişiler bankacı, yargıç, avukat, diplomat, edebiyatçı, gazetecilik, radyo sunuculuğu, bilgisayar uzmanlığı meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Terazi ve Kova burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Başak ve Yat burcu

Yengeç Burcu (21 Haziran-20 Temmuz) : Yengeç burcu insanı merhamet, yumuşak huylu olma,koruyuculuk özelliklerine sahiptir. Olumsuz olarak ise dikkatsiz olmaları göze çarpmaktadır. Yengeç burcuna sahip kişiler turizm, otelcilik, ithalat-ihracat, pilotluk, gemicilik meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Akrep ve Kova burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Oğlak burcu

Aslan Burcu (21 Temmuz-20 Ağustos) : Aslan burcu insanı cömertlik özelliğinin yanında iyi bir değerlendirme yeteneğine sahiptir. Kendini beğenmiş olmalar ise aslan burcunun olumsuz özellikleri arasındadır. Aslan burcuna sahip kişiler askerlik, güzellik uzmanı, kara hava ve denizle ilgili meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Yay ve Koç burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Akrep, Kova ve Boğa burcu

Başak Burcu (21 Ağustos-20 Eylül) : Başak burcu insanı yardımsever, çalışkan, disiplin sahibi kişilerdir. Ancak çekingenlik, cesaretsiz görünüme sahiptir. Başak burcuna sahip kişiler eczacılık ve teknik alanlar, edebiyatçı, yazar, gazeteci, yayıncı, kitapçı, matbaacı meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar :  Boğa ve Oğlak burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Kova, Aslan ve Akrep burcu

Terazi Burcu (21 Eylül-20 Ekim) : Terazi burcu insanı adalet duygusu gelişmiş kişilerdir. Ancak gösterişe çokça önem vermektedirler. Terazi burcuna sahip kişiler müzisyen, ressam, heykeltıraş, şair, sahne ve film artistliği, el sanatları, mimar, hukukçu, din işleri ve mühendislik meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Kova ve İkizler burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Koç, Oğlak ve Yengeç burcu

Akrep Burcu (21 Ekim-20 Kasım) : Akrep burcu insanı fedakar, sezgi yeteneği yüksek, kararlı kişilerdir. Acıma duygularının oldukça az olması akrep burcunun olumsuz özelliğidir. Akrep burcuna sahip kişiler yöneticilik, organizatör, endüstri lideri, komutan, dişçi, teknik mühendis, gazetecilik meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Balık ve Yengeç burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Boğa ve Aslan burcu

Yay Burcu (22 Kasım-21 Aralık) : Yay burcu insanı asil ve cömert, heyecan dolu kişilerdir. Başkalarını küçümseme yay burçlarının olumsuz özelliklerindedir. Yay burcuna sahip kişiler bankacılık, müdürlük, yöneticilik, politika, yargıçlık, avukatlık, memurluk, devlet adamlığı, hocalık, sanatkârlık meslek gruplarında başarılı olabilirler

– İyi anlaştığı burçlar : Koç ve Aslan burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Balık, ikizler ve Başak burcu

Oğlak Burcu (22 Aralık-19 Ocak) : Oğlak burcu insanı sabırlı ve mantık sahibi ve kararlı kişilerdir. Oğlak burcunun olumsuz özellikleri arasında fazla meraklılık vardır. Oğlak burcuna sahip kişiler madencilik, çiftçilik, mimarlık, planlamacılık, ormancılık, askerlik meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Boğa ve Başak burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Koç, Yengeç ve Terazi burcu

Kova Burcu (20 Ocak-18 Şubat) : Kova burcu insanı haksızlığa ve ayrımcılığa karşı duran sağduyulu ve özgür ruhlu insanlardır. Paraya önem vermeleri ve ihmalkarlıkları kova burcunun olumsuz özellikleridir. Kova burcuna sahip kişiler doktorluk, bilim, elçilik, yazarlık, yayıncılık, matbaacılık, muhasebecilik, çevirmenlik, din adamlığı, astronomi, astroloji meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : İkizler ve Terazi burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : Boğa, Aslan ve Akrep burcu

Balık Burcu (19 Şubat-20 Mart) : Balık burcu insanı idealist, duygusal, şefkatli kişilerdir. Kendilerini küçük görmeleri balık burçlarının olumsuz özelliğidir. Balık burcuna sahip kişiler doktorluk, öğretmenlik, sosyal yardım görevlisi, din adamlığı, müzisyen, tasarımcı, metin yazarı, yazarlık meslek gruplarında başarılı olabilirler.

– İyi anlaştığı burçlar : Yengeç ve Akrep burcu

– Kötü anlaştığı burçlar : İkizler ve Başak burcu

Elementlere Gruplarına Göre Burçlar

Zodyak burçlar kuşağında burçlar farklı elementlere göre sınıflandırılmaktadır. Buna göre,

Ateş grubundaki burçlar : Koç, Aslan ve Yay burcu

Toprak grubundaki burçlar : Boğa, Başak ve Oğlak burcu

Hava grubundaki burçlar : İkizler, Terazi ve Kova burcu

Su grubundaki burçlar : Yengeç, Akrep ve Balık burcu

Yükselen Burç Nedir?

Yükselen burç kişinin doğduğu saate göre belirlenmektedir. Yükselen burç kişinin doğum tarihi ile belirlenen burcunun yanında oldukça öneme sahiptir. Yükselen burç ile kişinin hayata karşı olan bakış açısı değişmektedir. Bununla birlikte kişinin karşılaştığı durumları değerlendirme ve bu durumlar karşısında verdiği tepkiler ortaya çıkmaktadır.

Burçların bulunduğu evler, kişinin yükselen burcuna göre değişmektedir. Yükselen burç daima birinci evde yer almaktadır. Yükselen burçtan sonra gelen diğer burçlar sırası ile geriye kalan evlere yerleşmektedir. Bu konuda bir örnek ile devam edelim; Yükselen burcun yay burcu olduğunu varsayalım. Varsayılan durumda birinci evde yer alan burç yay burcu olmaktadır. Geriye kalan evlere sırası ile burçlar yerleşirler. İkinci eve Oğlak burcu, üçüncü eve Kova burcu, dördüncü eve Balık burcu şeklinde bir yerleşim olmaktadır. Evlerde bulunan burçlar, bulundukları eve ilişkin olarak kişinin hayatla ilgili olan tutumlarına etki etmektedir.

Kişinin yükselen burcuna bağlı olarak ortaya koyduğu özellikler şu şekildedir;

 

 • Yükselen burcu Koç olanlar etrafına karşı baskın kişiler olmaktadır.
 • Yükselen burcu Boğa olanlar etrafını yakınında hissetmek ve bedensel tatminkarlık istemektedir.
 • Yükselen burcu İkizler olanlar etrafı ile ilgili meraklıdır ve etrafı ile iletişim halinde olmaya çalışır.
 • Yükselen burcu Yengeç olanlar yakınlarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Yükselen burcu Aslan olanlar dikkat çekici özelliklere sahiptir.
 • Yükselen burcu Başak olanlar düzene düşkün olmaktadır.
 • Yükselen burcu Terazi olanlar kurduğu ilişkilerde dengeli olmaya çalışmaktadır.
 • Yükselen burcu Akrep olanlar kontrol altında tutma ve duygusal bağların kuvvetli olması eğilimindedir.
 • Yükselen burcu Yay olanlar keşfetme özelliğine sahip olurlar.
 • Yükselen burcu Oğlak olanlar etrafında bulunanları kurallar dahilinde düzene sokmak isterler.
 • Yükselen burcu Kova olanlar özgür ruha sahip olurlar ve bireysellik ön plandadır.
 • Yükselen burcu Balık olanlar etrafına karşı fedakar olmaktadır.

Ayrıca kişinin doğum haritasında yükselen burcunda gezegen bulunması da gezegen ile ilgili olarak özellikler taşımasına etki etmektedir. Çevreye bakış açısı, kişilik özellikleri gezegene bağlı olarak şekillenmektedir.

Yükselen burçta yer alan gezegenlerin etki ettiği durumlar şu şekildedir,

 • Yükselen burçta Güneş olması durumunda; dominant, parlayan, gururlu, gösterişe önem veren özellikler ortaya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Ay olması durumunda; hassas, duygusal, koruyuculuk özellikleri ortaya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Merkür olması durumunda; konuşkan, hareketli, çok yönlü, meraklı olma özellikleri ortaya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Venüs olması durumunda; zevkli, dengeli, güzelliklere ve ortaklıklara önem veren özellikler oraya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Mars olması durumunda; savaşçı, cesur, kavgacı, girişimci, yüksek motivasyona sahip olma özellikleri ortaya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Jüpiter olması durumunda; geniş görüşlülük, eğitime ve sosyal konularda duyarlılık, cömertlik özellikler ortaya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Satürn olması durumunda; kontrol, disiplin, müşkülpesent, derin düşünceli olma özellikleri ortaya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Uranüs olması durumunda; özgünlük, bağımsız olma, anında tepki verme, dengesizlik özellikleri ortaya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Neptün olması durumunda; sanatkar ruhlu olma, ifadede rahatlık, kişisel sınırların olmaması özellikleri ortaya çıkmaktadır.
 • Yükselen burçta Plüton olması durumunda; etrafa karşı sessiz ancak baskın olma, derin ve güçlü iradeli ve zorlayıcı karakteristik özellikler ortaya çıkmaktadır.

Burç Nasıl Hesaplanır?

Kişinin doğum tarihine bağlı olarak belirlenen burçlardan hangisine sahip olduğunuz öğrenmek için hesaplama aracımızda yer alan burç hesaplamadan yararlanabilirsiniz. Burcunuzu öğrenmek için doğum tarihi bilgilerinizi girip hesapla butonuna tıklayınız.

Burç Hesaplama!