Çapraz Döviz Kuru Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Çapraz Döviz Kuru Hesaplama

Döviz dar anlamda bakıldığı zaman yabancı parayı temsil eden belgelerdir. Türkçe’de ise yabancı ülkelerin paralarına da döviz adı verilmektedir. Herhangi bir ülkeye ait paranın herhangi bir başka ülke ya da ülkelerin para cinsine dönüştürülmesi sırasında yapılan işlemlere verilen ad ise döviz işlemi ya da kambiyo işlemi olarak adlandırılmaktadır. Bu kelime Fransızca’dan Türkçe’ye devise kelimesinden geçmiştir. Döviz denildiği zaman genellikle milletler arası ödemelerde kullanılmakta olan ödeme araçlarının tümü ifade edilmektedir. Biz de bu yazımızda çapraz döviz kuru hesaplama işlemlerini anlatacağız.

Ekonomik bir perspektiften bakıldığı zaman ise döviz ekonomik anlamda bir mal niteliği taşımaktadır. Döviz borsaları kimi özel niteliklere sahip olan piyasalardır. Dünya’nın en büyük döviz borsalarına da bulundukları şehirlere göre adlar  verilmektedir. Örneğin New York Borsası, Londra Borsası ya da Tokyo Borsası gibi şeylerin kullanıldığını hepimiz duymuşuzdur. Bununla birlikte döviz piyasalarını belirli bir mekan ya da yer ile sınırlı olarak görmek ve bu şekilde düşünmek doğru bir düşünce şekli olmayacaktır.

Döviz kuru bir ülkenin sahip olduğu para birimine ait olan bir birim parayı herhangi bir başka ülkenin para birimine karşı olan fiyatını göstermektedir. Bu kavram iki taraflı bir ilişkiyi ifade eder. Bu nedenle de nominal yani iki taraflı döviz kuru olarak da adlandırıldığı görülür.

Çapraz kur karşılıklı olan döviz kurlarının birbiri ile olan oranıdır. İki farklı döviz kurunun bir başka döviz kuru bazındaki oranına verilen addır. Yani iki farklı yabancı paranın üçüncü bir ülke bazında sahip olduğu değeri gösterebilmek için çapraz kur kullanılır. Genel olarak Amerika Birleşik Devletleri ülkesinde kullanılan dolar üzerinden hesaplanmakta olan yani dolar dışında kalan diğer para birimleri ile ilişkilerini gösteren döviz işlemlerine çapraz kur adı verilmektedir. Yabancı bir para birimine ait değerin bir başka dövize dönüşüm oranı ile de anılmaktadır. Parite aile ile aynı anlamda kullanılan çapraz kur esasında pariteye göre daha dar bir anlama sahiptir.

Çapraz Kur Hesaplama Örnekleri

Çapraz döviz kuru hesaplama işlemlerine dair yapılması gereken şeyleri farklı para birimleri üzerinden çeşitli şekillerde gösterelim. Bunun için öncelikle amerikan dolarının Türk Lirası ve Euro üzerindeki değerini görelim. Ardından da çapraz döviz kuru hesaplama işlemlerini yapalım.

1 Amerikan Doları = 0.935376 Euro

1 Amerikan Doları = 3.78136 Türk Lirası

Bu bilgiler dahilinde Euro ve TL arasındaki çapraz kurunu bulabilmek için yapmamız gereken işlemler şu şekildedir:

Öncelikle 1 doları ifade ettiği Euro değerine bölelim. Elde edeceğimiz sonuç şudur: 1,0711 Bu sonuç aynı zamanda 1 Euro’nun kaç dolar ettiğini de bize göstermektedir. Eğer bir dolar 3.78136 Türk Lirası ise 1.0711 dolar kaç Türk Lirası eder bunu bulmalıyız. Buradan elde edeceğimiz sonuç 4,0505’tir. Çapraz kur hesabı tek taraflı olarak bu şekilde yapılmaktadır.

Bir başka çapraz döviz kuru hesaplama örneğini ise pound üzerinden euro ve amerikan doları ile birlikte yapabiliriz.

1 Pound = 1.16743 Euro

1 Pound = 1.24768 Amerikan Doları

Bu bilgiler dahilinde çapraz döviz kuru hesaplama işlemlerini yapmak için ilk olarak bir Pound’u, bu para birimine karşılık gelen Euro değerine böleceğiz. Bu bize aynı zamanda 1 Euro’nun kaç pound ettiğini de verecektir. Bu işlemin sonucunda 0,85658 sayısına ulaşırız. Bu oran ile birlikte yapmamız gereken şey 1.24768 Amerikan dolarını çarpmaktır. Bu iki sayının çarpılması ile birlikte elde edeceğimiz sonuç ise 1,06874’tür. Bu durumda Bir euro, 1.06784 Amerikan Dolarına karşılık gelmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken şey çapraz kurlar arasında yapılan değişiklikler sonucunda paranın değerinin de ufak değişikliklere uğramasıdır. Borsa ile yakından ilgilenen kişilerin de çapraz döviz kuru hesaplama işlemleri üzerinden para kazanabilmesi de işte bu şekilde mümkün olmaktadır. Çapraz döviz kurunu yakından takip eden kişiler bu kurlar sayesinde sadece sahip olduğu parayı değiş tokuş işlemlerine sokarak değerlendirebilmektedir.

Örneğin çapraz döviz kuru hesaplama işlemlerine ilişkin olarak bir tablo gösterelim. Bu tabloyu da bu tür işlemlerin genellikle Dünya piyasası üzerinde Amerikan Doları üzerinden yapılmasından dolayı da Amerikan Doları üzerinden gösterelim. Bu çapraz kur tablosu üzerinde yer alan bilgiler 30 Kasım 2017 tarihine ait verilerden oluşmaktadır. Elbette güncel olarak çapraz döviz kuru hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız güncel veriler üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Çapraz Kurlar

Alış Satış Fark
Euro / ABD Doları 1.0694 1.0694 0.12 %
Sterlin / ABD Doları 1.2535 1.2535 -0.05 %
ABD Doları / Japon Yeni 114.6800 114.6800 -0.39 %
ABD Doları / Avusturayla Doları 1.3248 1.3248 -0.29 %
ABD Doları / Danimarka Kronu 6.9541 6.9541 -0.12 %
ABD Doları / İsviçre Frangı 0.9991 0.9991 -0.17 %
ABD Doları / İsveç Kronu 8.8400 8.8400 -0.11 %
ABD Doları / Kanada Doları 1.3147 1.3147 0.25 %
ABD Doları / Norveç Kronu 8.3271 8.3271 -0.27 %
Kuveyt Dinarı / ABD Doları 3.2782 3.2782 0.07 %
ABD Doları / Bulgar Levası 1.8289 1.8289 -0.12 %
ABD Doları / Rumen Leyi 4.2116 4.2116 -0.09 %
ABD Doları / Rus Rublesi 60.0000 60.0000 -0.23 %
ABD Doları / İran Riyali 32,363.0000 32,363.0000 0.01 %
ABD Doları / Çin Yuanı 6.8817 6.8817 0.02 %
ABD Doları / Pakistan Rupisi 104.8000 104.8000 -0.02 %
ABD Doları / Suudi Arabistan Riyali 3.7505 3.7505 0.01 %

 

Amerikan Doları / Avustralya Doları ve Amerikan Doları / Kanada Doları karşılığında gelen oranları yukarıda yer alan tablo sayesinde görebilmekteyiz.

Bu durumda ilk olarak aynı zamanda Avustralya Doları’nın Amerikan Doları cinsinden değerini de ifade eden oranına bakalım. Bunun için 1 sayısını 1.3248 sayısına bölmemiz gerekiyor. Bu da bize 0.7548 sonucunu veriyor. Bu sayıyı da 1.3147 sayısı ile çarptığımız taktirde Bir Avustralya dolarının kaç kanada dolarına eş geldiğini hesap etmiş oluruz. Çapraz döviz kuru hesaplama işlemleri sonucunda ulaştığımız sonuca göre Bir Avustralya doları, 0,9923 Kanada Dolarına eş geliyor. Buradan da anlaşılacağı üzere Kanada’nın ekonomik durumu Avustralya’ya göre biraz daha iyi durumda.

Temelde iki farklı kurun birbirine bölünmesi ile yapılan bu işlem sayesinde iki kur arasındaki değer farkının değer farkının bulunabileceği gibi iki farklı kur arasındaki oran ilişkisi de gözler önüne serilmektedir. Burada yer alan ve yer almayan tüm döviz kurlarının üzerinden çapraz döviz kuru hesaplama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Aklınıza takılan herhangi bir konu olduğunda yine bu içeriği açıp bu işlemlere ait göstermiş olduğumuz örneklere bakabilir ve çapraz döviz kuru hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Üzerinden Çapraz Kur Öğrenme

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu tür işlemler ile ilgili olarak güncel verilere ulaşabilmek için yapmanız gereken şey Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesine girmektir. Bu site sayesinde anlık ve resmi olan kurların her türlü para değerine olan karşılığını görmeniz mümkün olacaktır. Bu sitede yer alan kurların en fazla dolar üzerinden gösterilmiş olduğunu siteye girince görürsünüz. Bunun nedeni yine yazımızın önceki kısımlarında bahsettiğimiz üzere Dünya çapında Amerikan Doları’nın oldukça fazla bir şekilde kullanılmasından kaynaklanmaktadır.  TCMB’de kurları yayınlarken doları baz aldığı için çapraz kur hesaplaması için de dolar kurunu esas alır. Elbette bu tür işlemleri yapabilmek adına güvenebileceğiniz ve güncel bilgi veren diğer platformları da kullanabilmeniz mümkündür. Çapraz döviz kuru hesaplamalarının güvenli ve doğru bir şekilde hesap edilmesini istiyorsanız güncel verileri kullandığınızdan emin olduğunuz sürece geriye endişelenecek bir şey kalmamaktadır.

Yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıkladıktan sonra sayfayı biraz aşağıya kaydırmalı ve “TCMB DÖVİZ KURLARI” yazısının altında yer alan “BUGÜN” bağlantısına tıklamalısınız. Bununla birlikte “Arşiv” yazısına tıkladığınız taktirde yıllara, aylara ve günlere göre belirlenmiş olan döviz kurlarını da görmeniz mümkün olacaktır. 1950 yılına kadar olan kayıtlara TCMB arşiv kayıtlarına “Arşiv” yazısına tıkladıktan sonra ulaşmanız mümkündür.

Böylece TCMB döviz kurlarını görmenin mümkün olacaktır. Fakat siteye girdikten sonra sayfayı biraz aşağıya kaydırmanız halinde “Çapraz Kurlar / Cross Rates” yazısını görürsünüz. Bu yazının altında birçok farklı çapraz kuru yer almaktadır.

TCMB sitesinde yer alan çapraz kurlar bölümü sayesinde döviz kodunu, birim sayısını, döviz cinsini ve çapraz kur değeri ile birlikte döviz cinsini görmeniz mümkün olur. Bu sitede yer alan çapraz döviz kuru hesaplamaları ile birlikte dilediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Ayrıca çapraz kurlar her gün değişmekte olan döviz kurları sebebiyle değişiklik göstereceği için hesap edeceğiniz her döviz karşılığı her an değişime uğrayacaktır. Bu değişiklikler küresel ve yerel çapta gerçekleşen çeşitli olaylar sebebiyle büyük ya da küçük oranda olabilmektedir. Bu nedenle çapraz döviz kuru hesaplamalarını yaparken bu tür bir siteden yapmak güncellik açısından önem taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Resmi Sitesine Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

1950 Tarihinden Sonraki Tüm Döviz Kurları Zaman Serilerine Ulaşmak İçin buraya TIKLAYINIZ!

Çapraz Kurların Olduğu Bölüme Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Çapraz Döviz Kuru Hesaplama!