Çatı Kaplama Alanı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Çatı Kaplama Alanı Hesaplama

Çatının En Uzunluğu (m):
Çatının Boy Uzunluğu (m):

Çatılar gerek daha iyi bir görünüme sahip olmaları için gerek ise soğuk – sıcak dengesini sağlamak ya da kar ve yağmur suyunun alt bölmelere geçmesini engellemek adına bazı malzemeler ile kaplanır. Çatı kaplama malzemeleri konusunda sipariş verilirken ya da konunun ustaları malzeme toplamaya hazırlanırken öncelikle çatı kaplama alanı hesaplama işlemi yaparlar. Çatı alanı hesaplama işlemi ile zaman zaman karıştırılan bu işlem gayet basit bir mantığa sahiptir. Bu yazıda çatı kaplama alanı ile çatı alanı hesaplama arasındaki farkı, çatı kaplama alanının nasıl hesaplandığını öğrenebilecek örnek çatı kaplama alanı hesaplamaları ile konu hakkındaki bilgileri pekiştirme fırsatına sahip olacaksınız.

Çatı Alanı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çatı alanı hesaplama işlemi normal alan hesaplama işlemi ile birebir aynı mantığa dayanır. Bir çatının alanını hesaplamak için çatının eni ile çatının boyuna ait değerlerin çarpılması gereklidir. Çıkan sonuç metrekare cinsinden ifade edilir ve çatı alanı hesaplama işleminin neticesini sunar.

Çatı Kaplama Alanı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çatı kaplama alanı hesaplama işlemi biraz çatı alanı hesaplama işlemine benzemektedir. Fakat çatı kaplama alanı hesaplama işlemi yaparken çatının eni ile çatının boyunu çarptıktan sonra çıkan sonucu bir de 2 ile çarpmamız gerekecektir. Bu işlemlerin neticesinde elde ettiğimiz sonuç çatı kaplama alanını vermekte ve metrekare cinsinden ifade edilmektedir.

Çatı Alanı Hesaplama Formülü Nedir?

Çatı alanı hesaplarken çatının boy uzunluğu ile en uzunluğunun metre cinsinden değeri çarpılarak metrekare cinsinden bir sonuç elde edilir. Bu durumda çatı alanı hesaplama formülü şu şekilde olur:

Çatının en uzunluğu x çatının boy uzunluğu = Çatı alanı

Çatı Kaplama Alanı Hesaplama Formülü Nedir?

Çatıya ait boy uzunluğu ile en uzunluğunun çarpımının iki katına eşit olan çatı kaplama alanı, aynı zamanda çatı alanının da iki katıdır. Bu durumda aynı kapıya çıkan iki adet formülden bahsetmek mümkün olacaktır.

Çatının en uzunluğu x Çatının boy uzunluğu x 2 = Çatının kaplama alanı

Çatının alanı x 2 = Çatının kaplama alanı

Örnek Çatı Alanı Hesaplamaları

Soru 1: Eni 6 metre uzunluğunda boyu ise 8 metre uzunluğunda olan bir çatının alanı kaç metrekare eder?

Cevap 1: Çatı alanı hesaplama formülümüz: Boy x En şeklindeydi.

Bu durumda 8 x 6 işleminden çatı alanının 48 metrekareye eşit olduğu sonucuna ulaşıyoruz.

Soru 2: Bir çatının alanı 80 metrekare ise ve bu çatıya ait en uzunluğunun değeri 8 metre ise bu çatının boy uzunluğu kaç metredir?

Cevap 2: Çatının alan hesaplama formülü : Boy x En = Alan Bu durumda bilinenleri yerine yerleştirdiğimiz zaman şöyle bir görünüm elde ediyoruz:

Boy x 8 metre = 80 metrekare

Çatının boy uzunluğunun kaç metre olduğunu bulmak için en uzunluğunu karşı tarafa bölen olarak atar ve alana böleriz. 80’i 8’e böldüğümüz zaman da çatıya ait boy uzunluğunun 10 metre olduğu bilgisini elde ederiz.

Soru 3: Bir çatının en ve boyuna ait metre cinsinden uzunluk değerleri birbirine eşit ise ve bu çatının alanı 36 metrekareye eşit ise bu çatının en ve boy uzunlukları kaç metre etmektedir?

Cevap 3: Alan formülünün Boy x En = Alan olduğunu göz önüne alırsak, boy ile alanın çarpımının 36 metrekare olduğunu ve boy uzunluğu ile alan uzunluğunun eş değerler olduğunu görmekteyiz. Bu durumda boy ve alan eşit değerlere sahip olduğundan ikisini de “a” harfi ile formülde gösterebiliriz.

A x A = 36 metrekare

Yani A’nın karesi 36 sonucunu vermektedir. 36’nın karekökünü aldığımız zaman ise A’nın 6’ya eşit olduğu sonucuna ve dolayısıyla çatıya ait en ve boy uzunluklarının 6 metre olduğu bilgisine ulaşmaktayız.

Örnek Çatı Kaplama Alanı Hesaplamaları

Örnek 1: Çatısı su sızdıran Ahmet Bey, çatısına kaplama yaptırarak bu sorundan kurtulmak istiyor. Ahmet Bey’in çatısının eninin uzunluğu 7 metre boyunun uzunluğu ise 9 metredir. Bu durumda Ahmet Bey’in çatı kaplama alanı hesaplaması nasıl yapılır?

Cevap 1: Çatı kaplama alanı hesaplama formülü şu şekildeydi:

En x Boy x 2 = çatı kaplama alanı

Bu durumda verilen değerleri yerine koymak koşulu ile sonuca ulaşabiliriz.

7 metre x 9 metre x 2 = 126 metrekare

Ahmet Bey’in çatı kaplama alanı 126 metrekaredir. Malzeme siparişi verirken buna göre bilgi vermelidir.

Öte yandan bu çatının alanı, kaplama alanının yarısına denk düşer.

126 metrekareyi ikiye böldüğümüz zaman çatı alanına ulaşmak mümkündür. Öyle ise Ahmet Bey’in çatısının alanı 63 metrekareye eşittir.

Örnek 2: Çatı kaplama alanı 120 metrekare olan Ayşe Hanım’ın çatısının en uzunluğu altı metre ise bu çatıya ait boy uzunluğu kaç metredir?

Cevap 2: En x Boy x 2 = Çatı kaplama alanı

Formülünden faydalanmak koşulu ile ilgili sayıları yerleştirirsek şu görünüme kavuşuruz:

6 metre x boy x 2 = 120 metrekare

Bu durumda sol tarafta boy uzunluğunu yalnız bırakarak sonuca ulaşmamız daha kolay olacaktır.

Çarpan halindeki 2 rakamını bölen olarak karşı tarafa attığımız zaman,

6 metre x boy = 60 metrekare olmaktadır.

Boy değerini yalnız bırakmak için en uzunluğu olan 6’yı da karşıya bölen olarak attığımızda 60’ın 6’ya bölünmesi sonucunda çatıya ait boy uzunluğunun 10 metre olduğu bilgisine ulaşıyoruz.

Örnek 3: Çatı kaplama alanı değeri 98 metrekare olan bir çatının en uzunluğu ve boy uzunluğu kaç metredir? Çatının alan değerini belirtmek koşulu ile sonuçları bulalım.

Cevap 3: Çatı kaplama alanı için kullandığımız iki formül vasıtasıyla da sonuca ulaşabiliriz:

Çatı alanı x 2 = Çatı kaplama alanı

En uzunluğu x Boy uzunluğu x 2 = Çatı kaplama alanı

Sorumuzda çatı alanın bulmak koşulu ile dediği için ilk olarak çatı alanını bulalım. Çatı alanı, çatı kaplama alanının yarısı olduğu için 98 metrekareyi ikiye bölmemiz alanı bulmak için yeterli olacaktır.

Bu durumda çatı alanının 49 metrekare olduğu sonucuna ulaşırız.

Çatı alanı = En x Boy

Şeklindeki formülden bulunduğu için ve soruda en ve boy uzunluklarının eşit olduğu belirtildiği için 49 metrekarenin karekökünü alarak sonuca gidebiliriz.

Bu durumda 49’un karekökü 7’dir ve bu çatının en ve boy uzunlukları 7 metre kadardır.

Çatı Kaplama Ne İşe Yarar?

Çatı kaplaması yaptırdıktan sonra ev daha izole bir hale getirilebilir. Bu sayede soğuktan daha az etkilenmek mümkün hale gelirken aynı zamanda güneş ışınlarının çatıyı aşırı ısıtması halinde evin sıcaklığının artması da önlenmiş olur. Diğer taraftan yağmur ve kar suyu ile birlikte çatı akması gibi durumların önüne geçilmiş, evin su alması önlenmiş olur.

Çatıların estetik görünmesi amacıyla da çatı kaplama ile donatıldığı zamanlar olmaktadır. Çatı kaplamaları, çatıyı dış atmosferin olası zararlarına karşı da koruyabilmektedir. Elbette ki çatı kaplama malzemeleri fiyata göre farklı türlere ve farklı etkilere, özelliklere sahiptir.

Çatı paneli yapılırken en çok tercih edilen çatı kaplama malzemeleri ise sandviç tipi panellerdir. Sandviç panellerde iç ve dış metal levhalar yardımı sayesinde yalıtım çekirdeği teknolojisi ile ses, su ve ısı izolasyonu sağlanır.

Sandviç çatı kaplama panelleri günümüzde daha çok şantiye yapıları, fabrikalar, depolar, sosyal yapılar ya da sanayi yapıları gibi birçok binanın iç bölme, dış cephe ya da çatıları ile birlikte soğuk hava odalarında kullanılan malzemelerdir.

Çatı Kaplama Alanı Hesaplama!