Cinsiyet Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Cinsiyet Hesaplama

Anne ve baba adayları ve hatta diğer yakınlar tarafından hamilelik boyunca merak edilen konuların başında bebeğin cinsiyeti gelmektedir. Bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesinin oldukça önemli olduğu ve üzerinde gerekli özeninin gösterilmesinin yanında bebeğe uygun hazırlık yapılması için bebek cinsiyeti de öğrenilmek istenmektedir. Bebeğin cinsiyeti bilimsel ve tıbbi alanda meydana gelen gelişmeler ile oldukça net bir şekilde belirlenebilmektedir. Cinsiyet hamileliğin on üçüncü haftası (üçüncü ay) itibariyle belirlenebilmektedir. Ancak en doğru ve kesin cinsiyet belirlemeleri için on altıncı hafta ile on yedinci haftalar beklenmelidir.

Bebeğin hangi cinsiyette doğacağına etki etme amacı ile geliştirilen bazı bilimsel yöntemler geliştirilmiştir. Uygulanan bu yöntemler bebeğin kız ya da erkek olmasında etkili olmaktadır. Bunun yanında hamilelik sırasında bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde uygulanan yöntemler de bulunmaktadır. Genellikle geleneksel olan bu yöntemler ile hamilelik sırasında bebeğin hangi cinsiyette doğacağı tahmin edilmektedir.

Bu yazımızda öncelikle cinsiyet kavramından bahsederek bebeğin cinsiyeti ile ilgili olarak bahsi geçen konularda ve cinsiyet hesaplamaya ilişkin yöntemlere yer vermekteyiz.

Cinsiyet Nedir?

Cinsiyet, toplumda yer alan bir bireyin fizyolojik, biyolojik ve genetik özelliklerine bağlı olarak açıklanan bir kavramı ifade etmektedir. Kişinin üreme organına göre sınıflandırılan cinsiyet kadın ve erkek olmak üzere iki sınıfta görülmektedir. Söz konusu olan kadın ve erkek cinsiyetine bağlı olarak kişilerde türlü farklılıklar göze çarpmaktadır. Bunların başında ifade edildiği gibi görünümde göze çarpan farklılıklar bulunmaktadır. Görünümün yanında daha da ayrıntılı olarak bakıldığında kadın ve erkek arasında duygusal ve düşünsel anlamda da bir çok farklılıklar ile karşılaşılmaktadır.

Cinsiyet Hesaplama Yöntemleri

Bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları dünyaya getirmek istedikleri bebeklerinin kız ya da erkek olmalarında belirleyici olmak için türlü yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları geleneksel bazıları ise bilimsel yöntem olarak görülmektedir. Bebek cinsiyetinin belirlenmesi ile ilgili olarak başvurulan bilimsel yöntemler ve bu yöntemler hakkında kısa açıklamalar şu şekildedir;

 • BabyChoice – Materna Yöntemi : Bu yöntem İsviçre’de bulunan Materna laboratuarları tarafından geliştirilen bir yöntemdir. 1996 senesinden beri Materna laboratuarının farklı ülkelerde kurduğu temsilcilikleri ile birlikte dağıtımı yapılan BabyChoice yöntemi cinsiyette belirleyici olmaya çalışılmaktadır. Uygulanmakta olan BabyChoice yönteminde herhangi bir tıbbi müdahale bulunmamaktadır. Bu yöntemde doğal ve güvenli çözümlerin sunulması amaçlanmaktadır.
 • Microsoft – Ericcson Yöntemi Bu yöntem çalışmalarını Amerika’da devam ettiren bilim adamları tarafından geliştirilmiştir. Microsoft – Ericcson yöntemine başvuran çiftler erkek bebeklerde yüzde seksen seviyesinde başarı sağlarken kız bebeklerde yüzde doksan iki seviyelerinde başarı sağlanmaktadır.
 • Shettles Yöntemi : Amerika ve Avrupa kıtasında yer alan ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme göre kız ya da erkek cinsiyete sahip bebek isteyen çiftlerin cinsel ilişkiye belirli günlerde girmesi gerekmektedir. İlişkiye girilen günler bebeğin cinsiyetinde etkili olmaktadır.
 • MSHCG Hormonunun Tespit Edilmesi Yöntemi : Bu yöntem İsrailli bilim adamları tarafından geliştirilmeye çalışılan bir yöntemdir. Yöntemin başarılı bir şekilde tamamlanması halinde hamileliğin on altıncı gününde bebeğin cinsiyeti belirlenebilecektir.
 • PDG (Preimplantasyon Genetik) Yöntemi : Bu yöntem son zamanlarda geliştirilen yöntemler arasında bulunmaktadır. PDG (Preimplantasyon Genetic Diagnosis) yöntemi gelişmekte olan embriyo hücresini incelemeye almaktadır. İncelemeye alınan embriyo hücresinde doğacak olan bebek ile ilgili olarak bebeğin hangi cinsiyete sahip olacağı anlaşılabilmektedir. Ayrıca bu yöntem cinsiyetin yanında genetik hastalıkların anlaşılabilmesinde de etkili sonuç vermektedir.

Doğacak olan bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde dikkate alınan geleneksel yöntemlerden bazıları ise aşağıda yer almaktadır. Söz konusu olan geleneksel yöntemler sadece inançlara dayanmaktadır.

 • Hamilelik sırasında anne adayından habersiz olarak başına tuz atılmasından sonra anne adayının burnunu ellemesi bebeğin erkek olacağına, ağzını ellemesi ise bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • Ucunda nikah yüzüğünün bulunduğu bir kolye ya da ip sallandırıldıktan sonra dairesel hareket etmesi bebeğin erkek olacağına ileri geri doğru hareket etmesi ise bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • Hamilelik sırasında erkek bebeğin anne adayına ilgili davranması bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • Hamilelik sırasında anne adayının karnının sivri olması bebeğin erkek olacağına yuvarlak olması ise bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • Hamilelik sırasında sol göğsün daha büyük olması bebeğin kız olacağına sağ göğsün daha büyük olması ise bebeğin erkek olacağına işaret etmektedir.
 • Sahip olunan birinci çocuğun ilk önce anne demesi bebeğin kız olacağına baba demesi ise bebeğin erkek olacağına işaret etmektedir.
 • Hamilelik sırasında göğüs ve yüz bölgesinde sivilcelenme olması bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • Hamilelik sırasında ellerin kuruması bebeğin erkek olacağına yumuşak ve narin olması ise bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • Hamilelik sırasında yatağın altına tahta kaşık koyulmasının bebeğin kız olarak doğmasına etki edeceğine inanılmaktadır.
 • Hamilelik sırasında anne adayının iştahının açık olması bebeğin erkek olacağına iştahın kapalı olması ise bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • Anne adayının göğüs uçlarının koyulaşması bebeğin erkek olacağına işaret etmektedir.
 • Arkadan bakıldığında anne adayının hamile olduğunun belli olmaması bebeğin erkek olacağına işaret etmektedir.
 • Fincanın kulp kısmından tutulması bebeğin erkek olacağına gövdesinden tutulması ise kız olacağına işaret etmektedir.
 • Hamilelik sırasında baş ağrısı olması bebeğin erkek olacağına olmaması ise bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • İdrarın berrak olması bebeğin erkek olacağına mat olması ise bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.
 • Bebeğin kalp atışlarının dakikada 140 atıştan fazla olması bebeğin erkek olacağına 140 atıştan az olması ise bebeğin kız olacağına işaret etmektedir.

Diyet ve Uygulama Metodu

Bu yöntem erkekler tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir. Yönteme göre kız bebek ve erkek bebek için farklı yöntemler uygulanmalıdır. Diyet ve uygulama methodunda  beslenme rejimi, cinsel ilişki sayısı, dölleyici cinsel ilişkinin zamanı, sperm hücrelerinin yoğunluğu, cinsel ilişkide konum ve cinsel ilişkide orgazm konuları belirleyici olmaktadır. Yönteme göre cinsiyet belirlemede etkili olan etkenlerden bir kısmı aşağıda yer verildiği gibidir.

Kız Bebek İçin;

 • Tuzlu yiyeceklerin oldukça az ya da hiç tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Sütlü besin kaynakları, balık, badem, yumurta sarısı ve pırasa gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.
 • Çikolata, ekmek ve bak gibi magnezyum ağırlıklı besinler tercih edilmelidir.
 • Haftada birden daha fazla olacak şekilde sık sık cinsel ilişkiye girilmelidir.
 • X hücrelerinin Y hücrelerine göre daha dayanıklı olması sebebi ile yüzeysel ilişki gerçekleştirilmelidir.

Erkek Bebek İçin;

 • Tuzlu yiyeceklerin tüketimi artırılmalıdır.
 • Pirinç, yeşil fasulye, yulaf ve kayısı gibi sodyum açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.
 • Tereyağı, kayısı ve buğday gibi potasyum ağırlıklı besinler tercih edilmelidir.
 • Y hücrelerinin canlılığının artırılması amacı ile derin birleşme gerçekleştirilmelidir.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Çin takvimi diğer tüm geleneksel yöntemler gibi zaman içerisinde oluşan tecrübelere dayanan bir yöntemdir. Çin takvimine göre cinsiyet belirleme yönteminin geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.

Çin takviminde bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi anne adayının yaşı ve hamile kaldığı tarihe göre yapılmaktadır. Bu yöntemin uygulanması ise şu şekildedir; anne adayının hamile kaldığı yaş Çin takviminin sol kısmında yer alan yaş sütunundan bulunur. Ardından hamile kalınan yaşın yanında bulunan satırdan hamile kalınan ay seçilir. Hamile kalınan ayda yazan cinsiyet bebeğin cinsiyetini göstermektedir. Bu yöntemde kullanılan takvim aşağıda yer almaktadır.

Yaş OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK
18 K E K E E E E E E E E E
19 E K E K K E E K E E K K
20 K E K E E E E E E K E E
21 E K K K K K K K K K K K
22 K E E K E K K E K K K K
23 E E E K E E K K K E E K
24 E K K E E K E K E E K E
25 K E K E K E K E K E E E
26 E E E E E K E K K E K K
27 K K E E K E K K E K E E
28 E E E K K E K E K K E K
29 K E K K E K K E K E K K
30 E E K E K E E E E E E E
31 E E E E K K E K E K K K
32 E K K E K E E K E E K E
33 K E E K K E K E K E E K
34 E E K K E K E E K E K K
35 E K E K E K E K E E K E
36 E K E E E K E E K K K K
37 K K E K K K E K K E E E
38 E E K K E K K E K K E K
39 K K E K K K E K E E K E
40 E E E K E K E K E K K E
41 K K E K E E K K E K E K
42 E K K E E E E E K E K E
43 K E K K E E E K K K E E
44 E K K K E K E E K E K E
45 K E K E K K E K E K E K

 

Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Rus takvimine göre cinsiyet hesaplama da bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde kullanılan bir diğer geleneksel yöntemdir. Bu yöntem diğer geleneksel yöntemlerde olduğu gibi güvenilir bir yöntem değildir. Ancak buna rağmen Ruslar tarafından oldukça sık kullanılan yöntemdir. Rus takvimine göre yapılan cinsiyet hesaplamaları genellikle doğru çıksa da hesaplama sonucuna uygun düşmeyen sonuçlar da görülmektedir.

Rus takvimine göre cinsiyet hesaplamada anne ve baba adayının kan yenilenmesi bebeğin cinsiyetinin tahmin edilmesinde dikkate alınmaktadır. Anne adayının doğum tarihi, baba adayının doğum tarihi ve anne adayının en son adet gördüğü tarih bu yöntemde kullanılan bilgilerdir.

Rus takvimine göre yapılan cinsiyet hesaplamada Çin takviminde olduğu gibi bebeğin cinsiyetinin önceden belirleme amacı ile hamile kalınması gereken yaş ve ay tespit etme olanağı bulunmamaktadır.

Rus takviminde kan yenilenmesinin dikkate alınması ile ilgili olarak kişinin ağır ameliyat ya da ağır hastalık sonucu fazla miktarda kan kaybetmesi ya da kan vermesi kan yenilenme periyotlarını değiştirdiği için Rus takvimine göre yapılan cinsiyet hesaplamalarının doğruluğu şaşmaktadır.

Cinsiyet Hesaplama!