Çocuğun Gelecekteki Boyunu Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Çocuğun Gelecekteki Boyunu Hesaplama

Cinsiyet :
Annenin Boy Uzunluğu (cm) :
Babanın boy uzunluğu (cm) :

Henüz büyüme çağında olan çocuğunuzun yetişkinlik döneminde boyunun ne kadar olacağına dair yaklaşık değerlere yönelik sonuç çıkarak hesaplamalar yapmak ister misiniz? Çocuğun gelecekteki boyunu hesaplama basit formüllere dayalı, iki dakikadan uzun sürmeyecek işlemlerden oluşan bir hesaplama çeşididir.

Çocuğun Gelecekteki Boyunu Hangi Faktörler Etkiler?

Boy uzunluğu ülkelere, iklimlere ve daha birçok özelliğe göre farklılık gösterebilen bir fiziksel özelliktir. Boy uzunluğuna direk etkisi olan faktörlerden bir tanesi de genetiktir. Çocuğun ailesinin boy ortalaması, çocuğun ileride sahip olacağı boy uzunluğuna dair az çok bilgi verir. Bazı çocuklar aile boy ortalamasının çok altında ya da çok üstünde kalabilse de bunlar istisnai durumlardır.

Diğer yandan beslenme alışkanlıkları da çocuğun boyuna etki yapabilir. Hatta bazı bilim insanlarına göre eski dönemde yaşayan insanlar ile günümüzde yaşayan insanların beslenme alışkanlıkları farklı olduğu için iki insan modeli arasında azımsanmayacak kadar boy farkı olduğu, günümüz insanının eskiye oranla daha uzun hale geldiği kabul edilir.

Keza eskiden ortada olan çalışma şartları ve ağır yük kaldırma gibi durumlar insan vücuduna bir baskı uyguladığı için boy uzaması yavaşlar ve azalırdı. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte taşınması gereken yükün azaldığını göz önüne alırsak taşınan yük azaldıkça boyun daha kolay uzadığını söyleyebiliriz. Bu durumda çocuğunuza ne kadar az yük taşıtırsanız bu durum onun gelecekteki boy uzunluğuna o denli katkı sağlayacaktır.

Çocuğunuzun daha uzun boylu bir birey olmasını istiyorsanız kırmızı et, yoğur, beyaz et, yumurta ve peynir gibi protein açısından zengin olan besinleri tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu besinlere ilave olarak çocukların süt tüketimine yönlendirilmesi de boy uzunluğuna olumlu katkı sağlayacaktır.

Bedensel gelişim açısından süt ne kadar yararlıysa çay, kafein, şeker ve tuz o denli zarar vericidir. Bu saydığımız maddeler çocukların bedensel gelişimini yavaşlatabilir, aşırı tüketim halinde olumsuz etki verebilir.

Vitamin açısından zengin olan ve mevsiminde taze şekilde tüketilen sebze ve meyvelerin de düzenli şekilde tüketilmesi çocuğunuzun uzamasına katkı sağlayacaktır. Daha çok D vitamini, kemiklerin gelişimi ve dayanıklı olması açısından son derece önemli bir madde olarak karşımıza çıkar.

Büyümeyi sağlayan hormonların düzenli şekilde çalışmasını sağlamak da çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Bunun için düzenli uyku alışkanlığına sahip olmak önemlidir. Daha çok gece 23 ve 03 saatleri arasında çocuk uyku çekerse vücut hücreleri kendini yeniler ve büyüme hormonları en üst düzeyde performans sergiler.

Egzersizler yaparak, spor alışkanlığı edinerek de boy uzatmak mümkündür. Gerilme ve esneme hareketlerinin ergenlik dönemindeki boy uzamalarına güzel katkı verdiği söylenir. Bir yere asılıp sallanma ya da barfiks çekmek gibi egzersizler ile de boyun uzatılması sağlanabilir.

Bazı sağlıkçılara göre de nefes alma egzersizleri ile bile boy uzatma mümkündür. Derin derin nefes alındığı zaman akciğerin çok şişmesi ve bu şişlikle birlikte kanın oksijen açısından daha zengin hale gelmesi sağlanır. Bu durumun da çocuk vücudunun gelişmesine katkı verdiği belirtilir.

Boy Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çocuğun gelecekteki boyunu hesaplamak için anne boyu, baba boyu ve çocuğun iki yaşında boyunun ne kadar olduğu gibi verilere sahip olmak gerekebilir. Bu sayfada sizlere iki çeşit hesaplama yöntemi ile çocuğunuzun gelecekte sahip olması muhtemel boy bilgisini vereceğiz.

Çocuğun Yetişkin Boyunu Hesaplama

Çocuğun yetişkin bir birey haline geldiğinde boyunun ne kadar olacağına dair kesin sonuç veren, yüzde yüz doğruluk garantisi olan bir hesaplama yolu yoktur. Fakat bazı formüller yardımı ile çocuğun yetişkin olduğunda boyunun ne kadar olacağına dair tahminde bulunmak mümkündür. Bu formüllerden birisi anne ve babanın boy uzunluğundan yola çıkılarak çocuğun yetişkin boyunu verirken diğeri çocuğun iki yaşında boyunun ne kadar olduğu verisinden faydalanılarak bize sonucu verir.

İdeal Boy Hesaplama Formülü

Çocuğun büyüme evresinin bitmesiyle birlikte hayatını ne kadar boy uzunluğunda devam ettireceğini öğrenmek için şu formül kullanılır:

Önemli Not: Formülde uzunlukları yerleştirirken santimetre bazında yerleştirmeyi unutmayın.

Erkek çocuk için yetişkin boy hesaplama formülü:

(Annenin boy uzunluğu + Babanın boy uzunluğu + 13) / 2

Kız çocuk için yetişkin boy hesaplama formülü:

(Annenin boy uzunluğu + Babanın boy uzunluğu – 13) / 2

Yukarıdaki iki formülden çıkacak olan sonuçların 10’ar santimetrelik hata payı içerebileceği belirtiliyor. Yani çıkan sonuca göre artı ya da eksi 5 kadar sapma olabilir.

Diğer bir formül ise şu şekildedir:

(Çocuğun iki yaşındaki boy uzunluğu x 2)

Gelecekteki Boyum Ne Kadar Olacak?

Örnek bir hesaplama ile kız çocuk ve erkek çocuk için gelecekteki muhtemel boy uzunluklarını öğrenmeye çalışalım.

Bir erkek çocuk için;

Annesinin boyu 167 santimetre, babasının boyu ise 173 santimetre olsun. Bu çocuğun yetişkinlik döneminde ne kadar boya sahip olacağını bulmak için şu formülü kullanıyoruz:

(Annenin boy uzunluğu + Babanın boy uzunluğu + 13) / 2

(167 cm + 173 cm + 13) / 2 = 176,5 cm

10’ar santimetrelik sapma payını hesaba katarsak çocuğun 171,5 cm ile 181,5 cm arasında bir boya sahip olması mümkün görünüyor.

Bir kız çocuğu için örnek boy hesaplaması yapacak olursak;

Annesinin boyunun 170 cm olduğunu, babasının boyunun da 176 cm olduğunu kabul edelim. Bu çocuğun ileride sahip olacağı boy aralığına yönelik muhtemel değerler şu şekilde olur:

(Annenin boy uzunluğu + Babanın boy uzunluğu – 13) / 2 formülünden yola çıkarak;

(170 cm + 176 cm – 13) / 2 = 166,5 cm

10’ar santimetrelik sapma payını ekleyince 161,5 cm ve 171,5 cm aralığında bir muhtemel yetişkin boyu ile karşılaşıyoruz.

Yaşa Göre Boy Uzunluğu

Yaşa göre boy uzunluğu; alt sınır, üst sınır ve ortalama değer üzerinden boy cetveli vasıtası ile belirtilmiştir. Çocuklarınızın hangi yaşta olduğuna göre, cetvelden ideal boy uzunluklarını öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzun uzunluğu alt sınır ile üst sınır arasında değil ve bu sınırlardan çok uzak ise uzmandan destek almanız tavsiye edilir.

Yaşa göre ideal boy uzunluğu ve bu konulardaki alt ve üst sınırlar kız çocuklarında ve erkek çocuklarında farklılık gösterebilir.

1 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 64,5 santimetre iken üst sınır 77 santimetredir. İdeal uzunluk ise 73 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 68 santimetre, üst sınır 80.5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 74.7 cm’dir.

2 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 76,5 santimetre iken üst sınır 91 santimetredir. İdeal uzunluk ise 85,5 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 79,5 santimetre, üst sınır 93 santimetredir. İdeal uzunluk ise 86.5 cm’dir.

3 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 85,5 santimetre iken üst sınır 100 santimetredir. İdeal uzunluk ise 95 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 86,7 santimetre, üst sınır 105 santimetredir. İdeal uzunluk ise 96.3 cm’dir.

4 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 92 santimetre iken üst sınır 102 santimetredir. İdeal uzunluk ise 108 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 92,5 santimetre, üst sınır 114 santimetredir. İdeal uzunluk ise 102.5 cm’dir.

5 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 97,5 santimetre iken üst sınır 114,5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 108 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 98 santimetre, üst sınır 109.5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 121.5 cm’dir.

6 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 103 santimetre iken üst sınır 121 santimetredir. İdeal uzunluk ise 114 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 104 santimetre, üst sınır 127,5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 116 cm’dir.

7 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 108 santimetre iken üst sınır 127 santimetredir. İdeal uzunluk ise 120 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 109,5 santimetre, üst sınır 133.5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 121.5 cm’dir.

8 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 115 santimetre iken üst sınır 125,5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 133 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 115 santimetre, üst sınır 139,5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 127 cm’dir.

9 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 120,5 santimetre iken üst sınır 138,5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 130,5 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 120 santimetre, üst sınır 145.5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 132 cm’dir.

10 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 125,5 santimetre iken üst sınır 144 santimetredir. İdeal uzunluk ise 137 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 125 santimetre, üst sınır 151.5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 137.5 cm’dir.

11 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 133,5 santimetre iken üst sınır 152 santimetredir. İdeal uzunluk ise 145 santimetredir.Erkek çocuklarında ise alt sınır 130 santimetre, üst sınır 158 santimetredir. İdeal uzunluk ise 143.5 cm’dir.

12 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 140,5 santimetre iken üst sınır 160 santimetredir. İdeal uzunluk ise 152 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 135 santimetre, üst sınır 165 santimetredir. İdeal uzunluk ise 150 cm’dir.

13 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 144 santimetre iken üst sınır 164 santimetredir. İdeal uzunluk ise 156 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 140 santimetre, üst sınır 171,5 santimetredir. İdeal uzunluk ise 156 cm’dir.

14 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 147 santimetre iken üst sınır 167 santimetredir. İdeal uzunluk ise 158 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 146 santimetre, üst sınır 178 santimetredir. İdeal uzunluk ise 162 cm’dir.

15 yaş için: Kız çocuklarında alt sınır 148 santimetre iken üst sınır 169 santimetredir. İdeal uzunluk ise 159 santimetredir. Erkek çocuklarında ise alt sınır 152 santimetre, üst sınır 182 santimetredir. İdeal uzunluk ise 168 cm’dir.

Çocuğun Gelecekteki Boyunu Hesaplama!