Dijital Pazarlama Bütçesi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Dijital Pazarlama Bütçesi Hesaplama

Dijital pazarlama ya da diğer bir deyişle digital marketing günümüzde kar amacı güden işletmelerin bütçelerinde pay ayırdığı yeni bir dal olarak karşımıza çıkmaya başladı. Dijital pazarlama bütçesi nasıl hesaplanır, şirketler dijital pazarlama bütçesi hesaplama yaparken nelere dikkat ederler? Başarılı bir dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur? Bu yazımızda tüm bu sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Bilgisayar, tablet, oyun konsolu, akıllı telefon ve diğer dijital araçları da kapsayan bütün elektronik cihazların aracılığıyla daha çok tüketiciye ulaşıp onlara kendi ürünlerini pazarlama stratejisine dijital pazarlama adı verilmektedir.

Digital marketing, elektronik posta, sosyal medya kanalları gibi her çeşit dijital alanı kullanıp her çeşit marka ve kuruluşun gelişimine katkı sağlamaya çalışan bir yoldur. Dijital pazarlama için yapılan tanımlardan bir diğerinde de dijital pazarlamanın TV, radyo, internet gibi kitlesel iletişim araçlarının kullanılması ile birlikte anında müşteriye ulaşıp personel ve maliyet giderlerinin en aza indirilebilmesinin mümkün olduğu bir reklam yöntemidir.

Dijital pazarlama günümüzde internet üzerinde ağırlıklı olarak dönse de, akıllara direk internet ile alakalı pazarlama yöntemlerini getirse de, internetin kullanılmadığı diğer alanlarda da dijital pazarlama ile karşılaşmak mümkündür. Örneğin cep telefonunuza gelen SMS’ler bile dijital pazarlama stratejilerinin birer ürünü olarak karşınıza çıkmaktadır.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Müşterinin ürün ve hizmete doğrudan bir şekilde katılımını destekleyen dijital pazarlama her geçen gün büyümesini katlanarak sürdürmeye devam etmektedir.

Dijital pazarlamanın farklı stratejileri de bulunmaktadır. Genelde iki farklı sınıf altında toplanan bu stratejiler itme (push) ve çekme (pull) olarak adlandırılabilir.

Pull yani çekme stratejisi şu şekilde işler:

Müşterinin ya da aday müşterinin aktif bir şekilde pazarlama içeriğini görmesini sağlayacak bir ortam yaratılır. Tüketici elektronik posta kutusunu incelediği zaman, arama motorunda herhangi bir arama yaptığı sırada ya da SMS’lerini incelerken, internet sitelerini dolaşırken, internet üzerinden video seyredirken pazarlaması yapılan ürünleri görür. Yani müşteri, internet üzerinde normal aktivitelerini yaptığı sırada kar amacı güden işletmenin ürünlerinin reklamlarına maruz kalır. Müşteriler genelde arama motoru üzerinden hizmet ve ürünleri sorgulamayı tercih eder. Bu durum arama motoru pazarlaması ya da farklı bir deyişle search engine marketing olarak adlandırılır. Arama motorlarına vereceğiniz reklamların yanı sıra kaliteli bir SEO çalışması ile de dijital pazarlamanın çekme dalında bir adım öne geçebilirsiniz.

İtme, yani push, stratejisi ise şu şekilde tanımlanabilir:

Bu yöntemde ise tüketicinin izni olmadan pazarlama stratejisi izlenir. Çekme yöntemindekine benzer bir süreç işlese de bu noktada tüketici hiçbir şekilde izin vermediği reklamlar ile karşılaşmak zorunda bırakılır. Spam elektronik postalar, izinsiz SMS’ler bu konuda örnek teşkil edebilir.

Dijital pazarlama hususunda yapılan aktiviteleri acquire, convert, retain & grow olarak üç çatı altında toplayabiliriz.

Acquire adı verilen aktiviteler, müşteriyi size ya da işletmenize ait olan web sitenize veya satışın gerçekleşeceği sayfaya çekebilmek adına izlenen yolları kapsar. Arama motoru optimizasyonu, elektronik posta pazarlaması, arama motoru reklamları, gelir ortaklığı, reklam ortaklığı, viral pazarlama gibi marketing teknikleri bu aktiviteler arasındadır.

Convert ise tüketici size yada işletmenize ait web sitesine girdikten sonra size ait hedeflere ulaşmak adına yardımcı olacak aktiviteler bütünüdür. E-ticaret sitesi için hedef her zaman satış olarak görünse de internet dünyası e-ticaret üzerine kurulu olmadığı için içerik sitelerinde asıl hedef daha çok yazının okunmasını, daha çok videonun izlenmesini sağlamak olabilir.

Retain & grow meselesine gelecek olursak hali hazırda elinizde olan müşteri kitlesinin memnuniyetini artırma, onları işletmeye daha çok bağlama gibi konularda yapılan çalışmalar bütününe verilen isimdir diyebiliriz.

Dijital Pazarlamaya Bütçe Ayırmanın Avantajları

Dijital pazarlamaya bütçe ayırmak ve bu konuyu iyi bir şekilde kullanmak size ve şirketinize çok şey katacaktır. Hem markanın bilinirliği artacak hem de kısa vade içerisinde satışlarda gözle görülür bir artış sağlanacaktır. Peki dijital pazarlamaya bütçe ayırmanın en büyük avantajları nelerdir?

  • Aracısız bir dağıtım modeli yaratmış olursunuz. Kendi dijital pazarlama bütçenizi kendiniz oluşturarak, bunun için de deneyimli ve işi bilen bir ekip yaratarak bu iş için aracılara muhtaç kalmaz, daha çok kişiye, daha çok kar elde edecek şekilde hitap edebilirsiniz.
  • Tedarik zincirinin optimizasyonunu sağlayarak kontrolleri tamamen kendi elinizde tutarsınız.
  • Pazarı daha verimli kullanmayı öğrenirsiniz. Dijital pazarlama her geçen gün rekabetin büyüdüğü, her geçen gün işlerin daha karmaşık hale geldiği bir yer olmaya başladı. Bu işe ne kadar erken girerseniz yeniliklere o kadar az yabancı kalırsınız.
  • Daha dürüst ve şeffaf bir pazar döngüsü yaratma ihtimaline sahip olursunuz. Dijital pazarlama üzerinde stoklarda ne kadar ürün kaldığı gibi her türden bilgiye anında ulaşabilir, her veriyi anında inceleyebilirsiniz.
  • Yeni iş modelleri üreterek sektöre yenilik, şirketinize heyecan getirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Bütçesi Hesaplama İşlemi

Dijital pazarlama günümüzde en çok internet siteleri, sosyal medya kanalları, şirket ya da kişiye ait siteler gibi alanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Dijital pazarlama bütçesi hesaplama işlemi yaparken gözden kaçırmamanız gereken en büyük detaylardan birisi arama motorlarıdır.

Arama motorlarında organik bir şekilde üst sıralarda görünmek için arama motoru optimizasyonu yapmalı ve sitenizi tamamen SEO uyumlu hale getirerek ürün satışlarınızı artırmalısınız. Organik bir sıralama için harcayacak vaktim yok ama param çok diyorsanız bu sefer de arama motorlarına reklam vermeyi deneyebilirsiniz. Adwords tarzı reklamlar ile arama motorlarında üst sıralarda görünebilirsiniz.

Arama motorlarının yanı sıra günümüzde en popüler ikinci reklam alanı ise sosyal medya kanalları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütçe hesaplaması yaparken sosyal medya kanallarına yapacağınız harcamayı belirlemeyi ihmal etmeyin.

İnternet sektörü her geçen gün gelişiyor ve bu da internet sitelerinin her geçen an daha kaliteli olmasını daha hızlı açılmasını gerektiriyor. Yeniliklerden uzak kalmamak için kar amacı güttüğünüz internet sitelerinin gelişimden uzak kalmamasına özen göstermelisiniz. Bir internet sitesi en az sorun yaşayacağı sunucuda ya da hosting alanında barındırılmalı. Bir sitenin geç yanıt vermesi, sayfalarının yavaş açılması kullanıcıları başka sitelere yönlendiren faktörlerin başında gelir. Bunun için hızlı yüklenen yazılımları tercih edebilir, sunucunuz yavaş ise sunucunuzu iyileştirebilirsiniz. Diğer taraftan sitenizi sürekli güncel tutmalısınız. Sitenin güncel kalmasını sağlayacak elemanlarınız da dijital pazarlama bütçesi hesaplama işlemi sırasında bütçe kapsamına alınması gereken harcamalar arasında yer alır.

Dijital pazarlama için yola çıkarken ilk olarak proje planı ya da brief oluşturarak işe başlamanız gerekir. Belirli tahminler ile kaç para harcayacağınızı hesap etmeniz sizi ileride sürpriz sonuçlarla karşılaşmaktan uzak tutacaktır. Tahminleri oluşturup bir plan yarattıktan sonra o planı işleme sokmadan önce tahminleri sıkı sıkıya gözden geçirip dijital pazarlama bütçesi hesaplama işleminizi tekrar tekrar yapabilirsiniz ya da danışmanınız sizin için bu işlemleri yapabilir. Dijital pazarlamanın zamanlaması, tedarikçilere ödenecek maliyetler, bu çalışmada çalışacak kişilerin sayısı ve onlar için yapılacak harcamalar asla gözden kaçırılmamalıdır.

2012 senesinde dijital pazarlama bütçesi, işletmelerin toplam harcamalarının yaklaşık olarak yüzde 17’sini oluştururken günümüzde bu sayının yüzde 30’u geçtiği öne sürülüyor.

Yüzde 30’luk dilimin içerisindeki harcamalar ise 2012 senesinde %60,3’ü arama motoru, %4,1’i sosyal medya pazarlaması, %29’u display reklamlar için harcanan paralar olarak karşımıza çıkıyordu. Günümüzde ise sosyal medya reklamları ile arama motoru reklamları arasındaki yaklaşık %55’lik farkın hızla kapandığı görünüyor.  Öte yandan bir zamanlar en büyük bütçelerin ayrıldığı SMS ve e-posta reklamcılığı günümüzde ölmek üzere. Bu yüzden dijital pazarlama bütçesi hesaplama yaparken SMS, e-posta gibi sektörlere çok para yatırmamaya, arama motoru ile sosyal medya reklamları arasındaki farkın önemine ve gelişmelere dikkat etmelisiniz.

Dijital Pazarlama Bütçesi Hesaplama!