Düğün Maliyeti Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Düğün Maliyeti Hesaplama

Düğün Salonu :
Gelinlik :
Damatlık :
Yüzükler :
Davetiyeler :
Fotoğraf, Albüm :
Kuaför, Berber :
Resmi İşlemler :
Diğer :

Hayatlarını birleştirmek isteyen kişilerin önünde uzun bir yol bulunmaktadır. Yapılan nişan ve nişan masraflarının ardından sıra düğüne gelmektedir. Düğün için yapılması gerekenler nişandan çok daha yoğun olmaktadır. Aile arasında yapılabilecek bir nişandan farklı olarak düğün tüm uzak ve yakın akrabalar ve tanışların davet edilmesi ile gerçekleşmektedir. Evlenecek olan damat ve gelinin en özel günleri olarak anılarda daima güzel bir gün olarak kalması için her şeyin kusursuz olması adına büyük bir çaba sarf edilmektedir. Tüm planlamalar bu doğrultuda en ince ayrıntısı düşünülerek yapılmaktadır.

Evlenecek olan kişilerin düğün öncesinde de katlanmaları gereken maliyetler bulunmaktadır. Bunlar; ev kiralanması ya da ev satın alınması, ev için beyaz eşyaların satın alınması, ev mobilyası satın alınması gibi giderlerdir. Ev hazırlık aşamalarının tamamlanmasının ardından sıra sonunda düğün hazırlıklarına gelmektedir. Düğün için satın alınması ve yapılması gerekenlerden bazıları; gelinlik, damatlık, nikah için yapılması gereken resmi işlemler, gelin makyajı, gelin çiçeği, davetiye, gelin arabası süslemesi, fotoğraf çekimi olarak bahsedilebilir. Bu yazımızda düğün hazırlıkları içinde olan çiftler ve aileler için düğün tercihine bağlı olarak düğün maliyeti hesaplamasından bahsedeceğiz.

Söz konusu olan yapılacakların ayrıntılı listesi ve ortalama maliyeti aşağıda belirtildiği gibidir;

Resmi İşlemler İçin Yapılan Harcamalar

 • İki kişiye ait nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi 25.00 Türk Lirası
 • İki kişiye ait sağlık ocağından alınacak genel sağlık raporu ve kan testi 100.00 Türk Lirası
 • İki kişiye ait akciğer röntgeni 15.00 Türk Lirası
 • Nikah dairesi için yapılması gereken ödeme 200.00 Türk Lirası

Gelin ve Damadın Giyim Harcamaları

 • Gelinlik ve duvak gibi alınan giyim eşyaları 3.150.00 Türk Lirası
 • Gelin çiçeği 150.00 Türk Lirası
 • Kürk etol ve broş gibi aksesuarlar 250.00 Türk Lirası
 • Gelin ayakkabısı 200.00 Türk Lirası
 • Damat için alınan damatlık ya da smokin 1.250.00 Türk Lirası
 • Gömlek, papyon ya da kravat, yelek 500.00 Türk Lirası
 • Damatlığa alınan kol düğmesi gibi aksesuarlar 200.00 Türk Lirası
 • Gelin için yapılan kuaför harcamaları 600.00 Türk Lirası
 • Damat traşı için yapılan harcamalar 150.00 Türk Lirası

Takı Harcamaları

 • Damat ve gelinin alyansları 300.00 Türk Lirası
 • Geline alınan pırlanta yüzük 1.500.00 Türk Lirası
 • Geline alınan altın kolye ya da takı seti 500.00 Türk Lirası

Fotoğraf ve Video Çekimi İçin Yapılan Harcamalar

 • Düğün sırasında yapılan fotoğraf ve video çekimi 1.050.00 Türk Lirası
 • Stüdyoda yapılan fotoğraf çekimi 500.00 Türk Lirası
 • Resmi işlemler sırasında gerekli olacak vesikalık fotoğrafları 40.00 Türk Lirası
 • Düğünde barkovizyonda gösterilecek olan sunum 500.00 Türk Lirası

Davetiye ve Nikah Şekeri Harcamaları

 • 200-300 kişilik davetiye 400.00 Türk Lirası
 • Nikah sırasında konuklara dağıtılan nikah şekeri 300.00 Türk Lirası

Düğün Organizasyon Harcamaları

 • Sandalye dekorasyonu 1.200.00 Türk Lirası
 • Masa dekorasyonu 1.500.00 Türk Lirası
 • Nikah masası dekorasyonu 500.00 Türk Lirası
 • Konuklar için yemek 22.500.00 Türk Lirası
 • Düğün sırasında verilecek olan bahşişler 500.00 Türk Lirası
 • Nikah memuru gideri 100.00 Türk Lirası
 • Düğün pastası gideri 1.000.00 Türk Lirası
 • Orkestra 1.250.00 Türk Lirası

Bu şekilde yapılan düğün masrafları için toplamda yaklaşık olarak 45.000.00 Türk Lirası tutarında bir bütçe ayırmak gerekmektedir. Bu giderlere elbette yazının başında belirttiğimiz ev giderleri, beyaz eşya satın alımı ve mobilya satın alımını da eklemek gerekir. Ayrıca düğün sonrasında gelin ve damadın balayına çıkma maliyetleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Balayına ait giderler evlenecek olan çiftin tercihine göre büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Balayı için yurt içinde bulunan tatil bölgeleri tercih edilebileceği gibi yurt dışındaki turistik noktalar da tercih edilebilmektedir.

Genel itibari ile belirtilen düğün masrafları da yapılacak düğün türüne bağlı olarak azalıp artabilmektedir. Gelin ve damat tercihleri doğrultusunda düğünlerini otelde yapabilirler, kır düğünü olarak yapabilirler.

Otelde Yapılan Bir Düğünün Maliyeti

Otel düğünleri her mevsim şartlarına uygun olması sebebi ile tercih edilmektedir. Özellikle yaz aylarının başı ve sonunda gibi havaların dengesiz şekilde seyrettiği zamanlarda riske girmek istemeyen çiftler otel düğünü yapmaktadır. Evlenecek olan çiftin hayalinde bir otelin düğün salonunda yapılacak düğün yer alıyorsa düğünün yapılacağı şehirde bulunan otellerden fiyat alınması gerekmektedir. Otelin ne kadar lüks olduğuna, düğün salonunun kapasitesine bağlı olarak fiyat değişmektedir. Bu sebeple aşağıda İstanbul, Ankara, İzmir Adana, Antalya ve Bursa için ortalama düğün fiyatlarından bahsedilmektedir.

İstanbul’da yapılan bir otel düğününün maliyeti gelecek konuk sayısına bağlı olarak alınacak kişi başı ücret değişmektedir. En az 60 Türk Lirası olmakla birlikte ortalama olarak 100 Türk Lirası civarında fiyat verilmektedir. İstanbul’da yapılacak bir otel düğünü için 30.000 Türk Lirası tutarında maliyet çıkmaktadır.

Ankara’da yapılacak bir otel düğününde de kişi başına en az 60 Türk Lirası olmak üzere ortalama 50 Türk Lirası civarında fiyat verilmektedir. Ankara’da yapılacak bir otel düğünü için yaklaşık olarak 17.500 Türk Lirası tutarında maliyet çıkmaktadır.

İzmir’de yapılacak bir otel düğününde kişi başına en az 70 Türk Lirası olmakla birlikte ortalama 100 Türk Lirası civarında fiyat verilmektedir. İzmir için bir otel düğününün maliyeti 35.000 Türk Lirası olmaktadır.

Adana’da yapılacak bir otel düğünü için kişi başı en az 35 Türk Lirası ve ortalama 45 Türk Lirası civarında fiyat verilmektedir. Adana’da yapılan bir otel düğünü için 15.750 Türk Lirası tutarında maliyete katlanmak gerekmektedir.

Antalya’da yapılmak istenen bir otel düğününde kişi başı 40 Türk Lirası ile ortalama 80 Türk Lirası fiyat verilmektedir. Otel düğününün Adana’da yapılacak olması halinde 28.000 Türk Lirası tutarında maliyetle karşılaşılacaktır.

Bursa’da otel düğünü yapılacak olması halinde ise diğer şehirlere göre daha yüksek maliyeti göze almak gerekmektedir. Bursa otellerinde yapılacak düğünde fiyatların diğer şehirlere göre daha yüksek olduğu göze çarpmaktadır. Bursa’da kişi başı en az 100 Türk Lirası olmakla birlikte ortalama 200 Türk Lirası fiyat verilmektedir. Toplamda ise 60.000 Türk Lirası tutarında bir fatura çıkmaktadır.

Bahsedilen toplam tutarlar 300-350 kişi kapasitesi olan bir salonda gerçekleştirilecek düğünde salonun tamamının dolu olması halinde ortaya çıkan tutarlardır.

Kır Düğünü Maliyeti

Kır düğünü bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezi olarak her evlenen çiftin hayalini süslemektedir. Duvarların arasına tıkılıp kalmadan açık havada doyasıya eğlenmek isteyen çiftler düğün tercihlerinde kır düğününü tercih etmektedir. Kır düğünlerinde de kişi başı menü fiyatları farklılık göstermektedir. Buna göre İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’da kır düğünü için katlanılması gereken maliyetler şu şekildedir;

İstanbul’da bir kır düğününde kişi başı fiyat 50 Türk Lirası ile 80 Türk lirası arasında değişmektedir. Toplam tutar ise ortalama olarak 48.000 Türk Lirası civarında olmaktadır.

Ankara’da da kır düğünü için kişi başı fiyat 50 Türk Lirası ile 80 Türk Lirası arasında değişmektedir. Toplam tutar yine İstanbul ile aynı olarak 48.000 Türk Lirası civarında olmaktadır.

İzmir’de bir kır düğünü için kişi başı ortalama fiyat Ankara ve İstanbul’dan farklı olmayarak 50 Türk Lirası ile 80 Türk Lirası arasında değişmektedir. İzmir’de yapılacak bir kır düğününde de 48.000 Türk Lirası civarında bir maliyete katlanılması gerekmektedir.

Adana’da yapılması planlanan bir kır düğününde alınan kişi başı fiyatlar 40 Türk Lirası ile 70 Türk Lirası arasında değişmektedir. Adana’da bir kır düğünü yapmak için ortalama 40.000 Türk Lirası yeterli olacaktır.

Antalya’da kır düğünü kişi başı fiyatı ise diğer şehirlere oranla daha düşük olup 20 Türk Lirası ile 40 Türk Lirası arasındadır. Toplamda ise yaklaşık olarak 22.500 Türk Lirası’na mal olmaktadır.

Bursa’da yapılacak bir kır düğününde ise kişi başı ücret 30 Türk Lirası ile 50 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bursa’da yapılması planlanan bir kır düğününde toplamda 30.000 Türk Lirası’nı gözden çıkarmak gerekmektedir.

Kır düğünü toplam maliyetlerinin bulunmasında 750-1000 kapasiteli düğün yerleri göz önüne alınmaktadır.

Yapılacak düğünde toplamda cepten çıkacak olan paranın ne kadar tutarda olduğunu hesaplama aracı yardımı ile hesaplamak için hesaplama aracına girip düğün maliyetine konu olan gider kalemlerine ait tutarları girdikten sonra hesaplama butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Düğün Maliyeti Hesaplama!