E-Ticaret Sitesi İçin ROI Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

E-Ticaret Sitesi İçin ROI Hesaplama

Yatırım Sonu Kazanç :
Yatırıma Yapılan Masraf :

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte alışveriş koca mağazalardan çıkıp küçücük cep telefonumuza kadar gelmeye başladı. E-ticaret olarak adlandırılan bu aktiviteden faydalanıp güvenli bir şekilde ürün satın almak için bir kredi kartına ya da mağazalar tarafından size verilen bir hediye kupon kartına sahip olmanız yetiyor. E-ticaret sitesi sahipleri için de alışverişin cebe, bilgisayara, tablete gelmesi büyük avantajlar barındırıyor. Her ne kadar işsizlik oranının artmasına sebebiyet verse de E-Ticaret sistemi patronların daha az işçi masrafı yapıp daha çok kâr etmesini sağlamaktadır. Diğer yandan daha az işçi çalışması neticesinde ürünün daha ucuz fiyata satılması müşteriyi de sevindirebilir. Peki “E-Ticaret sitesi sahiplerinin kafalarında ne gibi soru işaretleri var?” diye soracak olursanız “ROI” cevabını verebiliriz. E-Ticaret sitesi için ROI hesaplama mevzusu genellikle açıklaması zor ve çok net bir tahmin yapmanın güç olduğu bir durumdur. Bu yazımızda sizlere ROI’yi tanıtacak ve eticaret sitesi için ROI hesaplama konusunu anlatacağız.

E-Ticaret Nedir?

Çok kısa bir tanım ile e-ticaret için bir mağazanın 7 gün 24 saat açık kalan şubesi diyebiliriz. Daha açık hale getirmek gerekirse de; E-Ticaret internet aleminde birtakım yazılımlar ve sistemler tarafından gerçek ya da sanal fark etmeksizin birtakım ürünlerin bir bedel karşılığında satın alınma, ele geçirilme işlemidir. Bunu yazarken “bir bedel karşılığında” ibaresini kullandık çünkü e-ticaret sadece para ile yapılan bir şey değildir. Oyunlarda takas yoluyla yapılan alışverişler bile E-Ticaret kapsamına girebilmektedir. Diğer taraftan bir kullanıcı bazı bilgilerini satarak e-ticaret yoluyla ürün alımı yapabilmektedir. Ticaretin elektronik sürümüne e-ticaret dediğimiz şu günlerde kullanıcıları da büyük sorumluluklar bekliyor. Fake E-Ticaret sitesi açan bazı dolandırıcılar alışveriş yapan kullanıcılara kasıtlı bir şekilde yanlış ürün gönderimi yapıyorlar ya da söz konusu parayı aldıktan sonra herhangi bir ürün göndermiyorlar. Bu durumla karşılaşmamak adına tüketicilerin güvenirliği ispatlanmış E-Ticaret sitelerini tercih etmeleri, sadece daha ucuz olduğu için tanımadığı yerlere yönelmemeleri gerekmektedir.

E-ticaret sitelerinin yasal bir şekilde hizmete devam etmeleri için ise kullanıcı sözleşmesi kapsamında müşterilere ve diğer insanlara verilen vaatleri yerine getirmesi ve vergilerini düzenli olarak ödemesi gerekmektedir. E-ticaret dalında vergi ödemeden ürün satmak suç olarak nitelendirilmiştir.

E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?

Müşteriler, firmanın teknolojik alt yapısı herhangi bir sorun yaşamadığı durumda yedi gün 24 saat E-Ticaret imkanlarından faydalanabilir, dilediği saatte belirledikleri ürünü satın alabilirler. Standart bir mağazadaki gibi dakikalarca kuyrukta beklemeye gerek kalmaz, tüketiciler kredi kartı bilgilerini girdikten sonra saniyeler içinde satın alma işlemini gerçekleştirmiş olurlar. Sanal mağazalar sayesinde tüketiciler genelde daha az ücret ödeyerek ürünlerini satın alabilirler. Her bir işlem kayıt altına alındığı için mağazaların stokta kalan ürün konusunda net bir bilgisi olduğu söylenebilir. Bir ürünün hızla tüketildiğini gören mağaza yetkilileri ani bir müdahale ile ürün stoklarını genişletebilir, daha çok ürün satabilir.

ROI Nedir?

ROI şeklindeki kısaltma ile tabir edilen kavramın açılımı Return on Investment’tır. Yani ROI , proje yatırımının parasal açıdan size sağladığı geri dönüşü ifade eder. Yatırılan para karşılığında elde ettiğiniz kazancı görmenizi sağlayan ROI sayesinde aynı yatırımı sürdürüp sürdürmemeniz gerektiğini anlayabilir, yatırımın size zayıf mı yoksa güçlü mü dönüş sağladığını öğrenebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi İçin ROI Hesaplama

ROI hesaplama mantığı sektör fark etmeksizin tamamen aynı mantığa ve aynı formüle dayanmaktadır. ROI kavramındaki mantık yaptığınız yatırımın size ne kadar kar getirdiğini öğrenmek olduğu için yapacağımız işlemler için bilmemiz gereken sayısal değerler şunlardır:

Yatırımdan elde edilen kazanç

Yatırım için yapılan masraf

Bu iki değeri bildikten sonra e-ticaret siteniz için ROI hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ROI hesaplamak için gerekli olan formül ise şu şekildedir:

E-ticaret ROI skoru = (Yatırımdan elde edilen kazanç – Yatırım için yapılan masraf)/Yatırım için yapılan masraf

Yüzde almak için yukarıdaki formül sonucunda elde edilen sayıyı 100’le çarpmanız yeterli olacaktır.

Bu formül sonucunda elde edilen sonuç yüzde yüzün üzerinde çıkarsa yaptığınız işin parasal açıdan kar getirdiğini söyleyebiliriz. Örneğin e-ticaret sitenizin ROI oranı %150 çıktı ise iş için yaptığınız her 100 Türk Lirası değerindeki yatırımın size 150 Türk Lirası olarak geri döndüğünü söyleyebiliriz.

Diğer taraftan yaptığınız işlem sonucunda elde ettiğiniz skor %80 oranındaysa bu da demek oluyor ki sizin e-ticaret sitesi için yapmış olduğunuz her 100 Türk Lirası değerindeki yatırım için 80 Türk Lirası kazanıyorsunuz. Yani yüzde yirmi oranında bir zararla karşı karşıya olduğunuzu, bu durumda yaptığınız yatırımda iyileştirme yapmanız gerektiğini ya da başka yatırım alanlarına yönelmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

ROI Açılımı Nedir?

ROI’nin açılımı Return of Investment’tır.

ROI Analizi Nasıl Yapılır?

Eğer ki ROI’nin ne demek olduğunu ve mantığını anladıysanız analiz yapmak sizin için hiç de zor olmayacaktır. ROI, yapılan yatırımın size sağladığı geri dönüşü gösteren bir skordur. Yukarıda da anlattığımız gibi, bir formül üzerinde yer alan işlemleri yaptıktan sonra elde ettiğiniz sonucun %100’den daha büyük çıkması size şunu ifade eder:

-Verdiğiniz her 100 TL karşılığında, verdiğiniz paradan daha çok para kazanıyorsunuz. Hedefinize göre değişse de bu size yaptığınız yatırım karşısında zarar etmediğinizi gösterir. 100 TL’lik bir yatırımdan 250 TL kazanma ümidi olan bir insan için 101 TL’lik sonuç başarısızlık olarak nitelendiriliyorsa ROI skorunun %101 çıkması ile birlikte o yatırımdan vageçilmelidir.

%100’ün altında çıkan sonuçlar sizlere zarar olarak döneceği için çok farklı hedefleriniz yoksa ROI hesaplaması yaptığınız yatırımdan vazgeçmeniz gerekir.

ROI Nasıl Hesaplanır?

ROI hesaplaması yapabilmek için bir iş için yaptığınız yatırım ile o yatırım neticesinde elinize geçen kazancın sayısal değerlerinin farkını alıp yüzde bazında bir sonuç elde etmeniz gerekmektedir.

E-Ticaret Sitelerinde ROI Süreci

E-ticaret sitelerindeki ROI hesaplama işlemleri genelde yapılan reklam harcamaları baz alınarak yapılır. Giyim üzerine çalışan bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım, sitenizin daha çok kullanıcı çekmek ve daha çok satış yapmak adına Adwords reklamları ile Google’da üst sıralara çıkmayı hedeflediğini düşünelim. Adwords ile giyim ürünlerinizi tanıtmak adına 12 saatlik bir reklam kampanyası ile 500 TL harcadığınızı farz edelim.

ROI tam da burada devreye giriyor. Harcama yaptığınız bu 500 TL size ne getirdi, siz bu harcamadan karlı ayrılabildiniz mi yoksa zarar mı ettiniz?

ROI skoruna baktıktan sonra yaptığınız reklam kampanyasının size kar getirmediğini, zarar yaptığınızı gördüğünüz zaman anında bu yatırımdan vazgeçip paranızı boşa harcamamış olursunuz.

E-ticaret siteleri için verilecek genel tavsiye, ürünlerinizin tanıtımı için harcadığınız para üzerinden yapılan ROIhesaplama işlemi neticesinde elde edilen skor, sizi tatmin etmediği an aktif tanıtım kampanyasından vazgeçin. Farklı bir tanıtım yolu denemeyi ya da ürünlerinizde veya ürün fiyatlarınızda değişime gitmeyi deneyin. ROI skoru size yalnızca yatırımın ne kadar kar getirdiğini, ne kadar zarar yaptırdığını söyler. Kar durumunu ileri taşımak ya da zarardan “en kârlı” şekilde ayrılmak tamamen sizin analiz yeteneklerinize, bireysel ya da kurumsal tecrübenize kalmış bir şeydir. Çok yönlü düşünüp sorunları masaya yatırdıktan sonra yeni ve ayakları yere basan bir kampanya ile daha yüksek bir ROI skoru elde ederek şirketinizi memnun edebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi İçin ROI Hesaplama!