Egzersizde Kalp Hızı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Egzersizde Kalp Hızı Hesaplama

Yaşınız :

Egzersiz, belirli bir alanda yapılan ve planlı ve programlı bir şekilde kendini tekrar eden çeşitli vücut hareketlerinden meydana gelen şeye verilen addır. Günümüzde hemen hemen herkesin hayatında en az bir kere olsun denemiş olduğu egzersiz genellikle yapan kişiler tarafından bilinçsiz bir şekilde yapıldığı için yanlış yapılmakla birlikte kısa bir süre içerisinde de bırakılmaktadır. İnsanların egzersiz yapmak istemelerinin çeşitli ve birbirinden oldukça farklı sebepleri olabilir. Örneğin gününü masa başında çalışarak geçiren kişilerin gün içinde çeşitli egzersizler yaparak vücudundaki kan dolaşımını arttırmaya ve vücudunun tutulmasını engellemeye çalışabilir. Bunun haricinde futbol, basketbol, tenis ve daha birçok spor dalı sırasında, bu sporu yapmaya başlamadan önce, sporu yapmaya başlamışken ya da yapılan aktivitenin sonlarına doğru gelmişken yapılması gereken ve profesyonel sporcular tarafından yapılan egzersizler de bulunmaktadır. Vücut açmak için sabahları ya da uzun süre hareket etmemiş kişiler tarafından basit bir şekilde birbirini tekrar eden birkaç hareketten oluşan egzersizler olabileceği gibi aynı zamanda uzun süre devam eden ve yine kendini tekrar eden hareketlerden oluşan egzersizlerde olabilmektedir. Biz de bu yazımızda egzersizde kalp hızı hesaplama konusunu işleyeceğiz.

Egzersiz hareketlerinin çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar, aerobik egzersiz hareketleri, direnç, ağırlık ve kuvvetlendirme egzersiz hareketleri ve germe ve denge egzersizleri olarak üçe ayrılabilmektedir. Aerobik egzersizler, vücudun en yüksek seviyede oksijen kullanmasını sağlayarak kalorinin yakılmaya çalışıldığı türden egzersizlerdir. Tenis, bisiklet sürme, yüzme ve yürüyüş gibi aktiviteler bu tür egzersiz türü içerisinde yer almaktadır. Direnç, ağırlık ve kuvvetlendirme gibi egzersizler ise tüm kas gruplarını çalıştırmak için yapılan çeşitli hareketlerden oluşmaktadır. Ağırlık antrenmanları ise herhangi bir ek alete gerek olmaksızın vücudun sahip olduğu kendi ağırlık ile birlikte yapılabilen egzersizlerdir ve bu tür egzersizlerin kasları geliştirdiği bilinenler arasında yer almaktadır. Bu bir yana germe ve denge egzersizleri, kasların boynu ve eklemler arasında yer alan mesafeyi uzatmak amacı ile yapılan egzersiz türüdür. Açma ve germe egzersizleri ve yoga gibi sporlarla yapılmaktadır.

Egzersizde Kalp Hızı Hesaplaması da her bir egzersiz çeşidinde kendisine ayrı bir yer edinmektedir.

Neden Egzersiz Yapılmalıdır?

Düzenli bir şekilde egzersiz yapılmasının birden fazla sebebi yer almaktadır. Bu sebeplere kısaca göz atacak olursak, düzenli bir şekilde yapılan egzersizlerin kalp ve damar hastalığına sahip kişiler adına kalp krizi geçirme riskini azalttığı, daha önce kalp krizi geçirmiş olan birinin belirli ve düzenli bir tempo ile birlikte yaptığı egzersizler sayesinde kalp krizi geçirme olasılığını azalttığı, kan yağlarında yer alan anormalliklerin düzelmesi, yüksek tansiyona sahip birinin tansiyon seviyesinin normal bir düzeye inmesine, diyabet yani şeker hastalığına ve obezite yani aşırı kilolu olan kişilerin de kilo kontrolüne yardımcı olmasında, akciğerlerin çok daha iyi bir şekilde işlevini yerine getirmesine, kalbinizin güçlenmesine, kemikler üzerine kullanılan kuvvetin kemiklerinizi güçlendirmesine ve bu sayede de kemik erime gibi sorunların ortaya çıkmasının engellenmesine, egzersiz hareketleri ile yapılan yürüyüşlerin kaslarınızı güçlendirmesine ve eklemlerinizin sahip olduğu esnekliği güçlendirmesine ve korumasına, romatizmaya sahip olan hastaların düzenli yürüme egzersizleri ile birlikte eklem ve kasa yönelik fayda sağlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca egzersiz, yürüyüş sayesinde kas ve eklem çevresinde yer alan yapıların güçlendiği, eklemlerin çok daha iyi bir şekilde korunulduğu, romatizmaya bağlı olarak hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan eklem tutukluğu ve kas zayıflaması gibi sorunların önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Egzersiz yapan insanların kendilerini çok daha iyi hissettiği, morallerinin yükseldiği, uykularının belirli bir düzene girdiği, hayatlarında meydana gelen çeşitli olaylardan dolayı ortaya çıkan stresin ve yorgunluğun azalması ve bu tür durumlarla daha iyi bir şekilde başa çıkılabilmesi, kişinin kendisine olan güvenin artması, yorgunluk karşısında kişinin direnç kazanarak daha dayanıklı hale gelmesi ve daha az yorulması, kişiye gelen enerji ile birlikte çalışma hayatında daha başarılı olabilmesi, iştahın kontrol altına alınabilmesi ve vücudun ihtiyacı olmadığı kilolardan arınabilmesi adına egzersiz mutlak surette yapılması gereken şeylerden biridir.

Böylece hem egzersiz hakkında kısa bilgi vermiş hem de egzersizin faydalarından bahsetmiş oluyoruz. Öyleyse egzersizde kalp hızı hesaplama işlemlerini anlatmaya geçebiliriz.

Egzersizde Kalp Hızı Hesaplaması Nedir?

Egzersizde kalp hızı hesaplama işlemleri her bir yaş için farklı bir şekilde belirlenmesi gereken bir hedef kalp hızını elde etmemizi sağlar ve bu konu hakkında bize bilgi verir. Bir insanın kalbinin ulaşabileceği en yüksek kalp hızına maksimum kalp hızı adı verilmektedir. Bu hızı hesaplamak istiyorsak 220 sayısından yaşımızı çıkartmamız gerekir. Yani 20 yaşında olan birinin maksimum kalp hızı 200 olacaktır. 25 yaşında olan birinin maksimum kalp hızı 195 olacak iken 40 yaşında birinin sahip olduğu maksimum kalp hızı 180 olacaktır.

Egzersizde kalp hızı hesaplamaları ise akciğer ve kalp sağlığı açısından kişiye en fazla fayda sağlayacak olan hedef kalp hızını hesaplamaktan geçer. Egzersizde kalp hızı hesaplama işlemleri ile elde edilecek olan hedef kalp hızının bir insanın maksimum kalp hızının yarısı ile dörtte üçü arasında olması gerekmektedir. Egzersizde kalp hızı hesaplama işlemleri de buna göre yapılacaktır. Egzersize yeni yeni başlamakta olan kişilerin kalp hızlarının maksimum kalp hızı düzeyinin yarısı civarında olmasında fayda vardır. Egzersizde kalp hızı hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmek için nabzınızı ölçmeniz gerekmektedir. Fakat bir yandan koşarken bir yandan da nabzınızı ölçmeye çalışmanız hem kafanızı karıştıracak hem de iyi bir form ile egzersiz yapmanızı engelleyecektir. Bunun yerine egzersiz bittikten sonra elinizi nabız noktalarından ikisi olan boyun ve bilek kısmına koyarak da kalp hızınızı ölçebilirsiniz. Bununla birlikte sürekli kalp hızı çözmek için kullanılan çeşitli bileklikler de bulunduğu gibi kimi egzersiz cihazları üzerinde doğrudan kişi ile bağlantıya geçerek de kalp hızı yani nabız ölçümü yapılabilmektedir. Ayrıca kalp hızını etkileyen çeşitli ilaçlarda yer almaktadır. Bununla birlikte bir kişinin ne tür bir egzersiz olursa olsun bu egzersize başlamadan önce doktoru ile görüşmesinde fayda vardır.

Bununla birlikte son dönemlerde yapılan araştırmalara göre egzersiz yoğunluğu denetlenirken kalp hızının sanıldığı kadar bir öneme sahip olmadığı, asıl önemli olan şeyin MET adı verilen metabolik eşitlik yani metabolik hız olduğu vurgulanmaktadır.

Bu durumda bir kişinin yaşına göre maksimum kalp hızı ve hedef kalp hızı değerlerini hesaplamak için  egzersizde kalp hızı hesaplamasını kullanmamız gerekmektedir. Bu amaçla size birkaç örnek vererek egzersizde kalp hızı hesaplama işlemlerini yapacağız.

20 yaşında olan birinin egzersizde kalp hızı hesaplaması işlemleri için maksimum kalp hızını hesaplamak için yapmamız gereken şey 220 sayısından bu kişinin yaşı olan 20 sayısını çıkartmaktır. Bu şekilde bu kişinin maksimum kalp hızı olan 200 sayısına ulaşırız. Fakat bir kişinin egzersizde kalp hızı hesaplama işlemlerini yapmak istiyorsak elde ettiğimiz bu maksimum kalp hızı değerinin yarısı ile dörtte üçünü bulmamız gerekir. 200 sayısının yarısı 100 iken bu sayının dörtte üçü 150’dir. Bu nedenle de egzersizde kalp hızı hesaplama işlemlerine göre bu kişinin kalp hızı değerleri için en ideal sayı aralığı 100 ile 150 arasında bir kalp hızı atımına sahip olmasıdır.

Bu bir yana 30 yaşında bir kişinin egzersizde kalp hızı hesaplama işlemleri için maksimum kalp hızını hesaplamak için yine aynı şekilde 220 sayısından bu kişinin yaşı olan otuz sayısını çıkartmamız gerekiyor. Bu şekilde bu kişiye ait olan maksimum kalp hızı değerinin 190 olduğunu görürüz. Böylece egzersizde kalp hızı hesaplama işlemlerini yapacak olursak 190 sayısının yarısı olan 95 sayısı bir kişinin ideal kalp hızı alt değeri olacak iken bu kişinin ideal kalp hızı üst değeri 142 olacaktır. Bu sebeple otuz yaşında olan bir kişinin ideal kalp hızı değerleri 95 ile 142 arasında olmalıdır.

Bir başka örnek ile konuyu pekiştirelim. Diyelim ki 50 yaşındasınız. Bu durumda egzersizde kalp hızı hesaplama işlemleri için maksimum kalp hızı değeriniz 220 – 50 işlemi ile kolay bir şekilde elde edilebileceği gibi 170’dir. Öyleyse şimdi maksimum kalp hızı değeri 170 olan birinin ideal kalp hızı değerine bir bakalım. 170 sayısının yarısı 85’tir. Bu sayı bir kişinin hedef kalp hızı alt değeridir. Egzersizde kalp hızı hesaplama işlemlerine göre bu kişinin hedef kalp hızı üst değeri ise 170 sayısının dörtte üçü olan 127 sayısıdır. Bu nedenle de bu kişinin sahip olduğu hedef kalp hızı değerleri 85 ve 127 arasında değişecektir.

Fakat biraz önce de söylediğimiz gibi kalp hızı değerini düşüren ya da arttıran çeşitli ilaçlar olabileceği gibi yapacağınız egzersize bağlı olarak sağlığınızı kötü yönde etkileyebilecek çeşitli şeyler yapma durumunuz da olduğu için herhangi bir egzersiz yapmadan önce bu konu ile ilgili bir uzman doktor ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Peki ya egzersizi ne sıklıkla yapmalıyız? Günümüzde egzersize her gün belirli saat dilimi arasında zaman ayrılmasının gerek olmadığı söylenirken, haftada yaklaşık olarak 150 dakika bir kişi için yeterli bir egzersiz süresi olarak kabul edilse de bu değerin de bir ortalama değer olduğunu da bir kez daha dile getirelim. Bu süreyi de kişi kendisi ve sağlığı açısından en iyi ve faydalı egzersiz hareketlerini kullanarak geçirmeli. İsteyen kişiler bu zamanı günlere eşit bir şekilde ayırırken kimi kişiler o gün yaptıkları aktivitelere ve yorgunluk derecelerine göre egzersiz gün ve saatlerini kendilerine göre ayarlayabiliyorlar. Verilen bilgilere göre üç gün boyunca her gün için on dakika egzersiz yapmak ile bir günde yarım saat egzersiz yapma arasında pek de bir fark olmadığı söyleniyor.

Egzersizde kalp hızı hesaplama işlemlerine göre elde edilen değerler belirlenmiş olan alt limitin altında kalan ya da üst limitin üstüne çıkan kişilerin bu konu ile ilgili uzman olan bir doktor ile görüşüp çeşitli kontrollerden geçmesi gerekiyor. Konu sağlık olduğu zaman hiçbir şeyi hafife almamamız ve hiçbir konuda “Amaaan, boşver.” şeklinde umursamaz bir tavır sergilememiz gerekiyor.

Egzersizde Kalp Hızı Hesaplama!