Elektrik Faturası Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik faturanızın ne kadarlık bir tutarda olacağını öğrenmek ya da gelen elektrik faturasında yazan tutarın doğru olup olmadığından emin olmak için elektrik faturası hesaplama işlemine her vatandaş gibi siz de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durum hem sizin yaptığınız elektrik harcaması konusunda daha dikkatli davranmanıza hem de olası bir hatayı önceden fark etmenize yardımcı olabilir. Fakat elektrik faturasındaki satırlar ve tutarlar sizin için fazlasıyla kafa karıştırıcı da olabilir. Bu konuyu henüz derinlemesine incelememiş herhangi bir insan için bu, muhtemel olan bir durumdur. Ancak elektrik faturanızı çok daha iyi bir şekilde okumanızı sağlayacak bazı önemli noktalar vardır. Bu noktaları bilerek herkes elektrik faturası hesaplama işlemini kolay bir şekilde yapabilir ve kendi hesaplaması ile gelen elektrik faturasını kontrol edebilir. Her ne kadar birim fiyatlar ile bedellerin elektrik faturasında bulunan yerleri sizin hizmet alıyor olduğunuz şehirdeki perakende satış şirketlerine bağlı olarak farklılık gösteriyor olsa da genel anlamı ile terimler ve hesaplamalar aynı olacaktır. Bu önemli noktaları, terimleri ve hesaplamaları bilerek elektrik faturanızı çok daha rahat bir şekilde inceleyebilir ve tutarlılığı konusunda çeşitli hesaplamalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda yine bazı önemli noktaları ve formülleri bilerek gelecek elektrik faturanız ile ilgili yaklaşık tahminlerde bulunmanız da mümkün olur. Yapacağınız tüm bu elektrik faturası hesaplama işlemleri hem sizin tüketiminizi kontrol altına alabilmeniz konusunda hem de elektrik kullanımınız ile alakalı farkında olmadığınız bir hatayı tespit etmeniz konusunda çok etkili olacaktır.

Elektrik Faturasını Oluşturan Bileşenler

Yaşadığınız konuta gelen elektrik faturası bir hayli uzun bir tablodan oluşur. Bu tablolarda yer alan küçük fiyatlar ile tüketim haneleri faturanızın nasıl hesaplandığını anlamanızı biraz zorlaştırıyor olabilir. Ancak elektrik faturanız genel hatları ile 3 tablonun birleşiminden ortaya çıkar. Yani faturaya bir de bu şekilde bakmanız yeterlidir. Bu 3 tablo:

  • Tablo 1: Enerji Tüketim Tutarı (Aktif – Endüktif – Kapasitif)
  • Tablo 2: Zaman Dilimine göre Enerji Tüketimleri (Gündüz – Puant – Gece)
  • Tablo 3: Bedeller ve Vergiler

Birazdan açıklanacak olan hesaplamalar için mesken yani konut abonelerinin standart faturalarından yola çıkıldı. Önceden kalan borçlar ya da ceza, sayaç değişikliği, kesme-açma ve benzeri olağan dışı bedeller bu hesaplamaların dışında kalıyor. Çünkü bu borçlar, birtakım ilave bedel gerektirecek işlemler ya da durumlar elektrik faturası hesaplama işlemine farklı yollardan etki edebilecektir. Bu konuda çok daha farklı bir hesaplama yapmak gerekebilir.

Tüketiminizi gösteren hane: Aktif – Tüketim

Tüketim satırı ile aktif kolonun kesişim noktasında bulunan Aktif – Tüketim hanesi ilgili fatura döneminde harcamış olduğunuz elektrik enerjisi miktarının kilowatt/saat yani kWH cinsinden gösterilmiş hali olmaktadır. Bu aktif – tüketim hanesi bedeller hesaplanacağı zaman da kullanıldığı için elektrik faturası hesaplama konusunda ilk bakılacak yerlerden bir tanesi olacaktır. Aslında sonrasında yapılacak her işlem bu tutar üzerinden devam etmektedir.

Tüketiminizin Tutarını Hesaplamak

Elektrik tüketim tutarını hesaplamak için öncelikle tarife grubunu bilmek gerekecektir. Kullandığınız tarife grubu için de ağırlıklı olarak elektrik faturasının en başında tek zamanlı ya da üç zamanlı olarak belirtilmiş olan yere bakılır. Elektrik hizmeti alabilmek için kullanmış olduğunuz tarife grubunu öğrendikten sonra elektrik faturası hesaplama işlemine sağlıklı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Tek Zamanlı Tarife için:

Elektrik hizmeti alırken tek zamanlı tarife grubuna ait iseniz ilk tabloda bulunan bilgilerin kullanılması yeterli olacaktır. Aşağıda bulunan hesap yapılarak tüketilmiş olan enerjiye karşılık olarak ödenmesi gerekecek tutar TL cinsinden öğrenilebilir. Bu hesaplama için kullanılan aktif – birim fiyat, 1 kWh elektrik tüketiminin karşılığının kaç TL olduğunu göstermektedir.

Aktif – tüketim (kWh) X Aktif – birim fiyat (TL/kWh) = Tüketim tutarı (TL)

Üç Zamanlı Tarife için:

Elektrik hizmeti alırken üç zamanlı tarife grubunda iseniz elektrik faturanızın hesaplanması adına günün üç bölümü için de ayrı ayrı birim fiyatlar bulunmaktadır. Bu nedenle toplam tüketim tutarını öğrenmek adına hem gündüz, hem puant hem de gece için ayrı olarak üç tüketim tutarının hesaplanması gerekir. Bu hesap yapılırken de 2. tabloda bulunan verilere dikkat edilir.

  • Gündüz: Tüketim – Gündüz X Birim fiyat – Gündüz
  • Puant: Tüketim – Puant X Birim fiyat – Puant
  • Gece: Tüketim – Gece X Birim fiyat – Gece

Gündüz + Puant + Gece = Toplam Tüketim Tutarı

Bedel Hesaplaması

Elektrik faturasında dağıtım bedelleri aktif tüketim üzerinden hesaplanmaktadır. Bu dağıtım bedellerinin birim fiyatları ise tüm tüketiciler için geçerli olmak ve ulusal çapta uygulanmak üzere devlet tarafından yani EPDK tarafından belirlenmektedir. 2016 yılı itibari ile iletim bedeli, PSH bedeli, kayıp bedeli ya da kaçak bedeli gibi elektrik faturalarında bulunan tüm ek bedeller Dağıtım Bedeli adı altında bir kalem olarak birleştirilmiştir. Ulusal tarife ya da indirimli tarife olması fark etmeksizin bu belirtilen Dağıtım Bedeli tüm tarife hesaplamalarının dışında kalacak şekilde alınan bir bedel olmaktadır. Eğer kullandığınız tarifede bir indirim bulunuyor ise elektrik tüketim tutarı aktif tüketiminiz üstünden hesaplandıktan sonra elektrik faturanıza ayrı olarak bir de Dağıtım Bedeli eklenmektedir. Yani elektrik hizmeti alırken geçerli olan indiriminiz bu dağıtım bedeli için geçerli olmamaktadır.

Aktif – Tüketim X Dağıtım Birim Fiyatı = Dağıtım Bedeli

Vergi ve Fonların Eklenmesi

Aşağıda yer alan farklı vergiler Aktif Tüketim Tutarınız üstünden yüzde alınarak hesaplanmakta ve sonrasında elektrik faturanıza ilave edilmektedir. Bu vergiler, fonlar ve paylar da elektrik hizmeti alan her abone için geçerli olan bedeller olmaktadır.

  • Enerji Fonu (%1)

Tüketim Tutarı X 0,01 = Enerji Fonu

  • TRT Payı (%2)

Tüketim Tutarı X 0,02 = TRT Payı

  • Elektrik (Belediye) Tüketim Vergisi – ETV (%5)

Tüketim Tutarı X 0,05 = ETV

Konut yani mesken abonesi olan vatandaşlar için ETV (BTV) oranı % 5 olmaktadır. Ancak bu oranda abonelik tipine bağlı olarak değişiklikler ortaya çıkabilmektedir.

Katma Değer Vergisi – KDV (%18)

Elektrik faturası hesaplama işlemi içerisindeki son adım ise KDV yani Katma Değer Vergisi hesaplaması olmaktadır. KDV hesaplaması en son yapılmalıdır çünkü KDV bedeli elektrik faturasında bulunan tüm bedellerin ve vergilerin üzerinden belirlenmektedir. Bir diğer deyişle elektrik tüketim tutarınıza diğer bedelleri, vergileri, payları ve fonları da ilave ettikten sonra ortaya çıkmış olan toplam tutar ne ise o tutar üzerinden KDV alıp en son olarak fatura tutarınızın üstüne eklemeniz gerekecektir. Bu şekilde ilgili dönemdeki elektrik faturanızın KDV yani Katma Değer Vergisi bedelini de öğrenmeniz mümkün olacaktır.

[Tüketim Tutarı + Bedeller + Enerji Fonu + TRT Payı + ETV] X 0,18 = KDV (Katma Değer Vergisi)

Toplam Fatura Borcu

Elektrik faturası hesaplama konusunu toparlamak gerekir ise toplam elektrik faturası borcunuzu öğrenmek için öncelikle tüketim tutarınızı hesaplamanız, ardından bu rakama dağıtım bedelini hesaplayıp ilave etmeniz, sonrasında tüm bu bedellerin üstüne Enerji Fonu, TRT Payı ve ETV bedellerini yine hesaplayarak eklemeniz gerekecektir. Bu işlemlerin sonrasında ortaya çıkan tutar üzerinden KDV tutarını da hesaplayıp genel tutara ilave ettikten sonra o dönemin elektrik faturası tutarına ulaşmanız mümkün bir hale gelecektir.

Tüketim Tutarı + Dağıtım Bedeli + (Enerji Fonu+TRT Payı+ETV) + KDV = Elektrik Faturası Tutarı

Elektrik Faturası Hesaplama!