Elektrik Tüketimi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Elektrik Tüketimi Hesaplama

Günümüzde kullandığımız ve hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran eşyaların tümü elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bunların en başında pilini şarj etmemizle çalışan telefonlar, dünya ile iletişimimizi sağlayan televizyonlar gelmektedir. Bunun yanında temel ihtiyaçlarımızın karşılanması için yiyecekleri uygun koşullarda muhafaza eden buzdolapları, yiyeceklerin yemeye hazır hale getirilmesini sağlayan ocak ve fırınlar, bulaşıkların hızlıca temizlenmesini sağlayan bulaşık makineleri ve çağımızın günlük hayatında artık elde yıkanması pek mümkün olmayan çamaşır temizliği için çamaşır makineleri de kullandığımız elektrik eşyaların en önemlilerini oluşturmaktadır. Saydıklarımıza gün içerisinde bize olan faydasını düşünmeden kullandığımız bir çok elektrikli eşyayı ekleyerek listeyi uzatabiliriz.

Kişilerin elektrik harcamalarını en aza indirgeyerek faturalarında tasarruf sağlamaya çalışması elektrik kullanımının düşürülmesi açısından oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Bunun yanında elektrik kullanımın azaltılmaya çalışılmasının bir diğer sebebi de enerji kaynaklarının özellikle son zamanlarda hızla tükeniyor olmasıdır. Elektrik gibi enerji üretiminde fosil yakıtların kullanılması çevreye çeşitli yollardan zarar vermektedir.

Bahsi geçen sebeplerden dolayı yazımız içerisinde elektrik tüketiminin azaltılması için hangi yöntemlerin uygulanabileceği ve elektrik tüketimi hesaplama konularına yer vermekteyiz.

Elektrik Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Elektrik tüketiminde tasarruf sağlamak için bir çok yöntem uygulanabilir. Bu yöntemlerin tümünün biraz özen göstererek uygulanması ile elektrik tüketiminde gözle görülür bir azalma olduğu görülebilir. Elektrik tüketimindeki bu azalma aynı zamanda ay sonunda gelen fatura üzerine de olumlu olarak yansır.

Elektrik tüketimini en aza indirmek isteyen kişiler elektrikli eşyaların kullanılmadıkları sırada prize bağlı olması halinde elektrik çekmesi nedeni ile bu eşyaların fişlerini kullanımları dışında prizden çekebilirler. Buna benzer bir yöntem de elektrikli aletlerin stand-by yani bekleme konumu için de uygulanabilir. Televizyon gibi elektrikli eşyalar stand-by konumundayken yüzde yetmiş oranında elektrik harcaması yapmaktadır. Bu sebeple bu tür eşyaların kullanılmadığı zamanlarda tamamen kapatılması ve fişlerinin prizden çekilmesi önerilmektedir. Özellikle son yıllarda enerji kullanımının en aza indirilmesi bilincinin artması ile üretilen ve daha az elektrik harcayan A+ ve A++ beyaz eşyalar kullanılabilir. Bununla birlikte tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi diğer elektronik aletlerde ve aydınlatma sistemlerinde de düşük elektrik harcayan ürünler tercih edilmelidir. Kullanıldıkları sürenin dışında kalan zamanlarda lambaların kapatılması, gün içerisinde gün ışığından oldukça yüksek miktarda faydalanılmaya çalışılması da bu konuda büyük avantaj sağlamaktadır.

Söz edilen öneriler ile bahsedildiği gibi faturada oluşabilecek yüksek tutarların önüne geçildiği gibi daha düşük enerji kullanımı sonucunda atmosfere daha az miktarda zararlı gaz salınmış olur.

Evlerde Kullanılan Elektrikli Eşyalarda Tüketimi Azaltmak İçin Pratik Yöntemler

Aydınlatma: Evlerde aydınlatma için kullanılan ampullerin tasarruflu ampul olmasına dikkat edilmelidir. Genel aydınlatmanın aksine kısmi aydınlatma tercih edilmelidir. Lambalarda düşük güç kullanarak fazla sayıda ampule ihtiyaç duyulması yerine yüksek güçteki lambalar kullanılmalıdır. Ayrıca aydınlatmada dekoratif seçeneklerden vazgeçmek de elektrik tüketimini azaltan bir yöntemdir.

Aşağıda evlerde kullanılan elektrikli aletler ve bu aletlerin ortalama elektrik harcamaları verilmektedir.

Buzdolabı : Evlerde kullanılan beyaz eşyaların başında gelen buzdolabına yakın mesafede fırın, ocak ve radyatör bulundurulmamalıdır. Buzdolabında aşırı buzlanma olması halinde enerji tüketiminin artacağı unutulmamalıdır. Bu sebeple buzlanmanın çözülmesi gerekir. Buzdolabı ile elektrik kullanımının en aza indirgenebilmesi için buzdolabı yerleştirmesi sırasında kenarlarda boşluk bırakılması ile mevsime uygun ayarların yapılması da bu konu da avantaj sağlayabilir.

 • Mini buzdolaplarının ortalama elektrik tüketimi 480 watt / 24 sa’dır.
 • Orta Boy buzdolaplarının ortalama elektrik tüketimi 608 watt / 24 sa’dır.
 • Büyük Boy buzdolaplarının ortalama elektrik tüketimi 962 watt / 24 sa’dır.

Derin dondurucularda ise ortalama elektrik tüketimi şu şekildedir;

 • 102 litre derin dondurucuların ortalama elektrik tüketimi 1.200 watt / 24 sa’dır.
 • 240 litre derin dondurucuların ortalama elektrik tüketimi 700 watt / 24 sa’dır.
 • 312 litre derin dondurucuların ortalama elektrik tüketimi 900 watt / 24 sa’dır.

Çamaşır Makinesi : Çamaşırlar düşük sıcaklıkta yıkanmalıdır. Makinenin her yıkamada tam kapasite ile ekonomik ve kısa programlar kullanılarak çalıştırılması elektrik tüketimini azaltmaktadır.

 • Çamaşır makinelerinin ortalama elektrik tüketimi 800 watt/sa’dır.

Bulaşık Makinesi : Yıkamaya koyulacak tabak, bardak gibi bulaşıklar daha düşük enerji tüketimi için makineye çok kirli halde yerleştirilmemelidir. Tıpkı çamaşır makinesinde bahsedildiği gibi bulaşık makineleri de tam kapasite ve düşük sıcaklık ayarında çalıştırılmalıdır.

 • Bulaşık makinelerinin ortalama elektrik tüketimi 1.800 watt/sa’dır.

Ütü : Gömlek ve pantolon gibi giysilerin daha düzgün durması için kullanılan küçük ev aletleri sınıfına giren ütüler elektrik tüketimi yüksek olan cihazlardan biridir. Kullanılan ütülerin daha düşük elektrik harcaması yapması için ütüler termostatlı, yüksek buhar kapasiteli olmalıdır.

 • Ütülerin ortalama elektrik tüketimi 2.800 watt/sa’dır.

Fırın : Pişirilen yemeğin türüne bağlı olarak ön ısıtma yapmayı gerektirmeyen durumlarda ön ısıtma kullanılmamalıdır. Donmuş vaziyetteki bir yiyeceğin fırına koyulmadan önce çözülmeye bırakılması ile fırının kapağının kullanım sırasında gerekmedikçe açılıp kapanmaması da fırının kullandığı elektriği azaltmada etkili olmaktadır. Ayrıca yiyeceğin pişmeden bir kaç dakika önce fırının kapatılmasıyla da fırın ısısından faydalanılabilir.

 • Fırınların ortalama elektrik tükerimi 2.000 watt/sa ile 3.000 watt/sa arasındadır.

Elektrik Süpürgesi : Elektrik süpürgenin torbası dolu ve fırçaları eskimiş ise performans gösterebilmek için daha fazla enerji harcayacaktır. Bu sebeple eski fırçaların yenisi ile değiştirilmesi ve dolu torbaların boşaltılması hatta sulu süpürgelerin tercih edilmesi gerekmektedir.

 • Elektrik süpürgelerinin ortalama elektrik tüketimi 1.450 watt/sa’dır.

Saç Kurutma Makinesi : Küçük ev aletlerinden ütüde olduğu gibi fazla elektrik harcayan aletlerden bir diğeri de saç kurutma makineleridir. Saç kurutma makinelerinin elektrik kullanımında tasarruf edebilmek için saçların öncelikle havluyla kurutulması faydalı olacaktır.

 • Saç kurutma makinelerinin ortalama elektrik tüketimi 2.200 watt / sa’dır.

 

Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Kullanılan elektrik tüketimini hesaplama aracımız yardımı ile hesaplayabilirsiniz. Tüm yazı boyunca bahsettiğimiz gibi her elektrikli alet farklı elektrik sarfiyatına sahiptir. Bu sebeple hesaplama aracında elektrik alet türünü ve ne kadar kullanıldığını girdikten sonra hesapla butonuna basarak elektrik tüketimini hesaplayabilirsiniz.

Elektrik Tüketimi Hesaplama!