Emlak Yatırımı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Emlak Yatırımı Hesaplama

Emlak yatırımı; bir eve, arsaya ya da gayrimenkul değeri taşıyan başka bir varlığa para yatırıp söz konusu mal varlığından yatırılan paradan daha çok miktarda para elde etmek için yapılan girişime verilen isimdir. Emlak yatırımı günümüzde çok çeşitli hallere bürünmüştür. Önceden elinde en az bir ev ya da arsa satın alabilecek kadar parası olanlar emlak yatırımı yapabilirken bugünlerde devletin de desteğiyle ortaya çıkan gayrimenkul sertifikası sayesinde insanlar herhangi bir evin yalnızca 1 metrekaresini satın alarak bile emlak yatırımı yapabilir. Emlak yatırımı hesaplama konusu da bu yatırımlardan elde edilecek gelirin ne kadar olduğunu analiz etmeye yarayan bir meseledir.

Arsa Yatırımı Yapılacak Bölgeler

Bazı verilere göre İstanbul hala emlak yatırımı konusunda bir numaralı şehir olarak karşımıza çıkıyor. Peki, İstanbul’da emlak yatırımı yaparak daha çok para kazanmanın mümkün olduğu alanlar nereler?

Bu soruya ilk olarak “Arnavutköy” cevabını vermek mümkün. Üçüncü havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin ciddiyet kazanmasıyla bölgenin değeri katlanmış gibi görünse de uzmanlara göre ilerde bu çevreler yatırımcısının yüzünü son derece iyi bir şekilde güldürecek.

Diğer taraftan Çatalca’nın da orta ve uzun vadede yatırımcısına yüzde 38 bandında kazanç getireceği öngörüsü hakim. Her ne kadar İstanbul’a uzak gibi görünse de ilerde Çatalca’nın da şehrin içine dahil olmayacağını hiçbirimiz iddia edemeyiz.

Emlak yatırımcılarının diğer popüler mekanlarından biri de Silivri. Kanal İstanbul’un yanı sıra İstanbul’daki toplu ulaşım ağının uzaması sebebiyle de değerine değer katması beklenen Silivri de arsa yatırımı yapılabilecek bölgelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Şehirler büyüyor, sınırlar kalkıyor. Bu mottodan yola çıkarak İstanbul’a çok yakın olan Gebze’nin de emlak konusunda yatırım yapmak isteyenlerin listesinde yer alması öneriliyor. Binlerce kişiye iş imkanı sağlaması beklenen Bilişim Vadisi projesinin Gebze sınırları içerisinde yer alacak olması bölgenin değerine değer katacaktır.

İzmir’de de yatırım yapılacak alanlar mevcut. Son zamanlarda yapılan ve yapılması hedeflenen yeni yollar sayesinde İstanbul ile İzmir arasındaki mesafenin kara yolu ile dört saatin altına düşecek olması şehirde yer alan bazı bölgelerin değerini artıracaktır. Bu bölgeler arasında Bornova, Altındağ ve Çamdibi yer alıyor.

Konut Yatırımı Getiri Oranları ve Endeksleri

Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla hazırlanan Reidin Konut Fiyat Endeksleri araştırmasının Eylül 2016 sonuçlarına göre, Türkiye’deki 68 ili kapsayacak nitelikte olan satılık konut fiyat endeksi, bir önceki aylık döneme göre yüzde 0.26 oranında artış göstermiştir. Fakat söz konusu dönemdeki artış, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 11.45 oranında bir artış yaşamıştır.

İlgi çekici bir diğer istatistik de Tekirdağ’dan geldi. Şehirde Eylül 2016 süresinde metrekare başına konut satış fiyatlarının yüzde 2 oranında arttığı görüldü. Bu istatistik sayesinde Tekirdağ, emlak fiyatlarının en çok yükseliş yaşadığı şehir oldu.

Aynı dönemi kapsayan verileri incelediğim zaman da Giresun’un yüzde 1,64’lük kayıp ile emlak değeri konusunda en büyük düşüşü yaşayan şehir olduğunu görüyoruz.

Emlak yatırımı hesaplama meselesine kira üzerinden bakan yatırımcılar için Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’ni incelediğimiz zaman da Eylül 2016 döneminde bir önceki aya oranla yüzde 0.33 artış yaşanırken, bir önceki senenin aynı dönemine oranla ise yüzde 12.76 seviyesinde bir artış yaşanmıştır. Bursa, yüzde 2.29 oranıyla metrekare başına kira oranının en çok yükseldiği şehir olarak karşımıza çıkmıştır. Konut kira konusunda en büyük değer kaybını yaşayan şehir ise yüzde 2 ile Bilecik olmuştur.

Konut Yatırımı Nedir?

Konut yatırımı, ilk önce belirlenmiş bir pazar payına sahip olan ya da olması muhtemel bir bölgenin herhangi bir uzman ya da iyi analiz yeteneklerine sahip birisi tarafından incelenmesi ve söz konusu bölgenin ilerleyen zaman dilimlerinde nüfus artış potansiyeli ve yeni projelere uygunluğu baz alınarak ilgili bölgedeki konutlara yapılan yatırımdır. Eski bir konutu satın alarak yapılabildiği gibi, emlak yatırımı sıfırdan bir konut inşasına yatırım yapılarak da gerçekleştirilebilir.

Stok Yatırımı Nedir?

Belli bir dönem süresince stoklara yapılan eklemelere stok yatırımı adı verilir. Üretim, satışlara nazaran daha hızlı gerçekleşiyorsa bu dönem içerisinde meydana gelen stok birikimi de stok yatırımı adıyla anılır.

Yatırım Amaçlı Ev Almak İstiyorum

Eğer siz de bir ev satın alarak emlak yatırımı yapmak istiyorsanız bazı konularda dikkatli davranmalı ve iyi incelemelerde bulunmalısınız.

Yatırım amaçlı satın aldığınız evin tapusunu dikkatlice inceleyin. Kat mülkiyeti ya da kat ittifakı gibi durumlar karşısında bilgili olmanız öneriliyor. Diğer taraftan yatırım amaçlı aldığınız bir evi kiraya vermeniz halinde peyzaj farkı ödemenize gerek olup olmadığını öğrenin. Evin büyüklüğü çok kira getirir gibi bir yanılgıya düşmeyin. Bir tane 4+1’lik eviniz iki tane 2+1’lik evinizden daha az kira getirebilir. Bu konuda karar alırken dikkatli davranın. Siteden ev satın alırken aidat konusunda iyi araştırma yapın. Aidat sizi zor duruma sokacak miktarlarda olmamalı. Son olarak maketten veya topraktan henüz inşasına başlanmamış bir ev satın alıyorsanız firmayı ve iş sahiplerini iyi araştırın ki ileride hayal kırklığıyla karşı karşıya kalmayın.

 

Emlak Yatırımı Hesaplama!