Facebook Etkileşim Oranı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Facebook Etkileşim Oranı Hesaplama

Mark Zuckerberg tarafından kurulduktan sonra kısa bir süre içinde Türkiye’de dahil olmak üzere yüzlerce ülkede milyonlarca insanın hayatına giren Facebook artık sadece bir sosyal paylaşım ve eğlence sitesi değil, büyük paraların döndüğü bir mekan ve birçok şirket ile bireysel kullanıcının da para kazanma noktası haline geldi. Facebook’ta sayfalar üzerinden para kazanan insanların ya da sayfalar vasıtasıyla gelirini artırmak isteyen işletmelerin en önemsediği noktalardan birisi de “etkileşim oranı”dır. Engagement rate olarak da bilinen etkileşim oranı, sayfanın takipçileriyle nasıl bir bağ kurduğunu, bu bağın güçlü mü zayıf mı olduğunu gösterir. Facebook etkileşim oranı nedir, Facebook etkileşim oranı hesaplama işlemi nasıl yapılır? Facebook etkileşim artırma yöntemleri nelerdir?

Etkileşim Oranı Nedir?

Etkileşim oranı Facebook, Twitter, Instagram gibi birçok sosyal mecrada karşımıza çıkan bir kavram olmakla beraber paylaştığınızı içeriklerin, sizi ya da sayfanızı takip eden kitle tarafından ne seviyede algılandığını, ne derecede reaksiyon aldığını gösteren orandır. Etkileşim oranını yükselten ya da düşüren, yani oranın ana kaynağı olan noktalar, sayfanızdaki paylaşımların aldığı yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar olmaktadır.

Etkileşim oranı matematiksel bir tanımla, paylaştığınız içeriğin toplam etkileşim sayısının gösterim sayısına bölünmesi ile ortaya çıkan bir orandır.

Etkileşim oranı zaman zaman küçümsenen ve önemsenmeyen bir kavram olarak karşımıza çıkar. İnsanlar genelde sayfalarını kaç kişinin beğendiğini önemser ve kimi zaman da sayfayı beğenen kişi sayısını artırmak için takipçi bile satın alırlar. Ama milyonlarca insanın beğendiği bir sayfanın yaptığı paylaşım 100 – 200 tane etkileşim alıyorsa çok başarısız bir sayfanız var demektir. Etkileşim oranının yüksek olması ve sizin başarılı olduğunuz anlamına gelmesi için paylaşımların aldığı etkileşimlerin sayfanızı beğenen toplam kişi sayısına olabildiğince yakın olması, aradaki uçurumun mümkün oldukça az olması gerekir.

Facebook Etkileşim Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Etkileşim oranı yukarıda yapılan matematiksel tanımdan da anlaşılacağı üzere içeriğin aldığı toplam etkileşimin (paylaşım, beğeni ve yorum sayılarının toplamı) toplam takipçi sayısına bölünmesi ile bulunur.

Facebook Etkileşim Oranı Formülü

Bir içeriğin etkileşim oranını bulabilmek için kullanmanız gereken formül şu şekildedir:

Etkileşim Oranı= A / B

A= İçeriğin toplam etkileşim sayısı

B= Facebook sayfanızı beğenen toplam insan sayısı

Diğer yandan bir içerikten ziyade dönemsel olarak etkileşim oranı hesaplamak da isteyebilirsiniz. Diyelim ki son bir haftalık etkileşim oranını hesaplamak istiyorsanız. Etkileşim oranı hesaplamak istediğiniz sayfanın son bir haftada 12 içerik paylaştığını düşünelim. Her bir içeriğin toplam etkileşim sayısını bulduktan sonra 12 içeriğin aldığı etkileşimleri tek potada topluyoruz. Çıkan sonucun ortalamasını alıyoruz, yani 12’ye bölüyoruz ve buradan da elde ettiğimiz sonucu sayfamızı takip eden toplam kişi sayısına bölerek son bir haftalık Facebook etkileşim oranı hesaplama işlemini tamamlamış oluyoruz.

Hesaplamaları yüzde bazında yapmak istiyorsanız çıkan sonucu 100’le çarpmanız yeterli olacaktır.

Facebook Etkileşim Oranı Artırma Yöntemleri

Facebook sayfanızın etkileşim oranını nasıl artırabilirsiniz? Bunu yapmak düzenli bir çalışma ile hiç de zor değil. Yazımızın bu kısmında sizlere bu konu hakkında başarısı ispatlanmış, hayati bazı teknikler sunacağız.

Her şeyden önce Facebook sayfanızın bir konu hakkında bolca yorum alması için takipçilerinize belirli zamanlarda bir soru soran paylaşımlar yapabilirsiniz. Soru seçimi yaparken ağır ve felsefi altyapısı yüksek sorular sormak yerine takipçi kitlenizin kolaylıkla anlayacağı ve birçoğunun ortak ilgi alanına hitap eden bir soru sormayı tercih etmelisiniz.

Facebook sayfanızın takipçilerinin bir seçim yapmasını istemek de Facebook etkileşim oranını artırmanın yollarından biridir.  Onlara iki seçenek sunun ve ikisinden birini tercih etmelerini isteyin. Örneğin bir zamanlara damga vuran “seçim yapma” gönderileri “Messi diyenler beğensin, Ronaldo diyenler yorum bıraksın” şeklindeydi. Bunu daha yaratıcı tercih paylaşımları ile süsleyip içeriğinizin etkileşim oranını artırabilirsiniz.

Takipçi kitlenizin Facebook’ta en çok takıldığı zamanı analiz etmenizde de fayda var. Kitleniz içerisinden az sayıda kişinin online olduğu anlarda içerik paylaşımı yaparsanız haliyle yaptığınız paylaşımın etkileşim oranı düşük olacaktır.

Bir diğer önemli analiz meselesi ise sizle aynı kitleye hitap eden rakip sayfaların en az paylaşım yaptığı saatlerdir. Onların paylaşım yapmayı tercih etmediği saatlerde “güçlü” paylaşımlar yaparak rakiplerinizin bir tık önüne geçebilirsiniz.

Kaliteli görsel paylaşmayı tercih edin. Etkileyici ve göze hoş görünen görselleri tercih ederseniz görselin açıklama kısmına yazacağınız yazılar takipçilerinizi daha çok etkileyecektir.

Diğer markaların sayfaları ile etkileşim kurmayı ihmal etmeyin. Çok hoş olduğunu düşündüğünüz bir içeriğinizin linkini rakip markaların sayfalarında yorum olarak paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken saldırgan ve spam olarak algılanacak bir tutumdan uzak durmanız gerekmektedir. Ayarında tutarsanız bu davranış etkileşim oranlarınızı ve takipçi sayınızı artırabilecek faktörlerden biridir.

Facebook sayfanızın takipçilerinden feedback almaya çalışın. Takipçilerinizin yapacağı geri dönüşler onların kendini daha değerli hissetmesini sayfanıza daha çok bağlanmasını sağlayacaktır. Hele bir de geri dönüşlerin sayfa yöneticileri tarafından değerlendirildiğini anlarlarsa sayfanın paylaştığı içeriklerle etkileşim kurmayı iyice benimseyeceklerdir.

Zaman zaman harekete geçirici ifadeler kullanabilirsiniz. Sayfayı canlı tutmak ve etkileşim oranını yükseltmek adına bir içeriğin sonuna “Ben de olsam aynısını yapardım diyenler beğensin” ya da “Bu konuda sizin görüşünüz nedir, yorum olarak yazın” şeklinde harekete geçirici sözler kullanarak onları etkileşime girmek için teşvik edin. Bu sizin sayfanızın yayın politikası haline gelecek kadar sık yapılmamalı fakat belirli zamanlarda uygun içeriklerle takipçilere yöneltilmelidir.

Kaliteli içeriklerinizi öne çıkarmayı tercih edin. Sayfanızın takipçilerinin ilk reaksiyonlarının tatmin edici olduğu ve sizin de kaliteli bir içerik olduğunu düşündüğünüz içeriği belirli bütçeler ile Facebook reklamları vasıtasıyla öne çıkarın.

Gönderi sıklığını çok önemlidir. Gönderi sıklığını iyi ayarlayamazsanız yaptığınız paylaşımlar takipçilerinizin zaman tüneline düşmeyebilir. Bunun için ne çok sık ne de çok seyrek paylaşım yapın, en iyisi bu işin ortasıdır.

Yorumlara yanıt ermeye çalışın. Sayfa yöneticilerinin yorumlara yanıt verdiğini gören takipçiler daha büyük bir şevkle yorum yapacaktır ve yorum sayısı arttıkça etkileşim oranı da artacaktır.

Ödüllü yarışmalar düzenleyerek de etkileşim oranını artırabilirsiniz. Genelde ödüllü yarışmalarda “bu gönderiyi beğenen, paylaşan ve cevabı yorum olarak ileten kullanıcılara…” şeklinde ibareler yer alır. Yani yarışma sayesinde o gönderi hem beğenilmiş, hem paylaşılmış hem de o gönderi hakkında yorum yapılmış olur. Bu da bir kişi tarafından en az üç kere etkileşim kurulmasını sağlar ve etkileşim oranının artmasına büyük katkı verir.

Facebook’ta canlı yayın yapın. Canlı yayın videoları Facebook tarafından öne çıkarıldığı zaman zaman da bildirim olarak takipçilere iletildiği için daha çok insanın görebilmesi muhtemeldir. Güzel bir canlı yayın videosu ile etkileşim sayınızı yükseltebilirsiniz. Canlı yayın bittikten sonra da canlı yayın videolarının izlenebilir olması etkileşim oranının artması için güzel bir gerekçedir.

Videoları YouTube linkiyle paylaşmak yerine Facebook sayfanıza yükleyip paylaşın. Yapılan araştırmalara göre YouTube videosu paylaşanlar, Facebook’a yüklenip paylaşılan doğal video sahiplerinden daha az etkileşim alıyorlar. Diğer yandan Facebook da doğal olarak kendi sistemindeki videoları daha çok insanların karşısına çıkarıyor ve bu da etkileşim oranına olumlu etki yapıyor.

Önemli günleri kutlamayı unutmayın. Buna ek olarak birçok insanın bilmediği fakat ilgi çekici bir günü de kutlayarak etkileşim oranınızı artırabilirsiniz.

Tüm bu taktikler Facebook etkileşim oranı hesaplama işleminin ardından yüzünüzün gülmesine, etkileşim oranınızın artmasına katkı yapacaktır. Bir konuda bazı yanlış düşünceler olabileceği için konuya açıklık getirmek de fayda olduğu görünüyor. “’X mi Y mi?’ şeklindeki tercih soruları sadece o sorunun geçtiği paylaşımın etkileşim oranını artıracağı için bana ne gibi bir değer katar?” düşüncesi kulağa hoş gelse de mantık açısından hatalı bir düşüncedir. Sayfanızın günlük, haftalık, aylık ya da senelik etkileşim oranını çıkarırken size değersiz gibi görünen bu “tercih” paylaşımları ortalamayı yükseltecek, sonucun daha iyi çıkmasını sağlayacaktır.

Facebook Etkileşim Oranı Hesaplama!