Facebook Kullanıcı Bağlılığı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Facebook Kullanıcı Bağlılığı Hesaplama

Sosyal medya devi denince akla ilk gelen mecra olan, Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook’un günümüzde aktif olarak kullanılmadığı ülke yok diyebiliriz. Bazı ülkelerde Amerikan sosyal medya siteleri engelli olsa dahi kullanıcılar çeşitli yollar engelleri aşarak aktif olarak Facebook’u kullanmaya devam ediyorlar. Arkadaşları bulma ve arkadaşlık ilişkilerini online olarak da devam ettirme amacıyla kurulan Facebook günümüzde amacının çok ötesinde hizmet veren ve büyük bir ekonomiye ev sahipliği yapan bir işletme haline geldi. Facebook’ta popüler olan kişiler ve sayfalar aldıkları reklamlar ile büyük paralar kazanırken büyük şirketler de sayfalarını aktif olarak kullanıp marka değerlerini artırmak istiyorlar. Facebook üzerinden sayfayı güzel kullanıp marka değerini artırmanın tek yolu ise takipçilerinizi size sadık hale getirmek yani kullanıcı bağlılığını artırmak. Peki Facebook kullanıcı bağlılığı hesaplama nasıl yapılır, Facebook’ta kullanıcı bağlılığı nasıl artırılır?

Kullanıcı Bağlılığı Nedir?

Sosyal medya siteleri üzerindeki profillerin değerini belirleyen kullanıcı bağlılığı kriteri etkileşim oranları incelenerek ortaya çıkan bir değerdir. Bir profil ne kadar sadık takipçilere sahip ise o profilin değerinin o kadar yüksek olduğu söylenebilir. Kullanıcı bağlılığı meselesinin ana faktörü etkileşim oranı olduğu için kullanıcı bağlılığını ölçümlemek için ilk olarak etkileşim oranını etkileyen noktaları da incelememiz gerekecektir. Facebook’ta etkileşim oranını etkileyen faktörler ise yaptığınız bir paylaşımın aldığı beğeni sayısı, yorum sayısı ve diğer profillerde kaç kez paylaşıldığı bilgisidir.

Kullanıcı bağlılığını matematiksel olarak ifade etmek gerekir ise bir profilin yaptığı paylaşımların aldığı etkileşim sayılarının o profilin toplam takipçi sayısına olan oranı ile ortaya çıkan bir değer olduğunu söyleyebiliriz. Bu oran ne kadar büyük çıkar ise takipçi sadakatinin yani kullanıcı bağlılığının o kadar yüksek olduğunu söylememiz mümkün olur.

Kullanıcı bağlılığını artırmak için takipçi sayınızı yükseltmeye değil takipçilerinizin paylaşımlarınızla etkileşime girmesi üzerine çalışın. Facebook’un en yanlış anlaşılan meselelerinden birisi de gereksiz bir şekilde takipçi ya da sayfa beğenisi satın alımlarıdır. Bot hesaplar ile sayfanızın takipçi sayısını yükseltebilirsiniz ama yaptığınız paylaşımların etkileşim sayısını yükseltmediğiniz sürece sayfanızın değeri düşük kalmaya devam edecektir.

Facebook Kullanıcı Bağlılığı Hesaplama İşlemi

Yukarıda verdiğimiz matematiksel açıklamadan da yola çıkarak paylaşımların aldığı etkileşim sayısının sayfanın toplam takipçi sayısına oranı ile kullanıcı bağlılığını hesaplama yöntemini uygulayabileceğimizi söyleyebiliriz.

Bir içerikten yola çıkarak sayfanın kullanıcı bağlılığını hesaplamak için kullanmamız gereken formül aşağıdaki gibidir:

Kullanıcı bağlılığı düzeyi= A / B

A= Sayfadaki bir paylaşımın aldığı toplam etkileşim sayısı (beğeni, yorum ve paylaşımların toplam sayısı)

B= İlgili sayfaya ait takipçilerin ya da diğer bir deyişle o sayfayı beğenen insanların toplam sayısı

Facebook’la ilgili kullanıcı bağlılığı hesaplarken tek içerikten yola çıkmak yerine dönemsel bazlı inceleme yapmak da isteyebilirsiniz. Mesela dün yaptığınız paylaşımlardan yola çıkarak kullanıcı bağlılığı hesaplamak istiyorsunuz diyelim. Dün toplam beş adet Facebook paylaşımı yaptığınızı kabul edelim. Şimdi bu paylaşımların aldığı etkileşim sayılarını tek tek toplamamız gerekiyor. Bu toplama sonucunda elde ettiğimiz sonucun ortalamasını almalıyız yani toplamı beşe bölmeliyiz. Bölme işlemi neticesinde elimize geçen sayı, düne ait ortalama etkileşim sayısını bize sunar. Düne ait etkileşim sayısını da sayfanın toplam takipçi sayısına bölerek etkileşim oranınızı hesaplamış olursunuz.

Etkileşim oranı ne kadar yüksek çıkar ise o sayfanın takipçilerinin o sayfaya bağlılık seviyelerinin o kadar yüksek olduğu söylenebilir.

Facebook Kullanıcı Bağlılığı Artırma Yolları

Facebook sayfanızın kullanıcı bağlılığını artırmanın yolu çok doğal olarak etkileşim oranını yükseltmekten yani paylaşımlarınızın aldığı beğeni, yorum ve paylaşımların sayısının artmasından geçer. Peki etkileşim sayısı nasıl artar, Facebook’ta yapılan paylaşımların daha çok beğeni alması nasıl sağlanır? Bu soruların cevapları düzenli bir çalışma ile aşağıda sıralayacağımız öneriler ile çok basit bir şekilde kafanıza oturacaktır.

İlk olarak bir sayfanın yaptığı paylaşımlara çok sayıda yorum gelmesinin ilk sebebi o içerikte kullanıcıları konuşturacak bir fikir manipülasyonunun yer alması ya da kullanıcıları harekete geçiren bir sorunun bulunmasıdır. Bunun için ya takipçilerinizin fikir belirtmesi için manipülasyon değeri taşıyan bir içerik üretin ya da takipçilerinize yaptığınız paylaşımın içinde bir yerde bir soru yöneltin. Bu sayede o paylaşımın altında daha çok yorum olacak bu da sayfanızın etkileşim sayısını artıracaktır. Hal böyle olunca sayfanızın kullanıcı bağlılığı da artmış olacak. Tabi soru sorarken sayfanızın takipçi profiline uygun bir soru sormayı ve takipçilerinizin cevap vermeye çekinmeyeceği bir şey sormayı ihmal etmeyin.

Facebook sayfanızın kullanıcı bağlılığını artırmanın en kolay yollarından birisi de takipçilerinizden bir seçim yapmalarını istemenizdir. Örneğin teknoloji ile alakalı bir sayfanız var ve bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsunuz. İlk öneri şu şekilde olabilir:

“iOS mu yoksa Android mi? iOS diyenler like’lasın, Android diyenler kalp’lesin… Sebepleri yorum olarak belirtebilirsiniz.”

Zaman zaman kullanabileceğiniz bu kalıp ile birlikte hem içeriğin beğeni sayısı artacaktır hem de yorum sayısı artacaktır. Bununla birlikte sayfanızın kullanıcı bağlılığı gözle görülür bir artış gösterecektir. Bu soruları abartılı miktarda takipçilerinizin karşısına çıkarmamakta fayda olduğunu hatırlatarak diğer bir öneriye geçelim…

Facebook sayfanızı takip eden insanların sosyal medya sitesi üzerinde en fazla vakit geçirdikleri zaman dilimini analiz edip bulun. Bu zaman dilimlerinde paylaşım yapmanız onlara gönderdiğiniz içeriklerin daha çok etkileşim almasını sağlayacaktır. Onların çok fazla çevrimiçi olmadığı bir zaman tercih ederseniz doğal olarak yapacağınız paylaşımlar az etkileşim alacaktır.

Kaliteli görseller paylaşmaya özen göstermelisiniz. Göz zevkine hitap eden görseller yaptığınız paylaşımdaki yazıların daha çok okunmasına ve bu içeriklerin daha çok etkileşim almasına doğrudan pozitif bir katkı verecektir. Tek başına yazı şeklinde yapılan paylaşımların genelde daha az etkileşim aldığı biliniyor. Bu yüzden bir gönderiyi sade bir yazı olarak bırakmak yerine güçlü ve kaliteli bir görsel ile birlikte süsleyerek takipçilerinize sunun.

Facebook sayfanızın takipçileri ile iletişim halinde olun ve onlardan bazı konularda geri dönüş isteyin. Takipçilerinizin size vereceği feedbackler onların kendilerini daha değerli hissetmelerini sağlayacaktır. Özellikle onların verdiği geri dönüşleri dikkate alarak adım atmanız halinde takipçileriniz kendilerini sayfanın sahibi gibi hissedecekler ve yaptığınız her paylaşımla etkileşim kurmaya çalışacaklardır. O yüzden onların feedbacklerine oldukça çok önem vermeye ve onların kendilerini iyi hissetmelerine destek olun.

Bazı zamanlar takipçilerinizi harekete geçirici ifadeler kullanabilirsiniz. Onların harekete geçirici ifadeler ile yaptığınız paylaşımları beğenmelerini, paylaşmalarını ya da yorum yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Yarışmalar düzenlemek de Facebook’ta kullanıcı bağlılığını artırmak için çok önemli bir kriterdir. Genelde Facebook yarışmalarında ilgili paylaşımın hem beğenilmesi, hem o paylaşıma yorum yapılması hem de paylaşımın tekrar paylaşılması istenir. Hal böyle olunca tek bir kişiden en az üç tane etkileşim almış olursunuz. Bununla birlikte sayfanızın etkileşim oranı yükselir ve takipçi sadakatiniz daha yüksek görünür.

Facebook sayfanızdaki paylaşımlara yapılan yorumlara yanıt verin. Takipçileriniz o yorumların okunduğunu bilirse daha çok yorum yapma eğilim kazanırlar. Eğer ki yorumlar yanıtsız kalırsa bir süre sonra yorum yapma alışkanlıklarından vazgeçerler ve bu da kullanıcı bağlılığının düşmesine sebep olur.

Gönderi sıklığınızı doğru ayarlayın. Bir gün içerisinde çok sayıda içerik paylaşmayın. Çok sayıda içerik paylaşılması halinde etkileşim oranınız düşer ve kullanıcı bağlığınız da doğal olarak alt seviyelere iner.

Facebook’ta canlı yayın videoları ile sayfanızın takipçi sadakatinizi artırabilirsiniz. Canlı yayın videoları Facebook tarafından daha ön planda tutulduğu için takipçilerinizin onları görme şansı daha yüksektir. Kaliteli bir canlı yayın hazırlarsanız daha çok etkileşim alıp kullanıcı bağlılığınızı daha çok artırabilirsiniz.

Facebook Kullanıcı Bağlılığı Hesaplama!