Fitre Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Fitre Hesaplama

Geçerli Olan Yıl :
Birey Sayısı :

Yeryüzü üzerinde 7 milyardan daha fazla insan birlikte yaşıyoruz. Her birimizin bir diğeri için biz farkında olmasak da önemi çok yüksek. Bir zincir şeklinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna, hiç tanımadığımız ve büyük ihtimalle tanıyamayacağımız insanlara ihtiyaç duyuyoruz. En yakınımızda ise ailemize, arkadaşlarımıza, komşularımıza ihtiyaç duyuyoruz. Bu ihtiyaçlar bir bardak su da olabilir daha büyük gereksinimler de olabilir. Büyük gereksinimlere çoğu zaman aklımızın ucundan geçmeyen, insanın kendi başına gelebileceğini düşünmediği ya da düşünmek istemediği tedavisi zor hastalıkları örnek olarak verebiliriz. Tıp bilimi geçmişten günümüze kadar çok büyük ilerlemeler kaydetse de ne yazık ki her rahatsızlık kolayca tedavi edilemiyor. Bazen tedavi için ilaçlar yeterli olmuyor. İlaçların yanında insanların organlarına, iliklerine, kanlarına ihtiyaç duyulabiliyor. Böyle sıkıntılı zamanlarda önce en yakınlarımıza başvuruyoruz. Ancak sonuç alamadığımızda halkayı yavaş yavaş genişletmeye başlıyoruz. Sonuçta belki de kilometrelerce uzaktan varlığından bile haberimiz olmayan bir insanın sayesinde kendimizin ya da çok sevdiğimiz bir yakınımızın tedavisi için umut ışığımız yanmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Yaşamın her anında birbirimize faydalı olabileceğimizi ve bunun bir zorunluluk olduğunu unutmamamız gerekiyor. Her zaman şu anda bulunduğumuz durumdan daha iyi durumda olabilmek için büyük çabalar sarf ediyoruz. Herkes daha iyi bir yaşam için uğraş gösteriyor. Ancak bazen işler hep umduğumuz gibi gitmeyebilir. Hayatımızın en yükselişte olduğu dönemde birden dibe vurabiliriz. Aklımızın ucundan geçmeyen bir hastalık da iş hayatında yaşayacağımız olumsuzluklar da buna sebebiyet verebilir. Sürekli etrafımıza bakmak zorunda olduğumuzu hatırlamalıyız. Belki şu an kimseye ihtiyacımız olmayabilir ama bir gün herkesten tek tek yardım bekleyeceğimiz günlerle de karşılaşabiliriz. Etrafımıza karşı kapalı ve duyarsız olmamalıyız diyoruz çünkü şu anda aynı şekilde bizden yardım bekleyenler de olabilir. Daima yardım elini uzatabileceğimiz birileri vardır. Bu insanlar yanıbaşımızda olmayabilir ama bir yerlerde bizlerin kendilerine ulaşıp büyük ya da küçük fark etmeden bir yardımda bulunmamızı mutlaka bekliyorlardır.

Dünya üzerinde türlü sorunlarla mücadele eden milyonlarca insanlar bulunmakta. Bu sorunlar ne yazık ki günlük sorunlar değil aksine hayati önem taşıyan sorunlar olarak karşımıza çıkmakta. Bir yerde insanlar savaşla uğraşırken başka bir yerde başka insanlar açlık ve susuzluğa karşı yaşam mücadelesi veriyor. Buna salgın hastalıklar, evsizlik gibi birçok örnek ekleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu sorunlar maalesef istediğimiz kafede oturmama, beğendiğimiz telefon modeline sahip olamama gibi günlük ihtiyaçların haricinde çok farklı bir boyutta beliren ihtiyaçlar. Bu insanlara yardım edebilmek için artık sayısız yol bulunuyor. Bu amaca hizmet eden hayır kurumları, dernekler, vakıflar bulunuyor ya da çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Büyük ya da küçük demeden bulunacağımız her katkı oluşturulan yardım havuzunda katlanarak büyük meblağlara ulaşabiliyor. Cebinizden çıkmasıyla sizi büyük zarara uğratmayan miktarlar sizin gibi yardımseverlerin duyarlılığı sayesinde birleşip bir başka zor durumda bulunan insanın yaraları sarılabiliyor.

Çoğu insanın varlığına inandığı Allah ve Allah’ın insanlığa gönderdiği kitaplarda da tüm insanların eşit olduğundan, birbirlerine yardım etmelerinin öneminden ve gerekliliğinden bahsedilmiştir. İslam dininde bu şekilde belirtilmiştir. İnsanların iyi olanaklara sahip olup sefa içinde yaşaması da kötü olanaklara sahip olup türlü zorluklara göğüs germek zorunda kalması da bulunduğu fani dünya için sadece bir sınavdır. Bazı insanlar varlıkla bazı insanlar yoklukla sınanır. Ne durumda olduklarından çok, bulundukları durumlar dahilinde nasıl davrandıkları önem taşımaktadır. İnsanların yardımlaşması İslam dini tarafından gerekli kılınmıştır. Bu yardımlaşmaya bir yol olarak da fitre verilmesi söz konusudur.

Fitre Nedir ve Ne Zaman Verilir?

Fitre, aslında fıtır sadakasıdır. Zamanla halk arasındaki söylemle fitre halini almıştır. Fitre, temel gereksinimlerini karşılayabilmesinin yanında belli miktarda malı olan her müslüman kişinin Ramazan ayında vermesi gerekli kılınan bir sadakadır. Fitre, insanın haline ve sahip olduklarına şükretmesi ile yaptığı yardımla sevap kazanmasına vesile olur. Fitre, Ramazan ayı süresince tutulan orucun kabulünü, insanın ölüm sarsıntısına düşüp ne dediğini, ne yaptığını bilmez hale gelmesinden ve kabir azabından kurtuluşunu sağlar. Ramazan ayında fitre vermesi için gerekli şarta sahip olan Müslümanlar tarafından verilen fitre, Ramazan ayı sonunda ihtiyaç sahipleri tarafından bayram hediyesi ve mutluluğu yaşanmasını sağlar.

Fitre her kişi için ayrı olarak verilmektedir. Hane halkında bulunan her kişinin fitresi ailede bulunan büyüklerden biri tarafından verilir. Fitrenin miktarı her sene değişiklik gösterir. Her sene Diyanet İşleri Başkanlğı tarafından içinde bulunulan yıla ait fitre miktarları belirlenir ve açıklanır.

Fitre vermenin bazı kuralları vardır. Her insana fitre verilmez. Fitre vermeyle ilgili hususlar şöyledir;

 • Fitre, zengin ve ihtiyaç sahibi olmayan insanlara verilmez.
 • Kişinin annesine, babasına, dedesine, büyükannesine, çocuğuna, torununa, eşine fitre vermesi uygun görülmemiştir.
 • Gayr-i müslim (müslüman olmayan) kişilere fitre verilmez.
 • İhtiyaç duymaları halinde  kişinin kardeşine, halasına, amcasına, dayısına, teyzesine, damadına, kayınvalidesine, kayınpederine, kayınbiraderine, üvey çocuğuna fitre vermesi uygun görülmüştür.
 • Hayır kurumlarına verilmez.
 • Meslekleri dini bilgileri öğrenmek ve öğretmek olan kişiler, çalışarak para kazanmadıkları için bu kişilere verilebilir.
 • Babası zengin olan küçük çocuğa verilmez. Eğer babası fakir bir insansa verilir. Fakir olması halinde deliye verilebilir. Deliye ve çocuğa verilen fitre velisi ya da vasisi tarafından alınır.
 • Zengin kişinin büyük çocuğu, eşine, babasına fakir olmaları halinde verilebilir. Zengin kişinin küçük oğluna fakir olması durumunda da verilmez. Burada geçen küçük ve büyük kelimeleri kişinin akıl baliğ olması anlamına gelmektedir. Yani akıllı olması ve ergenlik çağına girmiş olması demektir.
 • Hz. Muhammed (S.A.V) döneminde, onun soyundan gelen kişilere verilmezdi. Ancak içinde bulunduğumuz yıllarda Hz. Muhammed (S.A.V) soyundan gelenlere de verilmektedir.

Fitre Nasıl Ödenir?

Fakir kişilere verilen bir fitreyi, bölüp ayrı ayrı kişilere veremezsiniz. Ancak fitre verecek başka kişilerle birleşip bir fakire verebilirsiniz. Bununla birlikte verilecek olan fitreden daha fazla kişinin yararlanabilmesi için fitrenin farklı kişilere verilmesi daha hoş karşılanmaktadır.

Fitre Hesaplama Nasıl Yapılır?

Fitre hesaplamada dört ana madde esas alınır. Bunlar; buğday ya da arpa unu, arpa ya da arpa unu, kuru üzüm, kuru hurmadır. Bu dört besin maddesinin miktarları ise aşağıdaki gibidir;

 • Buğday ya da buğday unu için 1667 gram,
 • Arpa ya da arpa unu için 3333 gram,
 • Kuru üzüm için 3333 gram,
 • Kuru hurma için 3333 gramdır.

Belirlenen miktarlara göre esas olarak belirlenen bu dört besin maddesinden herhangi birine göre fitre verirler. Zengin kişiler en yüksek değerli hurma olduğundan dolayı, fitrelerini hurmayı esas alarak vermelidir. Fitre verecek kişiler isterlerse dört besin maddesinden esas alacakları besin maddesiyle öderler isterlerse de esas alacakları besin maddesinin parasını vermek yoluyla öderler. Ancak para yoluyla fitre ödemek, kişinin farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından daha uygun görülmektedir. Her sene müftülükler tarafından dört besin maddesi üzerinden kişi başına verilmesi gereken fitre miktarı açıklanır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her sene açıkladığı tutarlar ve hane içinde yaşayan kişi sayısı doğrultusunda vermeniz gereken miktarı fitre hesaplama yaparak öğrenebilirsiniz.

Fitre hesaplamak için fitre hesaplama aracımızı da kullanabilirsiniz. Fitre hesaplamada aynı evde yaşayan kişi sayısının esas alınması gerekiyor. Kaç kişi yaşadığınızı belirterek Hesapla butonuna tıklayarak fitre hesaplamanızı tamamlamış olacaksınız.

Fitre Hesaplama!