Gebelik Günü Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Gebelik Günü Hesaplama

Her insan için çocuk sahibi olmak paha biçilemez bir mutluluktur. Çocuklarımız dünyadaki en değerli varlıklarımızdır. Günün birinde anne ve baba olmak çoğu insanın en büyük hayallerinin başında gelir. Sorumluluğunun tamamen size ait olacağı size muhtaç küçücük bir canlıyı kucağınıza aldığınızda hissettiğiniz tüm telaşınızın, endişenizin yerini huzur ve sevinç duygusuna bırakmasından başka bir şey değildir. Hayatınızın geri kalan kısmı artık çok farklı olacaktır. Yepyeni bir hayat düzeniyle karşı karşıyasınızdır. Belki çok yorulacak, belki günler boyu uykusuz kalacak, belki de bu durumdan bunalıp rahat bir nefes almaya büyük bir ihtiyaç duyduğunuz anlar bir döneminizin değişmezleri arasında yerini almış olacak. Ancak ne bahsettiğimiz bu durumlar ne de çekeceğiniz başka sıkıntılar bebeğinizin bir anlık gülümsemesinden daha önemli gelmeyecektir. Hamileliğinizde karnınıza attığı ufak tekmelerle başlayan ve kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren artarak devam ederek vereceği rahatsızlık sizin için rahatsızlık değil aksine hayatınızın en keyifli anlarını oluşturacaktır. Bundan sonra en önemli işiniz; tüm enerjinizi bebeğinizin karnının doğmuş olması, uykusunu alabilmesi, altının temiz olması, hasta olmaması ve onun keyfinin yerinde olduğunu görmek dışında hiçbir karşılık beklemeden harcamanız olacaktır. Kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak için harcamaya kıyamadığınız paranızı bebeğinizin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için harcarken bir an bile düşünmeyeceksiniz. Bundan sonra hayattan ve kendinizden en büyük beklentiniz onun sağlıklı gelişimine tanıklık edebilmek ve ona güzel bir gelecek vaad edebilmek olacaktır. Şimdiye kadar sizin günün en erken saatlerinde iş için uyanıp yola koyulmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak bundan sonra evde bırakacağınız bebeğinizle birlikte bu durum kat be kat zor olacaktır.

Arkadaşlarınızın iş çıkışı yapacağı türlü plan ve programlara dahil olmak, akşam bir an önce eve gidip bebeğinizin ağlamasını dindirmekten daha keyifli gelmeyecektir. Artık evde sizi bekleyen henüz kendi varlığından bile haberi olmayan biri vardır. Dünyada daha güzel bir duyguyu ne kadar para harcasanız, uğrunda neler feda etseniz de sahip olacağınız başka bir şey yaşatmayacaktır. Gözlerinizin önünde siz hiç fark etmeden büyüyüp giderken haftasonu ve diğer tatillerde tüm gün evde oturup dinlenmek yerini en değerli varlığınızla birlikte parkta top oynamak gibi en çok onun eğleneceği yönde yapılan aktivitelere bırakacaktır. Eşinizle birlikte ne yapsak, nasıl yapsak da ona hak ettiği geleceği en güzel şekilde yaşatabilsek diye düşünmek ve o yönde doğru kararlar vermek artık hayattaki tek gayeniz olacaktır. Çocuk sahibi olmanın öncesinde gebe kalmak, gebelik süresince nasıl davranılmalı, gebelikte karşılaşılan durumlardan ve gebelik günü hesaplanması gibi konulardan bahsedeceğiz.

Gebelik Günü Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik, tüp bebek gibi yöntemlerin dışında genel olarak cinsel birleşmeyle beraber erkekte bulunan spermin kadında bulunan yumurta ile döllenmesi sonucunda tıp dilinde fetusun yani ana rahmindeki bebeğin meydana gelmesiyle 9 aylık süreç sonunda doğumla sonuçlanan evredir.

Gebelik, adet döneminde gecikme, gebelik testleriyle anlaşılabileceği gibi bulantı ve kusma, gece sık idrara çıkma ile yiyeceklere karşı istek duyma da gebelik belirtileri arasındadır.

Gebelik günü hesaplama için son görülen adet günü esas alınır. Adet gördüğünüz son tarih üzerinden ne kadar süredir hamile olduğunuzu saptayabilirsiniz. Kolay ve pratik bir yol olarak gebelik günü hesaplama araçlarını da kullanabilirsiniz. Sizin için verdiğimiz gebelik günü hesaplama aracını kullanarak yapacağınız gebelik günü hesaplama işleminde son adet tarihinizin gününü ve hangi ayda olduğunu yazınız. Ardından doğru bilgi girdiğinizden eminseniz Hesapla butonuna değilseniz Temizle butonuna tıklayınız. Bilgilerinizi girdikten sonra gebelik günü hesaplamanızı tamamlayabilirsiniz.

Gebelik Süreçleri

Gebelik süresi boyunca 5 farklı dönem görülür. Bunlar; başlangıç dönemi, perinatal dönem, postnatal dönem, süreç dönemi ve doğumla sonuçlanan dönemdir. Gebelik süresince görülen bu dönemlerin ne içerdiğini ayrı ayrı inceleyelim.

Başlangıç Süreci: Bu dönem döllenme gerçekleştikten sonra yumurtada meydana gelir. Daha önce de belirttiğimiz gibi döllenme en çok cinsel birleşme yoluyla gerçekleşir. Ancak artık tıptaki olanakların ve bilimin gelişim göstermesinin beraberinde getirdiği olanaklarla yapay inseminasyon ve in vitro fertilizasyon ile de gebelik söz konusu olabilmektedir.

Perinatal Süreç: Bu dönem, gebeliğin 22. haftasından başlayarak doğum sonrasındaki 7. güne kadar olan kısmı kapsar.

Postnatal Süreç: Doğumla birlikte başlayan bu dönem doğum sonrasında hemen hemen 6 hafta kadar sürer.

Gebelik süreci: Kişinin son adet gördüğü tarihten sonraki 40 hafta içinde doğumun olması öngörülür. Genel olarak doğum 37 hafta ile 42 hafta arasında meydana gelmektedir. Gebelik süresinin 42 haftayı aşması hem annenin sağlığı hem bebeğin sağlığı için bazı riskler oluşturabilir. Bu şekilde oluşabilecek riskleri ortadan kaldırabilmek adına 42 haftayı geçmiş gebeliklerde doğumun meydana gelmesi için doktorlar tarafından tıbbi yöntemler uygulanır.

Doğumla Sonuçlanan Süreç: Anne adayında bebek gelişiminin tamamlanmasının ardından normal doğum ya da sezaryen doğum olarak iki ayrı yöntemle bebeğin dünyaya getirilmesiyle sonuçlanan dönemdir.

Gebelik Dönemleri

Gebelik, uzmanlar tarafından üçer aylık dönemlerde incelenirler.

İlk Üç Aylık Dönem

Embriyo döllenmenin ardından uterusun endometrium tabakasına implante olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu implantasyon fallop tüplerinde veya servikste meydana gelebilir ve bunun sonucunda dış gebelik olur. Çoğu zaman implantasyon döneminde bir belirti hissedilmez ama bu dönem içerisinde küçük bir kanamanın meydana gelmesi az görülen bir durum değildir. Çoğu zaman olmasa da kadınların bazılarında birinci trimestırda kramplar görülebilir. Kanama yoksa bu durum çok fazla dikkate alınmaz. Endometriuma implantasyonun sonrasında desidua denilir. Plasentnın bir kısmı desiduadan bir kısmı da embriyondaki dış tabakalardan meydana gelir. Besin maddelerinin yardımıyla fetusa oksijen aktarılmasını ve atıkların uzaklaştırılmasını sağlar. Umblikal kord denilen göbek bağı ile embriyo (fetus) plasentaya bağlanır. Gebeler genellikle sabahları rahatsız şekilde uyanabilirler ancak bu rahatsızlıkların birçoğu ilk 3 ayın sonra ermesiyle normalde döner. Hormonlardan kaynaklanan ve sürekli devam etmeyen olmayan artıştan dolayı meme başlarında ve meme başlarının etrafındaki renkli halkalarda yani aerolalarda koyulaşma gözlemlenir. Bu dönemde gebeliklerin düşükle sonuçlanması ihtimali yüksektir.

İkinci Üç Aylık Dönem

Bu dönem 4. ay ile 6. ayı kapsar. Çoğu kadında enerji artışı ve sabah rahatsızlıklarında azalma görülür. Kilo almaya başlanır. Uterus, gebeliğin yirminci haftasında sahip olduğu standart büyüklüğünden 20 kat fazla büyüklükte olur. Fetus, birinci üç aylık dönem içinde hareket etmeye başlasa da bunlar kişi tarafından hissedilmez. İkinci üç aylık döneme geçildiğinde hissedilebilir. Genel olarak beşinci ay ile altıncı ay arasında kalan yirminci ve yirmi birinci haftalık süreçte olur. Ancak kişi daha önce hamilelik yaşadı ise 19. haftada gerçekleşir. Plasenta, tam olarak bu dönemde çalışır. Fetus, bu dönemde insülin üretimi ve idrar üretimine başlar. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi de olasıdır.

Son Üç Aylık Dönem

Gebelikte kilo en fazla son üç aylık dönemde alınır. Fetus her gün 28 gram civarında büyür. Fetus doğum için baş aşağı hale gelir ve hareketleri düzenlilik kazanır. Bu hareketlerin şiddeti anne adayını çok fazla rahatsız edecek kadar olabilir. Gebe kadında bu dönemde idrar kaçırabilir ve bel ağrısı çekebilir.

Gebelik Süresinde Karşılaşılan Durumlar

Gebelik süresi boyunca anne adayı birçok farklı durumla karşılaşabilir. Gebelikte anne adayı kadında tuvalete çıkamama görülebilir, hemoroid meydana gelebilir, hepimizin bildiği gibi anne adayı yiyecek ve içecekleri aşerebilir, fazla tükürük salgılanabilir, bulantı ve kusma görülebilir, akıntı olabilir, mide yanması ortaya çıkabilir, anne adayında yorgunluk ve uykulu bir hal gözlemlenebilir, anne adayında baş ağrısı ile karın ve kasık ağrıları oluşabilir, kişi sık sık idrara çıkabilir, gebelik maskesi denilen durum oluşabilir, karın ile göğüs bölgesinde çatlaklar varisler meydana gelir, nefes almada zorluk çekilebilir, ayaklar şişebilir, kişinin göğüslerinden süt gelebilir.

Gebelik Boyunca Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Gebelik en başından doğumla sonuçlanan aşamasına ve hatta bebeğin anne sütüyle beslendiği dönemin bitimine kadar çok önemlidir. Bu nedenle gebelikte yapılanlara çok dikkat edilmelidir. Her anne adayının hem kendisinin hem de bebeğinin zarar görmemesi için bazı hususlarda özen göstermesi gerekir. Gebelik boyunca; yeme düzenine dikkat edilmeli, folik asit ve kalori alınmalı, bol sıvı tüketilmesi, egzersiz yapmaya çalışılmalı, ılık banyo yapılmalı, pamuklu kıyafetler tercih edilmeli, sert zeminde uyunmalı, sigara ve alkol gibi zararlı madde kesinlikle kullanılmamalı, ayakta çok kalınmamalı, ağır kaldırmaktan kaçınılmalı, zorunda kalmadıkça uzun yolculuğa çıkılmamalı, besleyici olmayan kola ve cips gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Gebelik Günü Hesaplama!