Gebelikte Kilo Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Gebelikte Kilo Hesaplama

Boy (cm) :

Gebelikte Kilo Alımı

Hamilelik döneminde anne adayları fiziksel ve psikolojik bir çok değişim geçirmektedirler. Fiziksel değişimlerden bir tanesi de kilo alımı olmaktadır. Kilo alımı anne adayının bünyesine göre değişmektedir ancak normal kilo standartında olan kadınların 10-12 kilo aralığında kilo alması tavsiye edilmektedir. Hamile kadınların kilo alımlarının sebeplerinden bazıları şunlardır:

  • Öncelikle bebek ve annenin en önemli bağı olan plesenta 400-500 gr ağırlığındadır.
  • Annenin kan hacminde artışlar meydana gelmektedir.
  • Protein sentezinde artışlar oluşmaktadır ayrıca kan proteinlerinin oranlarının bozulmasıyla vücutta ödem oranı artmaktadır.
  • Vücutta yaklaşık 7 litre sıvı artışı olmaktadır. (Amniyotik sıvı,kan hacmi ve hücre içi sıvı artışı)
  • Bebeğin sürekli büyümesiyle ağırlık artmaktadır.

Bu kilo artışlarının;

3500 gr bebekte

700 gr plasenta içerisinde

700 gr amiyo sıvısı

800 gr büyümüş olan rahimde(uterus)

4500 gr annede birikmiş olan yağ, ödem ve kas kitlesi olarak dağılabilmektedir.

Böylece tavsiye edilen 12 kilogram kilo artışı gerçekleşmektedir. Hamilelikteki kilo artışının dağılımlarını %62’si su, %32’si yağ ve %7’si protein olarak dağıtmak mümkün olabilmektedir. Gebelik döneminde kilo artışları gebelik öncesi kiloya göre şekillenmektedir. Gebelik öncesi ağırlığı normal olan bir anne 9-14 kg, gebelik öncesi zayıf olan bir anne 13-17 kg, ağırlığı fazla olan bir anne 7,5 12,5 kg ve gebelik öncesi obez sınıfına giren bir anne 6-10 kg arasında kilo almalıdır. Fakat sağlık durumu,kilo ve bebeğin durumu bu kilo dağılımlarını değişime uğratabilmektedir.
Dönemsel olarak kilo alınmasını üç periyotta incelemek mümkündür. Birinci üç aylarda her hafta yaklaşık olarak 400 gr civarında kilo alınırken, ikinci üç aylarda her hafta yaklaşık 250 gr civarında son olarak üçüncü üç aylarda her hafta yaklaşık 400 gr kilo alınmalıdır.

Gebelik döneminde ağırlığı normalin altında veya üstünde olan anneler normal kilo ağırlığında olan annelere göre çok daha fazla risk altındadırlar. Kilosu normalin üstünde olan anne adaylarının gebelik öncesinde diyetisyen ile işbirliği içerisinde kilo vermesi normal seviyeye gelmesi tavsiye edilmektedir. Gebelik öncesi aşırı zayıf olan anne adaylarının ise düzenli beslenme ile normal seviyeye gelmesi sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için önemlidir.

Gebelikte Fazla Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelik sürecinde alınan kiloların normalin üstünde olması durumu anne ve bebek sağlığı için olumsuz etkiler barındırabilmekte risk oluşturabilmektedir. Örneğin, sezaryen ya da prematüre doğumların gerçekleşme durumu görülebilmektedir. Bu risklerden korunmak ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için doktorlar ve beslenme uzmanları önerilerde bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;
●Sağlıklı bir gebeliğin gerçekleştirilmesi için normal kilo denilen noktadan başlamak önemlidir. Bunun için gebelik öncesi uzman kontrolünden geçilip sağlıklı bir gebelik için hazırlıklar yapılabilmektedir. Fazla kilolu olarak hamile kalmak; kronik hipertansiyon olasılığını arttırmakta, hamilelik zehirlenmesine yakalanma durumunu ortaya çıkarmakta, hamilelik şekeri riski gündeme gelmektedir. Fazla kilolu anne adayları, kilolu bebek doğurabilmekte, ölü doğum gerçekleştirebilmekte, yüksek oranda sezaryen doğum yapmak zorunda kalabilmektedir.
●Az ve sık yemek yemek anne adayının ve bebeğin sağlığı için kritik bir öneme sahiptir. Az fakat sağlıklı ve besleyici yemek yenmeli, ara öğünler oluşturulmalıdır. Ara öğünler anne adayının kan şekerini dengede tutmaya da yardımcı olmaktadır.
● Genellikle aşerme yaşayan anne adayı isteklerini kontrol edebildiği sürece kilosunu da kontrol edebilmektedir.
●Karbonhidratlar tok tutucu ve besleyicidir, nişastalı ürünler ise kan şekerinin yükselmesine neden olabilmektedir. Ayrıca proteinli gıdalar ve meyve tüketimi de sağlıklı beslenme de yer almaktadır. Hamilelik sürecinde anne adayında halsizlik görülebilir. Bu nedenle, sağlıklı bir gebelik için demir seviyesi korunması gerekmekte bu nedenle demir yönünden zengin gıdalarında tüketilmesi gerekmektedir.
●10 dakika ile başlayan yürüyüş programları ilerleyen süreçlerle birlikte arttırılarak anne adayının rahatlaması sağlanabilmektedir. Ayrıca gün içinde hareketleri kısıtlamamak normal hayata kalınan yerden devam edilmesi anne adayını psikolojik yönden güçlendirdiği gibi sağlığını da olumlu etkilemektedir.
●Doğum sonrası emzirmek hamilelik dönemindeki kiloları verme de yardımcı olmaktadır.

Gebelikte Kilo Vermek

Gebeliğin ilk 3 ayında kilo kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu süreçte anne adayında iştahsızlık, mide bulantıları ve kusma durumları görülebilmektedir. Bu durumun tam olarak sebebi bilinememektedir lakin kötü beslenme koşulları, bağışıklık sistemi hassasiyeti, hormonal değişiklikler sebep olarak sayılabilmektedir. İlk üç ayda gebe kalınan kilonun %5 ‘i kadar kilo vermek normal olarak algılanmaktadır. Örneğin 55 kilo ile hamile kalan bir anne adayının yaklaşık 2.7 kilo vermesi normal olarak kabul edilmektedir.

Çoğu anne adayı için kilo vermek endişe yaratsa da uzmanlar %5’lik bir kilo kaybının normal olabileceği kanısındadırlar. Bebek ve anne sağlığı bu kilo kaybından dolayı riske girmemektedir. Risk durumu %5’lik kilo kaybından fazla kayıpla ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda anne ve bebek sağlığı olumsuz etkilenebilmekte erken doğumlar, bebek için anormali durumları meydana gelebilmektedir. Aşırı mide bulantısı kusma ve şiddetli iştahsızlık durumlarına ”Hiperemezis Gravidarum” denilmektedir ve bu durumla karşılaşan ve kilo kayıpları yaşayan bir anne adayı doktora başvurmalı ve doktorun uygun gördüğü ilaç ve diyet programını uygulamalıdır.

Mide bulantısına önlem olarak yağlı yiyeceklerden uzak durup az yağlı besinlerin tercih edilmesi, sebze ve lifli gıdaların aşırı tüketiminden kaçınılması, asitli içeceklerde uzak durulması, yemekle birlikte sıvı alınmayarak aralarda su tüketiminin gerçekleştirilmesi, yataktan hızlı kalkılmaması uygun olacaktır.

Hamilelikte Kilo Alamama

Hamileliğin ilk 3 ayında kilo vermenin normal olabileceği belirtilirken bu süreçlerin artından hamileliğin normal ritmine dönmemesi anne ve bebek sağlığı için olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Normal şartlarda ilk üç aydan sonra annenin kilo artışı gerçekleşmiyorsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Bu durumun birden çok nedeni olabilmekte ve anne adayına göre değişebilmektedir. Bazı sebepleri şöyle sıralanabilmektedir:

1-Anne adayının ilk üç aydan sonra da mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık yaşamaya devam etmesi
2-İshal olunması
3-Anne adayının stres ya da psikolojik bozukluğunun olması
4-Anne adayının hamilelik süresince aşırı kilo almaktan endişe duyması
5-Hamilelik öncesinde aşırı iştahsızlık ve bununla birlikte yeme bozuklukları yaşanması
6-Anne adayının düzenli yemek yememesi (öğün atlaması)
7-Anne adayının kronik hastalığının olması(diyabet, hipertroit, guatr, böbrek hastalıkları vs.)

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Besinler

Hamilelik sürecinde bebek ve anne arasındaki kordon geçişiyle bebeğe bir besin alışı yapılmaktadır. Bu süreçte bebeğe kilo aldıracak besinler tüketmek bebeğin sağlığı için önem taşımaktadır. Bu besinlerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Protein: Bebeğin beslenmesi için gerekli olan en önemli besin grubudur. Hayvansal proteinler dışında, baklagillerde tercih edilebilmektedir. Kavrulmamış yemişler protein ve doymuş yağ asitleri açısından zenginlerdir. Ara öğünlerde; badem sütü, kaju peyniri, tofu gibi besinler tüketilebilmektedir.
En iyi protein kaynakları et, balık, tavuk ve yumurtadır. Yeşil mercimek, soya fasülyesi, bulgur, nohut, ceviz, fındık, badem ve yer fıstığı da önemli besinler içerisindedir.

Pekmez: Özellikle sabah kahvaltılarında anne adayının tüketmesi bebeğin kan yapımına olumlu etki göstermektedir.

Tam tahıllı gıdalar: Bebeği besleyen ve anneye kilo aldırmayan besin kaynaklarıdır. Tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi, müsli, kahverengi pirinç, kepekli makarna gibi besinler tüketilebilmektedir.

Anne adaylarının mutlaka tüketmeleri gereken beş besin:
1-Ispanak
2-Süt
3-Uskumru
4-Yulaf
5-Tam tahıllar olarak tavsiye edilmektedir.

İlk trimesterde karbonhidrat, ikinci ve üçüncü trimesterlerde protein ve kalsiyum ihtiyaçları fazla olmaktadır.

Gebelikte Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle anne adayının gebelikten önceki kilosunun hangi sınırlar içerisinde olduğunun anlaşılması gerekmektedir(Normal, zayıf, obezite). Kilonun fazla ya da az olması vücut kitle endeksine (VKİ, BMI) göre hesaplanmaktadır. VKI’yı hesaplamak için kilonun boyun karesine bölünmesi gerekmektedir.

Örneğin; boyu 170 cm kilosu 60 kg olan bir kişinin vücut kitle endeksi

Kilo /Boyun karesi
1.7×1.7=2.89 ve 60/2.89=20.76 şeklinde hesaplanır.

Vücut Kitle İndeksi
18 ‘in altında olanlar Zayıf
18.5-24.9 arasında olanlar Normal kilolu
25-29.9 arasında olanlar Fazla Kilolu
30-39.9 arasında olanlar Obez(Şişman)
40’ın üzerinde olanlar İleri derecede obez

Amerikan İlaç Enstitüsünün (IOM) çalışmalarına göre,
Düşük Kilolu gebelerin 12.7 kg-18.2 kg arası
Normal Kilolu gebelerin 11.3-16 kg arası
Fazla kilolu gebelerin 6.8-11.3 kg arası
Obezite gebelerin 5 kg-9 kg arası

İkiz taşıyan gebelerin 16 kg – 20.4 kg arası kilo alımları uygun görülmektedir.

Gebelikte Kilo Hesaplama!