Google Plus Etkileşim Oranı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Google Plus Etkileşim Oranı Hesaplama

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinin kısa sürede dünya genelinde büyük başarı elde etmesi ile Google da bu duruma duyarsız kalamamış ve kendi sosyal platformu Google Plus’ı hizmete almıştı. Google+ şeklinde de bilinen Google Plus özellikle Türkiye’de pek popüler olamamış ama dünyanın farklı yerlerinde Facebook ve Twitter kadar olmasa da kendi kitlesini yaratmaya başlamış ve birilerinin ilgisini üzerine çekmiştir. Google Plus’ın etkileşim oranları ülkemizde Instagram, Facebook ve Twitter kadar yüksek değildir, düzenli kullanıcı sayısı da bu üç büyük sosyal medya sitesinin yanına yaklaşamayacak kadar azdır. Peki Google Plus etkileşim oranı hesaplama işlemi nasıl yapılır? Google Plus nedir, ne işe yarar? Google Plus ne gibi özelliklere sahiptir ve Google Plus etkileşim oranı artırma yöntemleri nelerdir?

Google Plus Nedir ve Ne İşe Yarar?

Arama motoru devi olmanın yanı sıra bir dünya markası haline gelmek istediği için teknolojik girişimler ile birlikte WEB’in her alanına yatırım yapan Google tarafından 2011 senesinde kurulan Google Plus bir sosyal mecra olarak karşımıza çıkmıştır. Google Plus kişilerin Google hesaplarıyla üye olabildikleri ve görselden videoya, düz yazıdan bağlantıya kadar birçok şeyi paylaşabildiği bir sosyal platformdur. G+ şeklinde kısaltmaya da sahip olan Google Plus, kurucuları tarafından bir sosyal ağ olmanın yanı sıra bir kimlik doğrulama hizmeti olarak da tanımlanmıştır. İlk olarak Haziran 2011’de davetiye teknolojisi ile üye alımına başlayan Google Plus birkaç ay sonra (Eylül 2011) herkesin gerçek adını kullanması koşulu ile üyeliği herkese açmıştır. Google Plus’ın o zamanlardaki üyelik kabul şartlarından birisi de üyelerin 18 yaş üstü olması koşuluydu.

Google Profiller’in üstüne inşa edilen Google Plus, Google Buzz başta olmak üzere diğer birçok Google projesi ile entegre bir şekilde çalışır. Google Plus’ın özellikleri arasında çevreler, konular, video sohbet odaları gibi sosyal ağ dünyasına yenilik getirme amaçlı birçok başlık yer almıştır.

Masaüstü erişimin yanı sıra mobil erişim hizmeti de sağlayan Google Plus’ın sektöre girişi sırasındaki en büyük hedefi 800 milyon üyesi olan Facebook’tu.

Google Plus, Google’ın dördüncü sosyal ağ projesi olarak karşımıza çıktı. Google’ın önceki sosyal ağ girişimleri Google Buzz, Google Friend Connect ve Orkut isimli üç projeden oluşuyordu.

Google Plus, Aralık 2011’de 62 milyon kullanıcıya erişmiş, bir sene sonra ise 500 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Google Plus’ın sorunu kullanıcı sayısı değil de “düzenli” kullanıcı sayısıdır. Google hesabı olan birçok insan bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde Google Plus’a üye olmuş fakat üye olanların çok az bir kısmı bu hizmeti düzenli olarak kullanmıştı.

Google Plus Etkileşim Oranı Hesaplama İşlemi

Google Plus’ta etkileşim oranı hesaplamak için söz konusu içeriğin kaç kişi tarafından “+1”lendiğine bakmak ve kaç kişi tarafından paylaşıldığını öğrenmek gerekir.

Bir içeriğin aldığı toplam etkileşim sayısının, profilin toplam takipçi sayısına oranı Google Plus etkileşim oranını bize verir.

Google Plus’ta etkileşim sayılarını kolayca tespit etmenin de bir yolu vardır.

Google Plus profil sayfanıza girdikten sonra kapak fotoğrafınızın sağ alt köşesinde ye alan “hakkında” ve “profili düzenle” butonlarının arasında yer alan yukarıdan aşağıya üç nokta şeklindeki butona bastıktan sonra karşınıza çıkan “etkiniz” butonuna tıklamalısınız.

Karşınıza çıkan “etkiniz” bölmesinde belirli zaman periyotlarına göre profil takipleriniz, koleksiyon takip sayınız, yayınlarınızın toplam sayısı ve yayınlarınızın aldığı toplam görüntü ve yorum sayısı, yaptığınız yayınların kaç kez +1’lendiği, paylaştığınız yayınların erişim bilgileri gibi birçok veri size sunulur. Buradaki verileri de kullanarak Google Plus etkileşim oranı hesaplama işlemini daha kolay şekilde yapabilirsiniz.

Google Plus Etkileşim Artırma Yöntemleri

Fotoğraflar, Google Plus’ta etkileşimi artırmanın en anahtar noktasıdır. Paylaşacağınız kaliteli ve faydalı fotoğraflar Google Plus’ta daha çok paylaşılır ve daha çok +1’lenir.

Mention yapmaktan kaçınmayın, mention yaptığınız paylaşımlar da sıradan paylaşımlara göre daha çok etkileşim almaktadır. Tabii bu konudaki en önemli nokta ise mention yaparken bu işi taciz boyutuna taşımamaya özen göstermektir. Mention boyutunu ayarında tutmakta fayda var.

Hashtagleri kullanarak yayınlarınızı sürdürün. Hashtagler sayesinde yayınlarınız daha çok kişiye ulaşır ve eğer ki kaliteli bir paylaşım yaptıysanız daha çok etkileşim alırsınız.

Çok ilginç bir noktayı paylaşalım. Video paylaşmayın. Yanlış duymadınız, video paylaşmak Google Plus’ta daha az etkileşim almanıza sabep oluyor. StoneTemple’ın verdiği bilgilere göre video içeren Google Plus paylaşımları diğer paylaşımlara nazaran daha az etkileşime sahip.

Google Plus’ın Twitter’dan en büyük farkı ise yapılan paylaşımların daha çok yanıt alması. Yine StoneTemple’ın paylaştığı verilere göre Google Plus kullanıcılarının yaptığı paylaşımlar Twitter kullanıcılarının yaptığı paylaşımlardan yaklaşık 22 kat daha çok etkileşim almaktadır.

Google Plus Özellikleri

Google Plus’ın bazı özellikleri ise şunlardır:

Akış: Google Plus üyesi kişilerin “çevreler”e eklediği diğer üyelerin ve sayfaların yaptığı güncellemelere ait iletilerin toplandığı ve tarihlere göre sıralandığı alan. Facebook mantığıyla bir “zaman tüneli” adı da verebiliriz. İnternet bağlantısı, metin, video ya da görsellerin yer aldığı bu alan Google Plus’ın ana sayfası olarak da nitelendirilebilir. Kullanıcılar burada diğer kullanıcıların yaptığı paylaşımlar ile etkileşime girme şansı bulur. Google Plus’ta etkileşim oranına etki eden en büyük hareketliliğin yaşandığı alan “akış” bölümüdür.

Çevreler: Google Plus tarafından sosyal mecra sektörüne kazandırılan yeni bir sistem olan “çevreler” kişilerin takip ettiği diğer kişileri “sürükle – bırak” metoduyla farklı gruplar altında toplamasını sağlayan bir özelliktir. Bu sayede farklı sektörlere ya da farklı ilgi alanlarına göre kişileri ayrı çatılar altında biriktirip o çatılar altında biriken kişileri tek tek inceleme şansını yakalayabilirsiniz. Diğer yandan kullanıcının paylaştığı içeriyi “çevreler”e göre kısıtlamasına da izin verilmiştir. Örneğin Google Plus hesabınızı iki çatı altında topladınız. Biri “aile” diğeri ise “arkadaşlar”. Aile içi özel bir paylaşımın arkadaşlarınız tarafından görülmesini istemiyorsanız seçenekler bölümünden fotoğrafın sadece aile üyeleri tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Google’ın “çevreler” özelliği büyük ilgi görünce Facebook bu özelliği “akıllı liste” adında yeni bir güncelleme ile kendi üyelerine sunmayı tercih etmiştir.

Sohbet: SMS, Android ve iPhone destekleyen bütün cihazların kullanabileceği “sohbet” özelliği “çevreler” içinde yer alan kullanıcıların yanı sıra Google’ın diğer servisleri Gmail, iGoogle, Orkut ve Google Talk üyeleri ile de iletişime geçilmesini sağlamaktadır.

Video Sohbet: En fazla on kişi olmak üzere birden çok kişinin bir video sohbet odası oluşturduktan sonra topluca iletişime geçmesini sağlayan bu özellik de Google Plus’ın sosyal medya dünyasına kazandırdığı yeniliklerden biri olmuştur. Bu özellik de tıpkı “çevreler” gibi daha sonra Facebook tarafından kendi takipçilerine sunulmuştur.

Hızlı Yükleme: Sadece ve sadece Google Plus uygulamasının kurulu bulunduğu Android cihazlarda kullanımına izin verilen bu özellik sayesinde mobil cihazlar tarafından çekilen fotoğraf ve videolar otomatik ve gizli bir şekilde Google Plus hesabına yüklenir. İlk yükleme sırasında kimse bu fotoğrafı görmez, yalnıza kullanıcı izin verdiği ve istediği durumda görsel ve videolar diğer kullanıcılara da sunulur.

Konular: Google, arama motoru tecrübesini de kullanarak internet alemindeki içerikleri belirli filtrelere ayırarak kullanıcının ilgi alanına göre listeler.

+1: Google’ın internet sitelerinde kullanılması üzere hizmete sunduğu +1 özelliği ile +1 düğmesine basılan sayfaların Google Plus’da listelenmesi sağlanır, çevreler bölümünde yer alan kullanıcılara bu içeriğin önerilmesi sağlanır. Bir anlamda Facebook, Instagram ve Twitter’ın “beğen” düğmesine karşılık olarak yer almıştır ve Google Plus’ın etkileşim oranını artıran özelliklerinden biridir.

Sayfalar: İlk başta sadece kullanıcıların kendi gerçek isimleriyle hesap açmasına izin veren Google Plus hizmeti ilerleyen tarihlerde kurum ve işletmelerin de kendi ağında yer alması adına “sayfalar” hizmetini devreye almıştır.

Google Plus Etkileşim Oranı Hesaplama!