Gram Altın Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Gram Altın Hesaplama

Dünya üzerinde bulunan bazı kaynaklar diğer kaynaklara göre daha değerli olmaktadır. Kaynakları değerli hale getiren ise az bulunmasıdır. Doğada az miktarda bulunan ve maddi değeri yüksek olan kaynaklar arasında gümüş, zümrüt gibi madenler yer almaktadır. Bu tarz madenler insanlar arasında yatırım ya da süs eşyası olarak sıkça kullanılmakta hatta bir statü belirtisi olarak görülmektedir. Biz de yazımızda değerli madenler arasında yer alan altın hakkında açıklamalarda bulunacağız. Altın çeşitlerinden biri olan gram altının hesaplaması konusunda bilgi vereceğiz.

Altın Nedir?

Altının terimsel olarak tanımı 1064 derece ısıda eriyen, işlenmesi kolay ve maddi açıdan yüksek değere sahip olan paslanmayan element olarak ifade edilmektedir. Altının maddi açıdan yüksek değere sahip olmasının sebebi doğada az bulunan kaynaklardan biri olmasıdır. Maddi açıdan değerli olan altın ülkelere ait madeni paraların basımında kullanılmaktadır. Para basımı sırasında kullanılan altın alaşımı ayarı farklı ülke paralarına göre değişmektedir.

Ülkemizde altın alaşımı 22 ayar, 18 ayar ve 14 ayar olarak iç pazara sunulmaktadır. 22, 18 ve 14 ayar olarak belirtilen altın ayarı bir gramlık altın alaşımında ne kadar altın olduğu ile ilgilidir. Altın 24 ayarda ise bu durum altının arı ya da diğer bir ifade ile saf altın olduğunu belirtir. Saf altın bin miligramdır. Bunun haricinde altın alaşımlarında bulunan altın miktarı şu şekildedir;

 • 22 ayarlık altında bir gramda 916 miligram (milyem) altın bulunmaktadır.
 • 21 ayarlık altında bir gramda 875 miligram (milyem) altın bulunmaktadır.
 • 18 ayarlık altında bir gramda 750 miligram (milyem )altın bulunmaktadır.
 • 14 ayarlık altında bir gramda 583 miligram (milyem) altın bulunmaktadır.

21 ayarlık altın alaşımı genelde dış satım faaliyetlerinde kullanılmaktadır. 18 ayarlık altın alaşımları içerisinde bulunan gümüş ve bakır miktarı altının rengini değiştirmektedir. Altın alaşımı içerisinde;

yüzde yirmi beş oranda gümüş bulunması yeşil altını,

yüzde on iki buçuk oranında gümüş ile yüzde on iki buçuk oranında bakır bulunması sarı altını,

binde altı oranında gümüş ile yüzde on dokuz oranında bakır bulunması pembe altını,

yüzde yirmi beş oranında bakır bulunması kırmızı altını oluşturmaktadır.

Mücevher olarak adlandırılan altının alım ve satımı ile ilgili olan bir meslek grubu olan kuyumculuğun geçmişi neolitik çağa kadar uzanmaktadır. Kazı bilimciler tarafından Ur, Truva ve Mykenai bölgelerinde ortaya çıkartılan mücevherler neolitik çağa ait eserlerdir. Neolitik çağdan içinde bulunduğumuz çağa kadar olan süreçte altın her zaman değerli bir maden olarak varlığını sürdürmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren ve resmi olan tek altın rafinerisi İstanbul Altın Rafinerisi Anonim Şirketi (İAR)’dir. İstanbul Altın Rafinerisi tarafından üretilen altınlar Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ile İstanbul Altın Borsası başta olmak üzere dünya üzerinde her bölgede kabul edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi ve tek altın rafinerisi olduğunu belirttiğimiz İstanbul Altın Rafinerisi Anonim Şirketi 1996 senesinde kurulmuştur. Ayrıca İstanbul Altın Borsası, Vakıfbank, Şekerbank ve İşbankası ortakları arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi, İstanbul Altın Rafinerisi’nin yönetim kurulu bünyesinde bulunan bir üye tarafından temsil edilmektedir.

Altın Çeşitleri

Yazımızda ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz gram altının dışında kalan altın çeşitlerinden bazılarından bahsedelim.

 • Cumhuriyet Altını : Cumhuriyet altını standartları Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile belirlenmiştir. Para olarak kullanılması mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden cumhuriyet altınının iki farklı çeşidi vardır. Bunlar; ziynet ve sikkedir.
 • Tam Altın : Tam altının ziynet türü 7016 gram ağırlığında ve sikke türü 7216 gram ağırlığındadır.
 • Yarım Altın : Yarım altının ziynet türü 3508 gram ağırlığında ve sikke türü 3608 gram ağırlığındadır.
 • Çeyrek Altın : Çeyrek altın cumhuriyet altının en küçük birimini oluşturmaktadır. Çeyrek altının ziynet türü 1754 gram ağırlığında ve sikke türü 1804 gram ağırlığındadır.
 • Reşad Altın : 1909 yılında Sultan Beşinci Mehmet Reşad döneminde basılmıştır. Bu sebeple Reşad altını olarak adlandırılmaktadır. Reşad altını 7,20 gram ağırlığına ve 22 ayardır.
 • Hamit Altın : Sultan İkinci 2. Abdülhamit döneminde basılan hamit altının maddi değeri reşad altını ile hemen hemen aynıdır. Hamit altını da reşat altını gibi 7,20 gram ağırlığındadır.
 • Gremse Altın : İki buçukluk altın olarak da tanımlanan gremse altında ziynet türü 17,54 gram ve sikke türü 18,04 gram ağırlığındadır.

Gram Altın Nedir?

Altın çeşitlerinde cumhuriyet altını, yarım altın ve çeyrek altının yanında bir de gram altın bulunmaktadır. Dünya altın piyasasında en fazla işlem gören altın çeşidi gram altındır. Gram altının işçilik maliyeti diğer altın çeşitlerine göre daha düşüktür. Bu sebeple gram altın yatırım amaçlı olarak kullanılmaktadır. Gram altında da altının saflık derecesine bağlı olarak ayar bulunur. Gram altın, Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından kabul edilen ağırlığı 0,5 gr., 1 gr., 2.5 gr., 5 gr., 10 gr., 20 gr., 50 gr., 100 gr. olarak değişen altın çeşididir. Bu altınlar yüzde 99,99 (995 miligram) ve yüzde 99,99 (999,9 miligram) saflıktadır. Gram altın ile ilgili bu veriler Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından kabul edilen verilerdir.

Gram Altın Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gram altının hesaplaması aşağıda açıklandığı şekilde yapılmaktadır.

1 ons altının ağırlığı 31,1 gramdır.  Gram altının fiyatı altının ons fiyatı 31,1 ile bölünerek bölünür. Bu işlemle bulunan fiyat dolar cinsindedir. Dolar para birimi ile bulunan altının gram fiyatını dolar/tl paritesi kullanarak Türk Lirası’na çevrilir.

Bir örnek ile devam edelim;

Altının ons fiyatı : 1300 dolar

Dolar/tl paritesi : 2,10

Bu bilgilere göre altının gram fiyatını hesaplayalım.

Açıklamada da bahsedildiği gibi ilk olarak altının ons fiyatı 31,1’e bölünür.

1300 dolar / 31,1 = 41,8 dolar

Bulunan gram altını dolar/tl paritesi ile Türk Lirası’na çevirelim

41,8 x 2,10 = 87,78  Türk Lirası olarak altının gram fiyatını bulunur.

Gram altın fiyatının belirlenmesinde ons fiyatı ve dolar/tl paritesi etkili olduğu için bu iki faktörden herhangi birinde meydana gelen değişim altının gram fiyatını da değiştirmektedir. Dolar/tl paritesinin 2,10’dan 2,30’a yükseldiğini farz edelim. Bu durumda altının ons fiyatı sabit kalsa bile gram altın fiyatı artacaktır. Gram altın fiyatında düşüş olması ise ons fiyatı ve dolar/tl paritesi faktörlerinin her ikisinde azalış meydana geldiğinde daha etkili olmaktadır.

Gram altın hesaplamasını işlem yapmak yerine hesaplama aracımızı kullanarak da yapabilirsiniz. Hesaplama aracı ile gram altın hesaplaması yapmak için gerekli alanları doldurduktan sonra hesapla butonuna basmanız yeterli olacaktır.

 

 

 

Gram Altın Hesaplama!