Günlük Su İhtiyacı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

Kilonuz (kg) :
Günlük Egzersiz Süreniz :
Sıcaklık Koşulları :

İnsan vücudunun önemli bir kısmı sudan oluşmaktadır, bu da günlük su ihtiyacımızı karşılamadığımız durumlarda vücudun bazı sıkıntılar yaşamasına, birtakım fonksiyon bozukluklarının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Hem vücut işlevlerimizin sağlıklı şekilde devam etmesi, hem zayıflamak, hem de daha sağlıklı bir bedene sahip olabilmek adına günlük su ihtiyacı hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Günlük su ihtiyacı hesaplaması yapılırken bu işlemin her birey için farklı şekilde yapıldığı bilinmesi gerekmektedir. İnsanların yaşam tarzları, kiloları ve diğer özellikleri günlük su ihtiyacını etkileyebilir ve bu ihtiyacın kişiden kişiye değişiklik göstermesine sebep olabilir. Bu durumda kesin bir sonuç almak için internette bulduğunuz bilgilere ek olarak doktorunuza da danışmanız tavsiye edilmektedir.

Günlük Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Çok genel ve herkesin bildiği bir deyişle günde en az 8 bardak su tüketilmesi gerektiği söylenir. Lakin yukarıda da belirtildiği gibi insanların yaşam tarzları bu maddenin değişikliğine sebep olabilmektedir. Örneğin yaz vakti serin ve klimalı bir ofiste çalışan işçi ile güneşin altında sıcak bir atmosferde iş yapan bir kişinin günlük su ihtiyacı farklılık gösterecektir. Bu yüzden herkesin yaşam tarzını kesin olarak mümkün olmadığı için günlük kesin olarak şu kadar su tüketin şeklinde bir açıklama yapmak uzmanlar tarafından mümkün görülmemektedir. Uzmanlar, belirli kriterleri baz alarak farklı kişiler için farklı günlük su ihtiyacı hesaplamaları yapmışlardır.

Günlük Su İhtiyacı Nedir?

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu günlük su tüketimi oranı kişinin fiziksel özellikleri ile birlikte sağlık durumu, aktivite düzeyi, çevresel faktörler gibi birçok etmene bağlı olarak farklılık gösterir.

Su ihtiyacı, vücudun terleme, nefes, idrar ya da bağırsak hareketleri ile birlikte su kaybetmesi ile ortaya çıkar ve artış gösterir. Bu ihtiyacın yeme ve içme eylemleri ile düzenli olarak her gün yerine konması halinde günlük su ihtiyacı karşılanır.

Amerikan Sağlık Kurumu’nun yaptığı bir açıklamaya göre yetişkin bir erkek için günlük su ihtiyacı 13 bardağa denk düşen 3 litre kadar iken yetişkin bir kadın için günlük su ihtiyacı ise yaklaşık 9 bardağa denk düşen 2,2 litre olmaktadır.

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

Vücudun hacmi ve ağırlığı arttıkça kişinin suya olan ihtiyacı da o miktarda artış göstermektedir. 55 kilo seviyesinde bir insan ile 100 kilo seviyesindeki bir insanın günlük su ihtiyacı hesaplaması aynı olmamaktadır.

Bu durumda günlük su ihtiyacı hesaplama için şöyle bir formül vardır:

Kilonuz ile 32 gramı çarparak kaç litre su ihtiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.

Kilo x 0,032 = Günlük su ihtiyacı

Bir örnek ile pekiştirelim;

  • Kişinin 50 kilo olduğunu varsaydığımız durumda

50 x 0,032’den 1,6 litre günlük su ihtiyacı olduğu bilgisine ulaşmaktayız.

Kişi 100 kilo olsa idi 100 x 0,032’den günlük 3,2 litre su tüketimine ihtiyacı olduğu söylenebilir.

Diğer taraftan günlük su ihtiyacı tüketimi tablosuna kiloya göre, ağırlık bazlı günlük su tüketimi ihtiyacı litre bazında şu şekilde gerçekleşmektedir:

  • 9 kilo ağırlığındaki bir kişi için 0,25 litre,
  • 18 kilo ağırlığındaki bir kişi için 0,50 litre
  • 27 kilo ağırlığındaki bir kişi için 0,75 litre
  • 36 kilo ağırlığındaki bir kişi için 1 litre
  • 45 kilo ağırlığındaki bir kişi için 1,25 litre
  • 54 kilo ağırlığındaki bir kişi için 1,50 litre
  • 63 kilo ağırlığındaki bir kişi için 1,75 litre
  • 72 kilo ağırlığındaki bir kişi için 2 litre
  • 81 kilo ağırlığındaki bir kişi için 2,25 litre
  • 90 kilo ağırlığındaki bir kişi için 2,50 litre
  • 99 kilo ağırlığındaki bir kişi için 2,75 litre
  • 108 kilo ağırlığındaki bir kişi için 3 litre
  • 117 kilo ağırlığındaki bir kişi için 3,25 litre

Fazla Su İçmek Zararlı mı?

İnsan bedeninin sahip olduğu ağırlığın onda altısını oluşturan su, vücudun en temel kimyasal bileşeni olarak karşımıza çıkar ve vücut içerisindeki bütün sistemlerin sağlıklı aktivitesini kendine bağımlı hale getirir.

Londra’daki The Whiteley Klinik’den kalp ve damar cerrahı Profesör Mark Whiteley aşırı su tüketiminin zarlarını sıraladı.

Buna göre, fazla su içmek aşırı terlemeye neden olacaktır. Hiperhidrozis olarak da bilinen aşırı terleme hastalığına sahip olan kişilerin çoğunun fazla su tüketiminde bulunduğu biliniyor.

Diğer yandan çok fazla su tüketen kişilerde insomnia da görülmekte. Insomnia, uyku kalitesinin bozulması ile alakalı bir hastalık ve aşırı su tüketiminin uyku kalitesini bozduğu söyleniyor. Birey uykuya daldığı sırada vücudun anti diüretik hormon salgıladığı ve bu salgılama ile birlikte gece yarısı tuvalet ihtiyacının ertelendiği, uzun süreler rahatça uyuyabildiği bilinmekte. Fakat fazla su tüketimi bu hormonun sağlıklı çalışmasını engellediği için derin uykuya geçmenizi engeller ve tuvalet ihtiyacı doğurabilir. Bu da uyku kalitesinin düşmesine sebep olur.

Su zehirlenmesi de aşırı su tüketiminin kötü sonuçlarından biridir. 2008 senesinde 40 yaşında olan Jacqueline Henson adlı birey, diyet programı sırasında günde 4 litre su içtiği için vücudun dengesi bozulduğundan yaşamını kaybetti.

Fazla su tüketildiği durumda kişi hareket etmekte zorlanır, midesi ağırlaşır ve içerideki sıvının vücutla birlikte hareket etmesi ile beden içerisinde tuhaf hisler meydana gelebilir. Sıvının sağa sola çarpması bireyi hem yorgun düşürür hem de işine odaklanmasını, sağlıklı hareketler yapmasını engeller.

Fazla su tüketimi ilave olarak bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Geğirme yoluyla vücudu rahatlatmak yönünde çalışma olsa da kişi kolay kolay gaz çıkaramaz ve ciddi rahatsızlık çekebilir.

Günde Kaç Litre Su Zayıflatır?

Su tüketimi ile zayıflama yoluna başvurmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli, günde kaç litre su içersek zayıflarız gibi sorulardan oluşmaktadır.

Fakat bu soruya cevap verirken fazla su tüketiminin böbrekler için zararlı olduğunu hatırlatarak başlayalım.

Fizyoterapist Yardımcı Doçent Doktor Gamze Şenbursa’ya göre günde bir buçuk lite su içen insanın 2,5 kilo kadar zayıflaması mümkün görünüyor.

Şenbursa ayrıca, yemek öncesinde tüketilen suyun, yemek sırasında daha az yemenize sebep olmanıza ve daha kolay kilo vermenize katkı sağlayacağını belirtiyor. Öte yandan yıl boyunca ortalama bir buçuk litre günlük su tüketiminiz olursa extra olarak 17 bin 400 kalori yakacaksınız ve bu da sizin iki buçuk kilo zayıflamanızı sağlatacak. Su tüketimi ile kilo verilir iken diğer sıvı tüketimleri ile kilo vermek mümkün olmayabilir, çünkü birçok alternatif sıvı şeker içermektedir.

Günlük Su İhtiyacı Karşılanmazsa Ne Olur?

Vücudun susuz kalması halinde vücutta bazı bozukluklar ortaya çıkacaktır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Ciltte susuzluk ortaya çıkar ve cildin yanı sıra ağzın da kurumasına sebep olur.
  • Kalp atışının daha hızlı gerçekleşmesi durumu ortaya çıkar.
  • İleri seviyede susuzluk durumunda bilinç kaybıyla karşılaşılır.
  • Daha sık ve daha hızlı nefes alış verişi yapılır.
  • Anlamsız ve boş bakışlar ile kişi çevrede olanları anlamaya çalışır.
  • Tansiyonun düşmesine sebep olur.
  • Cildin kuru ve hassas hale gelmesinin önü açılır.
  • Güçlü bir baş dönmesi ortaya çıkar.
  • Çok koyu bir idrar ile karşı karşıya kalınır.
  • Yoğun bir baskı ile karşılaşıldığında ya da yüksek bir sıcaklığa maruz kalındığında bile birey terleyemez.

Günlük Su İhtiyacı Seviyesini Etkileyen Faktörler

Vücuttaki hücre ve organ sistemlerinin sağlıklı işlem görmesini sağlayan günlük düzgün su tüketimi bazı faktörler tarafından etkilenir ve değişiklik gösterir.

Örneğin kişinin vücudu büyüdükçe yani kilosu ve hacmi arttıkça günlük su ihtiyacı da artar. Diğer yandan yaşın ilerlemesi halinde susuzluk hissinin azaldığı da bilinmektedir. Yaşlılar daha az susar ve susuzluk hissi azalma gösterir. Yaşlı gerçekten su ihtiyacının farkına varamıyorsa çevresi tarafından su içilmeye teşvik edilmelidir.

Su tüketimini tetikleyen faktörlerden biri de çevresel şartlardır. Bir kişi eğer ki çok hareketli bir iş ile meşgul ise daha çok su tüketimine ihtiyaç duyar, çünkü hareket esnasında terleme yoluyla fazla su kaybedebilir. Diğer yandan aşırı sıcak ortamda çalışan demir çelik işçileri gibi çalışanlar da daha fazla su tüketerek sıvı kaybını dengelemelidirler.

Yüksek ateş ve ishal gibi hastalıklarla boğuşan kişilerin de günlük su ihtiyacı normalin üzerine çıkmaktadır.

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama!