Hamilelik Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Hamilelik Hesaplama

Çocuk sahibi olmak her bireyin bir gün tatmak istediği annelik ve babalık duygusunu beraberinde getirmektedir. Bebeğin henüz kucağa alınmadan önce bebekle ilgili gerekli hazırlıkların tamamlandığı döneme bulunmaktadır. Hamilelik olarak ifade edilen bu dönem uzun bir süreci kapsasa da heyecanlı bekleyiş sırasında anne adayı ve baba adayı için hızlıca geçmektedir. Yazımızda her kişinin bir gün yaşamak ve şahit olmak istediği hamilelik ile ilgili açıklamalara ” hamilelik nedir?, hamilelikte süreçler, hamilelikte dönemler, hamilelik belirtileri, hamilelik hesaplama ve hamilelikte faydalı ve sakıncalı durumlar nelerdir? ” başlıkları altında yer vermekteyiz.

Hamilelik Nedir?

Erkekte bulunan sperm ile kadında bulunan yumurtanın döllenmesi ile kadında hamilelik süreci başlamaktadır. Hamilelik sürecinin başlaması ile fetus meydana gelmektedir. Fetus kadın vücudunda bulunan organlar ve dokularda bir takım değişmelere sebep olmaktadır. Bu değişimler yani hamilelik süreci genel olarak dokuz ay on günlük zaman dilimini kapsar.

Embriyotik Dönem : Döllenmenin meydana geldiği an ile hamileliğin sekizinci haftası arasında geçen döneme embriyotik dönem denilmektedir.

Fetal Dönem : Embriyotik dönemin sona ermesi ile yani sekizinci haftanın tamamlanması ile doğumun gerçekleşmesi arasındaki döneme fetal dönem denilmektedir.

Hamile olan genç yaş grubu içerisindeki kadınlarda adet düzensizliğinin tamamlanması için geçen süre içerisinde üretilen yumurtaların döllenmeye daha uygun olması sebebi ile hamilelik ilk gün içerisinde tespit edilebilmektedir. Üretilen yumurtaların genç yaştaki kadınlarda döllenmeye daha uygun olması da ileri yaştaki kadınlarda doğurganlık özelliğinin azalmasını açıklamaktadır. 

İlk kusma döllenmenin meydana gelmesini izleyen 8 saat ile 10 saatlik zaman dilimi içerisinde görülmektedir. İleri yaş grubundaki kadınlarda ile bu belirtilerin görülmesi bir hafta ile iki haftalık zaman dilimlerine rast gelmektedir. Hamileliğin belirlenmesinin en hızlı olduğu dönem, ergenlik dönemidir. Çünkü ergenlik döneminde yumurtaların henüz olgunlaşmamış olması spermin yumurtayı 5 dakika ile 10 dakika arasında döllenmesini sağlamaktadır.

Hamilelikte Süreçler

Kadının hamile kalması ile başlayan ve doğumun gerçekleşmesine kadar olan süre boyunca beş süreç görülmektedir. Hamilelikte görülen bu beş dönem sırası ile; başlangıç süreci, perinatal süreç, postnatal süreç, hamilelik süreci ve doğum ile sonlanan süreçtir. Bu süreçler hakkında ayrıntılı açıklamaya aşağıda yer verilmektedir.

1-Başlangıç Süreci : Döllenmenin gerçekleşmesini takiben yumurtada meydana gelen sürece başlangıç süreci denilmektedir. Döllenmenin gerçekleşmesinde genellikle cinsel birleşme etkili olmaktadır. Cinsel birleşme ile döllenmenin sağlanamaması bu konuda tıp biliminde yöntemlerin ortaya çıkması ve geliştirilmesinde etkili olmuştur. Tıp bilimi tarafından sağlanan olanaklar arasında yer alan inseminasyon ve in vitro fertilizasyon yöntemleri ile döllenmenin gerçekleşmesi sağlanabilmekte ve hamilelik söz konusu olabilmektedir.

2-Perinatal Süreç : Hamilelikte görülen süreçlerden biri olan perinatal süreç hamileliğin 22. haftası ile doğumun gerçekleşmesini takip eden 7. gün arasındaki zaman dilimini kapsamaktadır.

3-Postnatal Süreç : Hamilelikte görülen bir diğer süreç ise postnatal süreçtir. Bu süreç ise doğumun gerçekleşmesi ile başlar ve doğumun gerçekleşmesini takip eden altıncı haftaya kadar devam eder.

4-Gebelik Süreci : Hamileliğin tamamını kapsayan bu süreç 37 hafta ile 42 haftalık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Hamilelik genel olarak kadınının adet gördüğü son tarih ile başlayıp 40 hafta içinde doğumun gerçekleşmesi ile son bulmaktadır. Eğer doğum, hamileliğin 42. haftasının geçmesine rağmen gerçekleşmedi ise anne adayının ve bebeğin sağlığında oluşabilecek bir tehlikenin önüne geçilebilmesi amacı ile tıbbi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir.

5-Doğumla Sonuçlanan Süreç : Bebeğin hamilelik süreci boyunca gereken gelişimi tamamlaması ile dünyaya getirilmesi doğumla sonuçlanan süreci belirtmektedir. Doğum iki farklı yöntemle gerçekleştirilmektedir. Bazı sağlıksal sebepler ya da anne adayının tercihine bağlı olarak normal doğum ya da sezaryen doğum yöntemleri kullanılmaktadır.

Hamilelikte Dönemler

Uzmanlar hamilelik boyunca görülen durumları üç ayrı dönem altında incelemektedir.

Birinci Üç Aylık Dönem : Bu dönemde anne adaylarında rahatsız şekilde uyanma durumları gözlenebilmektedir. Üç ayın ardından sona eren bu dönem düşük tehlikesinin yüksek olduğu dönemdir.

İkinci Üç Aylık Dönem : Bu dönemde birinci üç aylık dönemde görülen rahatsız şekilde uyanma problemleri büyük oranda azalır. Anne adaylarında enerji ve kilo artışı görülmeye başlar. Fetusun hareketleri bu dönem içerisinde hissedilmeye başlar.

Son Üç Aylık Dönem : Fetusun doğum için gerekli pozisyonu (baş aşağı) aldığı dönem son üç aylık dönem içerisinde meydana gelmektedir. Ayrıca fetus bu dönemde daha düzenli hareket etmeye başlar. Anne adayının kilo artışının en fazla olduğu bu dönemde idrar kaçırma ve bel ağrısı sıkıntıları ile karşı karşıya kalınabilir .

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile olan kadınlarında fark edilebilecek türlü hamilelik belirtileri görülmektedir. Söz konusu olan hamilelik belirtileri her kadında aynı oranda görülmeyebilir. Ayrıca bu belirtilerin görülmesi kesin olarak hamilelik anlamına gelmemektedir. En doğru sonuç için bir uzmana başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

 • Adet Görmenin Gecikmesi : Kadının her ay düzenliği olarak yaşadığı bir durum olan adetin gecikmesi hamilelik belirtileri arasında en bilinen belirtidir. Adetin gecikmesi her zaman hamile olunduğu anlamına gelmemektedir. Hamilelik şüphesinde bulunan kadının sağlık problemleri sebebi ile kullandığı ilaçların, mevsimsel değişimlerin, hormonların ve stresin de adet gecikmesinde etkili olabileceği göz önüne alınmalıdır.
 • Göğüslerde Hassasiyet Oluşması : Kadının göğüslerinde şişlik, karıncalanma ve büyüme şeklinde değişimler görülebilmektedir. Bu değişimler kişinin spor yapması ya da günlük hareketleri sırasında fark edilebilecek değişimlerdir.
 • Aşırı Yorgunluk Hissiyatı : Hamilelik sırasında kişi de kendini gün içerisinde aşırı yorgun hissedebilir. Bu durum ile bağlantılı olarak sabah uyanmaları zor bir hal alır ve akşam saatlerinde erkenden uyku hali görülür. Hamile olduğundan emin olan bir kadının gün içerisinde dinlenmeye zaman ayırması hamileliğin sağlıklı bir ilerleme göstermesi için oldukça önemlidir.
 • Sık Sık İdrara Çıkma : Hamilelik sırasında rahmin büyümesi ve buna bağlı olarak idrar torbasında baskı oluşması kişinin sık sık idrara çıkma gereksinimini beraberinde getirmektedir.
 • Baş Dönmesi : Bu belirti hamileliğin ilk haftalarında görülür. Bununla birlikte bazı kadınların hamilelik sırasında baş dönmemesi problemi ile karşılaşmaması da olası bir durumdur. Baş dönmesinin sebebi ise rahmin yaptığı baskı sonucu kan pompalamasının yeteri miktarda yapılamamasıdır.
 • Aş Erme ve Açlık Hissi : Her hamilelik sürecinde görülmeyen aş erme ve açlık hissi genellikle üçüncü ay ile dördüncü ayı kapsayan dönemlerde görülen bir hamilelik belirtisidir.
 • Koku Hassasiyetinin Görülmesi : Hamilelik sırasında hormonlarda değişim oluşması burundaki koku duyusunu artırarak beraberinde koku hassasiyetini meydana getirmektedir. Koku hassasiyeti ise mide bulantılarına sebebiyet verebilmektedir.
 • Mide Problemleri : Hamilelikte kişinin sindirim sistemi yavaşlamaktadır. Yavaşlayan sindirim sistemine bağlı olarak mide yanması ya da mide bulantısı gibi problemler ile karşılaşılabilir. Kabızlığın da görüldüğü bu problemlerin önlenebilmesi ya da azaltılabilmesi için lifli gıda ve bol sıvı tüketimi önerilmektedir. Antiasit kullanımı ile midedeki yanmalar engellenebilir.
 • Duygusal Değişim Görülmesi : Kişinin hormonlarındaki değişimler duygusal anlamda da bir takım değişmelere neden olmaktadır. Bu durum kişinin olaylar karşısında kolayca ağlaması, sinirlenmesi şeklinde ortaya çıkabilmektedir.
 • Vücut Isısında Yükselme : Hamilelikte kişinin vücut ısısı normal seviyelerin üzerinde seyredebilmektedir.
 • Kilo Artışı : Genellikle hamileliğin dördüncü ayında başlayıp doğuma kadar devam etmektedir.
 • Tutunma Kanaması : Hamileliğin ilk haftalarında adet kanamasının daha az ve daha açık renkte görülmesi tutunma kanamasını ifade eder. Bu durum da hamileliğin oluştuğuna işaret eden belirtiler arasında yer almaktadır.

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamile olduğundan şüphelenen ya da hamile olduğu kesinleşen bir kadının ne kadar süredir hamile olduğunu hesaplaması oldukça basittir. Son adet tarihinin esas alınması ile yapılan hamilelik hesaplamasında kişi son adet gördüğü tarih ile içinde bulunduğu tarih arasında geçen süreyi belirleyerek ne kadarlık hamile olduğunu hesaplayabilir.

Hamilelik Sürecinde Neler Yapılmalı ve Neler Yapılmamalı?

Hamilelikte en önemli hususlar arasında beslenme yer almaktadır. Anne adayının hem kendi sağlığı hem bebeğinin sağlığı açısından faydalı besin maddeleri tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir. Anne adayının hamilelik sürecinde doğru beslenmenin yanında yapması tavsiye edilenler arasında bulunanlar şunlardır;

 • Folik asit ve kalori alımı
 • Bol sıvı tüketimi
 • Egzersiz yapılması
 • Banyo yapılırken ılık su kullanılması
 • Kıyafetlerde pamuklu olanların tercih edilmesi
 • Uyurken zeminin sert olması
 • Sigara, alkol ve diğer zararlı maddelerden uzak durulması
 • Uzun süre ayakta kalınmaması
 • Ağır eşya kaldırmamaya özen gösterilmesi
 • Uzun yolculuklara çıkılmaması

 

 

 

 

Hamilelik Hesaplama!