Hamilelikte Kilo Alımı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Hamilelikte Kilo Alımı Hesaplama

Boy (cm) :

Hamilelik süresince bebeğin gelişimi, fizyolojik değişimler ve aş erme gibi sebeplerden dolayı anne adayının kilosunda artış meydana gelmektedir. Meydana gelen kilo artış miktarının belirli bir dengede seyretmesi anne ve bebek sağlığını doğrudan etkilemektedir. Yazı içerisinde hamilelik ve kilo alımına ilişkin olarak ayrıntılı bilgie yer verilmektedir.

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelik sırasında alınan kilolar kişiden kişiye değişmektedir. Her kişinin fiziksel yapısının farklı olmasından dolayı kilo alımı da farklı olmaktadır. Hamilelik sırasında alınan kilolar anne adayının hamilelik öncesinde sahip olduğu kilo, plasentanın ulaşacağı boyutlar, genetik özellikler ve anne adayının beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişmektedir.

Anne adayının hamilelik boyunca alması gereken sabit bir kilo belirtmek yanlış olmaktadır. Ancak kilo alımına ilişkin olarak şu açıklamalarda bulunabiliriz; hamilelik kilolarının 3.5 – 4 kilosu bebeğin ağırlığıdır. Bebeğin ağırlığının yanında 500 gr ağırlığında plasenta ve 1 kg ağırlığında amnion sıvısı taşınmaktadır. Ayrıca uretrus ağırlığında 1 kg, memelerde 300 gr ve kan-sıvı miktarında 6 kg artış olmaktadır. Söz konusu ağırlıklar toplamda 12 kg 300 gr civarında olmaktadır. Dolayısı ile hamilelik sırasında en az 11 kg en fazla 14 kg alınması uygun görülmektedir.

Gebelikte kilo alımına ilişkin durumlar şu şekildedir;

Hamileliğin ilk üç aylık sürecinde bebeğin önemli yapıları ve organ sistemleri tamamen oluşmaktadır. Üç aylık dönemin ardından bebeğin yapısal ve organsal gelişimi devam ettiği için kiloda da artış görülmektedir.

Hamileliğin ilk üç aylık dönemi sona erdikten sonra bebek ölçülerinde değişmeler meydana gelmektedir. Boyu 8 cm ve kilosu 20 gr’a ulaşan bebeğin organ sistemleri bu dönemde oluşur.

İlk üç ayın ardından anne adayının kilosunda bir ya da iki kilo artış meydana gelmektedir. Sonraki dönemlerde ise her hafta 500 gr kilo artışı görülmektedir.

Hamileliğin yirmi haftalık sürecinin tamamlanması ile birlikte en fazla iki buçuk kilo alınarak dengeli kilo alımına önem verilmelidir.

Hamilelik öncesinde zayıf bir anne adayının hamilelik boyunca yaklaşık olarak 15 kg alması uygun görülmektedir. Anne adayının hamilelik öncesinde zayıf olması ile bahsedilmek istenen vücut kitle endeksinin 18.5’in altında olmasıdır.

Hamilelik öncesinde fazla kiloya sahip olan bir anne adayının hamilelik boyunca yaklaşık olarak 8-9 kg alması uygun görülmektedir. Bebeğin gelimi için belirtilen ideal kilo miktarı bu şekildedir.

Hamilelik sırasında yeteri kadar kilo alınmaması ve doğuma az kilo ile gidilmesi oldukça tehlikeli bir durumdur. Uzmanlar tarafından hamilelik süresince en az 9 kg alınması önerilmektedir. Aksi takdirde erken doğum ve düşük kilolu bebek riski ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik sırasında diyet yapılması vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda protein alamaması ve dolayısı ile protein depolarının kullanılmasına sebep olmaktadır. Bu durum anne adayı ve bebek sağlığı açısından tehlike doğurmaktadır.

Hamilelik sırasında kilo alımı belirtilen durumların dışında gerçekleşebilir. Böyle bir durumda anne adayı endişe duymamalıdır. Bahsedildiği gibi her anne adayının kilo alımı farklı olmaktadır.

Hamilelik sırasında kilo alımı ideal şekilde devam ederken beklenmedik bir durumla karşılaşılması halinde anne adayının uzman tarafından destek alması gerekmektedir.

Hamilelik Ayına Göre Kilo Miktarı

Normal kilolu kadınlar için yapılan değerlendirmeye göre gebelik boyunca alınması gereken kilo miktarı şu şekilde belirtilmektedir;

 • Hamileliğin dördüncü ayına kadar toplamda en az 1 kg en fazla 3 kg
 • Hamileliğin beşinci ayında en fazla 1 kg
 • Hamileliğin altıncı ayında en fazla 1 kg
 • Hamileliğin yedinci ayında en fazla 2 kg
 • Hamileliğin sekizinci ayında en fazla 2 kg
 • Hamileliğin dokuzuncu ayında en fazla 2 kg

Hamilelikte (Gebelikte) Kilo Alamama

Bazı hamileliklerde anne adayları yeteri kadar kilo alamamaktadır. Hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin gelişimi için yeterli kilo alınamamasının türlü sebepleri bulunmaktadır. Ancak söz konusu durumla ilgili olarak her anne adayının alacağı kilo miktarının aynı olmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Hamileliğin ilk üç ayında düzenli kilo alımı görülmeyebilir. Anne adayında bu dönem içerisinde bulantı, kusma, yiyeceklerden tiksinme ya da iştahsızlık gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı anne adayının düzenli kilo alamaması ya da bazen kilo kaybına uğraması ile karşılaşılabilmektedir. Kilo alamama halinin sürekli olarak devam etmesi sakıncalı bir durumdur. Normal şartlarda bahsi geçen kilo alamama hali ilk üç ayın tamamlanmasının ardından son bularak kilo artışı görülmeye başlanacaktır.

Hamileliğin ilk üç aylık sürecinin tamamlanmasına rağmen kilo artışı gerçekleşmiyorsa anne adayının aşağıda belirtilen durumları göz önüne alması ve gerekli hallerde bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

 1. Anne adayında hamileliğin ilk üç ayının ardından bulantı, kurma, iştahsızlık, ağza mideden acı su gelmesi
 2. İshal olunması
 3. Hamilelik öncesinde aşırı iştahsızlık ya da yeme bozukluğu yaşanması
 4. Anne adayında stres ya da psikolojik bozukluk olması
 5. Hamilelik sırasında aşırı kilo alınmasına ilişkin olarak endişe duyulması
 6. Anne adayının öğün atlaması
 7. Anne adayının kronik hastalığının olması (diyabet, hipertroit, guatr, böbrek hastalıkları, romantizmal hastalık gibi)

Yukarıda belirtilen durumların herhangi birinden dolayı hamilelikte yeterli kilo alınamaması halinde öncelikte kilo alımına engel olan durum ortadan kaldırılmaya çalışılarak sorun halledilmeye çalışılır. Gerekli görülmesi halinde kadın doğum uzmanı ya da diyetisyen tarafından beslenme konusunda yardım alınmalıdır.

Hamilelik boyunca yeterli kilo alınamamasında olduğu gibi fazla kilo alınmasında da birtakım problemlerin meydana geleceği unutulmamalıdır.

Hamilelik Sonrası Kilo Verme

Hamilelik sonrasında kilo verme eski formlarına kavuşmak isteyen anneler için oldukça önemli bir konudur. Ancak diğer konularda olduğu gibi bu konularda da anne sağlığı ve bebek sağlığı dikkate alınmalıdır. Doğru yöntemlerle kilo verilmemesi annede sağlıksal problemlere yol açabilir. Bu durum henüz besin kaynağı yalnızca anne sütü olan bebeği de etkiler. Dolayısı ile kısa sürede fazla miktar kilo vermek yerine sağlıklı ve doğru yöntemlerle kilo verilmeye çalışılmalıdır.

Doğum sonrasında annenin hamilelik kilolarından kurtulabilmesi için aşağıda maddeler halinde verilen önerileri yerine getirmesi bu konuda yardım sağlamaktadır.

 • Anne adayı hamilelik süresince gereğinden fazla yememelidir. Gereğinden fazla yeme eğilimine giren anne adayı doğum sonrasında hamilelik kilolarından kurtulmaya çalışırken oldukça zorlanacaktır.
 • Anne adayının bebeği bol bol emzirmesi öneriler arasında yer almaktadır. Bu durum hem kilo kaybını hızlandıracak hem de bebek sağlığına faydalı olacaktır.
 • Günlük ev işleri aksatılmadan bir rutin halinde yapılmalıdır.
 • Bebek bakımından arda kalan zamanlarda dinlenirken bisküvi, cips gibi kalorili yiyecekler yerine meyve tabağı tercih edilmelidir.
 • Gün içerisinde bol bol su içilmelidir.
 • Çiğ sebze tüketilmelidir. En fazla tavsiye edilen sebzeler arasında havuç, salatalık, kereviz sapı, soya filizi, yeşil biber ve kırmızı biber yer almaktadır.
 • Gıda alışverişinin kesinlikle aç haldeyken yapılmaması gerekmektedir.
 • Gün içerisinde küçük egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersizlere bebeği de dahil etmek bebeği de sakinleştirecektir.
 • Bebek ile birlikte kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Tüm gün evin içinde olan anne ve bebeğin hava alması ve sosyalleşme ihtiyacı için de oldukça önemlidir.
 • Hamilelik boyunca giyilmek zorunda kalınan bol giysilerin yerine istenilen formda giysiler alınmalıdır.
 • Hareketli hale gelen bebekle uğraşmak yerine bebeğin yakınlara teslim edilmemesi gerekir. Çünkü hareketli bir bebekle vakit geçirilmesi de kalori yakımına fayda sağlayacaktır.
 • Gece yemek yeme alışkanlığı varsa bu alışkanlık kesinlikle terk edilmelidir.

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Hesaplanır?

Hamilelikte kilo alımı hesaplama için;

Hamilelik Öncesi Kilo / (Boy Ölçüsü x Boy Ölçüsü) formülü kullanılmaktadır. Formüle bağlı olarak yapılan hesaplamada elde edilen sonuca göre değerlendirme yapılmaktadır. Buna göre sonucun;

18.5 çıkması anne adayının düşük kilolu

18.5 ile 24.9 arasında çıkması anne adayının normal kilolu

25 ile 29.9 arasında çıkması anne adayının fazla kilolu

30 çıkması anne adayının obezite sınıfında yer aldığını göstermektedir.

Yapılan bu değerlendirmelere göre anne adayının alması gereken kilo miktarı ise Amerikan İlaç Enstitüsünün (IOM) 2009 yılı Mayıs ayında çalışmasına göre aşağıdaki gibidir.

Düşük Kilolu                   12.7 kg – 18.2 kg

Normal Kilolu                 11.3 kg – 16 kg

Fazla Kilolu                      6.8 kg – 11.3 kg

Obezite                              5 kg – 9 kg

İkiz Taşıyanlar                16 kg – 20,4 kg

Örnek : Anne adayının hamilelik öncesi kilosu 69 kg ve boy ölçüsü 1.63 cm ise hamilelik boyunca alması gereken kilo miktarı kaçtır?

Çözüm : Hamilelik Öncesi Kilo / (Boy Ölçüsü x Boy Ölçüsü)

63 / (1.63 cm x 1.63 cm)

23.71

Yapılan hesaplama sonucuna göre anne adayı düşük kilolu sınıflandırmasına girmektedir. Buna göre anne adayının hamilelikte alması gereken kilo miktarı 12.7 kg ile 18.2 kg arasında olmalıdır.

Hamilelikte Kilo Alımı Hesaplama!