Homa İnsülin Direnci Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Homa İnsülin Direnci Hesaplama

Açlık Kan Düzeyi :
Açlık İnsülin Seviyesi :

Pankreastan salgılanan ve kan şekerini düşürücü bir özelliğe sahip olan insülin hormonu, yağ ve protein metabolizmalarının yanı sıra karbonhidrat metabolizması ile de ilişki içerisinde bulunmakta ve bu metabolizmalar üzerinde etkin olmaktadır. Eğer ki insülin hormonunun bir bedende tamamen yok olması durumundan bahsediyor isek bu birinci tip şeker hastalığına işaret etmektedir, diğer taraftan insülin azlığı veya insüline karşı herhangi bir direnç ya da ikisi aynı anda mevcut ise bu sefer de ikinci tip şeker hastalığı söz konusu olmaktadır. Hal böyle olunca son dönemde git gide bilinirliği artan HOMA IR testi ile insülin direncinin ölçülmesi yaygın hale gelmiştir. Homa insülin direnci hesaplama işlemi nasıl yapılır, insülin direnci nasıl tedavi edilir, normal insülin direnci kaç olmalı gibi soruların cevaplarına bu makalede yanıt verdik.

Homa İnsülin Direnci Hesaplama

Homa IR testi ile insülin direnci hesaplama işlemi yapılır iken, test uygulanan kişinin açlık kan şekeri ile açlık insülin seviyesine yönelik tespitler ortaya konur. Daha sonra kişinin açlık kan şekeri seviyesi ile açlık insülin düzeyine yönelik sonuçların birbiri ile çarpımı sağlanır. Bu çarpma işleminden elde edilen sonuç ise 405’e bölünür. Bölme işleminin ardından elde edilen sonuç 2,5’in üzerinde ise HOMA IR testi sonucunda kişinin insülin direncine sahip olduğuna yönelik tespit konur. Aşağıda daha detaylı olarak belirtildiği üzere, genelde 2,5 üstü sonuçlar insülin direnci anlamına gelmekte iken bazı laboratuvarlar da bu rakam farklılık gösterebilmektedir, bu yüzden insülin direncinize yönelik yorum yaparken testi uygulayan kişiden ve doktordan da mutlaka yardım almanız tavsiye edilmektedir.

Eğer ki insülin direnci seviyesi 2,5 seviyesinin altında ise herhangi bir direnç söz konusu olmamaktadır.

Anahtar nokta ise işlem yapılan değerler açlık kan şekeri seviyesi ile açlık insülin düzeyi olduğu için test öncesinde mutlaka kişinin 10 ila 12 saat arasında aç kalması gerektiğidir. Eğer test yerine aç karna değil de tok karna gidilirse değerler farklı olacağından homa insülin direnci hesaplama işlemi yanlış cevap verecek ve hem doktoru hem hastayı yanıltacaktır.

HOMA İnsülin Direnci Hesaplama Formülü

Homa insülin direnci hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

 • A x B / 405

A = Açlık kan düzeyi

B = Açlık insülin seviyesi

Örnek Homa İnsülin Direnci Hesaplama İşlemleri

Örnek: Kişinin açlık kan şekeri değerinin 80 seviyesinde, açlık insülin değerinin ise 5,6 düzeyinde olduğunu kabul edelim. Bu durumda bu kişi insülin direncine sahip midir?

Çözüm: Öncelikle insülin direncine sahip olmak için HOMA IR insülin direnci testi sonucunda elde edilecek rakamın 2,5’e eşit ya da daha büyük olması gerektiğini, sonucun bu rakamdan küçük olması durumunda kişinin insülin direncine sahip olmadığına yönelik teşhis konulduğunu hatırlatalım.

Bu durumda, kişinin insülin direncini hesaplamak için açlık kan şekeri seviyesi ile açlık insülin düzeyini çarpıp çıkan sonucu 405’e bölüyorduk.

Formül üzerinden gidersek; A X B / 405

Değerleri yerine koyduğumuzda ise

80 X 5,6 / 405

Çarpma işlemi sonucunda 448’e ulaşmaktayız. Bu sonucu da 405’e böldüğümüz durumda 1,1’e ulaşıyoruz.

1,1 değeri 2,5’in altında olduğu için kişinin insülin direnci rahatsızlığına sahip olmadığını, normal değerlere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek: Açlık kan şekeri düzeyinin 105, açlık insülin değerinin ise 20 olduğunu düşündüğümüz durumda bu kişi insülin direnci rahatsızlığına sahip midir yoksa değerleri normal seviyede midir?

Çözüm: Hemen formülde değerleri yerine yerleştirelim:

A X B / 405

105 X 20 / 405

Çarpma işlemi neticesinde 2100’e ulaşmaktayız. Bu sayıyı 405’e böldüğümüzde ise 5,18 sayısını elde etmekteyiz.

5,18 sayısı, insülin direnci için sınır seviyesini temsil eden 2,5’un çok üzerinde olduğu için kişide insülin direncine yönelik bir rahatsızlığın olduğu, direnç seviyesinin yüksek düzeyde olduğu bilgisini elde ederiz. Bu durumdaki kişilerin acilen doktora başvurması, ilaç tedavisi ile birlikte yaşam tarzlarındaki kötü ya da sağlıksız alışkanlıkları bir an önce terk etmesi gerekmektedir.

İnsülin Direnci Ne Demektir?

Kan şekerinin yağ, karaciğer ve kas gibi bölgelerde bulunan hücrelere girme yetisinin azalması ve buradaki bölgelere zor girmeye başlaması insülin direnci hastalığını tetikler. Kan şekeri söz konusu bölgelere giremediği zaman ise kanda şeker birikimi oluşur. Bununla birlikte pankreas organı, hücrelere daha çok şeker almak adına eskiye oranla daha fazla insülin üretmeye başlar ve bununla beraber normalde daha fazla çalışıp efor sarf eder. Nihayetinde ise pankreas yorgun düşer ve yeterli insülin sağlama yetisini kaybetmeye başlar. Hal böyle olduğunda da pankreasın salgıladığı insülinin vücut içerisinde tam anlamıyla kullanılamaması, insülin direnci kavramıyla tanımlanır.

İnsülin direncinin sebepleri arasında fazla kilolara sahip olmak, bel bölgesinin çevre uzunluğunun eskiye oranla artmış olması, yaşlanma durumu, hareketsiz bir yaşam sürme, polikistik over sendromuna sahip olma, kortizonlu ilaç tedavilerine maruz kalma gibi maddeler yer alabilmektedir.

İnsülin direncinin belirtileri arasında ise sabah enerjikliğini kaybetme – yorgun sabahlar geçirme, öğle yemeği sonrası yorgunluk ve halsizlik şikayetlerinin bulunması, gece yarısı uykudan uyanarak tatlı bir şeyler yeme isteği gibi faktörler yer almaktadır.

HOMA İnsülin Direnci Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

HOMA IR yani insülin direnci testi, bireyin vücudu içerisinde insülin direnci durumu olup olmadığını incelemeye yönelik yapılan ve son dönemde popülaritesi iyiden iyiye artan bir sağlık testidir. HOMA IR – insülin direnci testi yapılırken kişinin sabah, yaklaşık olarak 10 ila 12 saat arası aç kalması istenir, aç haldeki kişiden alınan kan örneği üzerinde incelemeler yapılır. İncelemeler neticesinde insüline karşı kişinin çevre dokularının verdiği reaksiyon göz önüne alınır.

İnsülin direnci meydana geldiği zamanlarda, kan glukoz seviyesini normal düzeyde tutabilmek adına insülin salınımında yükseliş ortaya çıkar.

Özet olarak HOMA IR – insülin direnci testi, insülin duyarsızlığı yad a insülin direncini incelemek ve sonuçları değerlendirmek amacıyla uygulanmaktadır.

Normal İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

Değerlendirmelere göre HOMA IR testi sonucunda ortaya çıkan insülin direncinin iki buçuk puan ya da üstü olması insülin direncine sahip olunduğu anlamına gelmektedir. Yalnız, unutulmamalıdır ki her testte olduğu gibi insülin direncini ölçen HOMA IR testinde de referans değerleri incelemenin yapıldığı laboratuvara göre farklılık gösterebilmektedir. Durum böyle olunca bazı ölçümler sonrasında doktorunuzun göstereceği referans değerleri daha değişik seviyelerde olabilmektedir.

İnsülin Direnci Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Düşürülür?

Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere insülin direncinin yüksek seviyede olması, sizin yaşam tarzınızdan da kaynaklanabilecek bir rahatsızlık anlamına gelmektedir. Haliyle yaşam tarzınız da belirli değişimler yaparak insülin direncinin düşürülmesine yardımcı olabilir, tedavinizi kolaylaştırabilirsiniz. İdeal kiloya ulaşmak, beslenme alışkanlıklarını daha sağlıklı hale getirerek, düzenli spor yaparak insülin direnci adlı rahatsızlıktan kurtulmanız mümkündür.

Aşağıda yer alan maddeleri hayatınıza uygulayarak insülin direncinizi düşürmeniz mümkün olabilmektedir:

 • Haftanın her günü yaklaşık 45 dakika yürüyüş yapmaya çalışın.
 • Olabildiğince hazır gıda tüketiminden uzak kalıp doğal ve sağlıklı besinler tüketin.
 • Tam tahıllı gıdaları tercih etmeye çalışın.
 • Haftada yaklaşık üç kez balık yemeyi tercih edin.
 • Eğer fazla kilolarınız var ise kilo vermeye ve ideal kilonuza ulaşmaya çalışın.
 • Saat gece 10’dan sonra yiyecek ve su dışındaki içeceklerden uzak kalmaya çalışın.
 • Meyve sularını hazır paketlerden değil de organik, taze sıkılmış şekilde tercih edin.
 • Şeker tüketim alışkanlığınızı minimuma indirin, çaya ve kahveye az şeker atın, mümkünse hiç atmayın.
 • Hayvansal gıdaların tüketimini azaltın.
 • Yağlı yiyecekleri olabildiğince az tercih edin.

Eğer ki insülin direncinizi bu yollarla düşürmeyi tercih etmezseniz, hastalığınız ilerlediğinde ilaçlara bağımlı hale gelebilirsiniz.

Homa İnsülin Direnci Hesaplama!