İdeal Kilo Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

İdeal Kilo Hesaplama

Yaşınız:
Boyunuz (cm):
Kilonuz (kg):
Cinsiyetiniz :

Bugün baktığımızda her insan seyahat edip yeni yerler görmek, kendini geliştirmek için okumak, hem kendini gerçekleştirme arzusuyla hem de hayatını idame ettirebilme arzusuyla çalışmak istiyor. Bu isteklere daha birçoğunu ekleyebiliriz. Tüm bu isteklerimizi yerine getirebilmek için aslında günlük hayatın koşuşturması arasında göz ardı ettiğimiz ya da bilerek göz yumduğumuz bir şey var ki o da sağlık. Sürekli bir değişim, gelişim ve yenilik halinde olan yaşam bizlerin önüne sunduğu her faydanın yanında bir zarar da sunuyor. Bu fayda ve zararlar bize paket halinde sunuluyor desek yanlış söylemiş olmayız. Ne yazık ki faydalardan nasiplenip zararları bir köşeye bırakma gibi bir şansımız olmuyor. Hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda kötü yönde de etkileyen birçok şey bulunuyor.

Hepimizin bildiği gibi bunlar arabalardan çıkan gazlar, teknolojik aletlerden aldığımız radyasyon gibi sayabileceğimiz ve artık hayatlarımızdan çıkarmamızın mümkün olmadığı dolayısı ile zararlarını da mecburen kabul ettiğimiz faktörlerden oluşuyor. Bunlardan birisi de konumuzda bahsedecek olduğumuz ideal kiloya ulaşamamanın ana nedenlerinin başında gelen fast food denilen ve artık dilimize yerleşen bir kavram. Fast food ya da Türkçe ve kullanılmayan haliyle hızlı yemek; artık her anımızda, adım attığımız her köşe başında bizi karşılıyor ve alışkanlık haline dönüşüyor. Tüm cazibesini çabuk servis edilmesi ve lezzetinden alıyor. Ancak bu yiyecekler, yanlarında sunulan şekerli ve asitli içecekler ile lezzetleri oranında vücudumuza zarar veriyor. Vücudumuzda bulunan organlara dolaylı ya da direkt olarak etki ediyor. İçerdikleri şeker oranları, yağ miktarlarıyla da kilo problemine yol açıyorlar. Fast food bazen vazgeçememe bazen de bir mecburiyet olabiliyor. Ancak kilomuzun sağlığımıza zarar verecek boyutlara ulaşmaması için bu yiyeceklerden vazgeçmek gerekiyor.

Yaşam sürelerinin geçmiş yıllardan günümüze doğru geldikçe artış gösterdiğini biliyoruz. Böyle bir durumda daha uzun yıllar yaşayacağımızı düşünerek kilomuzu dengede tutmalıyız. Daha rahat nefes alabilmek için, uzun yürüyüşler yapmak istediğimiz süre zarflarında bacaklarımızın vücudumuzu rahatça taşıyabilmesi için kilo problemini ortadan kaldırmak ya da en azından minimum seviyeye indirgemek gerekiyor. Bunun için türlü kampanyalarla insanlar tarafından farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Son yıllarda dünyadaki en büyük problemlerden biri sayılmaya başlandı. Bunun en büyük örneğini de fast food tüketiminde ön sıralarda yer alan Amerika’da görüyoruz. Amerika artık göz ardı edilemez seviyelere ulaşan obeziteye karşı büyük bir savaş veriyor. Obezitede dünya birincisi Meksika olurken Türkiye’yi de ön sıralarda görmek mümkün. Yapılan araştırmalar dünya genelindeki sıralamalarda Türkiye’nin 8. olduğunu gösteriyor. Oransal anlamda da obeziteyle savaş başlatan Amerika ile aramızda çok büyük bir fark olmadığını da belirtelim (Amerika % 31.8 – Türkiye % 29.3).

Kilo durumumuza dikkat etmemizin en büyük gerekliliğini vücudumuzu ve organlarımızı yormayarak sağlıklı yaşamak oluşturuyor. Ancak fiziksel sağlığımızı korumanın yanında kilonun psikolojik yanını da ele alacak olursak ideal kiloda olmanın gerekliliğini kavramış olacağız. Biliyoruz ki içinde bulunduğumuz yıllar içerisinde görselliğe her zamankinden daha fazla önem veriliyor. Gerek iş hayatında gerek sosyal hayatta görünümünüz bir anlamda sizin kimliğiniz oluyor. Bunun beraberinde her gün girdiğiniz bu ortamlar içerisinde kendinizi daha iyi hissedebilmenizde de büyük rol oynuyor.

İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilo, kişinin kendisine uygun vücut ölçülerine ulaşması için gerekli olan kiloyu belirtir. Kişinin ideal kilosu boy uzunluğu ile kilosu arasındaki orantısal dengeyi gösterir. İdeal kiloya ulaşmak her zaman kişinin kilo vermesi anlamına gelmez. Kişinin ideal kilosuna ulaşabilmesi bazen kilo almasıyla da olabilir.

İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

İdeal kilo kişinin boyuna, yaşına, yaşam şekline, beden yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca kadınlar ve erkekler için de ideal kilo hesaplaması kadın ve erkeğin aynı olmayan anatomik yapısından dolayı farklı şekilde hesaplanmaktadır. Bu sebeple ideal kilo hesaplama yapılırken farklı formüller kullanılmaktadır.

Erkekler İçin İdeal Kilo Hesaplama

Erkek bireylerin olması gereken ideal kilo hesaplaması için,

50 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60) formülünü kullanması gerekmektedir.

Örneğin, 177 cm uzunluğunda olan bir erkeğin ideal kilo hesaplamasını yapalım.

177 cm yaklaşık olarak yaklaşık olarak 70 inç yapmaktadır.

50 + 2.3 X ( 70 – 60 )

50 + 2.3 X 10 = 73

Kişinin boy uzunluğu göz alınarak yapılan ideal kilo hesaplamasında, olması gereken kilosu 73 olarak bulunuyor.

Kadınlar İçin İdeal Kilo Hesaplama

Kadın bireylerin olması gereken kilosunu öğrenmesi açısından yapacağı ideal kilo hesaplaması için;

45.5 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60) formülünü kullanması gerekmektedir.

Örneğin, 165 cm uzunluğunda olan bir kadının ideal kilo hesaplamasını yapalım.

165 cm yaklaşık olarak 65 inç yapmaktadır.

45.5 + 2.3 X (65 – 60 )

45.5 + 2.3 X 10 = 68.5

Kişinin boy uzunluğu göz önüne alınarak yapılan ideal kilo hesaplamasında, olması gereken kilosu 68,5 olarak bulunuyor.

İdeal kilonuzda olup olmadığınızı kontrol etmek için de vücut kitle endeksi yönteminden faydalanabilirsiniz. Vücut kitle endeksine, formüle boyunuzu ve kilonuzu yazıp yapacağınız hesaplamayla ulaşabilirsiniz.

Vücut kitle endeksi, kişinin kilo miktarının, kişinin boy uzunluğunu metre cinsine çevirip karesinin alınmasıyla elde edilecek sayıya bölünmesiyle bulunur. Vücut kitle indeksinde de yaş faktörü söz konusu olmaktadır. Kişinin yaşı ilerledikçe vücut kitle indeksi artış gösterebilir.

Vücut Kitle Endeksi = Vücut Ağırlığı  / Boy uzunluğunun karesi formülü kullanılır.

Vücut kitle endeksinden çıkan sonuca göre bir sınıflandırma yapılır. Bu sınıflandırmaya göre vücut kitle endeksiniz,

  • 18.5 ve altında ise zayıf
  • 18.5-24.9 aralığında ise normal kilo
  • 25-29.9 aralığında ise fazla kilo
  • 30-34.9 aralığında ise 1. derece obez
  • 35-39.9 aralığında ise 2. derece obez
  • 40 ve üzerinde ise 3 derece obez anlamına gelmektedir

İdeal kiloyu bulmak için ise ulaşılmak istenen vücut kitle endeksinin, kişinin boy uzunluğunun karesinin alınmasıyla elde edilecek sayıyla çarpılmasıyla bulunur.

İdeal Kilo = Ulaşılmak istenen vücut kitle endeksi * Boy uzunluğunun karesi formülü kullanılır.

Hemen bir örnekle verelim. 170 cm boy uzunluğunda 70 kilo olan bir kişinin vücut kitle endeksini bulalım.

170 cm = 1.7 m

70 / (1.7’nin karesi) = 24.22

Kişi boy uzunluğu ve kilosundan yola çıkılarak hesaplanan vücut kitle endeksine göre 18.5-24.9 aralığında normal kiloya sahip sınıflandırmasına girmektedir.

İdeal kiloyu bulmak için vücut kitle endeksini hesaplayacağımız bir örnekle devam edelim.

Vücut kitle endeksinin 22 değerinde olmasını isteyen ve boy uzunluğunun 160 cm olduğu bilinen bir kişinin kaç kilo ağırlığında olması gerektiğini bulalım.

160 cm = 1.6 m

22 X (1.6’nın karesi) = 56,32

Kişinin boy uzunluğu ve ulaşmak istediği vücut kitle endeksinden yola çıkılarak bulunan ideal kilo hesaplamasına göre 56,32 kg ağırlığında olması gerekmektedir.

Bu bahsettiğimiz yöntemlerin yanında bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan ideal kilo hesaplama aracına tıklayıp sizden istenen boy ve kilo bilgilerini girerek ideal kilonuzu kolayca hesaplayabilirsiniz. İdeal kilo hesaplama aracıyla yapacağınız işlemde ilk olarak cinsiyetinizi seçiniz. Ardından şu anki boyunuzu ve kilonuzu giriniz. Daha sonra hesapla butonuna tıkladıktan sonra ideal kilonuz karşınıza gelecektir.

İdeal Kiloya Ulaşmak İçin Ne Yapılmalıdır?

İdeal kilonuzu yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ideal kilo hesaplamadan sonra ideal kilonuza nasıl ulaşacağınız ile ilgili önemli noktalardan bahsedeceğiz. İdeal kilonuza ulaşmak için öncelikle kendinizi motive etmelisiniz. Yapamam diye düşünürseniz elbette ki yapamayacaksınız. İdeal kiloya ulaşmak için her zaman kilo vermeniz gerekmez. İdeal kilo hesaplamada zayıf çıktıysanız sağlıklı görünüme ve vücuda ulaşmak için kilo almanız da gerekebilir. Bunun için bir diyetisyenden ya da beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz. Kahvaltı hep söylendiği gibi günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıyı asla atlamayın ve iyi bir kahvaltıyla güne başlayın. Akşam yemeğinde aşırıya kaçmadan yemek yiyin. Gün içinde kendinize ufak atıştırmalıklar hazırlayın. Ayrıca öğünlerinizi kesinlikle atlamayın. Spor yapmak da vücudun ideal kiloya ulaşmasında oldukça etkilidir. Uyku düzeni de beslenme sistemini etkiler. Bu nedenle uykunuza dikkat etmeniz gerekir.

İdeal Kiloyu Korumak İçin Ne Yapılmalıdır?

İstediğiniz ideal kiloya ulaştıktan sonra kendinizi artık daha sağlıklı hissedecek ve daha sağlıklı görüneceksiniz. Verdiğiniz çaba sonucunda ideal kilonuzu korumalısınız. Tüm emeklerinizin boşa gitmesi sizi üzecektir. Ancak başarınızın devam ettirebilmeniz sizi oldukça mutlu edecektir. İdeal kilonuzu korumak için eğer bir diyetisyen  ya da beslenme uzmanından yardım aldıysanız yine kendisinden koruyucu beslenme programı isteyebilirsiniz. Ağır bir diyet yapmış ve artık hedefinize ulaşmış olabilirsiniz ancak bundan sonra da kilonuzu korumak için temel beslenme kurallarına dikkat etmelisiniz. Aksi halde eski halinize dönmeniz çok uzun zaman almayacaktır. Uyku ve spor da kilo korumak için de fazlasıyla yardımcı olacaklardır.

İdeal Kilo Hesaplama!