İftar Vakti Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

İftar Vakti Hesaplama

Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak vaktinin belirlenmesi ile ilgili olarak uzun zamandan beri birbiri ile tam anlamı ile zıt olan iki farklı türde eleştiri ile muhatap olmaktadır. Bu eleştirilerden ilki imsak vaktinden temkinin kaldırılmasıyla insanların oruçlarını riske attığı yönündedir. Zira ülkemizde yayınlanmış olan bazı takvimlerde temkin süresinin kullanılmaya devam etmesi, imsak vaktinin Diyanet takvimine göre 20 dakika önce verilmesine yol açmıştır. Bir diğer eleştrii ise imsak vaktinin çok erken belirleniyor ve bu sebeple de insanların çok uzun bir süre boyunca oruç tutuyor olması yönündedir. Bununla ilgili ise Diyanet İşleri Başkanı olan Profesör Doktor Mehmet Görmez Ramazan tarafından yapılmış açıklamalar bulunuyor. Biz de bu yazımızda yapılan bu açıklamalara göre İmsakiyenin nasıl hesaplandığı ve İftar Vakti Hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığı konusunda bilgi vereceğiz.

İmsak Hesaplanma Kriterleri

İmsak vakti, namaz vakitlerinin de hesaplar ile belirlenmeye başlamış olduğu Hicri 3. asırdan itibaren imsak vakitleri de hesaplanmaya başlanmıştır. Müslüman Astronomi âlimleri geçmişten günümüzde dek imsak vakitlerinin hesaplamaları yapmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı da bu imsak hesaplamasında esas alınan kriterleri benimseyerek Fecr-i Sadık’ı yani gündüzün başlangıcını belirlemiştir.

Geçmiş İslam âlimlerinin büyük bir çoğunluğu, imsak hesaplamalarında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da esas alınan 18 dereceyi esas alarak Fecr-i Sadık’ı hesaplamıştır. Bazıları daha ihtiyatlı bir şekilde 19 dereceyi benimsemişlerdir. 1949 yılında Diyanet İşleri Başkanı olan Ahmet Hamdi Akseki tarafından verilen talimat ile Kandilli Rasathanesinin kurucusu olan Profesör Fatih Gökmen tarafından yapılan başkanlık ile birlikte Eyyüp Müftüsü İsmail Habib Erzen, İstanbul Müftüsü Ömer Nasuhi Bilmen ve Muvaakıt olan Yusuf Ziya Gökçe’den oluşan bir komisyon oluşturulmuş ve imsak hesaplanırken 19 derece esas alınmıştır.  Fakat 1982 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kaldırılan temkin ile birlikte İslamın kolaylaştırma ilkesi gereğince 19 derece yerine daha bilimsel bir kriter olan 18 derece benimsenmiştir. Fakat bu konuda şüpheleri olan kişiler tarafından insanların zihninde tereddütler oluşturma çalışması da yapılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, orucun başlangıç vakti konusunda yazılmış olan fıkıh kitaplarında yer alan görüşlerden haberdar olduğu gibi bu görüşlerin bir kısmına itibar edilmemesi gerektiğini de bilmektedir. Bu nedenle fetvaya esas olan en güvenilir görüşü tercih ederek bilimsel bir kriter esas alınmıştır.

Bilimsel Gözlem

Diyanet İşleri Başkanlığı ibadet vakitleri ile alakalı olarak bahsi geçen tüm görüş ve düşünceleri bütün ciddiyeti ile takip etmekte olup bu nedenle imsak ve yatsı vakitlerinin bilimsel gözlem yolu ile belirlenmesi amacıyla Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile ortaklaşa gözlem projesi yürütmektedir. Şu ana kadar yapılmış olan gözlemler Ankara’nın Bâlâ ilçesinde bulunan 1.500 rakıma sahip olan Beynam Ormanları; Bolu Gerede ilçesinde yer alan 1.900 rakıma sahip olan Arkut Dağı ile Türkiye’nin güney kesiminde ve deniz seviyesinde olan Mersin şehrinin Anamur ilçesinde yürütülmüştür. Yapılan bu bilimsel gözlem çalışmalar, insan gözüne endeksli olan aletler ile yapılmıştır. Böylece Diyanet İşleri Başkanlığı takvimlerinde hesaplanmış olan imsak vakitleri ile fecir arasında ortalama tan beyazlığının başlama vakti arasında -0.8 +- 3.5 dakikalık bir fark görülmüştür. Bu sonuç ise güneşin 17.8 derece ufka yaklaştığı ana denk gelir. Başkanlık takvimlerinde yer alan yatsı vakti için 17 derece ufkun altına inişinin imsak vakti içinse 18 dereceye yaklaşması ölçüsünün esas kabul edilerek yapıldığı Diyanet İşleri Başkanlık takvimleri ile örtüştüğü görülmüştür. Ulaşılan bu sonuçlar ise Ramazan gelmeden önce basın yolu ile halkla paylaşılmıştır.

İftar Vakti

İmsak, Ramazan ayında oruç tutacak olan Müslüman bireylerin sahurun ardından sabah ezanı ile birlikte başlayan ve yemek ve içmenin bırakıldığı anlardır. İmsak’ın kelime anlamı bir şeyden el çekmek, kendini tutmak şeklindedir. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından güncellenerek yayınlanan imsakiyelerde illere ve günlere göre oruç saatleri de belirlenir. Genellikle sabah namazı İmsak’tan 15 ya da 20 dakika sonra kılınır.

İmsak’ın zıddı ise iftardır. İmsak vakti, tan yerinin ağarması ile başlamaktadır. İmsak vaktinden iftar vaktine dek, ibadet amaçlı olarak yemek, içmek, cinsel ilişkiye girmek ve orucu bozacak olan her türlü davranıştan elin ayağın çekilmesi gerekmektedir.

İşte İftar’da oruç tutan bireylerin bu tür davranışların ardından artık yemek yiyebilecekleri zamanın geldiği, yani akşam ezanının okunmasının ardından girilen zaman dilimine denir. Birçok Müslüman ülkede olduğu gibi ülkemizde de oruç tutan birçok kişi vardır. Şimdi sizlere iftar vaktinin nasıl hesaplandığını anlatacağız.

İftar Vakti Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İftar Vakti Hesaplama işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle hangi şehirde ve hangi ilçede olduğunuzu ve bulunduğunuz yere ait olan imsakiyesini bilmeniz gerekmektedir. Zira İftar Vakti Hesaplama işlemleri de imsakiyede belirtilmiş olan saatlere göre yapılmaktadır. Bununla birlikte bu saatler her yıl güncellendiği için eski bir takvim ile İftar Vakti Hesaplama işlemlerini yapılması doğru olmayacaktır. Bu sebeple öncelikle yazımızın sonunda yer alan linkle tıklamanız gerekiyor. Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfanın sol orta kısmında aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi günlük bir takvim bulunmaktadır. Burada seçtiğiniz ülke ve şehre göre imsak, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yası namaz vakitlerini görebilirsiniz. Dilerseniz bu kısmın hemen altında yer alan “Aylık Namaz Vakitleri” bölümüne tıklayarak o ay içinde belirlenmiş olan tüm namaz vakitlerini görebilirsiniz.

Biz Nisan aynı içerisinden rastgele bir gün seçip İftar Vakti Hesaplama işlemlerini yapalım. Örneğin 15 Nisan 2017 Cumartesi günü için iftar vaktini hesaplayalım.

Oruç tutan bir kişi için iftar, akşam namazı vaktinde açılır. Buna göre bu tarihte iftar saati 19:52’yi göstermektedir. Bununla birlikte oruç tutacak bir kişi için sahura kalkılacak ve yeme, içme gibi ihtiyaçlardan elin ayağın çekileceği vakit imsak vaktidir. Bu tarihte imsak 04:45’te gerçekleşir. Bu durumda bir çıkartma işlemi yapmamız gerekir. Buradan da sonuç 15 saat 7 dakika gibi bir süre çıkacaktır. Örneğin gün içinde acıktığınız ya da merak ettiğiniz için iftara ne kadar kaldığını öğrenmek istediniz. Bu durumda iftar vakti hesaplaması yapabilmek için iftar vaktinden şu anda bulunduğunuz vakti çıkarmanız gerekir. Örneğin, 19:52’den 14:48 saatini çıkardığımız takdirde geriye 5 saat 4 dakikalık bir oruç vakti kalacağını görürüz.

Diyanet İşleri Başkanlığı İmsakiyesi İçin TIKLAYINIZ!

İftar Vakti Hesaplama!