İller Arası Mesafe Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

İller Arası Mesafe Hesaplama

Nereden? :
Nereye? :

İller arasında bulunan mesafenin bilinmesi seyahat eden ve iller arası iş yapan kişiler için oldukça önemlidir. Çıkış noktası ile varış noktası arasında bulunan uzaklık ile kişiler ne kadarlık bir yol kat edeceklerini ve kat edecekleri yolun ne kadar süreceğini ortalama olarak hesaplamaktadır. Ayrıca ulaşım giderinin hesaplanması için de iller arası mesafe hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Dolayısı ile bu yazımızda sizlere iki il arası mesafe hesaplaması ve iki il arası yakıt hesaplaması konularında bilgi sağlamaya çalışacağız.

İller Arası Yakıt Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

İki şehir arasında yol alınırken seyahat halinde olan kişinin ne kadarlık bir yakıt harcaması yapacağını hesaplaması gerekmektedir. Yapılacak olan yakıt hesaplaması ile seyahatin maddi boyutu hakkında bilgi edinilmektedir. İller arasında yapılacak olan yakıt harcamasını hesaplayabilmek amacı ile ilk olarak kullanılan aracın kilometre başına tükettiği yakıt giderinin bilinmesi gerekmektedir. İkinci olarak ise iller arasındaki mesafenin kilometre cinsinden bilinmesi gerekmektedir. Bu iki bilginin kullanılması ile bir şehirden başka bir şehre yapılan yolculuk sırasında kişinin ne kadarlık bir yakıt gideri yapacağı hesaplanır. Buna göre hesaplama yapılırken iller arası mesafenin kilometre cinsinden uzunluğu ve aracın kilometre başına tükettiği yakıt miktarı çarpılmaktadır.

Bir örnek yardımı ile iller arası yakıt hesaplamasını uygulamalı olarak görelim. İşi gereği sürekli olarak şehirler arası seyahatlere çıkan Mehmet Bey yakıt gideri hesaplaması yapmaktadır. İzmir’den Manisa’ya gidecek olan Mehmet Bey aradaki mesafenin 39 kilometre olduğunu ve kullandığı aracın kilometre başına yaptığı yakıt tüketiminin 13 kuruş olduğunu bilmektedir. Bu bilgiler yardımı ile yakıt gideri hesaplaması yapalım.

Bahsedildiği gibi kilometre uzaklığı ile kilometre başına harcanan yakıt çarpılarak iller arası yakıt gideri hesaplanmaktadır. Buna göre İzmir – Manisa arası uzaklığı olan 39 kilometre ile aracın harcadığı yakıt gideri olan 13 kuruş çarpılır. Sonuç olarak yakıt gideri 39 x 13 = 5.07 Türk Lirası olarak bulunmaktadır.

İller Arası Mesafe Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İki farklı il arasında bulunan mesafe her şehir için değişmektedir. İki il arasındaki mesafeye kuş bakışı olarak bakıldığında oldukça kısa olduğu görülecektir. Ancak aslında mesafe kuş bakışında olduğu kadar kısa olmamaktadır. Kara yolu kullanımı ile sağlanan ulaşımlarda yeryüzünde bulunan coğrafi şartlara bağlı olarak yollar uzayıp kısalmaktadır. Örneğin, Akdeniz Bölgesi’nde dağlık alanların yoğunluğu sebebi ile kat edilmesi gereken mesafe uzadığı için iller arası uzaklık da buna bağlı olarak uzamaktadır. Gidilecek olan yere dağların etrafından yapılan yollar yardımı ile ulaşım sağlanmaktadır. Mesafeyi azaltmak amacı ile tünel gibi çalışmalara başvurulmaktadır. Bir başka coğrafi durum olarak İzmir Körfezi’ni örnek gösterebiliriz. Körfezin bir ucundan diğer ucuna gitmek için tüm şerit boyunca ilerlemek gerekmektedir. Hem zaman hem mesafe buna bağlı olarak da yakıt harcaması artmaktadır. Bu durum karşısında ise iki uç nokta arasında yapılabilecek bağlayıcı bir köprü ile mesafe kısaltılabilir.

İki il arasındaki mesafe için bir nakliye firmasını göz önünde bulunduralım. Şehirler arası evden eve taşımacılık işi ile uğraşan bir nakliye firması için de maliyetlerin belirlenmesinde etkili olan durumların başında iki il arasında bulunan mesafe gelmektedir. Firmaya verilen eşyaların alındığı ve teslim edileceği mesafeye bağlı olarak firmanın katlanmak zorunda kaldığı yakıt gideri artmaktadır. Bu hususta çıkış ve varış noktalarında ulaşım sağlanacak ilçelerde dikkate alınmaktadır. Mesafe hesaplamalarında ilçelerin göz önüne alınması halinde bazı durumlarda kullanılacak olan güzergahın değişmesi söz konusu olmaktadır. Mesela, İstanbul ile Antalya arasında bulunan uzaklığın 723 kilometre olduğunu bilinmektedir. Ancak İstanbul ve Antalya’da hangi noktalara ulaşım sağlanacağını da hesaba dahil edersek sonuç değişebilir. İstanbul Silivri’den Antalya Kaş’a teslimat yapılacağını varsayalım. Varsayılan bu durumda iki nokta arasındaki mesafe 723 kilometreden 950 kilometreye çıkmaktadır. Görüldüğü gibi ikinci durumda 227 kilometrelik bir fark olmaktadır. Ortaya çıkan bu fark sebebi ile firmanın içerisinde yakıtı da barındıran ulaşım gideri artacağından hizmet sağlanan taraftan talep edilecek ücret tutarında da artış olacaktır.

İller arası mesafenin belirlenmesinde ülkemizde ve birçok ülkede kilometre cinsinden hesaplama yapılmaktadır. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Liberya ve Myanmar ülkelerinde iki nokta arasındaki mesafenin belirlenmesinde kilometre cinsi yerine mil cinsinden hesaplama yapılmaktadır. Mil uzaklık biriminde, kara üzerindeki mesafeler için kara mili ve denizler arası mesafeler için ise deniz mili kullanılmaktadır. Kara mili ve deniz milinin kilometre cinsinden değeri farklı olmaktadır. Kara milinin kilometre cinsinden değeri 1.609 kilometredir. Deniz milinin kilometre cinsinden değeri ise 1.852 kilometredir.

İller arası mesafelere büyük şehirler ile birkaç örnek verelim;

  • Adana ile İstanbul arasında bulunan mesafe 935 kilometre
  • İstanbul ile Ankara arasında bulunan mesafe 450 kilometre
  • İstanbul ile İzmir arasında bulunan mesafe 480 kilometre
  • İzmir ile Ankara arasında bulunan mesafe 586 kilometre
  • Adana ile Ankara arasında bulunan mesafe 499 kilometre
  • Adana ile İzmir arasında bulunan mesafe 897 kilometre

Tüm şehirler arasındaki mesafeleri öğrenmek için hesaplama aracımıza girerek bilgi sağlayabilirsiniz. Hesaplama aracına girdikten sonra mesafesini öğrenmek istediğiniz iki noktayı seçtikten sonra hesapla butonuna tıklayınız.

İller Arası Mesafe Hesaplama!