İndirim Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

İndirim Hesaplama

Hesaplama Şekli:

İndirim ya da iskonto bir kıymetin fiyatında yapılan değer düşümü demektir. Her gün seyrettiğimiz televizyon kanallarında, telefona gelen markaların mesajlarında, internet üzerinde rastladığımız görsel ve yazılı reklamlarda, ürün ve hizmet üreten firmalar tüketicilere yaptıkları kampanyalarla türlü indirim fırsatları sunuyor. Kitle iletişim araçlarıyla haberdar olduğumuz bu indirim haberlerini bazen bir mağazanın önünden geçerken karşımıza çıkan afişlerden de öğrenebiliyoruz. Ayrıca istediğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz ürün ya da hizmete sahip olmak için özellikle indirim zamanını bekleyebiliyoruz. Buna en büyük örneklerden biri olarak giyim ihtiyaçlarını daha makul harcamalarla gidermek için sezon sonunda diğer mevsimin ürünlerine geçerken ellerinde sezonu bitmiş ürün bırakmamak için indirim yapan mağazaların indirim günlerini beklememizi verebiliriz. Sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, yılbaşı hatta dünya genelinde bir yere sahip olan Black Friday için yapılacak olan kampanyaları bekliyoruz. Belki maddi imkanlarımıza yüksek gelen fiyatından dolayı ertelediğimiz bir ihtiyacımızı indirim yapıldığı haberini alır almaz fırsatı kaçırmamak için soluğu ürüne ulaşabileceğimiz yerlerde alıyoruz. Belki de indirimli ürün ya da hizmetten yararlanmak için her zaman ihtiyaç duymamız gerekmiyor, bazen hiç ihtiyacımız olmasa bile aklımızı çelen indirimlerle ürün ya da hizmete yine de sahip olup ilerleyen zamanlarda kullanma ihtimaline karşı satın alıyoruz. Tabi indirimlerden yararlanırken gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını ya da ileride herhangi bir gereksinimimizi karşılayabilme durumunu göz ardı etmemeliyiz. Aksi halde evimiz ihtiyacımız olmayan eşyalarla dolarken cebimizdeki para da aynı şekilde boşalır. İşte bu yüzden üzerinde indirim yapılan her ürün ve hizmeti satın almadan önce kendimize sağlamaya çalıştığımız yararın bizim için gerçekten ne düzeyde avantajlı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor.

Ürün ve hizmetteki indirimin yeterli olup olmadığını belirlemek satın almamızda oldukça önem taşıyor. Bunun için “üç al iki öde, bir alana bir bedava, ikinci ürün yüzde 20 indirimli” gibi çeşitli kampanyalarla tüketicilere cazip fırsat sunuyormuş gibi görünen çoğu durumda aslında tüketicide psikolojik olarak düşünme imkanı bırakmadan ürün ya da hizmete sahip olma isteği yaratılması stratejisi üzerinde duruluyor. Genelde tüketici açısından olumlu fayda sağlayan indirimler, sözünü ettiğimiz gibi bazı durumlarda tüketicide anında iyi yönde algı uyandırılarak firma lehine avantaj sağlıyor. Tam da bu noktada gün içinde bize bazen fayda sağlayan bazen de bir kandırmacadan başka anlamı olmayan indirimlere dikkatle yaklaşmamız gerekiyor. Örneğin, hepimiz fiyatın 15 TL’den 14,99 TL’ye düşmesi gibi durumlarda bunun sadece komik bir yanıltma taktiği olduğunu anlıyoruz. Ancak çoğu zaman bu yanıltmalar gözümüzün önüne bu kadar açık şekilde çıkmayabiliyor. İndirimden yararlanmak isterken öncelikle alacağınız ürün ya da hizmet türüne bağlı olarak kaliteden ödün vermemenizi tavsiye ediyoruz. Alacağınız ürünün türü diyoruz çünkü bir kalem alırken aldığınız kalemin kalitesi yüksek olmasa da memnun kalmadığınız takdirde ufak maliyetle çok zaman harcamanıza gerek kalmadan yeni bir kalem satın alıp memnuniyetini sağlayabilirsiniz. Ancak konu bir teknolojik alet ise daha ucuz diye aldığınız bir ürün kalitesiz elektrik aksamıyla evinize zarar bile verebilir. Bu ürünlerin değişimi, servise gidip gelmesi, problemli olduğunun kanıtlanması yaşayacağınız zaman kaybına, yenisini almak durumunda kalmanız da tekrar yüksek miktarda bir külfete katlanmanıza neden oluyor. Aynı zamanda hizmet açısından bakacak olursak bir sağlık hizmetini ele aldığımızda daha avantajlı olması amacıyla kalitesiz, uygunsuz şartlarda yapılacak bir işlem tamamıyla hayatınıza etki edebilir, yeniden eski halinize kavuşmanız için daha fazla tutarda ödemeler yapmanıza neden olabilir. İşte bu sebeplerden ötürü indirimin yanında kalite, dayanıklılık, uygun koşulları taşıması ihtiyacınızı gidermek için diğer şartları oluşturmalıdır. Yazının devamında indirimle ilgili olan kısımda indirim hesaplama hakkında bilgi verip, indirimin avantajını nasıl ölçümleyeceğinizi anlatacağız.

İndirim Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sizlere bu başlık altında indirim hesaplama hakkında bilgi vereceğiz. Bir ürünün indirim hesaplaması yapılırken, ürün fiyatı ile 1-indirim yüzdesi çarpılır. Açıklamamıza örnekle devam ederek daha anlaşılır hale getirelim.

Varsayalım ki satış fiyatı 50 TL olan bir çantaya yine satış fiyatı üzerinden yüzde 10 oranında bir indirim uygulanıyor. Çantaya ne kadar indirim uygulandığını öğrenmek için indirim hesaplamada satış fiyatı olan 50 TL ile 1 – indirim yüzdesini çarpıyoruz.

50 x (1 – 0.10) = 45 TL olarak çantanın satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim uygulanmış yeni fiyatını elde ediyoruz.

Burada 1 – 0.10 ile ürünün yüzde 10’luk kısmı hariç tutup ürünün geri kalan yüzde 90’lık kısmı için ne kadar ödeyeceğimizi bulmuş oluyoruz.

İkinci bir seçenek olarak aynı sonuca ulaştıracak başka bir indirim hesaplama yolu daha bulunuyor. Ürünün satış fiyatından, yüzde 10’luk indirim yapılan tutarını çıkarıyoruz.

50 – (50 x 0.10) => 50 – 5 = 45 TL olarak yine çantanın indirimli fiyatını bulmuş oluyoruz.

Farklı bir matematik problemiyle indirim hesaplama yapacak olursak,

Yüzde 50 indirimli satış fiyatı 13 TL olan bir çift çocuk ayakkabısına satış fiyatı üzerinden kaç TL indirim uygulanmıştır?

Çözüm: Yüzde 50 indirim, fiyatın yarısı demektir.
Bu durumda ayakkabının indirimsiz fiyatı.
13 x 2 = 26 TL olarak bulunuyor.
Ve yapılan indirim de bunun yarısı kadardır.
26 ÷ 2 =13 TL sonucuna ulaşmış oluyoruz.

Ürün ya da Hizmete Uygulanan İndirim Oranı Nasıl Hesaplanır?

Diyelim ki ürün ya da hizmette yüzde kaçlık bir indirim olduğunu merak ediyoruz. Eğer bu şekilde ürün ya da hizmetin indirimden önceki satış fiyatıyla, indirimli satış fiyatı arasındaki miktarı oransal olarak bilmek istersek indirim hesaplama işlemini kolay ve kısa bir işlemle yapabiliyoruz.

Bu duruma da bir örnekle devam edecek olursak,

Bir akıllı cep telefonu fiyatının yapılan kampanyayla 1500 liradan 1200 liraya düşmüş olduğunu varsayalım. İki satış fiyatı arasındaki 300 liralık fiyat farkını satış fiyatı üzerinden yüzde kaç oranında indirim hesaplamak istiyorsak, indirimli fiyatı (1200 lira), ilk satış fiyatına bölüyoruz (1500 lira). Ardından çıkan sonucu ise 100’den çıkartarak indirimden önceki satış fiyatı ile indirimli satış fiyatı arasındaki miktarın oransal değerini buluyoruz.

1200 (indirimli fiyat) / 1500 ( indirimden önceki satış fiyatı) = 80

100 – 80 = 20 olarak sonuca ulaşıyoruz. Yani akıllı cep telefonuna yapılan kampanyayla yüzde 20 oranında bir indirim uygulanmış olduğunu görüyoruz.

Burada da ikinci bir indirim hesaplama seçeneği mevcut bulunuyor. İkinci indirim hesaplama seçeneğinde ise ürün ya da hizmetin indirimden önceki satış fiyatı ile indirimli satış fiyatı arasındaki farkı buluyoruz. Daha sonra kuracağımız bir bilinmeyenli basit bir denklemle doğrudan sonuca ulaşıyoruz.

Bunun için de küçük bir matematik probleminden yola çıkalım,

Ahmet, indirimden önceki satış fiyatı 600 TL olan bilgisayarı yapılan indirim kampanyasıyla 480 TL’ye satın almıştır. Ahmet, bilgisayarı yüzde (%) kaç indirimle almıştır?

600 – 480 = 120 TL indirim yapılmıştır.
600 TL’lik üründe 120 TL indirim yapılıyorsa, 100’de kaç indirim yapılır hemen hesaplayalım.

kurduğumuz doğru orantıdan elde edeceğimiz denklemle indirim hesaplamaya devam edelim.

600 . x  = 120 . 100
600x = 12000
x = 20 bilgisayara yapılan indirimle normal satış fiyatı üzerinden yüzde 20 indirim yapılmıştır.

Temel anlamda indirim hesaplamaların nasıl yapıldığını gördükten sonra her konuda olduğu gibi indirim hesaplama araçlarıyla da indirim hesaplamalarını kağıt kaleme hiç dokunmadan birkaç tuşa basarak yapabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Öncelikle yukarıda verilen indirim hesaplama aracına geliniz. Buraya geldiğiniz durumda indirim hesaplama şeklini seçmek durumdasınız. Seçtiğiniz indirim hesaplama şekline göre gireceğiniz bilgiler de farklı olacaktır. İstenen bilgileri girdikten sonra Hesapla sekmesine tıklayarak indirim hesaplamanızı tamamlayabilirsiniz.

İndirim Hesaplama!