Instagram Etkileşim Oranı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Instagram Etkileşim Oranı Hesaplama

Özellikle genç kitle tarafından oldukça yoğun bir şekilde kullanılan fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram ülkemizde de son derece popüler durumda. Fenomen bir hesaba sahip olan kullanıcılar ise aldıkları reklamlar ile uzun zamandır büyük gelirler elde ediyor. Peki bir hesabın fenomen olması için ne gerekiyor? Yalnızca bol haneli takipçi sayısı mı? Tabi ki hayır, bir hesabı fenomen olarak kabul edebilmemiz için o hesap üzerinden yapılan paylaşımların etkileşim oranlarının yüksek olması gerekmektedir. Peki etkileşim oranı nedir? Instagram etkileşim oranı hesaplama işlemi nasıl yapılır? Instagram’da etkileşim oranını yükseltmenin yolları nelerdir?

Instagram Nedir?

2010 senesinin ekim ayında kurulan Instagram internet üzerinden fotoğraf ve video paylaşımı sağlayan bir uygulama ve sosyal medya sitesi olarak hayatımıza girmiştir. Instagram’a çekilen fotoğrafların yüklenmesi sırasında çeşitli filtreler ile fotoğraflar üzerinde oynama yapılması, onları daha güzel, daha çekici hale getirmenin mümkün hale getirilmesi amaçlanmıştır. Mike Krieger ve Kevin Systrom tarafından kuruluşu gerçekleştirilen Instagram, Nisan 2012’de ise sosyal medyanın en büyüğü diyebileceğimiz Facebook tarafından 1 milyar dolar gibi büyük bir para karşılığında satın alınmıştır. Facebook’a satışı gerçekleşmeden önce toplamda 30 milyon kullanıcıya sahip olan Instagram’ın 2016 senesindeki toplam kullanıcı sayısı ise 500 milyonu aşmıştır.

Etkileşim Oranı Nedir?

Etkileşim oranı Facebook, Twitter, Instagram, Google Plus gibi sosyal medya sitelerinde profilin kalitesini, kullanıcı bağlılıklarını ortaya koyan bir matematiksel değerdir. Etkileşim oranı, herhangi bir sosyal medya hesabı tarafından yapılan bir paylaşımın, o hesabın takipçileri tarafından gelen beğeni, yorum ve yeniden paylaşımların etkisiyle ortaya çıkar. Etkileşim oranı plaza dilinde ve uluslararası alanda “engagement rate” olarak da karşınıza çıkabilir.

Etkileşim oranı matematiksel bir tabirle şu şekilde ifade edilebilir;

Bir sosyal medya içeriğinin aldığı toplam etkileşim sayısının (yorum, beğeni ve paylaşım sayılarının bütünü) o hesabı takip eden kişi sayısına bölümü.

Bir sosyal medya hesabı, tatmin edici bir takipçi sayısına ulaştıysa etkileşim sayısı da yüksek seviyelere geldiyse artık reklam veren kesim için uygun bir profil haline gelmiştir. Etkileşim alma potansiyeli yüksek olan hesapların diğer insanlar üzerinde daha çok etki bıraktığı düşünüldüğü için yüksek ücretler karşılığında reklamlı içerik talepleri sunulabilir. Yani etkileşim oranı bir anlamda sosyal medyanın sıkı kullanıcılarının keselerini doldurmasını da sağlayan bir şeydir.

Instagram Etkileşim Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Fotoğraf ve video paylaşım platformu olarak hizmet veren Instagram’da etkileşim oranı hesaplamak oldukça basit bir işleme tabidir. Paylaştığınız bir içeriğin aldığı toplam beğeni ve yorum sayısını, toplam takipçi sayınıza bölerek Instagram etkileşim oranı hesaplama işleminizi tamamlamış olursunuz.

Yukarıdaki anlatımı formülize ederek daha detaylı hale getirmek gerekir ise;

Instagram Etkileşim Oranı = A / B

A= İçeriğin toplam aldığı etkileşim sayısı

B= Instagram hesabınızın toplam takipçi sayısı

Güzel karşılaştırmalar yapabilmek için çıkan sonucu en sonda yüzde’ye çevirebilirsiniz.

 

Birkaç örnek soru ile Instagram etkileşim oranı hesaplama meselesini daha açık hale getirelim;

Örnek: 12500 takipçisi olan bir Instagram hesabının dün yaptığı bir paylaşımın aldığı toplam beğeni sayısı 855 iken bu paylaşıma yapılan yorum sayısı ise 320’dir. Bu durumda bu içerikten yola çıkarak örnek sayfamızın Instagram etkileşim oranını hesaplayalım.

Çözüm: Instagram etkileşim oranı hesaplama için yapmamız gereken şey söz konusu içeriğin aldığı toplam etkileşim sayısının, sayfamızın toplam takipçi sayısına bölmek olacağı için ilk olarak 855’le 320’yi topluyoruz. Bu toplama işlemi neticesinde 1175 sayısını elde ediyoruz. Oranı elde etmek için de toplam etkileşim sayımız olan 1175’i toplam takipçi sayımız olan 12500’e bölüyoruz. Bu oran bize ilgili içerikten yola çıkarak sayfanın etkileşim oranını sunmuştur.

 

Peki, sadece bir içerikten yola çıkarak değil de dönemsel bazlı etkileşim oranı hesaplamak istiyorsak ne yapmalıyız?

Bunun da çözümü oldukça basit.

Örneğin dün yaptığınız paylaşımlardan yola çıkarak etkileşim oranı hesaplamak istiyorsunuz. Diyelim ki dün, gün boyu toplam 8 paylaşım yaptınız. Bu paylaşımların etkileşim sayılarını (beğeni ve yorum) tek tek topluyor ve çıkan sonucun ortalamasını alıyorsunuz, yani 8’e bölüyorsunuz. Bölme işlemi neticesinde elinize geçen ortalama etkileşim sayısını da toplam takipçi sayınıza bölerek sonuca ulaşıyorsunuz.

Aynı işlemi haftalık, aylık, senelik bazda da yapmanız mümkündür.

Instagram Etkileşim Oranı Artırma Yolları

 • Hashtag kullanımına özen gösterin. Instagram’da yaptığınız paylaşımların daha çok etkileşim alabilmesi, etkileşim oranınızın daha yukarı çıkması için hashtag kullanmaya gayret gösterin.  Dünya üzerindeki en popüler 10 hashtag sırasına göre şu şekildedir:

#love, #instagood, #tbt, #photooftheday, #cute, #me, #beautiful #happy, #follow, #followme

 • Instagram her fotoğraf için toplam 30 tane hashtag’in kullanılmasına müsaade ediyor. Tabi ki hashtag çılgınlığına kapılıp fotoğrafın açıklama kısmında çirkin bir görüntü yaratmamaya da özen göstermeniz gerekecektir.
 • İnsanlar doğalı seviyor. Size ilginç gelebilir ama Instagram’da en büyük etkileşimi alan fotoğraflar genelde filtre kullanımı yapılmayan, üzerinde oynama gerçekleştirilmeyen fotoğraflar oluyor. O yüzden fotoğrafı çekerken daha özenli davranıp fotoğrafı doğal güzelliği ile sosyal medya sitesine yükleyebilirsiniz.
 • Kolaj fotoğraflar yükleyebilirsiniz. Kolaj görsellerde takipçilerinize birden daha çok fotoğraf gösterdiğiniz için doğal olarak alacağınız etkileşim sayısı da daha çok olacaktır.
 • Diğer kullanıcılar ile etkileşime geçmekten çekinmeyin. Instagram’da diğer insanların yaptıkları paylaşımları beğenin, fotoğrafların altına yorum bırakın ya da paylaşın. Bunlar size organik bir yolla yeni takipçiler kazandıracak ve bu bir süre sonra size daha çok etkileşim olarak geri dönecektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise diğer insanlarla etkileşime geçerken onları rahatsız etmediğinizden emin olmanızdır.
 • Soru sormak her zaman faydalıdır. Fotoğrafı paylaşırken açıklama kısmında takipçilerinize bir soru yöneltebilirsiniz. Bu soru takipçileriniz tarafından kolaylık ile cevaplanacak ve onların ilgisini çekecek bir şey ise size çok sayıda yorum kazandıracaktır. Her bir yorum da pek tabii ki direkt olarak sizin etkileşim oranınızı yukarıya taşıyacaktır.
 • Fotoğrafınızda yer alan kişi, kurum ve mekanları etiketleyin. Etiketleme işlemi sayesinde hedef kitle daha da artar, fotoğraflarınız daha çok insan tarafından görülebilir.
 • Yüz ya da diğer bir deyişle surat içeren fotoğrafların diğer görsellere oranla yüzde 38 daha çok beğeni aldığı ve yüzde 32 daha fazla yorum getirdiği görülmüştür.
 • Markalar için konuşmak gerekir ise, herhangi bir markaya ait herhangi bir ürünü kullanan gerçek bir kişiyi içeren fotoğraflar yüzde 30’dan daha fazla ek etkileşim sağlamaktadır.
 • Açık renk – koyu renk faktörleri de Instagram’da etkileşim oranına etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Açık renklerin daha ön planda olduğu fotoğraflar, kapalı renklerin daha yoğun olduğu fotoğraflar karşısında yüzde 24 daha çok etkileşim alarak sahibini bir adım öne itiyor.
 • Arkaplan boşluğunun fazla olduğu görsellerin de etkileşim oranına pozitif etki bıraktığı görülüyor. Buna göre arkaplan boşluğu bir görselde fazla ise bu görselin yüzde 29 daha çok etkileşim alması mümkündür.
 • Paylaşımı hangi gün yaptığınız sizin için önemsiz olsa da Instagram etkileşim oranı hesaplama için oldukça önemli bir faktördür. En fazla etkileşimin Pazar günü, en az etkileşimin ise Çarşamba günü alındığı öğrenilmiştir. Hesaplama sonucunda daha yüksek bir oran elde etmek istiyorsanız gün analizinizi iyi yapmanız gerekir.
 • Hashtag kullanımında az ama etkili bir yol izlemek daha çok etkileşim getiriyor. Altıdan çok hashtagin kullanıldığı Instagram paylaşımları yüzde 2 daha az etkileşim alıyor.
 • Instagram’da paylaşılan fotoğraflar yine aynı platform üzerinde paylaşılan videolara nazaran yüzde 26 daha çok etkileşim getiriyor.
 • Bir fotoğrafta mavi renk baskın ise bu fotoğrafın kırmızı rengin baskın olduğu bir fotoğrafa göre daha çok etkileşim alma ihtimali ise yüzde 24’tür.
 • Instagram’da fotoğraf paylaştığınız zaman bu fotoğrafları Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal mecralarda da link olarak paylaşmanız görselin daha çok kişi tarafından görülmesine ve daha çok etkileşim almasına sebep olacaktır.
 • Instagram’da en çok etkileşim alan filtre ise Mayfair’dir.
Instagram Etkileşim Oranı Hesaplama!