İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte neredeyse orta halli her eve bilgisayar girmiş bulunuyor. İnternetin de yıllar boyunca gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanına girmiş olması hem korkutucu hem de muazzam bir gerçek. Bununla birlikte internet üzerinden yapabildiğimiz birçok farklı işlem bulunuyor. Sosyal medyayı kullanan, video izleme sitelerini takip eden, arama motorları üzerinden fotoğraflar indiren, pdf ve buna benzer formatlarda dosyalar ile iş yapan… Bu şekilde saymaya devam edersek bunun sonunun gelmeyeceğini en az bizim kadar siz de biliyor olmalısınız. Fakat internet üzerinden işlem yaparken kullanım zevkimizi etkileyen en önemli şey internet erişim hızınızdır. Bu hız kullanmakta olduğunuz telekomünikasyon şirketi ile yapmış olduğunuz sözleşmeye göre belirlenmektedir. Bu hız doğrultusunda internet üzerinden dosya indirme ve internete dosya yükleme gibi işlemlerinizi ne kadar süre içinde gerçekleştirebileceğiniz üç aşağı beş yukarı belli olmaktadır. İnternete dosya yükleme hızı çoğu zaman internetten dosya indirme hızından katbekat az bir hız ile yapılabilen bir işlemdir. Fakat bugün üzerinde duracağımız konu İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama konusu olacağı için upload adı verilen bu konuyu bir kenara bırakıyor ve konumuzun derinliklerine iniş yapalım.

İndirme Hızı

İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsak öncelikle kullanmakta olduğumuz telekomünikasyon şirketinin bize tanımış olduğu indirme hızını da bilmemiz gerekmektedir. Günümüzde internet üzerinden yapılacak olan dosya indirme ya da yükleme işlemlerinde ya da veri iletiminde kullanılmakta olan ölçü birimleri genellikle megabit üzerinden ifade edilmektedir. Mega ön eki SI yani Uluslararası Birimler Sistemi tarafından 10^6 yani 1 milyon çarpımı ifade etmektedir. 1 Megabit, 10^6 bit’e denk gelmekte, yani 1.000.000 bit’i ifade etmektedir. Onluk sistem üzerinden yapılacak olan işlemde bu 1.000 kilobite denk gelmektedir. 8 bit, yaklaşık olarak 1 bayta denk gelmektedir. Bu göz önünde bulundurulduğunda 1 MBit hıza sahip olan birinin yaklaşık olarak 125.000 bayt ya da 122 kilobayt indirme hızına sahip olacağını söylemekte mümkündür. Bununla birlikte dosya indirme hızı kurumlara verildiği takdirde çok daha büyük ölçekli olabilmektedir. Bu da transfer hızını arttırmaktadır.

Megabit, genellikle telekomünikasyon ve bilgisayar ağı sistemlerinin veri transfer hızlarını belirtmek üzere kullanılmakta olan birimdir. Bununla birlikte megabit, birim zamanda transfer edilmekte olan veri miktarını ifade etmek içinde kullanılmaktadır. Bir saniye içinde 1 MB yani 1.000 kB’lık transfer hızı elde etmek istenildiğinde 8 megabitlik transfer hızına sahip olan bir ağa ihtiyaç duyulacaktır. Bu konu ile ilgili en kafa karıştırıcı şey internet bağlantı hız değerlerinin kBps ya da mBps şeklinde ifade edilerek kullanılmasıdır. Örneğin 8 megabit internet hızına sahip olduğunu bilen bir kişi saniyede 8 megabyte ile indirmesi gerektiğini düşünebilmektedir. Fakat bu yanlış bir varsayım olacaktır. 8 megabit, ikili sistem üzerinden 8.096 kilobit’e denk gelmektedir. 8 bit, 1 bayt olduğu için bu işlemin hesabında 8’e bölünmesi gerekmektedir. 8.096 sayısı 8’e bölündüğü zaman ortaya 1.024 sayısı çıkacaktır. İşte 8 megabit internet hızına sahip olan kişinin dosya indirme hızı budur.

İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama İşlemleri

İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmek için yukarıda anlatmış olduğumuz noktaların iyi bir şekilde anlaşılması gerekmektedir. Her ne kadar internette dosya indirme süresi hesaplama işlemleri doğrudan tarayıcılar ya da dosya indirirken kullanılan programlar aracılığıyla otomatik bir şekilde yapılıyor olsa da insanlar bu işlemi dosyayı indirmeye başlamadan önce kendileri yapmak isterler. Buna göre de örneğin evden çıkması gereken bir kişi dosya indirme işlemini daha ileri ki bir zamana atabilmektedir.

İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle internet hızınızın kaç megabit olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Günümüzde bilgisayarlar için verilen en düşük internet hızı 1 megabittir. Dilerseniz İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama işlemlerini anlatırken ilk olarak 1 megabit internet hızına sahip bir kişi üzerinden örnek verelim.

Örnek 1

1 megabit internet hızına sahip olan birinin dosya indirme hızını hesaplamak için öncelikle bu birimi kilobite ya da megabayta çevirmemiz gerekir. 1 megabiti megabayta çevirebilmek için bu sayıyı 8’e bölmemiz gerekecektir. Buradan ortaya çıkacak olan sonuç 0.125 olur. Daha sonra bu sayıyı da kilobayt’a çevirmek için 1.024 ile çarpmamız gerekir. Bu işlemin sonucunda da 128 sayısına ulaşırız. Diğer yöntemi kullanacak olursak, megabiti kilobite çevirmek için 1.024 ile çarpar ve ardından 8’e bölerek yine aynı şekilde 128 kilobayt sonucuna ulaşırız.

Saniyede 128 kilobayt indirme hızına sahip olan bir kişinin 100 megabayt’lık bir dosyayı indirmeye çalıştığını düşünelim. Öncelikle 100 megabayt’ı kilobayt cinsiden yazmamız gerekir. Bunun içinde bu sayısı 1.024 ile çarpmalıyız. Bu işlemin sonucunda 102.400 kilobayt’a ulaşırız. Daha sonra 102.400 sayısını indirme hızı olan 128 kilobayt’a bölmemiz gerekir. Bu işlemin sonucunda 800 saniye sonucunu elde ederiz. 800 saniyeyi, dakikaya dönüştürmek çok daha aşina olduğumuz bir şey olduğu için kolay olacaktır. 800 saniyeyi 60 sayısına bölerek 13 dakika ve 20 saniye sonucuna ulaşırız. Yani İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama işlemlerine göre 1 megabit hıza sahip olan birinin teorik olarak dosya indirme süresi 13 dakika 20 saniye sürecektir. Fakat bu hız kullanılmakta olan kablolara göre değişkenlik gösterebileceği için değişiklik gösterecektir.

Örnek 2

Bu sefer vereceğimiz örneği daha yüksek bir hız ve daha yüksek bir dosya boyutu ile verelim. Fiber altyapıya sahip olan birinin kullanmakta olduğu internet hızının 50 megabit olduğunu varsayalım. Bu kişinin de 1 gigabayt boyutunda bir dosya indirdiğini düşünelim. 50 megabit günümüz şartlarında bireysel kullanım için oldukça iyi bir hızdır. Saniyede 50 megabit indirme hızına sahip olan bir kişinin bayt cinsiden dosya indirme hızı 6.400 kilobayt olacaktır. Bu hız da saniyede 6,25 megabayt’a denk gelecektir. İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama işlemlerini gerçekleştirmemiz için şimdi 1 gibabaytlık dosyayı da megabayt cinsinden yazalım. 1 gigabayt 1.024 megabayt’a denk gelmektedir. Bu durumda saniyede 6,25 megabayt dosya indirme hızına sahip olan biri bu dosyayı 163,84 saniyede indirebilecektir. Bu da 2 dakika 43 saniye 84 salise sürecektir.

Elbette tekrar etmemizde fayda var. Bu sadece teoride indirebileceğiniz dosya indirme hızıdır. Buna bağlı olarak dosya indirme süresi de değişiklik gösterecektir.

 

İnternette Dosya İndirme Süresi Hesaplama!