Kamyonet ve Kamyon MTV Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Kamyonet ve Kamyon MTV Hesaplama

Trafik sicil kaydı bulunan ve içerisinde motor olan tüm araçlardan alınan MTV ya da uzun haliyle motorlu taşıtlar vergisi yalnızca karada hareket eden taşıtlardan değil uçan motorlu taşıtlardan ve denizde giden motorlu taşıtlardan da alınmaktadır. MTV, küçük bir arabadan alındığı gibi büyük bir tırdan da alınmaktadır ama burada araçların türü ve diğer özellikleri motorlu taşıtlar vergisinin değişiklik göstermesine sebep olmaktadır. Kamyonet ve kamyon MTV hesaplama yaparken aracın yaşı ve toplam azami ağırlık dikkate alınır.

Kamyonet ve Kamyon MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yük taşıma amacıyla kullanılan kamyonet, kamyon ve çekici için mtv hesaplama işlemi yapılırken iki kritere bakılır. Bunlardan biri aracın kaç yaşında olduğu iken diğeri aracın toplam azami ağırlık seviyesidir.

Kamyonet ve kamyon MTV hesaplama işlemi yapılırken yaşlarına göre şu sınıflara ayrılırlar.

1 ila 6 yaş arası, 7 ila 15 yaş arası ve 16 yaştan daha büyük.

Diğer taraftan kamyon, kamyonet ve çekiciler mtv hesaplaması sırasında azami ağırlık konusunda da şu şekilde sınıflandırılırlar:

1500 kilograma kadar,

1501 kg – 3500 kg arası,

3501 kg – 5000 kg arası,

50001 kg – 10000 kg arası,

10001 kg – 20000 kg arası

20001 kilogram ve üzeri ağırlıklar

Bu şekilde sınıflara ayrılan kamyonet ve kamyon MTV hesaplama yapılırken şu noktalar dikkat çeker:

Aracın yaşı büyüdükçe ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi azalırken aracın toplam azami yük seviyesi arttıkça motorlu taşıtlar vergisine yönelik bedel de artmaktadır.

Motorlu Araçlar Vergisine Yönelik Hesaplama Yaparken Dikkat Çeken Ayrıntılar

Araca yönelik MTV hesaplaması yapılırken 2 nokta dikkat çekmektedir.

Aracın yaşı ne kadar büyükse o araç için ödenen motorlu taşıtlar vergisi o kadar az olur. Ama aracın silindir hacmi ya da azami yük miktarı ne kadar artarsa o araç için de o kadar fazla motorlu taşıt vergisi ödemek gerekmektedir.

Kamyonet, kamyon ve çekici motorlu araçlar vergisi hesaplama yaparken verdiğimiz kriterleri dikkate almanız yeterlidir. Ayrıca kamyonet, kamyon ve çekici için motorlu araçlar vergisi sorgulaması için de yukarıda paylaştığımız linki kullanıp İnternet Vergi Dairesi adlı resmi hizmetten faydalanıp online olarak kolay bir şekilde borcunuzu öğrenebilirsiniz. Kamyonet, kamyon ve çekici için motorlu araç vergisi ödeme konusunda da aynı linkten sorgulama sonrası karşınıza çıkan ödeme seçeneğini kullanıp kredi kartı yardımıyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kamyon ve Kamyonet MTV Sorgulama

İnternet üzerinden kamyonet ve kamyon MTV sorgulamak için İnternet Vergi Dairesi’nin sağladığı resmi hizmetten faydalanabilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulmuş bir alt hizmettir. Bu hizmet sayesinde çevrimiçi bir şekilde internet bağlantısı olan her telefondan, tabletten ya da bilgisayardan aracınızın MTV borcuna yönelik durumu son derece güvenilir ve yüzde yüz doğru bilgi verecek şekilde sorgulayabilirsiniz.

Kamyon ve Kamyonet MTV Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada motorlu taşıtlar vergisi borcunu öğrenmek için öncelikle kamyonet, kamyon ya da çekicinizin plakasını girmeniz gerekmektedir. Burada önemli olan bir nokta vardır. O da plakanın bitişik yazılması gerekliliğidir.

Yanlış kullanım örneği: 78 FHE 34 – Bu ayrı yazılan bir plaka olduğu için bu işlemde kabul görmez.

Doğru kullanım örneği: 78FHE34 – Birleşik yazıldığı için işlemde kabul gören, doğru kullanımdır.

Aracınızın plakasını doğru bir biçimde, bitişik olarak girdikten sonra plakanın özel olup olmamasına yönelik bir seçim yapılması istenmektedir. Bu seçimi yapıp doğru şıkkı işaretledikten sonra sizden T. C. Kimlik Numarası ya da Vergi Numarası girmeniz istenir. İkisini birden girmenize gerek yoktur, bir tanesini girmek sizin için yeterli olacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tavsiye edilen kullanıma göre gerçek kişilerin T. C. Kimlik Numarasını girmesi gerekir iken tüzel kişilerin ya da T. C. Kimlik No’ya sahip olmayan bireylerin Vergi Numarası girmesi gerekli görülmüştür.

Vergi Numarası ya da T. C. Kimlik Numarasını gerekli alana yazdıktan sonra final adımı olarak tescil tarihini girmeniz gerekecektir.

İnternet Vergi Dairesi’nde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirtilen açıklamaya göre, vergi dairesi kayıtlarında görülen tarih tescil tarihi olarak kabul edilir. Kamyon, kamyonet ya da çekiciniz ikinci el ise noter satış sözleşmesinde yer alan ve kamyon, kamyonet ya da çekicinin satış tarihini gösteren tarih ve araca ait ruhsatın üzerinde yer alan tarih de tescil tarihi olarak kabul edilebilir. Yeni olan kamyon, kamyonet ya da çekicilerde ise aracın trafiğe çıkış tarihi, tescil tarihi olarak kabul edilebilir.

Kamyonet ve Kamyon İçin MTV Borcu Nasıl Ödenir?

Yukarıda da anlatıldığı üzere kamyonet, kamyon ya da çekici için motorlu taşıtlar sorgulama sayfasına girip gerekli sorgulamayı yaptıktan sonra borcunuzu online olarak ödeme şansına sahipsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açılan İnternet Vergi Dairesi2nce sağlanan bu hizmetten kredi kartı kullanan herkes yararlanabilmektedir.

Kredi kartı ile internetten bir ödeme yaparken tarafınızdan şu bilgiler istenir:

Kredi kartı no, kredi kartının ait olduğu kişinin ismi ve soy ismi, kredi kartının güvenlik numarası ve kredi kartına ait son kullanma tarihi.

Bazı ödemeler sonrasında güvenlik amacıyla bankalar tarafından telefonunuza ödemeyi onaylayıp onaylamadığınızı anlamak için bir kod gönderilir. Motorlu taşıt vergisi ödemesi yaparken de bu mesajın gelme ihtimalini göz önünde tutup telefonu yakınınızda bulundurmanız önemlidir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıklamasına göre kamyonet, kamyon ve çekici için motorlu taşıt vergisi ödemesi yaparken kullanabileceğiniz anlaşmalı bankalar şu şekildedir:

Türkiye Ekonomi Bankası – TEB, HSBC, Vakıfbank, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, ve Aktif Bank.

İnternet Vergi Dairesi’ndeki sorgu bölümünde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan diğer bir açıklamaya göre ise motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yaparken 02 – 22 saatleri arasında ödeme yapma izninizin olduğu belirtilmiştir. 22 – 02 saatleri arasında bulunan dört saatlik zaman kapsamında ödeme yapamazsınız ama geriye kalan yirmi saat içinde ödemelerinizi çevrimiçi olarak halledebilirsiniz.

Kamyonet ve Kamyon MTV Borcumu Ödemezsem Başıma Ne Gelir?

Kamyonet, kamyon ya da çekicinizin motorlu taşıtlar vergisi borcunu ya diğer deyişle MTV borcunu ödemediğiniz durumda ilk olarak tarafınıza bir adet uyarı metni iletilir. Bu uyarı metninin formatı bir mektup olabileceği gibi bir kısa mesaj da olabilir. Siz bu uyarı metni sonrasında da borcunuzu belirtilen süreler içerisinde ödememeye devam ederseniz bu sefer borçlu kişi hakkında haciz işlemi başlatılır. Borçlu kişiden aracının motorlu taşıtlar vergisi borcu ve gecikme bedeli değerinde mal ya da para tahsil edilir ve haciz işlemi sona erir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir? MTV Hesaplaması Neye Göre Yapılır?

MTV, motorlu bir araca sahip olan her kişiden yılda 2 kez olmak üzere alınmaktadır. MTV yalnızca karadaki araçlardan değil uçan taşıtlardan ve denizde olup motor yardımıyla hareket eden araçlardan da alınmaktadır.

Aracın trafik sicil kaydının devam ettiği her yıl, iki taksit halinde araç sahibinden alınan motorlu taşıt vergisinin birinci taksitinin ödemesi her senenin ilk ayı olan Ocak ayı içerisinde yapılır iken ikinci taksit yedinci ay olan temmuz ayı içinde ödenir. Motorlu taşıtlar vergisi ödemekle yükümlü olan kimse, eğer ki ilk taksiti geciktirirse ikinci taksit zamanı geldiğinde ilk taksiti de gecikme bedeli ile birlikte ödemek zorundadır. İkinci taksit zamanı gelince de ödeme yapılmazsa yukarıda anlatılan işlemler uygulanır ve haciz yolu görünür.

Motorlu taşıtın trafik sicil kaydının silinmesi hususunda ise şu politika uygulanır:

Senenin birinci yarısı içerisinde aracın trafik sicil kaydını sildiren bireyler, ikinci taksit vakti geldiğinde yani temmuz yılında ödeme yapmazlar.  Yılın ikinci yarısında araçlarının trafik sicil kaydını sildirenler ise önümüzdeki seneden itibaren motorlu taşıtlar vergisi ödemek zorunda kalmazlar.

Yani kısaca, motorlu taşıtlar vergisi, MTV, aracın trafik sicil kaydının başladığı andan bu trafik sicil kaydının bitmesine kadar araç sahibinden alınan bir vergi türüdür.

Motorlu taşıtlar vergisine yönelik borçlarınızı ödemek istiyorsanız yukarıda anlattığımız İnternet Vergi Dairesi yolunun yanı sıra anlaşmalı bankaları da tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan önemli hususlardan biri de şudur: Borçlu kişi eğer ki internet üzerinden mtv borcunu öderse bir e dekont alır. Bu e dekont vergi makbuzu yerine geçen bir belge hükmünde değildir. Vergi makbuzu hükmünde bir belge istediğiniz zaman bankaya gidip tahsilat makbuzu almanız gerekecektir.

MTV hesaplama yapılırken ilk kriter aracın türüdür. Yani aracın bir araba mı, bir motosiklet mi, bir tır mı, bir otobüs mü, bir minibüs mü, bir kamyon mu olduğuna bakılır. Aracın türünden sonra her araç türü için farklı mtv hesaplama kriterleri vardır. Örneğin minibüs için mtv hesaplama yapılırken sadece aracın yaşına bakılır. Ama otobüs için mtv hesaplama yapılırken aracın yaşının yanı sıra yolcu kapasitesine de bakılmaktadır. Otomobil ve motosiklet için aracın yaşı ile birlikte aracın silindir hacmi göz önüne alınır iken kamyonet, kamyon ve çekicilerde aracın yaşının yanı sıra aracın toplam azami yük seviyesi de dikkate alınır.

Kamyonet ve Kamyon MTV Hesaplama!