Kan Hacmi Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Kan Hacmi Hesaplama

Cinsiyet :

Damarlarımızda her gün litrelerce kan kilometrelerce yol kat ederken biz bu olanlardan habersiz bir şekilde günlük hayatımıza devam ediyoruz. Örneğin yemek yerken, oyun oynarken, kitap okurken, bir yere giderken ya da uyurken her an kan damarlarımızda akıp gidiyor ve vücudumuzda sonsuz bir döngü ile hareketlerine devam ediyor. Her insanın vücudunda yer alan kan hacmi kişiden kişiye göre değiştiği için de bu konuda tek bir kanıda bulunmak ne yazık ki mümkün değil. Zira insanların boyları, kiloları, yaşları, cinsiyetleri ve sağlıkları birbirinden farklı olduğu için böyle olması da oldukça normal. Bunun birlikte her insanın vücudunda her an gerçekleşen milyonlarca tepkime küçük değişimlere yol açabiliyor. Kan Hacmi Hesaplama işlemleri hesap edilirken de esasında bu tür küçük detaylara da dikkat edilmesi gerekse de bu tür hesaplamalar sadece tıbbi gereçlerle donatılmış laboratuvarlarda doğru ve hassas bir şekilde ölçülebiliyor. Bu nedenle bugün anlatacağımız Kan Hacmi Hesaplama işlemleri yüzeysel ve ortalama bir değeri gösterecek. Elbette tüm bunlara geçmeden önce kısaca kandan bahsetmemiz gerekiyor.

Kan Nedir?

Kan, içerisinde büyükten küçüğe doğru sıralayacak olursak atar damar, toplar damar ve kılcal damarların yer aldığı bir damar ağı ya da damar sistemi içinde sürekli bir şekilde hareketine devam eden vücut içerisinde kullanılmakta olan, yani yedek olmayan ya da işlevini kaybetmemiş olan tüm damarlar içinde dolaşan, akıcı bir plazma ile birlikte kan pulcukları, ak yuvar ve al yuvar gibi hücrelerden meydana gelen ve kırmızı renge sahip olan sıvıya verilen addır. Kanın dört farklı görevi bulunmaktadır. Bu görevler düzenleme görevi, savunma görevi, taşıma görevi ve koruma görevi olarak bilinmektedir. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan kan hacmi hesaplama işlemlerini anlatmaya geçelim.

Kan Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kan hacim hesaplama işlemleri önemlidir ve bunun birçok farklı sebebi bulunur. Kan Hacmi Hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek isteyenlerin esas sebeplerinden biri, kanın organlar içinde yer alan besin ve buna benzer maddeleri taşımak ya da vücudu diğer dış faktörlerden korumak için kullandığı sıvının büyük bir oranının sudan oluşmasından kaynaklanmasıdır. Vücudun içinde yer alan herhangi bir noktada ortaya çıkabilecek ve kan miktarında değişimlere sebep olabilecek değişiklikler tüm vücudu çeşitli yönlerden etkileyecektir. Vücutta yer alan organların görevlerini yerine getirebilmesi, vücutta yer alan kan hacminin de doğru bir şekilde dağılması ile mümkün olur. Yeterli ve dengeli bir dağılıma sahip olmayan kan hacmi, organların görevlerini yerine getirmesini engelleyerek ortaya çeşitli sorunlar çıkmasına sebep olacaktır.

Bununla birlikte kan hacmi hesaplama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda bir insanın sahip olması gereken vücut kan hacminin yarısından fazlasını bir anda kaybetmesi halinde o kişinin ölmesine sebep olacağıdır. Vücut kan hacmi hesaplama işlemleri esasında tıbbi açıdan yapılan kan testleri ile birlikte gerçek sonuçları verecek olsa da birazdan göstereceğimiz yöntem ile birlikte genel bir sonuca ulaşmanız da mümkündür. Tam ve kesin bireysel kan hacmi hesaplarına sağlık kuruluşlarına gidip kan testi yaparak ulaşabilirsiniz.  En doğru kan hacmi hesaplama işlemleri bu tür yerlerde yapılmaktadır.

Kan Hacmi Hesaplama işlemlerinde dikkate alınması gereken birçok farklı kriter bulunduğu için internet üzerinden yapılacak olan işlemlerin net ve kesin sonuçlara ulaşmanızı sağlamayacağını bir kez daha belirtelim. Fakat kan hacmi hesaplama işlemlerinde ortalama bir sonuca ulaşmak için aşağıda yer alan formülü kullanmanız mümkündür.

Erkekler İçin = 0.3669 * boy M^3 + 0.03219 * kilo (kg) + 0.6041

Kadınlar İçin = 0.3561 * boy M^3 + 0.03308 * kilo (kg) + 0.1833

Yani erkekler için kan hacmi hesaplama işlemleri yapılırken 0,3669 ile metre küp cinsinden boy çarpılır ve ardından 0,03219 ile kilogram biriminden ağırlığın çarpılır. Daha sonra bulunan iki sonuç ile birlikte 0,6041 sayısı toplanır ve vücut kan hacmi ortalamasına ulaşılır.

Kadınlar için kan hacmi hesaplama işlemlerini yapmak istiyorsak 0,3561 ile metre küp cinsinden boyu çarpmalı ve ardından 0,03308 ile kilogram biriminden ağırlığı çarpmamız ve daha sonra bulduğumuz sonuçlar ile 0,1833 sayısı toplamamız gerekmektedir.

Vücut Kan Hacmi Hesaplama Örnekleri

Örneğin 180 santimetre boyuna ve 75 kilogram ağırlığına sahip olan bir erkek için kan hacmi hesaplama işlemlerini yaparken tek yapmamız gereken şey boy ve kilo değerlerini formülde yerine koymak olacaktır. Yani öncelikle 1.80 santimetrenin küpünü almalıyız. Böylece 5.832 sayısına ulaşırız. Daha sonra bu sayıyı 0.3669 sayısı ile çarparak 2.13976 sonucuna ulaşırız. Ardından 0.03219 sayısı ile 75 sayısını çarparız. Buradan ulaşacağımız sonuç ise 2,41425. Böylece son olarak 2.13976 ve 2.41425 ve 0.6041 sayılarını toplarız. Yani 180 santimetre boyuna sahip olan ve 75 kilo da olan birinin vücut kan hacmi 5.15 litre civarında olacaktır.

Şimdi bir de kadınlar için kan hacmi hesaplama örneği gösterelim. 1.75 metre boyunda olan ve 58 kiloya sahip olan bir kadın için kan hacmi hesaplama işlemlerin yapmak için yine aynı şekilde formüldeki işlemleri takip etmemiz yeterli olacaktır. Yani öncelikle 1.75 sayısının küpünü alacağız. Böylece 5.359375 sayısına ulaşırız. Şimdi bu sayıyı 0.3561 sayısı ile çarpmalıyız. Bu işlemin sonucunda 1,90847 sayısını elde deriz. Daha sonra ise 58 ile 0.03308 sayısını çarparız. Buradan çıkan sonuç ise 1.91864 olur. Geriye tek kalan şey ise bulduğumuz sonuçları toplamak olacaktır. Buradan da sonuç 4.01 litre olacaktır.

Eğer bu işlemleri yapmakta zorluk çekiyorsanız internet üzerinde kullanabileceğiniz kan hacmi hesaplama programları ile birlikte ortalama olarak vücut kan hacminizi öğrenebileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

Kan Hacmi Hesaplama!