Kedi Yaşı Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Kedi Yaşı Hesaplama

Kedi Yaşı :

Bu yazımızda genellikle evlerle beslenmekte olan ancak sokaklarda da sık sık karşılaşılan kedilerden bahsedeceğiz. Kediler insanlara arkadaş olması ya da böcek gibi canlıları yakalayabilme özellikleri ile tercih edilen evcil hayvanlar arasındadır.

Kedi Yaşının İnsan Yaşına Oranı Nedir?

Kedi yaşı ile insan yaşı gelişim şekli ve yaşam süresinden dolayı eşit şekilde ilerlememektedir. Bu sebeple kedi yaşının insan yaşına olan oranı değişmektedir. Örneğin, üç aylık olan bir kedi insan yaşına oranlandığında beş yaşında olmaktadır. Benzer şekilde altı aylık bir kedi on yaşında ve bir yaşındaki kedi ise on beş yaşına eşit olmaktadır.

Kedi yaşı ve insan yaşı arasındaki ilişki şu şekildedir;

Kedi Yaşı                             İnsan Yaşı                                             Kedi Yaşı                                   İnsan Yaşı


İki Yaş                                     Yirmi Dört Yaş                                          On Dört Yaş                                  Yetmiş İki Yaş

Üç Yaş                                     Yirmi Sekiz Yaş                                         On Beş Yaş                                    Yetmiş Altı Yaş

Dört Yaş                                  Otuz İki Yaş                                               On Altı Yaş                                    Seksen Yaş

Beş Yaş                                    Otuz Altı Yaş                                             On Yedi Yaş                                   Seksen Dört Yaş

Altı Yaş                                    Kırk Yaş                                                     On Sekiz Yaş                                  Seksen Sekiz Yaş

Yedi Yaş                                  Kırk Dört Yaş                                            On Dokuz Yaş                                Doksan İki Yaş

Sekiz Yaş                                 Kırk Sekiz Yaş                                           Yirmi Yaş                                       Doksan Altı Yaş

Dokuz Yaş                               Elli İki Yaş                                                 Yirmi Bir Yaş                                Yüz Yaş

On Yaş                                     Elli Altı Yaş                                                Yirmi İki Yaş                                Yüz Dört Yaş

On Bir Yaş                              Altmış Yaş                                                  Yirmi Üç Yaş                                Yüz Sekiz Yaş

On İki Yaş                              Altmış Dört Yaş                                         Yirmi Dört Yaş                             Yüz On İki Yaş

On Üç Yaş                              Altmış Sekiz Yaş                                        Yirmi Beş Yaş                               Yüz On Altı Yaş

Yavru Kedi Yaş Aralığı

Kediler erginliğe ulaşana kadar dört ayrı evreyi tamamlamaktadır. Bu evreler sırası ile; doğum sonrası aşaması, sosyalleşme aşaması, çocukluk aşaması ve yetişkinlik aşamasıdır. Söz konusu evreleri ayrı ayrı inceleyelim.

1- Doğum Sonrası Aşaması : Kedinin dünyaya gelmesinin ardından ilk iki haftalık süreci kapsayan evreye doğum sonrası aşaması denilmektedir. Bu evrede oldukça savunmasız olan kedinin ihtiyaçları annesi yardımı ile karşılanmaktadır.

2- Sosyalleşme Aşaması : Kedinin doğumunun sonraki üçüncü hafta ile dördüncü haftada başlayan evre sosyalleşme evresidir. Bu evrede kedi etrafındakilere karşı tepki vermeye başlamaktadır.

3- Çocukluk Aşaması : Dokuzuncu haftaya geçilmesi ile kedinin çocukluk aşaması başlamaktadır. Öğrenmenin en üst seviyelere ulaştığı bu evre kedinin sahiplendirilmesi için en uygun evredir.

4- Yetişkinlik Aşaması : Bir kedi yedi ayın tamamlanması ile birlikte cinsel olgunluğa erişse de yetişkin olması on iki ayın tamamlanmasının ardından gerçekleşmektedir.

Kedinin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak on iki ile on sekiz yaş arasında yaşayan kedilerin düzgün yaşam şartlarında yirmi sokak şartlarında ise on yaşına kadar hayatta kalabildikleri gözlemlenmiştir. En uzun yaşayan kedinin ise otuz yaşına kadar hayatta kaldığı tespit edilmiştir.

Doğumundan itibaren yanında bulunulmayan bir kedinin yaşının tespit edilmesinde bazı yöntemler bulunmaktadır. Kedi yaşının belirlenmesinde kedinin diş, kas formu, kürkü ve gözleri dikkate alınmaktadır. Bahsi geçen yöntemlerin nasıl uygulandığına bakalım.

Diş : Kedi yaşının belirlenmesinde en iyi gösterge dişlerdir. Dişler yaşlı kediler ve genç kedilerde farklı yapıda bulunmaktadır. Yaşlı kedilerde daha kirli olan dişler genç kedilerde daha temiz olmaktadır.

Kedilerde diş yapısı kedinin doğumunun ardından iki hafta ile dört hafta arasında oluşmaktadır. Bu aşamada oluşan dişler ilk dişlerdir. Kedilerin kalıcı dişleri ise dört aylıkken oluşmaktadır.

  • Kedinin ağzında beyaz kalıcı dişler bulunmakta ise kedinin bir yaşında olduğu anlaşılabilir.
  • Kedinin ağzındaki dişlerde sararma ve tartar olduğu gözlemlenmekte ise kedinin üç yaş ile beş yaş aralığında olduğu anlamı çıkarılabilir.
  • Kedinin ağzındaki dişler düşmüş ise kedi oldukça yaşlı bir kedidir.

Kas Formu : Kedilerin kas formu genç kedilerde hareket halindeyken tamamı ile belirmektedir. Yaşlı kedilerde ise kemikler, sarkan deriler ve çıkıntı yapan omuz başları belirmektedir.

Kürk : Kürk yapısı genç kedilerde yumuşak ve iyi bir yapıdadır. Yaşlı kedilerde bulunan kürk yapısı ise sık ve kalın yapıdadır. Ayrıca erişkin kedilerin tüylerinde gri ve beyaz tüyler olduğu gözlemlenmektedir.

Gözler : Kedilerin göz yapısı incelenirken özellikle iris dikkate alınmalıdır. Genç kedilerdeki iris düz bir yapıdayken yaşlı kedilerdeki iris pürüzlü bir yapıdadır. Ayrıca yaşlı ve on iki yaş civarındaki bir kedinin gözleri bulutsu bir tabaka ile kaplı iken genç bir kedinin gözleri akıntısız, temiz ve parlak olmaktadır.

Kedi Çiftleşme Yaşı

Kedilerde çiftleşme yaşı erkek kedilerde ve dişi kedilerde farklı olmaktadır. Çiftleşme yaşı ile birlikte çiftleşme belirtileri açısından farklı özellikler taşıyan erkek kediler ile dişi kedilerin özellikleri aşağıda ifade edildiği gibidir.

1- Dişi Kedilerde Çiftleşme

Dişi kedilerin çiftleşme dönemi beş aylık ile sekiz aylık süreçte görülmektedir. Çiftleşme dönemine giren dişi kedilerde sık sık miyavlama, başları sürtme ve bu şekilde koku bırakmaya çalışma, yuvarlanma ile kıvranma gibi belirtiler görülmektedir.

Dişi kediler çiftleşme dönemleri sona erene kadar normalden daha fazla ilgi beklemektedir. Bu sebeple sahiplerine daha fazla yaklaşırlar ve böylece kendilerine ilgi gösterilmesini beklerler.

Dişi kedilerde çiftleşme döneminin geldiğine ilişkin belirtiler gebeliğin gerçekleşmemesi durumunda on günlük aralıklarla tekrarlanmaktadır. Dişi kedilerin çiftleşme dönemi her yıl ortalama üç defa görülmektedir.

Çiftleştirilmeyecek olan kedilerin sahipleri tarafından verilen hormon içerikli ilaçlar kedilerin çiftleşme problemini ortadan kaldırabilir. Ancak bu ilaçlar kedilerin sağlıklarını bozmaktadır. Hormon içeren ilaçlarına yerine kısırlaştırma işlemi yapmak kediler için daha sağlıklı olmaktadır.

2- Erkek Kedilerde Çiftleşme 

Erkek kedilerin çiftleşme dönemi sekiz ay ile on iki aylık süreçte görülmektedir. Çiftleşme dönemine giren erkek bir kedinin hal ve hareketlerinde birtakım değişmeler görülebilmektedir. Normal zamanlarda tuvalet ihtiyacını kum kabında gideren bir kedinin çiftleşme dönemi içerisinde evin herhangi bir noktasına tuvaletlerini yapabilmektedir. Kediler bu şekilde koku bırakmaya çalışmaktadır.

Erkek kedilerde de tıpkı dişi kedilerde olduğu gibi sık sık miyavlama görülmektedir. Bunun yanında cam, balkon ve benzeri yerlerden kaçmaya çalışarak dişi kediye ulaşma güdüsünü tatmin etmeye çalışmaktadır. Erkek kediler çiftleşme döneminin sona ermesine kadar geçen süreçte saldırgan davranışlarda bulunabilmektedir.

Kedi sahipleri, dişi kedilerde olduğu gibi erkek kedilerde de çiftleştirmenin mümkün olmaması durumunda ilaç kullanımına yönelebilmektedir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi bu tür ilaçlar kedinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çiftleştirilmeyen kediler için en uygun yöntem kısırlaştırmadır. Fakat erkek kedilerin böbrek hastalığı oluşmaması amacı ile on beş ile on sekiz aydan önce kısırlaştırılması uygun bulunmamaktadır.

Kedi Yaşı Hesaplama

On iki yaş ile on sekiz yaş arasında ömrü olan kedilerin yaşı yazı içerisinde verdiğimiz bilgiler ve tablo aracılığı ile kolayca belirlenebilmektedir. Ergenlik dönemine bir yaşında giren bir kedinin yaşı insan yaşına oranlandığında on beş yaşında olmaktadır. Aynı şekilde beş yaşında orta yaş gruba giren kedinin insan yaşı otuz beş olmaktadır.

Kedi Yaşı Hesaplama!