Klima BTU Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Klima BTU Hesaplama

Ülke içinde ya da dünya genelinde farklı coğrafyalarda yaşamını sürdüren bireyler olarak yaşadığımız bölgeye bağlı olarak farklı hava şartlarına maruz kalıyoruz. Dünya’nın Güneş etrafında yaptığı coğrafi hareketi sonucunda meydana gelen mevsimler ve Dünya’nın eksen eğikliğinin sonucunda oluşan iklimler hayatımızı etkileyen başlıca faktörlerin başında geliyor. Yaşam şekillerimiz yaşadığımız bölgenin iklim özelliklerine göre çeşitleniyor. Ayrıca sene içinde farklı dönemlerde görülen mevsimsel değişimler de uyum sağlamamızı gerektiren bir başka faktör olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar yaşadıkları bölgenin şartlarına uyum sağlayabilmek için ev yapı sistemleri, kullandıkları giyim eşyaları gibi konularda farklı seçimlerde bulunuyor. Bu seçimlerin farklılık göstermesinde yaşanılan hava olaylarına bağlı olarak değişen sıcaklık değerleri bulunuyor. Yaşanılan bölgenin mevsimsel şartlarına bağlı olarak yükselen ve azalan sıcaklık değerlerini gereken koşullarda ev, işyeri okul gibi kapalı alanlarda değiştirmeleri gerekiyor. Bunu yaparken önceleri ısınmak için soba, serinlemek için vantilatör gibi mekanizmalardan fayda sağlanırken günümüzde teknolojinin gelişmesiyle kazanılan bir ürün olan klima sayesinde bu ihtiyaçlarını daha pratik ve daha güçlü etki kapasitesiyle rahatça karşılayabiliyorlar.

Klima ilk çıktığı yıllarda sadece büyük işyerlerinde ve refah seviyesi yüksek olan kişilerin evlerinde kullanılmaktaydı. Ancak daha sonraları klima fiyatlarının daha uygun seviyeye inmesi ve bu sayede yaygınlaşmasıyla birlikte her işyerinde, her evde, hatta özel ve toplu ulaşım araçlarında, alışveriş merkezlerinde kullanılmaya başlanılmıştır. Artık lüks olmaktan çıkan ve bir ihtiyaç haline gelen klima kullanımını gerekli olan her mekanda görmemiz mümkün. Yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak mekan ihtiyacımızın her ikisini de ısıtma ve soğutma seçenekleriyle sağlayan klima, mevsimsel koşulların yoğun yaşandığı günlerde gideceğimiz yerleri belirlememizde bir etken oluşturuyor. Örneğin, Temmuz ayında İzmir ya da Antalya gibi sıcaklık değerlerinin üst seviyelerde görüldüğü şehirlerde yaşayan bir kişi gideceği kafenin serin olması özelliğini barındırmasını isteyebilir. Bunun yanında işyerleri için klima, ısıtma ve soğutma seçenekleriyle çalışanlarda verim artırır ve çalışanın işine yoğunlaşmasında büyük etki sağlar. Yazının devamında klima ve uygun klima seçimi için klima BTU hesaplaması hakkında bilgi vereceğiz

Klima Tipleri Nelerdir?

Klimalar kullanım alanına ve tercihe bağlı olarak farklı tiplerde bulunur. Klima tipleri, merkezi cihazlar ve bireysel cihazlar olarak iki grupta toplanır. Merkezi cihazlar daha çok büyük işyerleri, AVM’ler, oteller, hastaneler, sinema salonları, spor salonları gibi büyük alanlara sahip mekanlarda kullanılır. Bireysel cihazlar ise kendi içinde 3’e ayrılır. Bunlar; split klimalar, paket tip klimalar ve pencere tipi klimalardır.

Split klimalar iç ünite ve dış ünite mekanizmalarından oluşur. Split klimalar; duvar tipi split klima, yer-tavan tipi split klima, salon tipi split klima, kanal-gizli tavan tipi split klima ve kaset tipi split klima olarak farklı seçeneklerden oluşmaktadır. Split klimaların bulunulan mekanın havasını temizleme, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilme, programlanabilme özellikleri bulunmaktadır.

Paket tip klimalar ise düşey-yatay tip paket klimalar ve çatı tipi paket klimalardan oluşur. Düşey-yatay tip klimalar split klimaların biraz daha yüksek kapasiteye sahip olanıdır. Çatı tipi paket klimalar; restoran, kafe, sinema, AVM gibi mekanlarda kullanılır.

Son olarak pencere tipi klimalar, ilk klima tipidir. Mekanizmanın bir kısmı mekan içinde bir kısmı mekan dışında kullanılır. Yüksek sesi ve yüksek enerji tüketimi sebebiyle tercih edilmemektedir.

Klima BTU Hesaplama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klima BTU hesaplaması yaparken aşağıda belirtilen etmenleri dikkate almalısınız.

 • Klimayı kullanacağınız coğrafi bölge,
 • Klimayı kullanacağınız alanın metrekaresi,
 • Klimanın kullanılacağı alanda bulunan aydınlatma (Eğer alanda 500 watt üzerinde aydınlatma kullanılıyorsa, aydınlatma değeri 3.4 ile çarpılmalıdır.)

Klima BTU hesaplama sistemi tavan yüksekliğinin 2 metre olduğu varsayımı yapılarak göz önüne alınmıştır.

Bölgelere Göre BTU Katsayıları

Türkiye’de bulunan yedi coğrafi bölgenin BTU katsayıları şöyledir;

 • Akdeniz Bölgesi BTU Katsayısı : 445 BTU/h
 • Doğu Anadolu Bölgesi BTU Katsayısı: 308 BTU/h
 • Ege Bölgesi BTU Katsayısı: 423 BTU/h
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi BTU Katsayısı: 462 BTU/h
 • İç Anadolu Bölgesi BTU Katsayısı: 346 BTU/h
 • Karadeniz Bölgesi BTU Katsayısı: 385 BTU/h
 • Marmara Bölgesi BTU Katsayısı: 385 BTU/h şeklindedir.

Klima BTU hesaplama Nasıl Yapılır?

 • Klima BTU hesaplama yaparken ilk aşamada klimayı kullanacağımız odanın metrekaresini 2.2’ye bölüyoruz ve çıkan sonucu 1000 ile çarpıyoruz. Böylelikle soğutma ihtiyacını elde etmiş oluyoruz.

Örnek vermek gerekirse, 30 metrekare alana sahip olan bir oda için Klima BTU hesaplama yapacağımızı düşünelim.

30/ 2.2 = 13,636

13,636 * 1000 =13636 BTU/h  olarak çıkar. Bulduğumuz sonuç kullanacağımız klimanın 14000 BTU/h’lık olmasının uygun olacağını gösteriyor.

 • Bir başka klima BTU hesaplama yöntemi olarak, klimanın kullanılacağı odanın metrekaresi ile bulunulan bölgenin katsayısı çarpılır. Klimanın kullanılacağı odada bulunacak her kişi için 600 BTU/h hesaba dahil edilir. Aydınlatma için kullanılan metaryaller 500 watt’tan daha fazla enerji tüketiyorsa her 1 watt enerji tüketiminde 3,412 BTU/h hesaba eklenir.

Bu konuda da bir örnek vererek devam edelim. Akdeniz Bölgesi’nde bulunan ve 20 metrekare alana sahip 5 kişinin yaşadığı bir mekana klima taktıracağını varsayalım. Bu alanın aydınlatmasında kullanılan enerji tüketimi 500 watt’ın altında olsun. Bu durumda,

20 x 445 = 8900 BTU/h

5 kişi bulunduğu için = 5 * 600 = 3000 BTU/h

Daha sonra 8900 + 3000 = 11900 BTU/h. Yani takılacak olan klimadan verim alınabilmesi için klimanın 12000 BTU/h olması gerekmektedir.

 • Bu işlemlerin yanında klima BTU hesaplama aracı yardımıyla büyük alana sahip hastane gibi işyerinize, evinize, ofisinize taktıracağınız klimadan yeterli faydayı sağlamak için ne kadarlık bir klimaya ihtiyaç duyduğunuzu hesaplarken mekan alanı, klima kullanılacak mekanda kaç kişinin yaşadığı, aydınlatmadaki enerji miktarı, yaşadığınız bölge gibi bilgileri girerek klima BTU hesaplama butonuna tıklamanız sonucunda ihtiyacınız olan klimanın nasıl olması gerektiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız işlemlerden elde ettiğiniz verilerle hangi BTU’da klima almanız gerektiğini de belirtelim. İşlemden çıkan sonuç;

 • 9000 ve altındaysa 9000 BTU,
 • 9000 ile 12000 arasındaysa 12000 BTU,
 • 12001 ile 18100 arasındaysa 18000 BTU,
 • 18101 ile 24000 arasındaysa 24000 BTU olan bir klimaya sahip olmalısınız.

Elde ettiğiniz sonucun 24000’den fazla çıkması durumunda salon tipi klima, gömme tip klima, tavan tipi klima, asılı tavan tipi klima seçeneklerinden birini seçmelisiniz. İhtiyacınız olandan daha büyük BTU’ya sahip bir klima almanız gereksiz enerji tüketimine sebep olacaktır.

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Noktalar

 • Klima almaya karar verildiğinde doğru tipte klima seçimi yapılmalıdır.
 • Yeterli verimi sağlayabilecek olan klima seçilmelidir.
 • Dur-kalk (on-off) özellikli klimaların yerine inverter tip klimalar seçilmelidir. Bu sayede tasarruf sağlanır.
 • Klimanın kurulacağı yerdeki elektrik sisteminin klimanın elektrik kullanımı için yeterli olması gerekmektedir.
 • Klima ile ısınma ihtiyacı karşılanacak ise heat-pump özellikli klimalar seçilmelidir.
 • Küçük alanlar için uygun olan klimalar, büyük alanlarda kullanılmamalıdır.

Klimada Tasarruf Sağlamanız İçin Yapmanız Gerekenler

 • Klima soğuk seçenekte kullanılırken çok düşük ayara getirilmesi gereksizdir. İhtiyacınız olan en yüksek sıcaklık ayarında tutmalısınız. Sıcaklık ayarını azalttığınız her derecede klimanız yüzde 10 daha fazla enerji tüketimi yapacaktır.
 • Hava nemli olduğu zamanlarda nem alma ayarını etkin hale getirmelisiniz.
 • Sıcaklığın yüksek olduğu günlerde perde ve benzerlerinden yararlanarak ortamın sıcaklığının artmamasını sağlamalısınız. Böylece klimanızın soğutma işlemini gerçekleştirmek için daha fazla enerji tüketimi yapmasına gerek kalmaz.
 • İç ünite ve dış ünitenin önünün kapalı olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Klimanızı yalnızca ortam sıcaklığını ayarlama amacıyla kullanınız. Kurutma gibi amaçlarla için klima kullanmayınız.
 • Klimada bulunan filtrelerin temizliğinin gerekli dönemlerde yapılması gerekmektedir. Ayrıca teknis servis elemanlarından yarım alarak bakımını yaptırmalısınız. Yapacağınız temizlik ve bakımla klimanızın kullanım ömrünü uzatmış olursunuz.
 • Klimada bulunan zamanlama seçeneği ile evinize ya da ofisinize gelmeden önce daha düşük çalışma ile ortamın sıcaklık değeri istenilen değere getirilebilir.
Klima BTU Hesaplama!