KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama

KOSGEB yani Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türkiye’de küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ülke ekonomisi içerisinde yer aldığı rolü ve etkinliği arttırabilmek, rekabetin güçlerini ve taraflarını güçlendirebilmek ve sanayide entegrasyonu son ekonomik gelişmelere uygun bir şekilde gerçekleştirmek amacı ile kurulmuş bir kamu kurumudur.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili bir kuruluş olan KOSGEB 12 Nisan 1990 tarihinde merkezi Ankara ilinin Mamak ilçesi olarak, 3624 sayılı yasa ile kurulmuştur.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ihracat, Ar-Ge, kurumsallaşma ve benzeri konularda kapasitelerini geliştirmesi ve giderek artan piyasa rekabetine karşı ayakta durabilmelerini sağlayabilmek, ülkemizde yer alan küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri küresel pazarda söz sahibi olması için yetiştirmek, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ve girişimcilik politikalarının belirlenmesinde etkinlik sağlayabilmek, dünya tarafından örnek bir kuruluş olarak olarak görülme vizyonuna sahip olabilmek ve küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin rekabet güçlerini geliştirmek ve girişimcilik kültürünü yaygın bir şekilde genişletmeye yönelik destek ve hizmetler vererek, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sosyal ve ekonomik olarak kalkınmalarında ki paylarını arttırmak gibi misyonlarla birlikte kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

KOSGEB İhracat Destekleri alabilmek ve KOSGEB ihracat destekleri hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle KOSGEB veritabanına kayıtlı olmak gerekmektedir. KOSGEB ihracat destekleri hesaplama işlemlerini gerçekleştirmeden önce bu nedenle size KOSGEB’e nasıl kaydolabileceğinizi anlatacağız.

KOSGEB’e Nasıl Kaydolunur?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’na üye olmak isteyen kişilerin KOSGEB ana sayfasında yer alan “Kobi Giriş” bağlantısına tıklamanız gerekiyor. Ardından KOSGEB’e ilk kayıt linkine tıklamalısınız. Beraberinde yapmanız gereken işlemlerden ilki işletme adınızın tam ünvanını büyük harfler ile birlikte yazmaktır.

Beraberinde işletmenize ait statüyü, limited, anonim, şahıs, kollektif, komandit ve diğer şeklinde yer alan seçenekler arasından seçmelisiniz.

Beraberinde vergi dairesinin bulunduğu ili ve ardından da ilçeyi seçmelisiniz. Örneğin il olarak Ankara seçerseniz, Ankara iline ait olan ilçeler arasından işletmenizin bağlı olduğu vergi dairesi ilçesini seçebilirsiniz. 

Bir sonraki aşamada vergi numarasını girmeniz gerekiyor. Eğer bir şahıs işletmesi iseniz, T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Vergi numarası on bir haneden daha fazla olamaz.

Beraberinde bir yetkili kişi adı ve soyadı yazmalısınız. Yetkili kişi, işletme adına imza atma yetkisini bünyesinde bulunduran kişiye denir. Ad yazan bölüme adınızı, Soyad yazan bölüme de soyadınızı yazmalısınız.

Ardından Sosyal Sigortalar Kurumu İşyeri Sicil numarasını ya da bu olmadığı taktirde Bağ-Kur numarasını girmelisiniz. Sosyal Sigortalar Kurumu işyeri sicil numarasını girerken 21 hane ile giriş yapmalı sosyal sigortalar kurumu işyeri numarasında yer alan son iki haneyi yazmayınız.

Ardından işletmenin kuruluş yılını dört haneli olacak bir şekilde giriniz.

Ardından işletmenizin yer aldığı yeri seçmelisiniz.

Beraberinde işletmenizin esnaf ya da ticaret sicil numarasını girmeniz gerekiyor.

Ardından bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçmelisiniz. Örneğin Ticaret odası ya da sanayi odası gibi.

Bu aşamadan sonra faaliyet kodunuzu seçmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle resim üzerinde de gördüğünüz gibi faaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız butonuna tıklamalı ve ardından karşınıza NACE SEÇİMİ şeklinde gelecek olan madde 15 ekranını görünüz.

Nace seçim ekranı üzerinden işletme türünüzü, imalatçı olarak çalışıyorum ya da imalat dışı çalışıyorum şeklinde belirtiniz.  Burada yapmanız gereken seçim işletmenin faaliyet göstermekte olduğu sektörün uygun kredi ve destek alabilmesi açısından önem arz etmektedir.

Bu işlemi geçtikten sonra Nace üst kodunu ve nace ikili kodunu menü üzerinden seçmeniz gerekiyor.

Seçmiş olduğunuz nace ikili koduna göre bu alanla ilgili faaliyetleri listeleyen bir bölüm açılacaktır. Bu bölüm üzerinden işletmenizin faaliyet içinde yer aldığı alanları resimdeki gibi tıklayarak seçiniz ve ardından nace seçim ekranının sağ alt köşesinde yer alan kaydet butonuna tıklayınız. Bu bölümde seçebileceğiniz seçenek sayısı en az bir ve en fazla üç şeklindedir.

Ardından sıra iletişim bilgilerinizi girmeye gelecek. Önce adresinizi doğru bir şekilde yazmalısınız. Ardından posta kodunu girmeli, yaşadığınız ili ve ilçeyi seçmelisiniz. Telefon numaranızı arasında boşluk kalmayacak şekilde girdikten sonra faks ve cep telefonu bilgilerinizi de girebilirsiniz. Bu bölümde seçeceğiniz e-posta adresine erişiminizin olduğundan ve e-posta adresinizin çalıştığından emin olunuz. Size gönderilecek e-posta iletimi sırasında ortaya çıkabilecek türden bir e-posta adresine sahipseniz kullanmakta olduğunuz e-posta servisini değiştirip farklı bir e-posta hizmeti üzerinden e-posta adresi alınız. Buraya girilecek olan e-posta adresine ilerde yapacağınız KOSGEB işlemlerinde kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre gönderilecektir. Bu nedenle de e-posta adresi bilgisi önem taşımaktadır. Son olarak sahip olduğunuz internet sitesi varsa bunun adresini de yazabilirsiniz.

Ardından buraya kadar girmiş olduğunuz bilgileri onaylamak amacı ile “İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim.” seçeneğinin kutucuğunu resimdeki gibi işaretleyiniz.

Son olarak sistem güvenliği açısından karşınıza gelecek olan kontrol bölümünde çıkan resim üzerinde yer alan rakamları ilgili kutucuğa doğru sıra ile ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra tüm adımları tamamlayıp kaydet butonuna basarak işlemlerinizi tamamlayınız. Eğer bu ana dek girmiş olduğunuz bilgiler içerisinde sisteme aykırı herhangi bir bilgi varsa sistem tarafından bu yanlışı düzeltmeniz için uyarılacaksınız. Çıkan uyarıları takip edip gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra kaydet butonuna basınız.

Bilgilerinizi kaydettikten sonra bundan sonra irtibat halinde olacağınız ve işlemlerini yürüteceğiniz ilgili birimi seçmeniz için sistem tarafından resimde görüldüğü gibi bir pencere ile karşılaşırsınız. Menüde yer alan birimler arasından size en yakın olanı seçtikten sonra kaydet butonuna basınız ve karşınıza gelecek olan kullanıcı adı ve şifresini not ettikten sonra Kobi beyannamesi işlemlerini doldurmaya başlayınız.

Böylece KOSGEB veritabanına kaydınızı gerçekleştirmiş olursunuz. KOSGEB İhracat Destekleri almanın ve KOSGEB ihracat destekleri hesaplama işlemlerine geçmeden önce mutlaka yapılması gereken ve KOSGEB İhracat Destekleri’nin şartlarında biri olan KOSGEB veritabanına kayıt olmak adımını da tamamlamış olursunuz.

İhracat Kredisi Destek Programı

İhtiyaç performansını sağlamış olup, ihracatını geliştirmekte, arttırmakta ya da ihracat taahhütlerini yerine getirebilmek adına ilave kaynağa ihtiyaç duymakta olan ihracatçı işletmelerin uluslar arası platformlarda rekabet güçlerini arttırabilmek için İhracat Kredisi Destek Programı başlatılmıştır.

İhracat Kredisi Destek Programı’nda kullandırılacak olan toplam kredi faiz desteğinde yer alan faiz ve kar payı oranı KOSGEB için 3/4 iken, işletme tarafından karşılanacak tutar 1/4’tür. Kredinin üst limitten kullanılması halinde işletmelerin 874 Amerikan doları ödeneceği de bilinmektedir. Ayrıca kredi faiz oranı yüzde 3,98’dir.

İhracat Kredisi Destek Programına başvurmak isteyen kişilerin başvurularını anlaşmalı bankalardan birinden gerçekleştirebileceği söylenmiştir. Kredi kullanacak olan işletmenin, talep ettiği kredi tutarı kadar ihracat yapacağına karşı İhracat Taahhüt’ü vermesi gerekmektedir.

KOSGEB ihracat destekleri hesaplama işlemlerini yapmaya geçmeden önce işletmelerin önce ihracat kredisi destek programı şartlarını sağlayıp sağlamadığına bakması gerekmektedir.

Kobi’lerin 250’den az çalışan olması ve yıllık net satış hasılatının ya da mali bilançonun 25 milyon TL’i aşmaması, ihracatı taahhüt etmesi, KOSGEB veritabanında yer alması ve KOSGEB’e verilecek güncel Kobi Beyannamesi tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

İhracatçı Kobi’lere sağlanacak kredinin üst limiti 200.000 Dolardır. Kullanılacak kredi altı aylık bir sürenin ardından tek seferde ödenecektir.

KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama

Örneğin 200.000 dolarlık destek aldınız. Bu durumda KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama işlemlerine göre tarafınızdan karşılanacak olan tutar 50.000 Dolar olup ayrıca üst limit kullanıldığı için de 874 Dolar ödemelisiniz. KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama işlemine göre KOSGEB’in karşılayacağı tutar 150.000 Dolardır. Fakat KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama işlemlerine göre faiz tutarı ile birlikte altı ay sonra işletmenin ödemesi gereken tutar 61.940 dolar olacaktır.

Bir başka KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama işlemi daha yapalım. Örneğin KOSGEB’e 100.000 dolar ihracat taahhüdü verdiniz. Öyleyse karşılamanız gereken tutar KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama işlemlerine göre 25.000 dolardır. KOSGEB ise KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama işlemlerine göre 75.000 Doları karşılayacaktır.  Ancak KOSGEB ihracat destekleri hesaplama işlemlerine göre 25.000 dolarlık tutarın altı aylık faizi ile son hali 30,970 dolar olacaktır.

76.000 dolar ihracat taahhüdü veren bir işletme, KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama işlemlerine göre 19.000 doları karşılayacakken KOSGEB, 57.000 doları karşılaşayacaktır.

KOSGEB ihracat destekleri hesaplama işlemlerine göre 19.000 dolar faizi ile birlikte 23,537.20 dolar olacaktır.

Kredi alındığı andan itibaren geçen altı aylık sürenin sonunda KOSGEB ihracat destekleri hesaplama işlemleri sonucunda elde edilecek tutar ihracat desteği alan işletmeler tarafından tek seferde ödenecektir.

KOSGEB İhracat Destekleri Hesaplama!