Kredi Kartı Geri Ödeme Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Kredi Kartı Geri Ödeme Hesaplama

Bu yazımızda günümüzün en yaygın ödeme şekli olan kredi kartlarından ve kredi kartı geri ödeme hesaplama konularından bahsedeceğiz. Artık neredeyse tüm alışverişler öğrenci, ev hanımı, çalışan gibi hemen hemen her kesimin cüzdanında en az bir tane bulunan kredi kartı ile gerçekleştiriliyor. Dikkatli kullanıldığı takdirde oldukça faydalı bir ödeme aracı olan kredi kartları bilinçsiz kredi kartı kullanıcılarına ise büyük maddi zararlar verebiliyor. Kredi kartı ile yapılan harcamalara ilişkin ödemelerin belirlenen süre içerisinde eksik ya da hiç yapılmaması kredi kartı sahibini biriken büyük borçlar altına sürükleyebiliyor. Borç tutarlarına eklenen faizler de eklenince borç yükünü ortadan kaldırmak oldukça güç oluyor.

Ülkemizdeki kredi kartı kullanımı 1968 yılında Diners Clup ile başlamıştır. İlk kullanım yıllarında oldukça az olan kredi kartı sayısı 2015 yılı verilerine göre 58 milyona ulaşmıştır. Türkiye, kredi kartı kullanımı bakımından Fransa’nın ardından ikinci Avrupa ülkesidir. Bunun yanında kredi kartı üzerinden yapılan harcamalar göz önüne alındığında da üçüncü Avrupa ülkesidir.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, banka ve finans kuruluşları tarafından verilen hızlı ödeme aracıdır. Kredi kartları müşterilere belirli limitler dahilinde verilmektedir. Kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde müşterilerin geliri ön planda olmaktadır. Kredi kartı ile önce harcama yapılır ardından ödeme günü geldiğinde yapılan harcamalar ilgili bankaya ödenir. Kredi kartı aynı zamanda alışverişlerde de taksit imkanı da sunmaktadır. Bunun yanında yapılan alışverişlerden kazanılan puanlarla da yapılan harcamalarda indirim ve bedava alışveriş yapılabilmektedir.

Kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçişte büyük fayda sağlayan kredi kartı ile yapılan harcamalarda mağazalar harcama tutarlarını doğrudan bankadan temin ederler. Bankalar müşterileri adına yaptıkları ödemeleri ise ödeme gününde müşterilerden alırlar.

Kredi kartı kullanımı ile ilgili şartlar Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından oluşturulmaktadır. Türkiye’de hizmet veren tüm bankaların faiz oranları ve faiz hesaplama sistemleri Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu resmi internet sitesinde güncel olarak yayınlanmaktadır.

Kredi Kartı Geri Ödeme Nedir?

Bahsedildiği gibi kredi kartı geri ödemesi yapılan harcamaların ay sonunda kredi kartı müşterisi olunan bankaya ödenmesidir. Kredi kartı otuz günlük süre içerisinde yapılan harcamaları göz önüne alarak belirlenen hesap kesim tarihine kadar olan harcamaları kredi kartı ekstresine yansıtmaktadır. Kredi kartı ekstresinde aylık tek çekim harcamalar ile taksitli harcamaların taksit tutarları yer almaktadır. Toplam tutar da ekstre tutarı olarak belirtilmektedir.

Kredi kartı ekstresi ile bildirilen ve kredi kartı kullanıcısı tarafından ödenecek olan borç tutarı yine banka tarafından belirtilen ve genelde on günlük süre olan son ödeme tarihine kadar ödenmelidir. Son ödeme tarihine kadar yapılmayan ödemelere günlük gecikme faizi uygulanmaktadır. Bunun yanında kredi kartı faiz tutarının yanında faiz tutarının yüzde on beşi kadar ”kaynak kullanım destekleme fonu” ve yüzde beşi kadar ”banka sigorta muameleleri vergisi” alınmaktadır. Ayrıca kredi kartı ile yapılan harcamalardan doğan borç tutarının son ödeme tarihinde kadar asgari oranda ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı borcu asgari tutarı yapılan son düzenlemelerle aylık borç tutarının yüzde otuzu olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında yapılan ödemeler kredi kartı müşterisinin kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu müşterilerinin banka ve diğer finans kuruluşları ile olan mali ilişkilerine dayanarak belirlenmektedir. Kredi notunun belirlenmesinde ise yapılan çeşitli analizler etkili olmaktadır. Banka ve finans kuruluşları kendilerinden talep edilen krediler için kredi notunu referans almakta ve bu doğrultuda işlem yapmaktadır.

Kredi notu yüksek olan taraflara kolayca kredi verilirken kredi notu düşük olan taraflara ipotek, kefil, teminat ve rehin gibi alternatif yöntemlerle kredi imkanı sağlanmaktadır.

Kredi notu sınıflandırmaları ise şu şekildedir;

Çok Riskli        Orta Riskli        Az Riskli             İyi                Çok İyi

0-799                800-1299             1300-1499        1500-1699        1700-1900

Kredi Notuna Etki Eden Faktörler ve Oranları

  • kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı yüzde otuz oranında,
  • mevcut hesap ve borç miktarı yüzde yirmi beş oranında,
  • yeni kredi açılışları yüzde yirmi oranında,
  • diğer faktörler yüzde on beş oranında etki etmektedir.

Ayrıca kredi limitinin yüzde otuzunun aşılmaması gerekmektedir. Kredi ve kredi kartı borcu ödemelerinde gecikme yaşanması ve yüksek borç tutarı kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi Kartı Geri Ödeme Talimatı

Kredi kartı üzerinden yapılan harcamaların ödemesi için zamandan tasarruf etmek ve işlem yoğunluğundan kurtulmak için ilgili bankaya ödeme talimatı verilebilmektedir. Bunun için ödeme talimatı için aktifleştirilen banka hesabından kredi kartı borcu ödeme tarihlerinde otomatik olarak ödeme yapılmaktadır.

Kredi Kartı Geri Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı borcunun ödenmesi yazı içerisinde verilen bilgilen doğrultusunda hesaplanmaktadır. Konu ile ilgili olarak bir örnekle devam edelim.

Aylık Kredi Kartı Hesap Özeti

– Yeme / İçme Harcamaları 35,00 Türk Lirası

A Market

– Giyim / Aksesuar Harcamaları 100,00 Türk Lirası

B Giyim

– Giyim / Aksesuar Harcamaları 150 Türk Lirası

C Bijuteri (1/3 Taksit)

– Ulaşım Harcamaları 150 Türk Lirası

D Havayolları

Hesap Özeti Borcu = 35,00 Türk Lirası + 100,00 Türk Lirası + 50,00 Türk Lirası + 150,00 Türk Lirası

= 335,00 Türk Lirası

Asgari Ödeme Tutarı (%30) = 100,5 Türk Lirası

Hesap Kesim Tarihi = 29.01.2015

Son Ödeme Tarihi = 07.01.2015

Belirtilen son ödeme tarihine kadar yapılamayan kredi kartı borcu ödemelerine söz edildiği şekilde günlük gecikme faizi, yüzde on beş oranında kaynak kullanım destekleme fonu ve yüzde beş oranında banka sigorta muameleleri vergisi eklenmektedir.

Kredi Kartı Geri Ödeme Hesaplama!