Kredi Yapılandırma Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Kredi Yapılandırma Hesaplama

Kredi Yapılandırma Hesaplama işlemlerine gelmeden önce Kredi Yapılandırma yani Refinansman işlemlerinden bahsetmemiz gerekiyor. Ardından Kredi Yapılandırma Hesaplama işleminin detaylarına geçeceğiz. Refinansman, aynı zamanda kredi yapılandırma, krediyi yeniden yapılandırma ya da yeniden finansman anlamlarına gelir. Kredi kartı kullanımıyla birlikte ortaya çıkan ya da bankalardan alınan krediler sonucunda ortaya çıkan borçlarla alakalı olarak son yıllarda yapılan düzenlemelerle birlikte kredi yeniden yapılandırma yürürlüğe giren bir sistemdir. Kredi Yapılandırma işlemleri ile birlikte ister kredi kartı borcunuz ister banka kredisi borcunuzu refinanse etmek için borcunuz olan banka ya da bir diğer banka ile anlaşma yapabilirsiniz. Yapılan anlaşmanın ardından da borç üzerine yeni düzenlemeler getirilerek borç vadesi, borç faizi, borçlu olunan yani ödenmesi gereken para birimi gibi unsurlarda değişme yaşanır.

Bir başka deyişle bankadan alınan krediler neticesiyle oluşan borç ya da kredi kartı kullanımı doğrultusunda ödenmeyen tutarların birikmesiyle meydana gelen borçları daha uygun ödeme koşulları ile birlikte o anki piyasa koşullarına da bakılarak borcu ödeyen kişi açısından daha avantajlı bir alternatif seçenek ile ödemesine yarayan sisteme, kredi yapılandırma işlemi denir. Bundan dolayı da Kredi Yapılandırma Hesaplama işlemi oldukça revaçta olan bir kavramdır. Zira ülkemizde kredi kartı ya da banka kredisi ile borç yatağına girmiş insan sayısı oldukça fazladır. Hatta ve hatta devlet bazen bu borçlara af getirmektedir. Kredi kartı borcu en fazla olan ülkelerden biri de Türkiye’dir. Bu sebeple kredilerini yapılandırmak ve daha uygun bir şekilde ödemek isteyen kişi sayısı da fazladır. Bundan dolayı da bu kişiler Kredi Yapılandırma Hesaplama işlemlerini öğrenmek ve ödeyecekleri borçların hesabını tutmak isterler.

Örnek vermek gerekirse isim vermemek adına ele alacağımız iki bankadan birinin adına X diğerinin adına Y bankası diyelim. X bankasından kredi kartı borcu ya da banka kredisi borcu olan bir kişi daha uygun faiz ve daha uygun vade koşulları sunan bir Y bankasının sunduğu bu olanaklardan faydalanmak adına, Y bankasının sunduğu kredi koşullarından yararlanıp, X bankasında yer alan kredisini sonlandırmaktadır.

Fakat ister banka kredisi borcu olan isterse kredi kartından dolayı ortaya çıkan borcu olan bir kişi daha uygun ödeme imkanlarına yöneldikten sonra belirli hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Zira sahip olduğu borçla ilgili olarak faiz oranları ile refinansman yapıldıktan sonra ortaya çıkacak faiz oranları arasında her ne kadar fark olsa da bu tür işlemler borç sahibine herhangi bir kazanç sağlamaz. Borçlu bir kişinin kredi yeniden yapılandırma işleminin ardından kazanç sağlayabilmesi için kredi yapılandırmasının ardından ortaya çıkacak olan faiz oranı ile şu anda sahip olduğu borcun faiz oranı arasında yer alması gereken fark en 30’dan hatta 35’den yüksek olmalıdır.

Kredi Yapılandırma Hesaplama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır. Bunun adı erken ödeme komisyonudur. Kredi borcu olan kişilerin, krediyi aldığı andan sonra yaptığı ödeme planını değiştirmek istemesinin ardından bankalar tarafından kalan kredi ve anapara tutarı doğrultusunda en fazla yüzde iki oranında yapacağı ceza tahsilidir. İşte bu ceza tahsiline erken ödeme komisyonu denir. Faiz oranlarının düşüklüğü ile bu faiz oranının cazibesine kapılan kişilerin yaptıkları kredi yapılandırma hesaplama işlemleri neticesinde bu kısmı atlayarak kendilerini kazançlı bir şekilde görebilirler. Fakat esasında kredi yapılandırma hesaplamasının ardından ayrıca çıkartılacak olan bu erken ödeme komisyonunun da çıkartılması gerekmektedir. Ayrıca ortaya çıkacak olan döküman vb. ek giderler de ödenecek tutarı arttırılabileceğinden dolayı yapılacak kredi yapılandırma hesabının doğru bir şekilde yapılmasına ve bu hesaba her şeyin eklendiğinden emin olunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de tercih edilecek bankalar üzerinden yapılacak değerlendirme sırasında yapılacak olan Kredi Yapılandırma Hesaplama işlemlerinde bu tür konulara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kredi Yapılandırma Oranı Nedir?

Kredi Yapılandırma Hesaplamaları için Kredi Yapılandırma Oranı bilinmelidir. Bu oran, kredi kartı kaynaklı borçlardan ya da banka kredisi alımı sonunda ortaya çıkan borç tutarlarından kişinin kendi bankası ya da bir başka banka ile yeniden kuracağı borç ilişkisi sırasında belirlenecek orandır.  Kişilerin kazanç elde edebilmeleri için arada oluşacak farkın 15-20’den çok daha fazla olmak zorundadır. Kredi yapılandırma hesaplamaları açısından en çok dikkat edilmesi gereken nokta budur.

Kredi Yapılandırma ile Kredi Üzerinde Ne Gibi Değişiklikler Yapılabilir?

Kredi Yapılandırma Hesaplaması için yapılacak olan kredi yapılandırma işlemleri ile değiştirebileceğiniz bazı unsurlar vardır bu unsurlar şöyledir; kredi faiz oranı, konut finansman sözleşmesinde yer alan faiz türü, konut finansman kuruluşu, kredinin vadesi, aynı evin teminat gösterilmesiyle birlikte birden fazla konut kredisi alınması dahilinde bunların tek ev kredisi ile birleştirilmesi ve konut finansman sözleşmesinde yer alan para biriminin kredi yapılandırma sayesinde değiştirilebilmesidir. Bu tür bilgiler, Kredi Yapılandırma Hesaplama işlemi sırasında ele alınacaktır.

Kredi Yapılandırma ile Faiz İndirimi Yapılabilir mi?

Kullanılmış ve kullanılmakta olan hiçbir kredi üzerinde böyle bir uygulamanın yapılması herhangi bir koşulda mümkün değidlir. Krediyi kullanacak kişi ile krediyi verecek olan banka arasında yapılan sözleşme neticesinde her iki tarafın da bu sözleşme üzerinde yer alan maddeleri yerine getirmek ile yükümlenir. Yani, krediyi kullanırken banka ile belirli bir süreliğine yani belirlenmiş olan ay miktarına göre her ayın başında ya da sonunda ödeyeceğiniz belirli bir miktarı taahhüt edersiniz. Bu nedenle de faiz oranını düşürmek için yapabileceğiniz tek yol kredinin yeniden yapılandırılmasıdır.  Sahip olduğunuz konut kredisini size borcu aldığınız bankaya göre daha iyi şart ve olanaklar sunan bir başka bankaya taşıyarak yeniden yapılandırma yapmak isteyen kişilerin izlemeleri gereken yol ve adımlar şu şekildedir; İlk olarak kredi yeniden yapılandırma işlemleri ile ilgili size cazip gelen bankaya kredi yeniden yapılandırma başvurusunda bulunmanız gerekiyor. İkinci olarak ise başvurmuş olduğunuz bu banka ile konut kredisi alırken geçmiş olduğunuz süreçlerden geçer ve aynı adımları takip edersiniz. ardından krediniz onaylanırsa, gerekli olan sözleşmeler sözleşme ve evraklar size verilecektir. Bu evrak ve sözleşmeleri imzalarsınız. Beraberinde ise kredi yeniden yapılandırma işleminden sonra sahip olduğunuz kredinin geçtiği banka ya kalan bakiyeniz üzerinden ödemeye yapar ve mevcut kredinizi kapattıktan sonra banka üzerinde olan ipoteğinizin de kaldırılmasını sağlarsınız. Mevcut ipoteğin kalkmasıyla birlikte yeni banka üzerinden aynı anda yeni bir ipotek koyarak işlemlerinizi tamamlarsınız.

Refinansman Hesap Makinesi Neleri Hesaplar?

Kredi Yapılandırma Hesaplama işlemlerini yapabilmek için elinizde bir Kredi Yapılandırma Hesaplama Makinesi olması yapacağınız işlemlerin doğruluğu açısından en iyi seçenektir.

Kredi Yapılandırma Hesaplama işleminin ilk adımında kredi borcu ya da banka borcu olan kişi tarafından verilecek olan bilgiler ile birlikte kalan vade hesaplanacak ve beraberinde mevcut kredinizin kalan vadesi kredi yapılandırma kredinizin vadesini esas alacak şekilde kredi yapılandırma hesaplama işlemleri yapılacaktır.

İkinci aşamada yapılacak şey ise her iki kredinin aylık ödemelerinin otomatik olarak hesaplanması ile birlikte borcu olan kişinin kazanç ya da kaybınızın belirlenmesidir.

Üçüncü aşamada yapılacak şey kredi yeniden yapılandırma yapmanız dahilinde ödemek durumunda olacağınız ve kanun tarafından belirlenmiş olan erken komisyon oranı olan yüzde ikilik oranın ele alınmasıdır.

Dördüncü aşamada mevcut kredi ile birlikte yeni krediniz için yapacağınız ödeme ve toplam olarak elde edeceğiniz kazanç ya da kaybedeceğin miktar gözler önüne serilecektir.

Kredi yapılandırma hesaplama işleminin son aşamasında ise yapılacak hesaplamalar doğrultusunda size tavsiye niteliğinde bir sonuç yapılacaktır.

Örneğin 1,60 üzerinden alınan krediyi 1,40 oranına düşüren bir kişi bu işlemden kazançlı çıkmayacaktır. Buna sebep olan şey ise erken ödeme cezasıdır. Fakat konut kredisini 6 Mart 2007 tarihinden önce kullanan kişiler için yüzde iki oranında olan ceza komisyon tutarına dahil olmayacağından dolayı bu borcun kredi yapılandırma hesaplama işlemleri esnasında ceza komisyonu kayda alınmayacaktır.

Kredi Yapılandırma Hesaplama!