KYK Borcu Taksit Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

KYK Borcu Taksit Hesaplama

KYK Bursu Nedir?

KYK bursu, Kredili Yurtlar Kurumu’nun verdiği, üniversite öğrenimine başlarken ya da üniversite eğitiminiz sırasında başvurabileceğiniz, öğrenim hayatınız boyunca her ay düzenli olarak ödenen burstur. Burs verilirken belirlenen bazı kritelere uygun olup olmadığınız kontrol edilir. Bazı bilgiler istenir. Buna göre bursunuz ‘Geri Ödemeli’ veya ‘Geri Ödemesiz’ olarak belirlenir. Geri ödemesiz burs kazanırsanız, öğrenim süreniz boyunca bursu alıp mezun olduktan sonra kuruma hiçbir ödeme yapmakla yükümlü olmazsınız. Geri ödemeli burs kazandığınızda ise öğrenim hayatınız bitip iş hayatına atıldıktan sonra geri ödeme yapmanız gerekmektedir. Geri ödeme yaparken aldığınız ücreti sizin belirlediğiniz taksit miktarına böldürebilirsiniz. Bunun için yeniden yapılandırma dilekçenizi kuruma göndermeniz gerekmektedir. Bu taksitlendirme 6 aydan 36 aya kadar yapılabilir. Taksit miktarı arttıkça, ödeyeceğiniz ücret de artacaktır. Bu burstan önlisans, lisans, yüksek lisans, açıköğretim, özel üniversite ve ikinci öğretim öğrencileri de faydalanabilmektedir. Burs yurt dışında okuyan öğrencileri de kapsar.

KYK Bursuna Başvurabilme Şartları Nelerdir?

Üniversite öğrenimine başlayan ve ya üniversite eğitimi görmekte olan, herkes (yüksek lisans, master ve doktora da dahil) www.kyk.gov.tr adresi üzerinden, belirlenen tarihler arasında, gerekli bilgileri doldurarak başvurusunu yapabilir. Burs ya da kredi herkese çıkmak zorunda değildir. Kurumun burs ya da kredi verirken belirlediği bazı kriterler göz önünde bulundurduğu bazı öncelikler vardır. KYK Bursu yalnızca bir sefer alınabilir. (İlk üniversitenizde burs aldıysanız 2. ve daha sonraki üniversite öğreniminiz sırasında burs alamazsınız.)

KYK Bursu Verilirken Kimlere Öncelik Tanınır?

-Şehit yakınlarına (Bekar ise eşi, evli ise çocuğu ve gazi çocukları),
-%40 ve üzeri engelli bireylere (Sağlık Kurulu Raporu burs başvurusu yapıldıktan sonra, başvuru formunda belirtilen adrese gönderilmelidir),
-Anne ve ya babası vefat etmiş olanlara,
-Önceki eğitimini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurdu ya ya da barınaklarında görmüş olanlara,
-Milli Sporcu Belgesi bulunan kişilere (Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilmiş ve doping gibi yasal olmayan yollara girmemiş olmalı),
-Terörle mücadele sebebiyle köyleri boşaltılan öğrencilere ve ölenlerin yakınlarına,
öncelik tanınır. Daha sonraki sıralama, başvuran öğrencinin hane içinde kişi başına düşen gelir dikkate alınır.

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

– Bursu alan öğrencinin vefat etmesi (Ailesi tarafından bildirilmediği ve bursun alınmaya devam edildiği durumlarda yasal işlem başlatılır),
-Okulunu, normal öğrenim süresinde bitirmediğinde, yani herhangi bir sebeple okulunu uzattıysa,
-Öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrar etmesi durumunda,
-Okulu bırakması durumunda (yani 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmadığında),
-2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçmesi durumunda yine 4 yıllık öğrenim süresi dolduğunda,
-4 ve ya daha fazla dersten kalındığında kalan ders sayısı 3’e düşürülene kadar,
-Üniversitenizin belirlediği not ortalamasının altına düşüldüğünde,
-Çalışarak sürekli bir gelir elde edildiğinde (2015 yılı sonu itibari ile yürürlüğe girmiştir.) KYK Bursu kesilir.

Başvuru Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

KYK Burs başvuruları her eğitim öğretim yılı başlangıcından kısa bir süre sonra, belirtilen tarihlerde yapılır. KYK bu tarihi kendi internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurur. Öğrenciler kyk.gov.tr üzerinde başvuru formunu doldurur. Eğer herhangi bir belge gerekiyorsa bu belgeler (engelli raporu, milli sporcu belgesi vb.) gerekli adreslere belirtilen tarihler içerisinde gönderilmelidir.

Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Başvurular sonucu burs kazananların açıklanmasına yakın ilgili bankada sizin adınıza hesap açılır. Bu hesabın bilgisi size sms olarak gönderilir. Sonuçların açıklandığı bilgisi KYK’nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında duyurulur. Daha sonra burs sonuçları yine KYK’nın resmi internet sitesinden giriş yapılarak öğrenilir. Burs başvuru sonucunuz ”Kredi” ya da ”Burs” olarak sonuç sayfanızda belirtilir. Krediyi ya da bursu almak istiyorsanız e-devlet üzerinden taahhütnameyi onaylamanız gerekmektedir. Bu sebeple burs başvurusu yaptıktan sonra e-devlet şifrenizi almış olmanız gerekmektedir. Bunun için postaneye gitmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden şifre alınmamaktadır. Şifrenizi unuttuysanız, e-devlet sistemine telefon ve ya e-postanızı kaydetmiş olmanız durumunda, şifrenizi e-devlet üzerinden yenileyebilirsiniz. Eğer gerekli kayıtları yaptırmadıysanız yeniden postaneden şifre almanız gerekmektedir. Postaneden yeniden aldığınız her şifrede ödediğiniz ücret artmaktadır.
Yurt Dışında yaşayan öğrenciler ise e-devletten taahhütname onaylarını yaptıktan sonra herhangi bir notere ”Kefaletname Belgesi” hazırlatmalıdır. Bu belgeyi öğrenciye kefil olacak kişi hazırlatacaktır. E-devlet’e kayıt yaptırdıktan sonra bu belge noter sistemine otomatik olarak düşmektedir. Öğrencinin noterde bulunmasına gerek yoktur, kefalet edecek kişinin orada olması yeterlidir. Daha sonra bu belge belirtilen tarihler içersinde gerekli adrese gönderilmelidir.
Eğer burs ya da krediyi onaylamak istemiyorsanız bu işlemi yapmamalısınız. Daha sonraki yıllarda yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Burs ve Kredi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Başvuru sonuçlandıktan sonra size ilgili bankada sizin için açılmış hesabın şubesinin bilgileri verilir. Şubede zaten bu iş için görevlendirilmiş kimseler olacak ve sizi yönlendireceklerdir. Bunun için bankaya mutlaka gitmeniz gerekmektedir, internet üzerinden işlem yapmak mümkün değildir. Önceden kartlar adresinize teslim edilmekteydi ama günümüzde sistem bu şekilde işlemektedir. Gerekli işlemleri yapıp kartınızı aldıktan sonra TC Kimlik numaranızın son hanesine göre belirtilen günde (Tc kimlik numaranızın son rakamı 0 ise ayın 2’sinde, 2 ise 4’ünde, 4 ise 6’sında, 6 ise 8’inde 8 ise 10’unda) ücretiniz hesabınıza yatar. Size verilen kartı (eğer iterseniz belirtmelisiniz) kredi kartı olarak da kullanabilir, hatta nakit avans çekebilirsiniz.
Ödemeler her yıl Ocak ayında yapılmaya başlanıyordu. 2016-2017 eğitim öğretim yılı itibari ile Ekim ayında yapılmaya başlanacaktır.

Öğrenim Kredisi Borcu Nasıl Hesaplanır?

Öğrenim kredisi alınmaya başlanılan tarihten öğrenim süresi bitene kadar ya da yukarıda verilen sebeplerden herhangi biri nedeniyle bursun kesildiği tarihe kadar alınan burs miktarına Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Fiyat Endeksindeki artışları hesaplanarak eklenir ve ödeyeceğiniz tutar belirlenir. Yurt İçi Fiyat Endeksi miktarı, denen burs miktarının üç katını kesinlikle geçmez.

Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

Normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonraki ilk ayda, taksitler halinde ödemeye başlanır. Borç ve taksitlerinizin miktarını kyk.gsb.gov.tr adresinden takip edebilir ya da 444 1 961 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Borç Ertelenebilir mi?

Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur gibi sosyal güvenliği olmayanların ya da vatani görevini yapmakta olanların borçları ertelenebilmektedir. Vatani görevini yapmakta olanların borçları askerlik süreleri bitimine kadar ertelenir ve ödenecek borç miktarına Yİ-ÜFE uygulanmaz. Hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayanların borcu ise 1 yıl süreyle ertelenebilir. Bu borç miktarına Yİ-ÜFE uygulanır. Borç erteleme talepleri www.turkiye.gov.tr adresinden yapılabilir.
Lisns öğrenimi bitiminde, öğrenime ara vermeden yüksek lisans eğitimine başlayan öğrencilerin borçları lisans öğreniminin bitiminden sonraki 4 yıla kadar uzatılır. Yine ara vermeden doktora eğitimine başlayan öğrencilerin borçları ise, doktora eğitiminin bitiminden sonraki 2 yıla kadar ertelenir.

Erken Ödeme İndirimi Nedir?

Kredi borcunun tümünü, geri ödeme dönemi başlamadan önce ödeyenlerden erken ödeme indiriminden faydalanabilmektedir. İndirim ana borç miktarı üzerinden değil, uygulanan faiz üzerinden yapılmaktadır. Eğer borcunuzu normal öğrenim süreniz bittikten sonraki 1 yıl içinde öderseniz Yİ-ÜFE faizinden %30, 2. yıl öderseniz %20 indirim uygulanır. Borç taksitleri başladıktan sonra yaptığınız herhangi bir toplu ödemede bir indirimden yararlanamazsınız. İndirimden faydalanabilmek için öncelikle kurumun çağırı merkezini (444 19 61) arayarak bilgi vermeli, indirimli borç miktarınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Daha sonra herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden ödemenizi yapabilirsiniz.
Erken ödediğiniz taktirde nasıl indirim alıyorsanız, geç ödemeniz durumunda da borç miktarınız artacaktır.

KYK Borcu Taksit Hesaplama!