Minibüs MTV Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Minibüs MTV Hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi ya da kısaltılmış hali ile MTV, motorla çalışan bütün araçlardan alınan bir vergi türüdür. Sadece kara taşıtlarından değil motorlu deniz ve hava taşıtlarından da alınan MTV, en büyük tırdan sadece iki tekere sahip olan küçücük bir motosiklete kadar her araçtan farklı oranlarda alınır. Minibüs ve servis tipi araçlar da doğal olarak motorlu taşıtlar vergisine dahildir. Minibüs MTV hesaplama ve minibüs MTV sorgulama gibi işlemler cep telefonunuzdan, tablet ya da bilgisayarınızdan çok kolay bir şekilde halledilebilecek türden işlemlerdir. Bu makalede minibüs mtv hesaplama konusu başlığında motorlu taşıtlar vergisine dair geniş yelpazede bilgiler sunduk.

Minibüs MTV Hesaplama İşlemi

Minibüs MTV hesaplama yapılırken göz önüne alınan tek nokta aracın yaşıdır. Motosiklet ve otomobilde aracın silindir hacmi de hesaba katılırken bu durum minibüs MTV hesaplama yapılırken geçerli olmamaktadır.

Minibüslerde araçlar için belirlenen yaş grupları üçe ayrılır:

1 yaş – 6 yaş arası

7 yaş – 15 yaş arası

16 yaş ve üzeri

Bu yaş gruplarına göre ödenen ücretler farklılık göstermektedir.

Minibüs MTV Hesaplamada Dikkat Çeken Noktalar

Motorlu taşıtlar için vergi hesabı yaparken dikkat çeken bazı önemli hususlar vardır:

Mesela, aracın yaşı ne kadar büyürse o araç için ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi de o kadar azalmaktadır. Ama aracın motor hacmi yani silindir hacminin seviyesi ne kadar artarsa o araç için talep edilen motorlu taşıtlar vergisi de o denli artış gösterir.

Minibüs MTV Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın altyapısına bağlı olarak hizmet veren İnternet Vergi Dairesi hizmeti ile minibüsünüzün ya da servis aracınızın ne kadar motorlu taşıtlar vergisi borcuna sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Online hizmet sayesinde minibüs MTV sorgulama işlemi tamamen güvenilir ve resmi bir hizmet olduğu için yüzde yüz doğru sonuç veren bir işlemdir.

Minibüs MTV Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Yukarıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra minibüsün MTV borcunu öğrenmek için öncelikle plakanızı yazmanız gerekecektir. Plakanızı yazarken bitişik yazmanız gerekiyor.

Örnek: 78 KDC 34 – Bu yanlış kullanımdır. Olması gereken: 78KDC34 şeklindedir.

Plakanızı doğru bir şekilde yazdıktan sonra plakanın özel olup olmadığına yönelik durum seçimini yapmanız gerekmektedir. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ya da Vergi Numarası bölümünü doldurmanız gerekecektir. İkisini birden doldurmanıza gerek yoktur, hangisi sizin için uygunsa onu doldurmanız gerekir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, tavsiy edilen durum şu şekildedir: Gerçek kişiler T. C. Kimlik Numarası yazmalı iken tüzel kişiler ya da T. C. Kimlik Numarası olmayan şahıslar ise vergi numaralarını bu bölüme girmelidir.

T.C. Kimlik Numarası ya da Vergi Numarası alanı da doldurulduktan sonra en son işlem olarak tescil tarihini belirtmeniz gerekiyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi hizmetinden yapılan duyuruya göre, tescil tarihi vergi dairesi kayıtlarında da bulunan tarihtir. İkinci el olan taşıtlarda noter satış sözleşmesinde bulunan ve aracın satış tarihini gösteren tarih ya da taşıta ait ruhsatın üzerinde gördüğünüz tarih tescil tarihi olarak kabul edilebilir. Yeni taşıtlarda ise aracın trafiğe çıkış tarihi, resmi kurumlar tarafından tescil tarihi olarak kabul görür.

Minibüs MTV Borcu Ödeme

Üst kısımda belirttiğimiz şekilde minibüs için motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemini yaptıktan sonra karşınıza çıkan ödeme seçeneğine gelerek borcunuzu online olarak kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

Çevrimiçi hizmetleri kullanıp kredi kartı ile ödeme yapılırken kullanıcıdan genelde şu bilgiler istenir:

Kredi kartı numarası, kredi kartı sahibinin adı ve soyadı, kredi kartı güvenlik numarası, kredi kartının son kullanma tarihi.

Öte taraftan güvenlik amaçlı telefonunuza bir doğrulama kodunun gönderilmesi olasılığına karşın online olarak minibüs mtv borcunu ödemek istediğiniz durumda telefonunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre minibüs MTV ödeme konusunda anlaşmalı olan bankalar şunlardır:

Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası – TEB,  Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Vakıfbank ve Aktif Bank.

Yine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılan duyuruya göre dikakt edilmesi gereken başka bir önemli nokta daha vardır. Bu duyuruya göre, online olarak ödeme yapmak istiyorsanız 02 – 22 saatleri arasını tercih etmeniz gerekmektedir. Genelde 22 – 02 saatleri arasındaki dört saatlik zaman diliminde hizmet verilmiyor. Ama günün kalan yirmi saatinde minibüsünüz için motorlu taşıtlar vergisini ödeyebilirsiniz.

Minibüs MTV Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Minibüsünüzün MTV borcunuzu ödemezseniz ilk önce şahsınıza bir uyarı bildirisi gelir. Kısa mesaj ya da mektup gibi yollarla tarafınıza iletilecek bu uyarıyı dikkate almaz ve ödemeyi yine yapmazsanız bu sefer de hakkınızda haciz işlemi başlatılması ihtimali doğar. Haciz işlemi ile borcunuz değerinde mala ya da paraya el konabilir. Ödemeyi geciktirdiğiniz için motorlu taşıtlar vergisi gecikme bedeli de tarafınıza yansıtılır.

MTV – Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi yani MTV, motorlu araç sahibi olan her bireyden senede iki defa olmak üzere alınır. MTV sadece kara taşıtlarından değil uçan araçlardan ya da denizde bulunan motorlu araçlardan da alınır.

Her sene iki taksit şeklinde ödemesi yapılan motorlu taşıtlar vergilerinin birinci taksiti her senenin ilk ayı olan Ocak ayı içerisinde verilir. İkinci taksit ise her senenin yedinci ayında yani Temmuz ayı içinde ödenir. Eğer ki senenin ilk yarısında yani ilk altı aylık dilimde aracınızın trafik sicil kaydını sildirdiyseniz ikinci altı aylık dilimde motorlu taşıtlar vergisi ödemek zorunda kalmazsınız. Senenin ikinci altı aylık diliminde aracınızın trafik sicil kaydını sildirdiyseniz de önümüzdeki seneden itibaren motorlu taşıtlar vergisi ödemek durumunda kalmazsınız.

Yani, trafik şubesinde sicil kaydı olan ve motoru olan bütün taşıtlar için mtv ödenmesi kesinlikle şart koşulmuştur. Motorlu taşıt için ödenen vergi, aracın trafik sicil kaydının oluşmasıyla birlikte başlar ve bu trafik sicil kaydı silinene kadar o araç için motorlu taşıtlar vergisi ödemeye devam etme zorunluluğu vardır.

Motorlu taşıtlar vergisi için borç ödemeleri yapılırken internet vergi dairesinin yanı sıra vergi daireleri ya da anlaşmalı bankalar da kullanılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan İnternet Vergi Dairesi sayfasından ödemeyi online olarak yapan kişiler ödeme sonucunda e dekont alırlar. Fakat bu e dekontlar vergi makbuzu olarak kabul görmezler. Vergi makbuzu yerine geçecek bir belge almak isteyen motorlu taşıt vergisi ödeyicileri bankaya gidip tahsilat makbuzu alabilirler.

Motorlu taşıtlar vergisine yönelik hesaplama yapılırken aracın türü en büyük esastır. Motorlu taşıtın hangi türde olduğu yani tır mı, minibüs mü, motosiklet mi, otobüs mü yoksa otomobil mi olduğu motorlu taşıt vergisini belirleyen ilk esastır. Diğer yandan aracın yaşı ve silindir hacmi gibi özellikler araba ve motosiklet için mtv hesaplarken dikkate alınan kriterlerdir. Minibüsler için sadece aracın yaşına bakılırken otobüsler için motorlu taşıt vergisi hesabı yapıldığında aracın yaşının yanı sıra otobüsün yolcu kapasitesi de göz önüne alınır. Kamyonlar için mtv hesabı yapılırken ise kamyonun kaç yaşında olduğu ve kamyonun azami ağırlık seviyesi dikkat edilen temel kriterlerdir.

Araç fark etmeksizin motorlu taşıtlar vergisinin ödemesinin yapılmaması ya da gecikmesi halleri birtakım cezalara tabidir. Eğer ki senenin birinci taksitini geçirirseniz ikinci taksitin geldiği vakitte bu ödemeyi gecikme bedeli ile birlikte yapmak zorundasınız. İlk taksiti ödemeyip ikinci taksit vaktinde de ödeme yapmazsanız tarafınıza bir uyarı metni iletilir. Bu uyarı metnini dikkate alıp ödemeyi gecikme bedeli ile birlikte yapmanız tavsiye edilir. Ödemenin hala yapılmaması halinde haciz işlemi uygulanır ve borçlu olduğunuz motorlu taşıtlar vergisi bedeli tarafınızdan alınır.

Minibüs MTV Hesaplama!