Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama | Sen iste o hesaplasın!

Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama

Monitor veya TV'nin Tipi :

Teknolojinin hayatımıza iyiden iyiye girmesiyle birlikte, hemen hemen yaptığımız birçok şeyde değişiklik yaşandı. Örneğin, eskiden köydeki çocuklar sabahtan akşama kadar envai çeşit oyun oynarken artık uyanır uyanmaz televizyonun karşısına geçip çizgi film izliyor ya da ilk fırsatta akıllı telefonu ya da bilgisayarı üzerinden oyun oynuyorlar. Eskiden birlikte basketbol oynayarak vakit geçiren arkadaşların artık bu oyunu bir basketbol sahasında oynamak yerine evden bilgisayar ya da çeşitli oyun konsolları yardımıyla birlikte oynadıklarını görür olduk. Bir başka örnek ise sinema ile alakalı. Her ne kadar sinema tarihi çok da eskiye dayanmasa da sinema yaygınlaşmaya başladığı andan beri birçok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Fakat gün geçtikçe artık evlerimize alabildiğimiz televizyon sistemleri ve projeksiyon gibi aletler ile artık sinemaya gitmek yerine evde film izlemek daha kolayımıza gelir oldu. İşte tüm bu sebeplerden dolayı evlerimizdeki monitör sayısı da gün geçtikçe artış gösteriyor. Fakat birçok kişinin monitör ile ilgili olarak takıldığı ve çözmekte zorlandığı bir problem var. Monitör genişlik ve yüksekliği bireylerin oldukça kafasını karıştırmaktadır. Zira 38 inç ve 40 inçlik iki farklı monitör arasında pek fazla fark olmayacağını düşünen kişiler her iki monitörü yan yana gördüklerinde oldukça şaşırıyor ve bunun nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Bunun sebebi hem inçin santimetre cinsinden ifade edilişiyle hem de geometrinin en temel alanlarından biri olan Pisagor Teoreminden gelmektedir. Bu sebeple sizlere Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama işlemlerinden bahsedecek ve bu konuyu anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Monitör ve Televizyon Boyut Tipleri

Monitör ve televizyonlar genişlik ve yüksekliklerine göre çeşitli isimler ile adlandırılırlar. Bunlar genellikle 4/3 yani 4’e 3 kare monitörler ve 16/9 yani 16’ya 9 geniş ekran olarak ifade edilmektedir.

16:9 oranı, 16 birim genişliğe ve 9 birim yüksekliğe sahip olan orandır. HD televizyonlar, HD olmayan dijital televizyonlar ile EDTV olarak da bilinen analog geniş ekran televizyonlar için uluslararası standart görüntü çerçeve formatı olan 16:9 aynı zamanda 1.78:1 formatı olarak da altın orana en yakın formattır.

Bununla birlikte 4:3 olarak bilinen kare monitörler günümüzde Türkiye’deki televizyonlarda kullanılmakta olan çerçeve boyutudur. Bununla birlikte televizyon kumandaları aracılığıyla ya da bazı uydu kanal yayınlarında 16:9 ile televizyon seyretmekte mümkün oluyor. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan asıl konumuza geri dönüş yapalım.

Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle televizyon ya da monitörlerin ölçü ya da santimetre cinsinden hesaplanması gerekmektedir. Elektronik eşya satan mağazalarda genellikle ürünler inç cinsinden tanıtılmaktadır. Bu nedenle de insanlar Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama konusunda çeşitli hesaplama hataları yapabilmektedir. Öncelikle, ölçü monitör ya da televizyonun genişliği ya da yüksekliğini değil köşeden köşeye olan uzaklığını belirtir. Bu sebepten dolayı da elektronik eşya satan bir mağazaya giden kişi televizyon ya da monitörün genişlik ve yükseliği konusunda kesin bir kanıya varamaz. Fakat Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama işlemlerini öğrendikten sonra artık bu konuda herhangi bir sıkıntı çekeceğinizi zannetmiyoruz.

Örneğin elimizde 42 inçlik bir televizyon olduğunu düşünelim. İnsanlar genellikle televizyon ünitesi gibi geniş ölçülere sahip olan eşyalar satın almadan önce çeşitli ölçümler yapmaktadır. Bu ölçümler sırasında alınacak olan televizyonun boyutu da önem taşımaktadır. Bu hususta Türkiye’de yapılan ölçümlerde santimetre birimi kullanılmaktadır. Bu sebeple de Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama işlemlerini yaparken ilk olarak inç’i santimetre cinsinden yazmamız gerekir. Bir inç 2.54 santimetreye denk gelmektedir. Bu durumda ilk olarak ekranları santimetre çevirelim.

42 inç = 106,68 santimetre

Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama işlemlerini gerçekleştirirken bilmeniz gereken şey verilen bu ölçümlerin Pisagor Teoreminde de belirtildiği üzere, iki kenarın karelerinin toplanıldıktan sonra kökünün alınmasıyla bulunmaktadır. Örneğin 3’ün karesi ile 4’ün karesini topladığınızda 5’in karesini elde ederiz. Bu sayının kökünü aldığımızda da 5 sonucuna ulaşırız. işte bu gibi durumlarda 3 ve 4 inç şeklinde iki farklı kenar uzunluğuna sahip olan bir monitör olduğunu varsaydığımız zaman bu monitörün mağazalarda satılırken 5 inç olarak satılacağını görürsünüz. İşte biz de bu mantığı tam tersi bir şekilde uygulamalıyız.

16:9 oranına sahip olan bir ekran için (9x)^2+(16x)^2 = (106,68)^2 şeklinde bir denklem kurarız. Bu durumda 337x^2 =  11.380,62 hesabına ulaşmış oluruz. Tarafları sadeleştirdiğimiz zaman elde edeceğimiz x^2 değeri 33,77 olacaktır. Bu durumda x’i bu sayının kökünü alarak bulabiliriz. Bu da 5,811 sayısıdır. Bu aşamadan sonra yapmamız gereken işlem oldukça basit. Tek yapacağımız şey 5.811 sayısını yerine koymak olacaktır. 5.911 ile 9 ve 16 sayılarını çarparak 52,3 ve 92,98 sonuçlarına ulaşmış oluruz. Aynı işlemleri santimetreye çevirmeden de yapmamız mümkün olacaktır. Şimdi sizlere 4:3 oranına sahip olan bir ekran üzerinden Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama işlemlerini anlatalım.

4:3 oranına sahip olan bir ekran için 3x^2+4x^2 = 106,68^2 şeklinde bir denklem kurarız. Bu durumda 25x^2 = 11.380,62 hesabına ulaşmış oluruz. Tarafları sadeleştirdiğimiz zaman elde edeceğimiz x^2 değeri 255,22 olacaktır. Bu durumda x’i bu sayının kökünü alarak bulabiliriz. Bu da 21,33 sayısıdır. Bu aşamadan sonra yapmamız gereken işlem oldukça basit. Tek yapacağımız şey 21,33 sayısını yerine koymak olacaktır. 21,33 ile 3 ve 4 sayılarını çarparak 63,99 ve 85,32 sonuçlarına ulaşmış oluruz.

Monitör Genişlik ve Yüksekliğini Hesaplama!